رفتن به بالا
  • Monday - 20 April 2015 - 12:32
  • کد خبر : ۲۸۱۶۲
bardsir

لینک کوتاه:

آشنايي با نخستين مدارس شهرستان بردسير + عکس

اولین قدم فرهنگی را در برسیر مرحوم هدایت الله بردبار ملقب به قوام برداشت.

به گزارش هزار نیوز ؛

اولین قدم فرهنگی را در برسیر مرحوم هدایت الله بردبار ملقب به قوام برداشت. دومین مدرسه ای که در بردسیر به صورت مکتب خانه ای و درمسجد اداره می شد در 1309 توسط فردی به نام آقای دبستانی تاسیس شده است.

در این مکتب خانه ها علاوه بر قرآن کتابهای گوناگونی از قبیل دیوان حافظ و مولوی تدریس می شده است. تحصیلات ابتدائی در بردسیر در سال 1310 آغاز شده است. مدیریت مدرسه را آقای قاسم آرین پور و معلمین آن آقای رضا متدین و خانم ستاره ناظرزاده به عهده داشته اند.

آقای باباخانی به سمت خدمتگزار خدمت می کرده است. در سال 1319 آقای قاضی زاده به سمت نماینده اداره فرهنگ و مدیر مدرسه کار خود را آغاز نمود.

در سالهای 24-1320 آقای مهدی ناصر سعید با تحصیلات دیپلم به عنوان نماینده اداره فرهنگ و مدیر مدرسه با کادر 4  نفری در بردسیر و قریت -العرب به امر تعلیم و تربیت مشغول بودند.

در سال 1330 آقای محمد کارگر ریاست فرهنگ را در بردسیر به عهده گرفت. در این سال 3 باب دبستاندر باب زیتون و ده بالای بیدخوان افتتاح گردید .

اسامی دبستان های بردسیر در سال های  29-31 عبارت بودند از : دبستان آقاخان ، دبستان شهناز(زینبیه ) ، دبستان خواجو(درنگار ) ، دبستان پروین(درنگار ) ، دبستان سینا(بهرامجرد ) ، دبستان پهلوی(قریت العرب ) ، دبستان فردوسی(کمال آباد ) ، دبستان سعدی ، دبستان منوچهری(بیدخوان ) ، دبستان سپهر(بیدخوان )

اولین کادر سازمانی مدارس ابتدایی: خانم ستاره ناظر زاده، رضا متدین و قاسم آرین پور بوده اند. استاد دکتر جواد برومند سعید در سال 1329  بامدیری و معلمی دبستان بهرامجرد کار معلمی خود را آغاز کرده بودند .

اولین دبیرستان دخترانه در شهرستان بردسیردر سال 1329  با نام دبیرستان دخترانه شهناز و به مدیریت خانم جواهر طاهری با تعداد 12- 10 نفر دانش آموز شروع به کار نمود.

بعدها این -دبیرستان با گشایش رشته های طبیعی و انسانی ارتقاء یافت، با پیروزی انقلاب اسلامی این دبیرستان به نام زینبیه تغییر یافت .

اولین دبیرستان پسرانه بردسیردر سال 1329  دبیرستان کشاورزی ماهان بردسیر با سه کلاس شروع به کار نمود. اما در سال 32-33  با انحلال دبیرستان کشاورزی ماهان این دبیرستان و کادر اداری آن به بردسیر منتقل شدند و با مدیریت آقای محمد باقر معینیان شروع به کار نمود .

تعدادی از پیشکسوتان آموزش و پرورش شهرستان بردسیر :آقایان: محمود مرتاض محمد باقر معینیان حاج عباس نخعی ماشاالله موسی پور سید حسن هاشمی افراسیاب ابراهیمی قاسم ابراهیمی محمد ارجمند  اصغر حاجی زاده محمد علی فردوسی حسن بردبار ارسطو بهزادی  مي باشند .

و خانمها: ربابه جلال پور پروین عراقی پور فاطمه جلیل زاده خانم مومنایی

bardsir

اداره و کادر اداري آموزش و پرورش بردسير

منبع: کتاب تاريخچه آموزش و پرورش

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


یک دیدگاه برای “آشنايي با نخستين مدارس شهرستان بردسير + عکس”

ارسال دیدگاه