رفتن به بالا
  • Tuesday - 21 April 2015 - 07:14
  • کد خبر : ۲۸۱۷۱

لینک کوتاه:

اگر توافق لوزان اجرا شود یک ماکت کاریکاتوری از برنامه هسته‌ای ایران باقی می ماند

مسئولان محترم مذاکره‌کننده کشورمان، طی بیش از یک‌هفته گذشته درباره علت خودداری از انتشار فکت‌شیت ایرانی دلایلی مطرح کرده‌اند که با عرض پوزش قانع‌کننده به نظر نمی‌رسند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از مشرق، حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نسبت به اجرای توافق لوزان هشدار داد و نوشت: 1- چند ساعت بعد از انتشار «توافق لوزان»، وزارت خارجه آمریکا با صدور یک بیانیه مطبوعاتی -MEDIA NOTE- تفسیر و نظر خود را -FACT  SHEET-  درباره مفاد توافق یاد شده منتشر کرد. آنچه در بیانیه توجیهی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است با آنچه اعضای محترم تیم مذاکره‌کننده کشورمان درباره مفاد و محتوای توافق لوزان اعلام کرده و روی آن اصرار می‌ورزند، تفاوت‌های فاحش و در مواردی «متضاد» دارد.
 فکت شیت آمریکایی‌ها از «داده‌های‌نقدایران» در مقابل «وعده‌های نسیه حریف» خبر می‌دهد و در تمامیت آن، «فرمول نابودی تأسیسات‌ هسته‌ای ایران را می‌توان دید». از سوی دیگر، اعضای تیم هسته‌ای کشورمان تفسیر آمریکایی‌ها را مخدوش و نامعتبر معرفی می‌کنند و بر این باورند که آمریکایی‌ها مفاد توافق لوزان را مطابق میل و خواسته خود تفسیر کرده‌اند، اما کدامیک از این دو دیدگاه را می‌توان و باید باور کرد؟!
 بدیهی است که اعتماد به نظریه و تفسیر دشمن و نادیده گرفتن نظر تیم هسته‌ای کشورمان دور از انصاف است و منطقی‌ترین راه‌کار آن است که تفسیر و برداشت اعضای محترم تیم‌مذاکره‌کننده خودی را که در دلسوزی و تلاش آنان برای حفظ منافع مردم و نظام تردیدی نیست بپذیریم اما متأسفانه آنان علی‌رغم تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت انتشار فکت شیت ایران، تاکنون از انتشار آن خودداری کرده‌اند! بنابراین چگونه می‌توان درباره نظریه و تفسیری که اعلام نشده است، قضاوت کرد؟
 ممکن است گفته شود اعتماد به تیم خودی کافی است تا نظر آنان را به تفسیر حریف ترجیح دهیم، ولی با عرض پوزش باید گفت، مقایسه میان تفسیر وزارت خارجه آمریکا از توافق لوزان با متن اصلی توافق یاد شده نشان می‌دهد در بسیاری از موارد، فکت‌شیت آمریکایی‌ها با مفاد سند لوزان همخوانی دارد! لطفا اشتباه نکنید! منظور آن نیست که آمریکایی‌ها دست به خدعه و فریب نزده‌اند، بلکه مقصود این است که حریف، تمامی خدعه و نیرنگ خود را در تنظیم سند اصلی، یعنی متن توافق لوزان به کار برده است و اکنون با انتشار برگه تفسیری خود در پی بهره‌گیری از ترفند موذیانه‌ای است که در آن هنگام به کار گرفته بود این برداشت تا چه اندازه واقعیت دارد؟ آیا برای قضاوت نهایی غیر از انتشار فکت‌شیت ایرانی راه دیگری هست؟!
2- مسئولان محترم مذاکره‌کننده کشورمان اما، طی بیش از یک‌هفته گذشته درباره علت خودداری از انتشار فکت‌شیت ایرانی دلایلی مطرح کرده‌اند که با عرض پوزش قانع‌کننده به نظر نمی‌رسند. بخوانید!
الف: ابتداء گفته شد فکت‌شیت ایران از سوی سازمان انرژی اتمی کشورمان تدوین شده و برای انتشار در اختیار وزارت خارجه قرار گرفته است، ولی بعد از چند روز اعلام شد برگه تفسیری تیم مذاکره‌کننده از مفاد توافق لوزان – فکت شیت- همان توضیحاتی است که آقایان ظریف و صالحی و عراقچی در مصاحبه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به اطلاع ملت رسانده‌اند! و مدتی بعد توضیح دادند به علت برخی از مسائل محرمانه که می‌تواند مذاکرات پیش‌روی را با آسیب‌ها و زیان‌های جدی روبرو کند! انتشار فکت‌شیت را به مصلحت نظام نمی‌دانند! و… این توضیحات- اگر نگوئیم توجیهات- در حالی است که؛
ب: فکت‌شیت یا تک‌برگ- ONE  SHEET-  در تعریف حقوقی به سند مکتوبی گفته می‌شود که هر یک از طرفین مذاکره یا تفاهم‌نامه، یا قرارداد و… با انتشار آن، تفسیر و برداشت خود از مفاد توافق انجام شده را شرح و توضیح می‌دهند. در این حالت اگر توافق مورد نظر محرمانه باشد، فکت‌شیت مربوط به آن نیز محرمانه خواهد بود و چنانچه توافق طرفین غیرمحرمانه بوده و به اطلاع همگان رسیده باشد، فکت‌شیت مربوطه نیز نمی‌تواند محرمانه تلقی شود. حالا باید پرسید آیا توافق لوزان که سند مکتوب آن بلافاصله بعد از پذیرش طرفین مذاکره‌ در سطح جهانی منتشر شده است، یک سند محرمانه است که برگه تفسیری آن محرمانه باشد؟!
توضیح آن که مطابق اصول پذیرفته شده حقوقی، سری‌ترین اسناد نیز بلافاصله پس از اولین انتشار، غیرمحرمانه تلقی شده و از فهرست اسناد طبقه‌بندی شده خارج می‌شوند. بنابراین چگونه می‌توان تفسیر و برداشت ایران را از سندی که متن آن در اختیار همگان است، محرمانه تلقی کرد؟!
ج: آنچه باید محرمانه بماند و انتشار آن می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد، تفسیر ایران، و یا هر یک از کشورهای 5+1 از مفاد سند لوزان نیست، بلکه تصمیم هر یک از طرفین برای چگونگی برخورد با آن در ادامه مذاکرات است که باید محرمانه باقی بماند و بدیهی است هیچکس انتظار ندارد و نباید انتظار داشته باشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان برگ‌های برنده خود در مذاکرات پیش‌روی را افشاء کند و صدالبته، ارائه و اعلام تفسیر ایران از توافق لوزان را با هیچ استدلالی ‌نمی‌توان از نوع دوم تلقی کرد.
د: آمریکایی‌ها فقط چند ساعت بعد از اعلام و انتشار متن توافق لوزان، تفسیر و برداشت خود از مفاد آن را به صورت مکتوب منتشر کرده‌اند مثلا اعلام کرده‌اند، «ایران پذیرفته است برای رفع نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به ابعاد احتمالی نظامی در فعالیت هسته‌ای خود – PMD- زمینه دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات مشکوک – SUSPICIOUS   SITES-  را در هر نقطه ایران فراهم آورد»! آیا این برداشت و تفسیر آمریکایی‌ها مورد قبول ایران است؟ اگر پاسخ مثبت است، با چه استدلالی می‌خواهیم مراکز نظامی کشورمان را در دسترس بازرسان آژانس قرار دهیم؟! ویا آمده؛ ایران پذیرفته است با اجرای پروتکل الحاقی به آژانس امکان دسترسی به اطلاعات «تاسیسات هسته‌ای اعلام شده و اعلام نشده خود را بدهد» وچندین نمونه دیگر از این دست. اکنون باید از تیم هسته‌ای کشورمان پرسید، آیا شما نیز دسترسی بازرسان آژانس به مراکز نظامی کشورمان را پذیرفته‌اید؟ و آیا شما هم معتقدید که در ایران علاوه بر تأسیسات اعلام شده -DECLARED  FACILIITIES- تأسیسات اعلام نشده -UNDECLARED- دیگری نیز وجود دارد که بازرسان آژانس باید به اطلاعات مربوط به آن دسترسی کامل داشته باشند؟! و آیا پذیرش این بند به معنای آن نیست که در مقابل آژانس دست به پنهان‌کاری زده‌ایم؟! و نمونه‌های مشابه دیگری که در صورت اجرا، تمامی برنامه هسته‌ای کشورمان را بر باد می‌دهد! منظور از انتشار فکت‌شیت ایرانی، پاسخ به اینگونه پرسش‌ها و توضیح درباره آنهاست. باید اعلام شود که این موارد از تفسیر آمریکایی‌ها را در انطباق با مفاد توافق لوزان نمی‌دانید و در غیر این صورت به برچیدن بساط فعالیت هسته‌ای کشورمان تن داده‌اید! آیا خودداری شما عزیزان از انتشار تفسیر ایران درباره مفاد توافق لوزان، غیر از واگذاری میدان به حریف هیچ مفهوم و نتیجه‌ دیگری می‌تواند داشته باشد؟!
هـ – اخیرا، شایعه‌ای در برخی از محافل مطرح شده است که هر چند رهبر معظم انقلاب بر ضرورت انتشار فکت‌شیت ایرانی تاکید ورزیده‌اند ولی پس از توضیح و درخواست تیم مذاکره‌کننده با عدم انتشار آن موافقت فرموده‌اند! بدیهی است که این نکته نمی‌تواند صحت داشته باشد و به نظر می‌رسد انتشار آن به منظور پیشگیری از درخواست دلسوزان برای انتشار برگه تفسیری بوده است! چرا که اولا به دلایل ذکر شده، انتشار فکت‌شیت ایرانی برای پیشگیری از سوءاستفاده حریف، ضروری و اجتناب‌ناپذیر است و ثانیا؛ حضرت آقا، تاکید فرموده‌اند که هرگز آنچه آشکارا اعلام می‌کنند با آنچه در نهان اعتقاد دارند، تفاوت و دوگانگی ندارد. البته به یقین مسائلی وجود دارد که اعلام علنی آن را به مصلحت نمی‌دانند و این، طبیعی و منطقی و در انطباق با مصالح عالی نظام و مردم نیز هست، اما به فرموده صریح حضرت ایشان، حالت اول، یعنی تفاوت نظر اعلام شده با آنچه در جلسات خصوصی مطرح می‌فرمایند، ناممکن است.
… و اما، درباره متن توافق لوزان و بندهایی از آن که در صورت اجرا می‌تواند برنامه هسته‌ای کشورمان را در فاصله‌ای نه چندان طولانی با آسیب جدی و در حد تبدیل به یک ماکت کاریکاتوری روبرو کند، گفتنی‌هایی هست که به بعد موکول می‌کنیم.
مطالب مرتبط
اصلاحات ضروری در چارچوب لوزان
صالحی به حاشیه رفت/ توافقنامه ژنو فاجعه بود/ با بیانیه لوزان مخالفم/ ندیدن اقدامات جلیلی جفا در حق وی است
روایت رویترز و تایمز از موانع بزرگ توافق هسته‌ای
صدای اسرائیل دوباره از روزنامه زنجیره‌ای بلند شد
برنامه تحلیل بیانیه لوزان با حضور جلیلی
شریعتمداری: لوزه های عفونی توافق لوزان باید جراحی شود
برچسب ها: لوزان ، شریعتمداری ، حسین

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۰
یار

۰۱:۳۱ – ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
53 پاسخ
اقای شریعتمداری دادن این همه داشته ها به این میارزد که بعضی ها برای همیشه دم از تعامل نزنند.و دست از سیاست بردارنداین تاوان را میدهیم تا بخودیها ثابت کنیم غرب هیچوقت ادم نمیشه
ناشناس

۰۱:۳۱ – ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
310 پاسخ
درود بر حاج حسین شریعتمداری سردار قلم .
ناشناس

۰۱:۳۴ – ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
07 پاسخ
واقعا”اگر بیانیه لوزان و توافق آینده برد برد است دلیلی برای منتشر نکردن گزاره برگ (فکت شیت) ایرانی وجود ندارد !
ناشناس

۰۱:۴۱ – ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
29 پاسخ
حاج حسین درست فرموده اند تعطیلی سایت فردو و کاهش تعداد سانتریفیوژها به 5000 عدد از نوع IR1 و خارج کردن قلب راکتور آب سنگین اراک و اکسید کردن اورانیوم های غنی شده به معنای باقی ماندن فقط یک ماکت بعنوان نماد فناوری هسته ای میباشد .
تازه مسلمان نروژی مقیم ایران

۰۱:۴۱ – ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
410 پاسخ
سلام و صلوات خدا بر شریعتمداری پاک سرشت و چابک قلم و چالاک اندیش در عرصه سیاست
نظر شما
نام:

ایمیل:

* نظر:

پربازدیدترین ها   /   پربحث ترین ها
احمدی‌نژاد ولنجک‌نشین‌ ، دیگر احمدی سال 84 نیست
واکنش‌ سیاسی به خبر برکناری احتمالی برانکو
کشته شدن فرزند معاون صدام در تکریت
پورشه له‌شده پسر قلعه‌نویی+تصاویر
واکنش حزب الله به جنایت جدید داعش
فیلم/ تصادف مرگبار قهرمان اتومبیلرانی ایران
هشدار داعش به ساکنان دیرالزور با سه ذبح هولناک +عکس(۱۸+)
عکس/ خانه‌ی رؤیایی در تبریز
دعوت پوتین از پادشاه سعودی برای سفر به روسیه
عمر البشیر اتحاد استراتژیک با ایران را به چه قیمتی فروخت؟ +تصاویر
دولت عراق جسد عزت الدوری را تحویل گرفت
تکذیب خبرسازی «آسوشیتدپرس» درباره ایران
عکس/ بدرقه رییس جمهور افغانستان
جشن تجار آمریکایی در شمال شهر تهران/دیدار بشار اسد با ماموران سرویس مخفی فرانسه/ طوفان قاطع علیه نفوذ ایران است نه یمن
سرگذشت تعریف‌نشده پدر و مادر پوتین/ قدرت و اراده، تنها زبانی است که پوتین می‌فهمد
عکس/ سقوط درخت بر روی دو خودرو
عکس/ طبیعت بهاری ارس
عکس/ سلام نظامی سفیر الجزایر به روحانی
واکنش انصارالله به کشتار مردم «فج عطان»
تصویر برگزیده
عکس/ به مناسبت زادروز شیخ اجل
عکس/ نمایشگاه خودروی شانگهای 2015
عکس/ خانه‌ی رؤیایی در تبریز
فیلم/ تصادف مرگبار قهرمان اتومبیلرانی ایران
عکس/ طبیعت بهاری ارس
عکس/ به مناسبت زادروز شیخ اجل
عکس/ نمایشگاه خودروی شانگهای 2015
عکس/ خانه‌ی رؤیایی در تبریز
فیلم/ تصادف مرگبار قهرمان اتومبیلرانی ایران
آخرین اخبار
حدیث روز/ سخن امام باقر(ع) درباره خیانت دانشمندان
عکس/ صفحه اول روزنامه های 1 اردیبهشت
آخرین آرزوی استاد+فیلم
مراسم لیله الرغائب در کهف الشهدا برگزار می‌شود
عکس/ خرگوش قطبی
جزییات و زمان ثبت‌نام دانش‌آموزان کلاس اولی
بازداشت پیر زن خلافکار آمریکایی با ۷۴ نام جعلی
کاسبی در لیگ یک با فروش امتیاز
فیلم/ حادثه وحشتناک در وزنه برداری
دیدار خانواده با شهیدشان پس از ۳۳ سال
عکس/ میهمان این هتل‌های یخی باشید
فیلم/ گل از فاصله 45 متری در لیگ چین
آمریکا در پی راه‌های ورود به ایران
دعوای مدیران پرسپولیس در شبی که ۶ تایی شدند!
ارتجاع عرب در خدمت رونق تسلیحاتی آمریکا
دلالان تنها عامل گرانی میوه نیستند
سیاسی: استعفایم صوری نیست
آدرس پول‌های کثیف
کاخ سفید: ایران «حوثی‌ها» را فرماندهی نمی‌کند
آنچلوتی: فوتبال ایتالیا فرهنگش باید تغییر کند
آلوخشکه کیهان در پاسخ به مونیز
کلاهبرداری ۲۰ میلیاردی با فروش سکه طلا
ای شیخ ستم کشیده سعدی
اگر توافق لوزان اجرا شود یک ماکت کاریکاتوری از برنامه هسته‌ای ایران باقی می ماند
عکس/ دیدار وابستگان نظامی با فرمانده نزاجا
پرسپولیس- لخویا؛ جشن صعود سرخپوشان در آسیا
عکس/ خانه‌ی رؤیایی در تبریز
عکس/ مسابقات کشوری سازه‌های ماکارونی
عکس/ برداشت پیاز از مزارع هشت بندی
عکس/ سفر معاون اول رییس جمهور به ایلام
مقام آمریکایی: هدف تنبیه ایران است!
عکس/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم در اهواز
فیلم/ تصادف مرگبار قهرمان اتومبیلرانی ایران
امپراتوری والیبال ایران چگونه شکل گرفت؟/ علی آبادی ورزش ایران را نابود کرد/ فوتبال یک ایوان بوگانیکوف می‌خواهد
عمر البشیر اتحاد استراتژیک با ایران را به چه قیمتی فروخت؟ +تصاویر
نژادفلاح: هیچ وقت به عنوان نفر دوم کار نمی‌کنم
عکس/ خوابی از این با ارزش‌تر سراغ دارید؟
عکس/ این سیاستمدار را می شناسید؟
فیلم/ عاقبت دخالت مربی در کار بازیکن
حملات هکری به آمریکا زیر سر بانک سپه و دانشگاه شریف است + دانلود
فارین افرز: ایران مقصر بحران یمن نیست
“همشهری کین”، تصویر بی پرده سیاست آمریکایی
عکس/ سلام نظامی سفیر الجزایر به روحانی
شاگردان منصوریان به فکر انتقام و صعود
شریعتی «پدر» به روایت تصاویر تاریخی
پورشه له‌شده پسر قلعه‌نویی+تصاویر
سرگذشت تعریف‌نشده پدر و مادر پوتین/ قدرت و اراده، تنها زبانی است که پوتین می‌فهمد
شیوۀ جدید انتقام‌گیری تروریست‌ها از هم
احمدی‌نژاد ولنجک‌نشین‌ ، دیگر احمدی سال 84 نیست
اینفوگرافی/ چرا قلعه‌نویی به مربیان خوب می‌بازد؟
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي مشرق نيوز مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و تولید: “ایران سامانه”

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه