رفتن به بالا
  • Monday - 27 April 2015 - 09:15
  • کد خبر : ۲۸۳۲۲
za4n

لینک کوتاه:

زن، از عاطفه تا اقتصاد در نگاه دین

دین، خانواده ای را مطلوب می داند که جایگاه زن و مرد این گونه تقسیم شود؛ آقا مدیری که باشد که اصول کلی و باید و نبایدهای خانواده را بیان کرده و نظارت بر چگونگی انجامشان را برعهده می گیرد و خانم، وکیلی که زمینه اجرایی این باید و نباید ها و قوانین را در فضای خانواده فراهم کند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نيوز  به نقل از زنان کوير ، دین، خانواده ای را مطلوب می داند که جایگاه زن و مرد این گونه تقسیم شود؛ آقا مدیری که باشد که اصول کلی و باید و نبایدهای خانواده را بیان کرده و نظارت بر چگونگی انجامشان را برعهده می گیرد و خانم، وکیلی که زمینه اجرایی این باید و نباید ها و قوانین را در فضای خانواده فراهم کند چنان که رسول خوبی ها (ص)فرموده اند:«هر انسانی، فرمانروا و مدیر است : مرد، فرمان روا و مدیر خانواده اش  و زن، فرمان روا و مدیر خانه خود است».

براساس این کلام حضرت رسول (ص) و دیگر احادیث مربوط،در خانواده، برای زن نیز می توان دو نوع مسئولیت یا مدیریت قائل شد:

۱٫مدیریت عاطفی خانه ۲٫مدیریت اقتصادی خانه.

مدیریت عاطفی؛ کانون خانواده بر اساس مودت و رحمت بر پا شده است؛ با جاری شدن خطبه عقد، خداوند سرمایه ای از محبت و رحمت در قلب دو همسر جاری می کند تا توشه همدلی و همراهشان باشد. پایداری این بنای مقدس و احساس رضایت همسران از زندگی، به همین محبت و رحمت بستگی دارد؛ پس زن و شوهر باید بکوشند با رعایت لطایفی که تقویت کننده این رابطه الهی است، سرمایه محبت و رحمت خود را از دست ندهند. دراین بین، نقش وظیفه زن بسیار مهم تر است؛ چنان که امام سجاد (ع) در بیان حقوق زن و مرد به این مطلب اشاره کرده و می فرمایند:

«هر کدام از شما زن و مرد برنعمت و جود دیگری خدا را سپاس گوید..  اگر چه حق تو بر زن سخت تر و رعایت محبوب و مکروه تو بر او لازم تر است…»

به جا آوردن حقوق شوهر، از این جهت حائز اهمیت است که هم بر روابط همسری تاثیر مثبتی می گذارد و هم روابط سایر افراد خانواده باهم را متعادل و استوار می کند.

این مهم، در به سامان رساندن خانواده به عنوان کوچک ترین جزء جامعه اسلامی، اهمیت خود را به روشنی نشان می دهد، تلاش زن در انجام وظایفش، موجب تقویت و بازدهی بهتر تولید اقتصادی (کار مرد در جامعه) ؛توسعه علوم(علم آموزی فرزندان) و تولید نیروی انسانی نیک و صالح و کارآمد (تولید و تربیت فرزندان) درجامعه اسلامی خواهد شد.

اهمیت وظایف زن در قبال شوهرش، در بیان حضرت رسول(ص)چنین آمده است:

زن تا وقتی که حق شوهرش را ادا نکرده باشد، حق خدای سبحان را ادا نکرده است.

فکر می کنید این حقوق مهم و جامعه ساز،چه چیزهایی است؟

پیامبر رحمت(ص)در ضمن حدیثی با برشمردن صفات بدترین زنان، در واقع به قسمتی از حقوق مرد(حقوق عاطفی)اشاره کرده و فرموده اند:

«آیا می خواهید شما را از بدترین زنانتان آگاه کنم؟ بدترین زنان شما زنی است که در میان خانواده (خانواده پدریش) فروتن و نرم است. ولی در برابر همسرش مقاوم سرکش…کینه توز است. از گفتار یا رفتار زشت پروایی ندارد. درغیاب همسرش خودش را می آراید و خودنمایی و جلوه گری می کند. ولی در برابر همسرش خودش را می پوشاند و از شوهرش حرف شنوی نداشته و از او اطاعت نمی کند.در هنگام خلوت، شوهرش را از خودش می راند؛ عذر خواهی شوهرش را نمی پذیرد و خطاهایش را نمی بخشد.»

دیگر حقوق که زن باید در انجام وظایف جهاد گونه اش به کار بندد.عبارت اند از: توجه به جایگاه مرد به عنوان مدیر زندگی، محبت و دلسوزی در برابرهمسر،هماهنگی با شوهر در صورت نیاز به خروج از منزل ،آرایش برای همسر.

مردی نزد رسول خدا (ص) آمد و عرض کرد: من همسر دارم که وقتی به منزل بر میگردم به پیشوازم می آید و هنگامی که از منزل بیرون می روم، بدرقه ام می کند؛هرگاه مرا اندوهیگین می بیند می پرسد؛چه چیز تور ا اندوه گین کرده است؛اگر نگرانی تو به خاطر درآمد کم است که دیگری آن را به عهده گرفته است ولی اگر  اندوهنامی تو راجع به امور آخرتی {و ترس از حساب و کتاب آخرت}است؛ پس خداوند براندوهت بیفزاید {که شایسته است انسان نگران فردایش باشد}

رسول خدا(ص) فرمودند:«خداوند کارگزارانی دارد و این زن {به خاطر این اوصاف زیبایش} یکی از کارگزاران خداست و خداوند نیمی از پاداش شهید را به او می دهد.»

خانه داریاز اموری که گه گاه شنیده می شود خانم ها از انجام آن شانه خالی می کنند و انجامش را شاید با منت می پذیرد، امر مبارک خانه داری است.

در این زمینه؛ بد نیست به دو نکته اشاره کنیم:اول: پاداش خانه داری، دوم اینکه خانه داری برای زن چه جایگاهی دارد؟

اگر اجر خانه داری تنها بشارتی باشد که حضرت رسول (ص) داده اند؛ می ارزد که زن تمام هم وغم خود را برای آن بگذار،چرا که امام صادق (ع)از قول رسول خدا(ص)می فرمایند:

« هر زنی که در خانه شوهر باهدف بهتر شدن فضای خانه را جابه جاکند؛ خدای عز و جل به او نگاه لطف و رحمت می کند و هر که خدا به او بنگرد عذابش نمی کند.»

۲٫مدیریت اقتصادی شاید بهتر باشد از مدیریت اقتصادی زن در خانواده، با عنوان همراهی اقتصادی نام ببریم.

صرفه جویی هزینه نکردن برای امور بی اهمیت و غیرضروری، همدلی و تبعیت از مدیریت مالی مرد، همراه کردن فرزندان با مدیریت مالی پدر، تامین نیازها با خلاقیت ها و هنرهای زنانه و پرهیز از مدگرایی و چشم و هم چشمی، همه از مصادیق این کمک کردن است؛ چنانکه امام صادق فرموده اند:

«بهترین زنان شما زنی است که خوش بو باشد، سفره آرا و آشپز خوبی باشد، بجا خرج کند و بجا از خرج کردن خودداری ورزد. چنین زنی کارگزاری از کارگزاران خداست و کارگزار خدا در زندگی شکست نمی خورد و از کارش پشیمان نمی شود».

انتهای پیام/

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه