رفتن به بالا
  • Saturday - 4 April 2015 - 12:40
  • کد خبر : ۲۷۷۵۱

لینک کوتاه:

از ذوق زدگی رسانه های اصلاح طلب تا اخطار مطبوعات منتقد+تصاویر

بیانیه لوزان ۱۳ فروردین ماه توسط وزای خارجی ایران، آمریکا، اتحادیه اروپا قرائت شد و به ماراتن ۹ روزه مذاکرات پایان داد تا فاز جدیدی از توافق از امروز کلید بخورد.توافقی که هنوز معلوم نیست به راستی برای ایرن برد-برد به همراه خواهد داشت یا خیر؟

به گزارش هزار نیوز ؛
به گزارش هزار نيوز به نقل از سرویس سیاسی فردا؛ بیانیه لوزان ۱۳ فروردین ماه توسط وزای خارجی ایران، آمریکا، اتحادیه اروپا قرائت شد و به ماراتن ۹ روزه مذاکرات پایان داد تا فاز جدیدی از توافق از امروز کلید بخورد.توافقی که هنوز معلوم نیست به راستی برای ایرن برد-برد به همراه خواهد داشت یا خیر؟حالا اما در اولین روز بعد از تعطیلات واکنش روزنامه های کشور به این تفاهم سیاسی که ممکن است به توافق منجر شود، به نوبه خود قابل توجه است.روزنامه های وابسته به اصلاح طلبان از قرائت این تفاهم نامه بسیار خوشحالند و کار را تمام شده می دانند و این تفاهم نامه را برای ایران پیروزی بزرگ تلقی می کنند.

روزنامه های منتقد دولت اما برداشت متفاوتی از قرائت این تفاهم نامه سیاسی دارند و انتقادهای جدی به لغو دست آوردهای هسته ای ایران در پس این تفاهم سیاسی وارد می دانند.

برخی از مطبوعات کشور نیز موضعی کاملا خنثی نسبت به امضای این تفاهم نامه سیاسی اتخاذ کرده اند و انگار در انتظار روزهای آینده اند تا مواضع هسته ای خود را اعلام کنند.

واکنش روزنامه‌های اصلاح طلب به تفاهم سیاسی

روزنامه شرق در صفحه اول خود با تی‌تر، «عبور از بحران تیر؛ توافق جامع» به استقبال این تفاهم نامه سیاسی رفت و با گزارش می‌دانی از شادی خیابانی مردم سعی دراثبات مورد قبول بودن این تفاهم سیاسی از دید افکار عمومی داشت.

این روزنامه در گزارش خود نوشت: «کنار ترمینال شماره دو مهرآباد، جلوی ورودی پاویون دولت، گروهی عکاس و فیلمبردار و تعداد زیادی جوانان موبایل به‌ دست ایستاده‌اند، جمعیت آشکارا خوشحالند. سوز سرد صبح بهاری همه را در خود فروبرده اما چهره‌ها خندان است. پسر جوان با موهای فر مشکی به دختر کناردستی‌اش می‌گوید: در این چند روزه فقط چندساعت خوابیده‌ام. دختر با خنده جواب می‌دهد: ببین حال ظریف چیه. پسر: «اون که دیگه می‌تونه رکورد جدید بی‌خوابی رو توی گینس ثبت کنه» و در ادامه حرفش با آهنگ شعار‌های مردمی می‌خواند: خیال نکن ظریفه/ شیش نفرو حریفه.»

روزنامه آرمان نیز با تیتر، «ظرافت روحانی» به تمجید از محمد جواد ظریف پرداخت و این تفاهم سیاسی را با ملی شدن صنعت نفت همطراز دانست و نوشت: «در طلیعه نوروز ایرانی ۶۴ سال است که یک رویداد بزرگ تاریخی و سیاسی می‌درخشد و مایه مباهات و فخر ایرانیان است؛ «ملی شدن صنعت نفت». حال در موخره آئین نوروزی، ایرانیان یک رویداد بزرگ سیاسی دیگر را هم دارند که با همت بی‌شائبه و مجاهدت فرزندان انقلاب رقم خورده و جلوتی دیگر به تاریخ مبارزات سیاسی ایرانیان و توفیقات حاصل از آن در عرصه نظام بین‌الملل بخشیده است.»

روزنامه ابتکار دیگر روزنامه اصلاح طلب هم با تی‌تر، «سالی که نکوست…» به اظهار خوشحالی از امضای تفاهم سیاسی پرداخت و از خوشحالی مردم سخن گفت. این روزنامه نوشت: جهان به بیانیه لوزان لبخند زد.

واکنش سایر روزنامه‌های نزدیک به اصلاح طلبان نیز به شرح زیر است:


منتقدان تفاهم سیاسی چه نوشتند؟

در این میان اما روزنامه کیهان، روزنامه منتقد دولت روحانی با ایجاد تردید در تفاهم صورت گرفته در مطلبی با تیتر، «هسته‌ای می‌رود، تحریم‌ها می‌ماند» به انتقاد از دست آوردهایی پرداخت که تیم مذاکره کننده مدعی است به دست آورده است.

این روزنامه نوشت: «مذاکرات لوزان پس از ۹ روز در حالی با قرائت یک متن مشترک به اتمام رسید که ابهامات، نگرانی‌ها و پرسش‌های بسیاری درباره ماهیت و نتیجه این مذاکرات وجود دارد و به نظر می‌رسد از خطوط قرمز بسیاری در این زمینه عبور شده است.»

روزنامه جوان هم در صفحه یک خود در مطلبی با عنوان «توافق به تابستان کشید»، به انتقاد از تفسیر متفاوت آمریکا از تفاهم سیاسی رخ داده پرداخت و نوشت: «بیانیه تفسیری امریکا در مورد نحوه لغو تحریم‌ها جزو مواردی است که برخی ناظران می‌گویند که ممکن است امکان دستیابی به توافق نهایی تا ۱۰ تیر ماه (پایان ژوئن ۲۰۱۵) را به مخاطره بیندازد.»

روزنامه وطن امروز نیز در مطلبی با عنوان، «۱۲+۱» تاکید کرد که هنوز اتفاقی نیافتاده و توافقی صورت نگرفته است. این روزنامه نوشت: «همانطور که دو طرف تصریح کرده‌اند، تا زمانی که ایران و ۱+۵ درباره این راه‌حل‌ها به توافق نرسیدند، بیانیه مطبوعاتی صادر نشد؛ آنچه هم که در بیانیه مطبوعاتی آمده، صورت بسیار خلاصه و نازلی از توافقات تفصیلی است که میان دو طرف انجام شده است. توافق لوزان، به عنوان یک توافق بر سر کلیات و اصول راه‌حل‌ها، خود حاوی جزئیات فراوانی است اما از آنجا که این جزئیات هنوز به حدی کافی نیست که توافق قابل اجرا باشد، دوطرف باید تا ژوئن جزئیات فنی بیشتری –براساس همین چارچوب و اصول توافق شده نه بیرون از آن- به آنچه در لوزان توافق کرده‌اند بیفزایند تا متن اصلی توافق نهایی به دست آید، متنی که تصور می‌شود قابل امضا و اجرا خواهد بود. بنابراین تیم مذاکره‌کننده نمی‌تواند از زیر بار این موضوع که در لوزان یک تعهد بین‌المللی مهم برای ایران ایجاد کرده، بگریزد.»

واکنش سایر روزنامه‌ها منتقد نیز به شرح زیر است:

برخی از مطبوعات کشور نیز واکنشی خنثی نسبت به این تفاهم سیاسی داشتند:

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه