رفتن به بالا
  • Tuesday - 21 April 2015 - 07:24
  • کد خبر : ۲۸۱۷۴

لینک کوتاه:

توصیه‌ حجت الاسلام ماندگاری در ماه رجب

سخنران مجالس مذهبی با بیان توصیه‌هایی برای استفاده از ماه رجب گفت: هرروز زیارت رجبیه را بخوانید، در ماه رجب زیارت امام حسین(ع) خیلی وارد است. در خانه‌ای که توسل به ائمه(ع) باشد رفت و آمد ملائکه به آن زیاد است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از فرهنگ نیوز، مراسم جشن میلاد امام باقر(ع) با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری و مداحی سید مهدی میرداماد و حاج حسن شالبافان برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام ماندگاری سخنرانی کرد که نکاتی از سخنان این وعاظ مجالس دینی و هیئات مذهبی را در ادامه می‌خوانید:

ــ در آغاز ماه رجب هستیم. توفیق زیارت رجبیه امام حسین(ع) را ان شاء الله داشته باشیم. فرصت و سرمایه زمان، یک سرمایه‌ای است که قابل حبس نیست. بعضی سرمایه‌ها را می‌توان حبس کرد، اما زمان را نمی‌توان نگه داشت.

ــ سرمایه زمان گاهی وقت‌ها قابل جبران نیست و وقتی از دست رفت قابل برگشت نیست. فرصت‌های دیگر را می‌توان به دیگران بدهیم ولی زمان را نمی‌توان به دیگران داد. می‌توان وقت خود را برای دیگران بگذاریم ولی معلوم نیست که چقدر زمان را خرج خودمان کردیم.

ــ قبل از فرصت‌ها باید آمادگی داشته باشیم. ماه رجب ظاهراً با ماه‌های دیگر فرقی ندارد و شب و روزی است و گردش روزگار است ولی کسانی که آمادگی را کسب کردند از عطر و معنویت این ماه استفاده می‌کنند. خدا نکند که با بوی گناه شامه ما عادت کرده باشد، این یعنی شامه و ذائقه‌ام عوض شده است، باید مراقبت کرد.

راهکار آمادگی برای بهره‌برداری از فرصت معنوی ماه رجب

ــ سه راهکار آمادگی عبارتند از اول؛ طهارت. هرچه انسان پاک‌تر باشد می‌تواند از این فرصت‌ها بیشتر استفاده کند. انسان ماه رجب را درک نمی‌کند مگر اینکه پاک شده باشد. ذکر پاک شدن ماه رجب استغفار است. دوم؛ آمادگی با کسب معرفت است. باید بدانیم که ماه رجب چه خبر است. سومین آمادگی با اجازه است. وقتی می‌خواهید حرم امام رضا(ع) بروید اذن دخول باید بگیریم. بعضی‌ها به حرم می‌روند ولی به حریم راه‌شان نمی‌دهند. صاحب ماه رجب امام زمان(عج) و جد بزرگوارشان امام حسین(ع) است. یا صاحب الزمان، اجازه ورود به ماه رجب را به ما بدهید.

ــ ماه رجب ماه خداست و ماه شعبان ماه پیامبر اکرم(ص) و ماه رمضان ماه مهمانی بندگان خداست. هرکس فرق بین مهمانی عمومی و خصوصی را بداند فرق بین ماه رجب و ماه رمضان را متوجه می‌شود. ماه رجب ماه مهمانی خصوصی خداست و دور سفره ماه رجب اولیای خدا نشسته‌اند. ماه رجب ماه اولیای خداست. ماه رمضان ماه مهمانی عمومی است. مناجات‌های ماه رجب را بخوانیم.

ــ بچه‌های رزمنده می‌دانند ماه رجب و شعبان و رمضان حال رزمنده‌ها طور دیگری بود. بچه هابا اذکار و دعا‌ها عشق می‌کردند. ما نمازمان ملاقات با خداست. در واقع با نماز می‌خواهیم به زیارت خدا برویم. قبل از نماز طهارت و معرفت خود را زیاد کنیم. تکبیرة الاحرام اجازه نماز است.

ــ مراقبت بر سه چیز است. اول؛ مراقبت بر انجام واجبات و دوم؛ مراقبت بر ترک محرمات و سوم؛ مراقبت بر خدمت بر دیگران. در هر شغل و مقامی که هستید باید دغدغه انجام واجبات را داشته باشیم. کسی که دغدغه نماز صبح داشته باشد حتماً چند بار از خواب بیدار می‌شود. دغدغه نماز اول وقت داشته باشیم.

ــ کسی در مقابل دشمن ضربه نمی‌خورد که سپر داشته باشد. شیطان دشمن قسم‌خورده همه انسان‌ها است. یکی از سپرهایی که در مقابل شیطان قرار می‌گیرد نماز شب است. امروز خدا به ما قدرت داده است. قدرتی که امروز اسلام ناب محمدی در این مملکت پیدا کرده و پرچمدار کل جهان است اگر نتیجه‌اش اقامه نماز نباشد فایده‌ای ندارد.

توبه فقط استغفر الله گفتن نیست

ــ مسیر ما تا آخرت بی‌‌‌نهایت است، انجام واجبات بنزین این مسیر است و انجام مستحبات باک یدک این مسیر است. ما باید دست و پایی بزنیم تا ائمه و امام حسین(ع) کم ما را زیاد قبول کند. بعضی‌ها از امام حسین(ع) حداقلی می‌خواهند و بعضی‌ها از امام حسین(ع) حداکثری می‌خواهند. کسی که تلاش خود را بکند از امام حسین(ع) حداکثری را می‌خواهد، و هرکس که تلاش خود را نکند از امام حسین(ع) حداقلی را می‌خواهد.

ــ توبه درمان است. اما درمان سختی‌های خود را هم دارد. توبه فقط استغفر الله نیست. باید آلودگی‌هایی که در جسم ما موجود است بیرون رود. خیلی ساده گرفتیم، هرچه گناه کردیم که با یک قطره اشک پاک شود باید شرایط خودش را داشته باشد. مراقبت کنیم که گناه نکنیم. ماه رجب اردوی انسان سازی است.

ــ برنامه سازی سوم مواظبت و مداومت است. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: «اگر مردم بدانند که در ماه رمضان چه خبر است دعا می‌کنند که همه سال ماه رمضان باشد.» اندوخته‌های ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان را مواظبت و حفظ کنیم. از بین بردن اندوخته‌ها چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد.

راهکار حفظ اندوخته‌های معنوی در ماه رجب، شعبان و رمضان

ــ سه راهکار برای حفظ اندوخته‌های خود وجود دارد، اول اینکه برای حفظ اعمال استغفار زیاد کنید. دومین راهکار توسل است. سومین راهکار این است که اعمالتان را دست صاحب الزمان(عج) امانت دهید. قدیم‌ها روضه‌ها در خانه زیاد بود ولی امروز مردم به مساجد اکتفا کردند.

ــ هرروز زیارت رجبیه را بخوانید. در ماه رجب زیارت امام حسین(ع) خیلی وارد است. در خانه‌ای که توسل به ائمه علیهم السلام باشد رفت و آمد ملائکه به آن زیاد است. اگر دوست دارید که شیطان را به خانه‌های‌تان دعوت کنید موسیقی در خانه‌های‌تان گوش دهید. این‌قدری که برای زیارت امام حسین(ع) فضیلت است برای عمره مستحبی وجود ندارد.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه