رفتن به بالا
  • Wednesday - 29 April 2015 - 11:04
  • کد خبر : ۲۸۳۹۹
shora3

لینک کوتاه:

افزایش نفوذ شوراها باعث افزایش حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است+تصاوير

اعضاء شورا با کارایی و عملکرد مثبت خود قدرت نفوذ شوراها را در کلیه سطوح جامعه افزایش دهند. زیرا افزایش نفوذ شوراها افزایش حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نيوز ،‌ شورا یک پدیده اجتماعی و سیاسی است که در نظام های سیاسی مردم سالار از اهمیت خاصی برخوردار بوده و به عنوان نهادی مشورتی نمونه ای واقعی و حقیقی از حضور مردم در اداره جامعه به شمار می رود.
زندگی شورایی و عدم تمرکز اداری نوعی دموکراسی است که بخشی از امور اداری استانها، شهرستانها،بخشها و روستاها به خود ساکنان آن واگذار می شود.
در این سیستم مردم تشویق می شوند که به طور وسیعتری در اداره امور حکومتی شرکت نمایند. وقتی مردم ببینند که منطقه یا محل آنها دارای اختیارات قانونی است و آنها می توانند به وسیله انتخاب نمایندگان این اختیارا ت را اعمال نمایند بیشتر برای شرکت در اداره امور محل خود علاقه و شوق نشان می دهند..
به طور کلی وجود شوراها باعث افزایش مشارکت مردم در اداره امور می شود و این امر از یک سو دراحساس مسئولیت بیشتر مردم موثر واقع می شود و از سوی دیگر موجب ظهور خلاقیتها و ابتکارات افراد در اداره امور محلی می گردد.
مسئله شورا و مشورت از نگاه دینی هم حائز اهمیت می باشد و در آموزه های دین مبین اسلام در کتاب و سنت مورد توجه قرار گرفته است. در قرآن سوره اي از سوره ها شوري نام دارد و در همان سوره خداوند به مسلمين امر به شورا و مشورت کرده است.

شوراها از مظاهر مشارکت مردمی و برای تسهیل امور مردم است منتخبین این نهاد خود جوش می بایست برای ارج گذاری به نقش شوراها و تثبیت جایگاه مردمی آن، ارتباط دایمی خود را با مردم و حضور در میان آنان و اطلاع از مشکلات آنها را وظیفه مستمر خود بدانند و دسترسی مردم را به خود آسان سازند.

سیاست پنهان کاری را به شفاف سازی مبدل سازند زیرا مردم امین شوراها هستند . مخفی نگهداشتن خطاها و اشتباهات کنار گذاشته شود و مسئولیت آن را بپذیرند، انتقاد و اعتراض به عنوان تضعیف جایگاه شورا محسوب نشود و هیچ کس چه مردم و چه اعضا شورا با مطرح کردن پیشنهاد و یا انتقادی چه سازنده و چه غیر سازنده در معرض بی احترامی و اتهام قرار نگیرند، به وظایف قانونی خود آگاه باشند و شعارهای قابل تحقق اعضاء منتخب در زمان انتخاب پیگیری و به مرحله اجر او عملی درآید، از حیف و میل اموال عمومی با شدت وقاطعیت جلوگیری شود منافع شخصی یا گروهی مدنظر قرار نگیرد زیرا غالب اختلافات پیش آمده تاکنون ناشی از همین نقطه حساس است این حالت گر چه در تمام سطوح جامعه کم و بیش وجود دارد .ولی نمود بازر اصلی آن در سطح کسانی است که مراکز قدرت و مدیریت را در اختیار گرفته اند.

اعضاء شورا با کارایی و عملکرد مثبت خود قدرت نفوذ شوراها را در کلیه سطوح جامعه افزایش دهند. زیرا افزایش نفوذ شوراها افزایش حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است.  به هر حال گرامی داشت سالروز شوراها نه تنها به دلیل ارج و اهمیت جایگاه شوراهاست بلکه آنچه به این مدنیت آبرو و اعتباری می بخشید.

 حضور و جوشش مردمی است که با هزاران امید و با صلابت در کنار صندوق های رای اعتقاد و اعتماد خود را با برگ سبزی که به صندوق انداختند. به منتخبین شان ثابت کردند و اکنون نوبت انتخاب شدگان است که به اهداف و برنامه هایی که قبل از حضور در شورا در فکر و نیتشان بوده، جامه عمل پوشانده و هر آنچه که از عهده شان برخواسته، دریغ ننمایند و خستگی ناپذیر به دنبال رتق و فتق امور و مرتفع ساختن مشکلات موکلین خود باشند.

در ادامه به بهانه روز شوراها تصاويري از يک روز جلسه اعضاي شوراي شهرستان بردسير با مردم بردسير را مشاهده مي کنيد .

shora1 shora2 shora3 shora4

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه