رفتن به بالا
  • Thursday - 9 April 2015 - 08:37
  • کد خبر : ۲۷۸۷۸

لینک کوتاه:

سایه تهدید شبکه‌های اجتماعی بر اپراتورها

کاهش ارسال پیامک از تلفن همراه برای تبریک سال نو و افزایش استفاده کاربران از شبکه‌های پیام رسان داخلی و خارجی رایگان در سال جدید موجب نگرانی

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از افکارنیوز، در سال‌های گذشته با فرا رسیدن عید نوروز پیدا کردن قاب‌های زیبا برای ثبت تبریک سال نو از یک ماه قبل از عید آغاز می‌شد تا لحظه سال تحویل کارت های تبریک به دست دوستان و بستگان برسد.

اما با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن شبکه های تلفن همراه طی سال‌های گذشته ارسال پیامک تبریک سال نو، جایگزین کارت پستال‌های تبریک شده و تقریبا کارت پستال‌ها هم به فراموشی سپرده شدند.

در چند سال اخیر، با نزدیک شدن به ایام سال نو و حتی چند روز پس از آن ارسال پیامک‌های تبریک آغاز و تقریبا به اوج خود می رسد.
به طوری که افزایش آمار ارسال پیامک‌ها با اوج درآمد اپراتورها همراه بود.
به همین منظور مجلس اواخر سال گذشته در قالب مصوبه‌ای اعلام کرد که از آغاز سال ۱۳۹۴ اپراتورها ملزم خواهند بود به ازای ارسال هر پیامک مبلغ ۱۰ریال را به خزانه دولت واریز کنند.

اما در سال ۹۳،‌ با گسترش شبکه‌های ارتباطی موبایل و گسترش شبکه های پیام رسان داخلی و خارجی، بخش قابل توجهی از پیام‌های تبریک سال ۹۴ به این شبکه‌ها اختصاص یافت.

آمار ارسال پیامک‌های تبریک نوروزی که هر سال در ایام نوروز عید اعلام می‌شد، در سال جاری پس از ۱۴روز اعلام شد و این آ‌مار، کاهش یک میلیاردی آمار پیامک نوروزی را نسبت به سال ۹۳ نشان می‌داد.

بر اساس آمارها در سال ۹۴ مشترکان همراه اول ۱۰میلیارد و ۲۵۱ میلیون پیامک ارسال کردند و مشترکان اپراتور دوم به هشت میلیارد و ۶۴۰ میلیون رسید و سهم اپراتور سوم(رایتل) بسیار اندک بوده و تنها ۷۱میلیون پیامک در میان کاربران این اپراتور رد و بدل شد.

وزیر ارتباطات در خصوص صحت این آمارها می‌گوید:‌اگر اپراتورها آمار را به اشتباه ارسال کنند در ازای آن ملزم به پرداخت مبلغی به دولت هستند چرا که به ازای ارسال هر پیامک از سوی اپراتورها مبلغی نیز به عنوان سهم دولت در نظر گرفته می‌شود که اگر اپراتورها آمار اشتباهی در این زمینه منتشر کنند به ازای آن ملزم به پرداخت سهم دولت خواهند بود.

از سوی دیگر به گفته علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی لازم است که سالانه ۱.۳ میلیارد افزایش در تعداد پیامک‌ها داشته باشیم، اما تعداد پیامک‌های امسال ۲۰۳ میلیارد کاهش داشته است که به نظر می‌رسد بخش مهمی از این موضوع به فعالیت شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی برمی‌گردد که لازم است از این پس برنامه‌ ریزی های کافی صورت گیرد تا شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی نیز مدیریت شوند تا ضربه‌ای به درآمد اپراتورها وارد نکنند.

گفتنی است؛ شاید کاهش درآمد اپراتورها و استقبال شهروندان شبکه‌های پیام رسان داخلی و خارجی رایگان موجب افزایش نگرانی در خصوص در آمد اپراتورها شده است و باید منتظر ماند در این خصوص چه برنامه‌ریزی‌هایی صورت می‌گیرد.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه