رفتن به بالا
  • Sunday - 12 April 2015 - 08:16
  • کد خبر : ۲۷۹۱۵
id1630563_n00406101-b.jpg

لینک کوتاه:

عوامل تأثیرگذار در انحراف جوانان

وی با اشاره به اینکه موضوع گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر و تحریک غرایز جنسی دو عامل مهم در خصوص انحراف جوانان است، خاطرنشان کرد: با ایجاد کلاس‌های آموزشی باید جوانان را در خصوص مشکل‌ها و عوارض این انحراف‌ها آگاه و هوشیار کرد.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزارنیوز، دکتر حمید صرامی در همین راستا با اشاره به اینکه میزان آسیب‌ها و مسائل اجتماعی در کشور نگران‌کننده است، گفت: عصر سرعت، تحولات و ارتباطات موجب روبرو شدن جوان‌ها و نوجوان‌ها با پدیده‌های جدید و گوناگون شده است به‌گونه‌ای که در فضای مجازی تعدادی از سایت‌های اینترنتی نحوه چگونگی مصرف مواد را به جوان‌ها آموزش می‌دهند.
مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: زمانی که نهاد خانواده، مذهب و دستگاه‌های آموزشی نتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند و آسیبهای اجتماعی در حال افزایش باشد، در این صورت یک جامعه در آستانه فروپاشی اجتماعی قرار می‌گیرد و شاخص‌هایی مانند اعتیاد، خودکشی، طلاق، فحشا، بیکاری، بی‌اعتمادی و سستی در روابط خانوادگی و جامعه رشد می‌کند.

علل افزایش آسیب‌های اجتماعی

صرامی، آزادی از قید و بندها، کاهش نظارت خانواده، بروز استرس، افسردگی، هجوم منابع رسانه‌ای و شکسته شدن حریم منازل، ورود امواج نامحرم در خانواده‌ها و به طور کلی حرکت جهان در مسیر غیر استاندارد فرهنگی را از پیامدهای عصر حاضر و تحول‌های منفی مدرنیته دانست و اظهار کرد: این پیامدها در جهان موجب افزایش دایره آسیب‌های اجتماعی و شکل گیری سونامی استفاده از مواد مخدر، توهم زا، محرک، الکل، ایجاد خشونت، روابط غیر مشروع و ظهور فرقه‌های شیطان پرستی شده است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری درک صحیح از شرایط کنونی، هدف گذاری و نگاه واقع‌بینانه به جای نگاه آرمان گرایی و دست نیافتنی را از ضرورتهای عصر حاضر جهت مهار و کنترل آسیب ژهای اجتماعی دانست و بیان کرد: جامعه باید از حالت نظاره گری و تماشاچی بودن در تقابل با آسیب ژهای اجتماعی خارج شود بنابراین تقویت گفتمان، اهتمام اجتماعی و ارائه آموزش‌های مناسب با رعایت اصل بازاریابی اجتماعی در خصوص خانواده ها و جوانان برای خود مراقبتی از جمله موارد ضروری جهت جلوگیری از ابتلا به آسیب‌های اجتماعی است.

وی جامعه را یک کلیت پیچیده و به هم پیوسته دانست و هرگونه جزئی‌نگری در برابر آسیب‌ها را سبب بروز مسائل غیر قابل جبران تلقی کرد و گفت: زمانی کارکرد خرده نظام اقتصادی در حالت مطلوب است که دولت توانایی ایجاد شغل و درآمد حلال برای طبقه های مختلف را داشته باشد. نظام اقتصادی ناکارآمد و توزیع نامناسب ثروت در جامعه موجب شکل‌گیری جماعت فقیر و افراد تنگدست در مقابل گروه اندکی ثروتمند شده و به همین علت اختلاس، آشفتگی، ناامیدی، ناکامی، خشونت، سرقت، فحشا و مصرف مواد مخدر افزایش می‌یابد.

صرامی با اشاره به اینکه عملکرد نامناسب خرده نظام سیاسی موجب شکاف میان روابط دولت و بخشی از مردم می شود، اظهار کرد: اگر ارکان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی یک جامعه با همدیگر هماهنگ باشند، آنگاه می‌توان اعتیاد و سایر آسیب‌ها را در کشور پیشگیری و کنترل کرد.

وی بی‌علاقگی به پند و نصیحت، نداشتن مهارت‌های لازم، عدم احساس مسئولیت پذیری، شخصیت متزلزل، خواهان استقلال زودرس و علاقه‌مندی به انجام کارهای پنهانی و هویت مغشوش و سرگردان ‌را از ویژگی‌های نسل جوان در تمام جوامع دانست و خاطرنشان کرد: باید در خصوص توانمندسازی کودکان، ‌نوجوانان و جوانان ضمن آموزش مهارت‌های زندگی و مدل زندگی سالم از سوی دستگاه‌های آموزشی و فرهنگی کشور اقدامات جدی انجام شود و همزمان نیز از دسترسی آسان به مواد مخدر، محرک و توهم‌زا که موجب افزایش مصرف مواد در کشور می‌شود، جلوگیری کرد.

پیشگیری از اعتیاد با اجرای برنامه‌های آموزشی به جوانان

دکتر جلیل دوروزی، مدیر سلامت جوانان و مدارس کشور نیز با اشاره به اینکه موضوع ازدواج مناسب جوانان و اعتیاد آن‌ها در اولویت برنامه‌های سلامت کشور در دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت قرار گرفته است، گفت: اجرای برنامه‌های آموزشی برای جوانان در سراسر کشور از مهمترین برنامه‌های وزارت کشور و دانشگاه‌های علوم پزشکی در خصوص جلوگیری از اعتیاد است.

وی با تاکید به اینکه اجرای برنامه‌های آموزشی باید با هماهنگی نهادها و ارگان‌های مرتبط با جوانان مانند وزارت ورزش جوانان، آموزش و پروش، هلال احمر و شهرداری‌ها باشد، اظهار کرد: با ارائه کلاس‌های آموزشی برای گروه جوانان می‌توان موجب ارتقای دانش، آگاهی و ایجاد نگرش مثبت برای حضور جوانان در جامعه شد تا از رفتارهای پر خطر در جامعه جلوگیری شود.

دوروزی تصریح کرد: امروزه وجود وسایل ارتباط جمعی، اینترنت، ماهواره و موبایل امکان دسترسی جوانان را به سایت‌ها و فضاهایی که به تولید ناهنجاری‌های اجتماعی می‌پردازند فراهم می کند یا حتی می‌تواند آنها را به مصرف مواد مخدر و ارضای غرایز جنسی ترغیب کند.

عوامل تاثیرگذار در انحراف جوانان

وی با اشاره به اینکه موضوع گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر و تحریک غرایز جنسی دو عامل مهم در خصوص انحراف جوانان است، خاطرنشان کرد: با ایجاد کلاس‌های آموزشی باید جوانان را در خصوص مشکل‌ها و عوارض این انحراف‌ها آگاه و هوشیار کرد.

image

مدیر سلامت جوانان و مدارس کشور در پایان با تاکید بر اینکه اشتغال یکی از مسائل مهم برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی جوانان است، یادآور شد: با ایجاد محیط‌های سالم برای اوقات فراغت جوانان و فراهم کردن ازدواج مناسب که موجب دلگرم کردن این نسل به زندگی می‌شود می‌توان از بروز آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه