رفتن به بالا
  • Thursday - 9 April 2015 - 08:20
  • کد خبر : ۲۷۸۷۲
id1635237_3087128_997.jpg

لینک کوتاه:

گفته بودیم “می‌توانیم” حال به دنیا می‌گوییم “توانستیم”/ تشریح دستاوردهای جدید سازمان انرژی اتمی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان در ادامه پیام امسال را” توانستیم” توصیف کرد و تاکید کرد: اگر پیام سال گذشته “می‏‌توانیم” بود، پیام امسال “توانستیم” است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از باشگاه خبر نگاران، معاونت بین‌الملل سازمان انرژی اتمی در آستانه روز ملی هسته‌ای به تشریح دستاوردهای جدید این حوزه پرداخت و گفت: رونمایی از مجتمع سوخت نیروگاهی که در نوع خود منحصر به فرد بوده و یک نوع جهش در این عرصه خواهد بود از دستاوردهای جدید این عرصه است.

وی بابیان اینکه انقلاب اسلامی شعارهایی داشت که در 35 سال گذشته دیده و به صورت ملموس حس شده است، تصریح کرد: نتایج این شعارها در مراحل مختلف دیده‌ایم و ما با اعتقادات، نگاه اسلامی و انقلابی توانستیم موانع را پشت سر بگذاریم به همین منظور حرکتی رو به جلو داشته‌ایم.

معاونت بین‌الملل سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه کشور دوره‏‌های سختی همچون جنگ را پشت سر گذاشته‌، گفت: فشارها همچنان ادامه دارد اما ما توانستیم پیشرفت کنیم؛ پیشرفت‏‌هایی که در حوزه صنعتی هم غرورآفرین بوده است و اگر امروز در صحنه بین ‏المللی مقابل شش کشور قدرتمند عمده جهانی که بخش عظیم اقتصاد و سیاست دنیا در اختیارشان است، با صلابت نشستیم و از منافع کشور دفاع و بحمدالله نتایج خوبی هم به‌دست می‌آوریم به واسطه اعتقادات اسلامی خود است که محرک رو به جلوی ما بوده است.

کمالوندی اعتقادات دینی و فشارهای تحمیل شده را دو عامل محرک برای دانشمندان و افزایش انگیزه آنان دانست و آن را مسبب پیشرفت‏‌های بزرگ خواند و افزود: ما یک دوره اثبات و ثبات آنچه که به دست آوردیم را همچون دوران سازندگی بعد از جنگ طی می‏کنیم و ان شاء الله این دوره را نیز با موفقیت پشت سر می‏گذاریم.

وی با بیان اینکه سال‏‌های آینده سال انرژی هسته‏‌ای است، یادآور شد: انرژی‏‌های دیگر رو به پایان است و نیازهای بشری ایجاب می‏‌کند که منابع انرژی کافی و مورد اطمینان را همچون انرژی هسته‌ای در اختیار داشته باشیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان در ادامه پیام امسال را” توانستیم” توصیف کرد و تاکید کرد: اگر پیام سال گذشته “می‏‌توانیم” بود، پیام امسال “توانستیم” است.

image

معاونت امور بین‏‌الملل سازمان انرژی اتمی درباره تب و تاب مذاکرات بیان‌داشت: یک سفر پرکاری را پشت سر گذاشتیم؛ دوستان زیادی  به خصوص آقای ظریف و آقای صالحی نقش موثری در این حوزه داشتند.

وی ادامه داد: اگر بخواهم کوتاه عرض کنم، پیغام این سفر این است که ما در حوزه دیپلماسی و مذاکره توانستیم آنچه را که به دست آوردیم تثبیت کنیم و امروز دیگر روزی نیست که از آن‏‌ها بخواهیم حق غنی‏‌سازی ما را به رسمیت بشناسند.

کمالوندی افزود: اسناد و بیانیه‌‏هایی صادر شد که ان شاء الله موید این است که ما حق غنی‌‏سازی، فوردو، اراک را با ماهیت آب سنگین، تعقیب و توسعه سانتریفیوژ نسل جدید، نسل‏های آی آر فور (IR-4) و آی آر فایو (IR-5) داریم که این‌‏ها هر کدام جهشی است که در حوزه غنی‌‏سازی و در سال‌‏های پیش رو تکامل پیدا می‌‏کند و ظرفیت بسیار بالایی را برای غنی‏‌سازی ایجاد کرده است.

معاونت امور بین‏‌الملل سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: در نهایت نگاه به گذشته عامل امید دهنده‌‏ای است که ما را به آینده امیدوار می‏‌کند، چرا که در گذشته در شرایط سختی پیشرفت کردیم که خود این امر امید دهنده است.

وی در آستانه روز ملی هسته‌ای به تشریح دستاوردهای جدید این حوزه پرداخت و گفت: رونمایی از مجتمع سوخت نیروگاهی که در نوع خود منحصر به فرد بوده و یک نوع جهش در این عرصه خواهد بود از دستاوردهای جدید این عرصه است.

کمالوندی در پایان به نام بردن دستاوردهای نوین این عرصه پرداخت و خاطرنشان کرد: رادیو دارو در تشخیص زود هنگام بیماری پارکینگ سون، لوسیون از آب تهی شده از دوتریوم به علاوه گل همیشه بهار، ماده “ایتریوم” برای کاهش دردهای مفصلی و استخوانی، روش تحت عنوان “بیوتیل” که اجازه میدهد با جابجایی مولکول‌ها پودر لاستیک‌های فرسوده تبدیل به لاستیک نو شود، یک نوع فوق جاذب پلیمری که مصرف کشاورزی و درمانی دارد و فیلترهایی که در خودرو های عمومی استفاده می‌شود و هم اکنون جنبه عملیاتی پیدا کرده از جمله دستاوردهای جدید سازمان انرژی اتمی کشورمان است.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه