رفتن به بالا
  • Thursday - 16 April 2015 - 09:08
  • کد خبر : ۲۸۰۴۵

لینک کوتاه:

روحانی:نمی‌توان همه قسمت‌های مذاکرات را بیان کرد

رئیس‌جمهور با ابراز “همه قسمت‌های مذاکره را ‌به‌دلیل اینکه هنوز به پایان کار نرسیده‌ایم، نمی‌‌توان بیان کرد” گفت: امروز سرداران دیپلماسی ما در برابر دنیا قد علم کرده‌ کار بسیار پیچیده‌ای مقابل آنها انجام دادند.

به گزارش هزار نیوز ؛


به گزارش هزار نیوز به نقل از فرهنگ نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در جمع علما، ایثارگران و برگزیدگان استان گیلان‌ اظهار داشت: سخن در جمعی که همه بزرگان استان گرد هم آمده‌اند، کار آسانی نیست، ما هرچه داریم و خواهیم داشت، در سایه علم و دانش و ایثار و فداکاری است.

وی افزود: اینکه قلم عالم با خون شهید مقایسه می‌شود، نشان آن است که باید علم و ایثار کنار هم باشند. در دفاع مقدس نیز علم و ایثار کنار هم بود؛ در میدان‌های جنگ اگر از طراحی و ابزار دقیق استفاده نمی‌کردیم، به هدف نمی‌رسیدیم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان “در طول دوران نهضت اسلامی از سال 41 تا بهمن 57 در طول این مدت اگر رویکرد امام راحل نبود نمی‌توانستیم به پیروزی برسیم” خاطرنشان کرد: نظر امام(ره) آماده کردن افکار عمومی بود، امام همواره دنبال این رویکرد بودند و بدون مشورت تصمیم مهمی اتخاذ نمی‌کردند.

وی با اظهار اینکه امام خمینی(ره) در دوران مبارزه با رژیم طاغوت با بزرگان مشورت داشت و جلسات طولانی در تهران برگزار می‌کرد، گفت: یکی از مباحثی که در این جلسات مطرح می‌شد، این بود که اگر ما در انقلاب پیروز شویم، مبنای حکومت چیست؟ آرا و رأی مردم چه نقشی دارد؟ با مشورت بود که امام راحل در پاریس اعلام کرد حکومت آینده ما جمهوری اسلامی است. از آن روزی که امام(ره) در پاریس این امر را اعلام کرد، شعار مردم استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی شد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه امام(ره) هرگز بدون مشورت تصمیمی اتخاذ نمی‌کرد، ادامه داد: ‌ما در انقلاب با علم، تدبیر و مشورت به پیروزی رسیدیم؛ ملت ما در برابر همه قدرت‌های جهان از شرق و غرب روی پای خود ایستاد و با انگیزه دینی و فداکاری ملت ایران پیروز شد.

وی با بیان اینکه از سال 41 تا به امروز ما 3 حادثه مهم را پشت سر گذاشتیم، گفت: نخستین حادثه انقلاب اسلامی از آغاز نهضت تا پیروزی بود، دیگری دفاع مقدس بود که 8 سال مردم در جبهه‌های مقدس جانانه فداکاری کردند حتی پزشکان و جراحان ما حضوری فعال داشتند.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: در عملیات بدر، بیمارستان تا خط مقدم 10 کیلومتر بیشتر فاصله نداشت و خمپاره به‌راحتی به بیمارستان می‌رسید. جراحان و پرستاران ما زیر بمباران ایثار و فداکاری‌های مهمی انجام دادند. زیر بمباران هواپیماهای ما می‌نشستند و مجروحان را منتقل می‌کردند.

وی با بیان اینکه در عملیات خیبر و والفجر هلی‌کوپترها در تاریکی شب نیرو در قلب میدان می‌بردند، تصریح کرد: در آن دوران همه دست به دست هم دادیم تا به پیروزی رسیدیم. ایمان همه ملت ایران و فداکاری تمام نیروهای مردمی کمک کرد تا ما به پیروزی دست پیدا کردیم.

رئیس‌جمهور با بیان “اگر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را 2 حادثه بزرگ بدانیم، امروز در کارزار دیپلماسی در حادثه بزرگی قرار داریم” تصریح کرد: امروز سرداران دیپلماسی ما در برابر دنیا قد علم کرده‌ کار بسیار پیچیده‌ای مقابل آنها انجام دادند.

وی با ابراز “همه قسمت‌های مذاکره را ‌به‌دلیل اینکه هنوز به پایان کار نرسیده‌ایم، نمی‌‌توان بیان کرد” گفت:‌ تاکتیک‌های مذاکره روش‌ها و مسائل بسیار پیچیده است. 16 ماه شبانه‌روز تلاش کردند و دیپلمات‌های ایرانی در برابر 6 قدرت دنیا مذاکره کردند که این کار آسانی نیست.

حجت‌الاسلام روحانی با اظهار “گاهی در دوران دفاع مقدس در برابر 10 لشکر عراق به‌دلیل اراده و لطف الهی پیروز می‌شدیم” خاطرنشان کرد: ما در دوران دفاع مقدس با دنیا جنگیدیم  و برخی کشورها کنار بندر جده بندر ویژه‌ای را برای ارتش عراق ایجاد کرده بودند. تمام پول ارتجاع منطقه در خدمت عراق بود.
وی تأکید کرد: فرزندان ملت در برابر دنیا پیروز شده‌‌اند چراکه جبهه دیپلماسی ادامه جبهه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه با هدایت و حمایت مردم دیپلمات‌ها موفق ظاهر شدند، گفت: ما هیچ‌کدام معصوم نیستیم و ممکن است اشتباه کنیم ولی کار بزرگی صورت گرفت که این حادثه مهم ان‌شاءالله با پیروزی نهایی ملت ایران با تأمین منافع ملت پایان خیری خواهد داشت.

وی افزود: این مسئله مهم نشان می‌دهد، ما می‌توانیم مسیری را انتخاب کنیم که هزینه کمتری داشته باشد؛ در انتخابات 24 خرداد 92 نیز مردم راه کوتاه‌تر و هزینه کمتر را انتخاب کردند. راه ما، راه تعامل سازنده با دنیا است.

حجت‌‌الاسلام روحانی با بیان اینکه نمی‌توان مسائل حساس را بدون تعامل سازنده با جهان حل کرد، گفت: احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها ممکن است فتواهای یکسان نداشته باشند، ما با هم مباحثه می‌کنیم. مگر سلمان و ابوذر مثل هم فکر می‌کردند، هر 2 مقام والا داشتند ولی این‌طور نیست که هر 2 مانند هم فکر می‌کردند. هر دوی این اشخاص در رده‌ای قرار داشتند ولی در عین حال ممکن بود با هم بحث و مباحثه کنند، اما کلام خدا و قضاوت پیامبر اکرم(ص) همواره مورد توجه آنها بود.

رئیس‌جمهور با تأکید بر “ممکن است در جامعه نظرات ما مثل هم نباشد” اظهار داشت: ما نیز باید بحث کنیم، با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری اگر کسی به مذاکرات نقد دارد، صحبت کند؛ صاحب‌نظران اگر نقدی دارند، بیان کنند البته این کار تاکنون انجام شده است. ما نیز باید از نظر منتقدین استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: «منتقد دلسوز» مانند «حامی دلسوز» است، منتقدی که دلسوزانه نکته‌ای را بیان کند در راستای تقویت نظام حرکت می‌کند؛ توجه شود در کلمه نصیحت، تقویت هم خوابیده است و نصیحت یعنی دلسوزانه طرف را یاری کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان “ما باید به‌دنبال نقد باشیم، چرا که نقد دلسوزانه به‌نفع نظام است” تصریح کرد: همه ما نیاز به نقد داریم تا نقدها را برطرف کنیم. اینکه رهبر انقلاب امسال را به نام همدلی و همزبانی نام‌گذاری کرده‌اند باید مورد توجه باشد که چگونه می‌توانیم این همدلی و همزبانی را بیشتر کنیم، این امر با علم، گذشت و ایثار امکان‌پذیر است.

وی افزود: در مسائل سیاسی باید قصد خود را قربت [الی الله] کنیم، امسال باید قصد قربت‌ها را بالا ببریم تا همدلی ایجاد شود. همه ما باید راه ایثار را برگزینیم. همه باید ایثار کنیم و به ایثارگران احترام بگزاریم؛ برای رسیدن به نقطه اوج باید بگذریم و ایثار کنیم.

رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه دولت در اقتصاد کلان اثرگذار است، خاطرنشان کرد: تصمیمات دولت در جیب مردم اثرگذار است، گاهی یک تصمیم تورم را 5 درصد بالا و یا پایین می‌کند و باید بدانیم در قبال تصمیماتی که می‌گیریم، در برابر خداوند متعال باید جوابگو باشیم.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به نقش مردم در توسعه کشور گفت: کار اصلی بر دوش مردم است. در سال گذشته 32هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی اختصاص دادیم در حالی که کشور سرمایه کلان می‌خواست، توانستیم سرمایه جذب کنیم.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه