رفتن به بالا
  • Thursday - 14 May 2015 - 07:50
  • کد خبر : ۲۸۷۷۹

لینک کوتاه:

بوی عیدی بوی خون

به گزارش هزار نیوز، آل مظلوم‌کش سعود نه‌تنها دومین آتش‌بس خودخوانده‌شان در یمن را هم زیر پا گذاشتند بلکه در آستانه عید مبعث پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) نیز دست از مسلمان‌کشی برنمی‌دارند تا به شاهدان تاریخ ثابت کنند فرزندان خلف ابوسفیان و یزید هستند. دیروز جنگنده‌های متجاوز سعودی تنها با گذشت دقایقی از آتش‌بس 6 […]

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز، آل مظلوم‌کش سعود نه‌تنها دومین آتش‌بس خودخوانده‌شان در یمن را هم زیر پا گذاشتند بلکه در آستانه عید مبعث پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) نیز دست از مسلمان‌کشی برنمی‌دارند تا به شاهدان تاریخ ثابت کنند فرزندان خلف ابوسفیان و یزید هستند. دیروز جنگنده‌های متجاوز سعودی تنها با گذشت دقایقی از آتش‌بس 6 روزه که قرار بود از بامداد چهارشنبه آغاز شود، آن را نقض کردند تا حتی قول وزیر خارجه متحدشان، آمریکا را در این زمینه بی‌اعتبار کرده باشند.
به گزارش شبکه پرس‌تی‌وی، حملات عربستان به غیرنظامیان یمنی در 4 استان دیروز هم ادامه یافت و دست‌کم 48 نفر در ساعات آتش‌بس قربانی شدند.

آتش‌بس ادعا شده از سوی ائتلاف متجاوز به یمن به سرکردگی رژیم سعودی پس از چندین روز حمله سنگین به مناطق مختلف این کشور، در ساعت 23 شامگاه سه‌شنبه به وقت محلی (ساعت 20 به وقت گرینویچ) آغاز شد. ائتلاف سعودی که تا پیش از اجرای این آتش‌بس دامنه حملات خود در یمن را تشدید کرده بود، حتی تنها یک ساعت پس از آغاز آن، به بمباران برخی مناطق ادامه داد که به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر منجر شده است. احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف عربی به خبرگزاری فرانسه گفت: آتش‌بس ساعت 11 شامگاه سه‌شنبه آغاز شده و روز جمعه به پایان خواهد رسید اما ائتلاف حملات هوایی خود را در صورتی که حوثی‌ها آتش‌بس را نقض کنند از سر خواهد گرفت. به‌رغم این ادعا، شبکه المیادین گزارش داد جنگنده‌های ائتلاف سعودی آتش‌بس را یک ساعت بعد از اجرای آن نقض کرده و 4 حمله هوایی به صعده، لحج و حجه داشتند. المیادین در عین حال تصریح کرد بعد از اجرایی شدن آتش‌بس، صنعا و بقیه استان‌ها شاهد آرامش هستند. منابع یمنی نیز اعلام کردند با وجود اینکه آتش‌بس 5 روزه در یمن برای ارسال کمک‌های انسانی به مناطق بحرانی این کشور از نیمه‌شب آغاز شده است، جنگنده‌های عربستانی و متحدان منطقه‌ای آن بار دیگر منطقه العریش در عدن را بمباران کردند.

 طبق گفته این منابع، جنگنده‌های این کشور 2 مدرسه را در منطقه العریش در جنوب یمن بمباران کردند. منابع یمنی به جزئیات این حمله و میزان تلفات و خسارات آن اشاره‌ای نکردند.

به گزارش خبرگزاری آسیا، منابع محلی و شاهدان در شمال یمن همچنین از افزایش شمار قربانیان ناشی از حملات هوایی جنگنده‌های عربستانی به منطقه عبس در استان حجه به 13 کشته و 19 زخمی خبر دادند. این منابع افزودند جنگنده‌های عربستانی زندان مرکزی، یک مرکز فرهنگی، 2 خانه و یک مدرسه را در منطقه عبس هدف قرار دادند. منابع یمنی افزودند حملات هوایی ائتلاف به بازاری در منطقه الحدیده نیز شماری کشته و زخمی بر جا گذاشت. در همین حال بالگردهای آپاچی سعودی هم در آسمان مناطق مرزی صعده مشاهده شده‌اند. این در حالی است که شورای امنیت از طرح عربستان و دولت یمن برای برقراری آتش‌بس انسانی در یمن استقبال کرد و از طرف‌های درگیر در این کشور خواست به این آتش‌بس احترام بگذارند.

آمارهای جنایات سعودی

امدادرسانی به مردم یمن هدف نهایی این آتش‌بس موقت اعلام شده است، در حالی‌که سازمان‌های بشردوستانه پیش از این اعلام کردند برای امدادرسانی‌ها به زمان بیشتری نیاز دارند. آمارهایی که مرکز حقوق بشر یمن منتشر کرده، دستاوردهای مورد ادعای عربستان در تجاوز کمتر از 2 ماهه به ملت و کشور یمن با بیش از 3 هزار مورد حمله هوایی به همه شهرهای این کشور را در کشته شدن حدود 2 هزار تن از جمله صدها کودک و صدها زن و حدود 4000 زخمی خلاصه کرده است اما درباره خسارت‌های وارد شده به زیرساخت‌ها و مراکز خدماتی و منازل شهروندان، آمارها حاکی از ویران شدن بیش از 5 هزار باب منزل مسکونی است که بیش از 129 باب آن بر سر ساکنانش خراب شده است. این در حالی است که بالغ بر 36 باب بیمارستان، 35 باب مدرسه و 25 باب مسجد در این حملات تخریب شده است.

 زیرساخت‌های اقتصادی این کشور نیز از این حملات بی‌نصیب نمانده است به گونه‌ای که بیش از 180 پل، ده‌ها مزرعه و بیش از 1200 خودرو و تانکر سوخت نابود شده است. این در حالی است که بیش از 70 باب سیلوی غلات، بیش از30 کارخانه تولید مواد غذایی و 30 پمپ بنزین، ده‌ها باب ساختمان دولتی و ساختمان سفارت و شبکه‌های ارتباطی و اماکن باستانی هدف بمباران قرار گرفته است. علاوه بر آن، محاصره این کشور منجر به وقوع بحران شدید آب و فقدان منابع سوخت شده و جریان نقل و انتقال در این کشور را فلج کرده و بحران غذایی گسترده‌ای به وجود آورده است. اکنون این سوال مطرح است که آیا آتش‌بس 5 روزه می‌تواند فجایع ناشی از 47 روز تجاوز را درمان کند و آیا جهانیان می‌توانند در این 5 روز زخم یمنی‌ها را در این کشور جنگ‌زده مداوا کنند؟

اهداف واقعی عربستان از توقف تجاوز

در مجموع به نظر می‌رسد عربستان‌سعودی توقف حملات نظامی خود را به یمن به دلایل مختلف و با اهداف خاصی انجام داده است که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

– این آتش‌بس تا حد زیادی به آتش‌بس‌های رژیم صهیونیستی با گروه‌های فلسطینی شباهت دارد که از سر استیصال و درماندگی و با تشدید فشار افکارعمومی داخلی و خارجی صورت می‌گیرند. چنین آتش‌بس‌های کوتاه‌مدتی با هدف پادرمیانی یکی از کشورهای عربی یا غربی برای حل مناقشه دنبال می‌شوند و عمدتا نیز توافقات آنها نقض می‌شود.

– این آتش‌بس‌ به دنبال فضاسازی برای ایجاد یک دوره تنفسی به منظور تحقق اهداف پشت‌پرده عربستان است. به نظر می‌رسد عربستان که در ٢ ماه گذشته هیچ پیشرفتی برای بازگردان منصور هادی به قدرت نداشته است درصدد است در قالب ارائه کمک‌های بشردوستانه، به ارسال تسلیحات برای متحدان خود در یمن و همچنین تحریک گروه‌های قبایلی به‌ویژه در عدن که زادگاه منصور هادی است اقدام کند. هرچند تحقق این امر به دلیل محاصره این شهر توسط نیروهای انصارالله بسیار دشوار خواهد بود.

– از سوی دیگر احتمال می‌رود عربستان بخواهد طی مدت آتش‌بس بانک هدف‌گیری حملات هوایی خود را به روز و اقدام به نقض آتش‌بس کند. همچنانکه ویژگی‌های شخصیتی محمدبن نایف و محمد بن سلمان (ولیعهد و جانشین ولیعهد سعودی) که جنگ‌طلب، غیرمنطقی و کاملا غیرقابل پیش‌بینی هستند نیز این احتمال را تشدید می‌کند.

– با توجه به مخالفت اولیه محمد بن سلمان، وزیر دفاع و ولیعهد دوم عربستان با هرگونه آتش‌بس، نقش آمریکا و ایران در مذاکرات پشت صحنه تحقق این آتش‌بس بسیار پررنگ بوده است، ضمن آنکه تحرکات دیپلماتیک و بعضا نظامی ایران که با تهدیدهایی نیز همراه بوده در این فرآیند دخیل بوده‌ است بنابراین این آتش‌بس را بیش از آنکه اقدامی نظامی تحلیل کرد باید اقدامی سیاسی بر مبنای فشار بازیگران خارجی ارزیابی کرد.

– از سوی دیگر در برقراری آتش‌بس نباید از نقش بحران‌های امنیتی اخیر در استان‌های مرزی نجران و جیزان نیز به سادگی گذشت. این مساله که در پی حملات خمپاره‌ای هواداران انصارالله و تصرف یک پادگاه نظامی صورت گرفت، حاوی پیام آشکاری برای عربستان بود که نشان می‌داد انصارالله قدرت کشاندن درگیری‌ها به داخل عربستان را دارد. این مساله در تشدید نگرانی‌های عربستان نسبت به ادامه جنگ و اعلان آتش‌بس موقت تاثیر بسزایی داشته است.

– آن چیزی که محتمل‌تر به نظر می‌رسد این است که اگر عربستان به اهداف خود نرسد احتمال میانجیگری یک کشور خارجی مثل آمریکا و پیگیری گفت‌وگوهای سیاسی میان جریان‌های یمنی مطرح است. آمریکا نیز بیشتر به دنبال ریاست‌جمهوری خالد بحاح است، چرا که وی نه مطلوب عربستان است نه انصارالله! از همین رو نیز کنارآمدن طرفین و توافق بر سر این گزینه را محتمل می‌داند. در غیر این صورت احتمال تشدید اوضاع امنیتی و پیگیری حملات عربستان به یمن وجود دارد. در مجموع می‌توان گفت عملکرد مقام‌های سعودی طی ماه‌های گذشته نشان داده‌ نمی‌توان به گفته‌‌هایشان درباره یمن اعتماد کرد. همچنان که عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان اعلام کرده زمان ٥روزه این آتش‌بس قابل تمدید است اما در عین حال گفته است این آتش‌بس‌ به شرطی است که تمام یمن را فرابگیرد.  او در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: آتش‌بس برای همه یمنی‌ها یا هیچ‌کدام از آنهاست. این حرف نشان می‌دهد سعودی‌ها خود را برای نقض سریع آتش‌بس به هر بهانه‌ای آماده کرده‌‌‌اند. مضاف بر آنکه این پیش‌بینی وجود دارد که با وجود توقف حملات هوایی، گروه‌های افراطی وابسته به عربستان به حملات خود در این کشور ادامه دهند و پس از پاسخ نیروهای مردمی و ارتش به این حملات، سعودی‌ها به سرعت حملات خود را بار دیگر از سر بگیرند.

  تخریب میراث فرهنگی و تاریخی یمن

آمار حداقلی سازمان ملل از میزان کشتار و ویرانی‌های یمن توسط آل سفاک سعودی وحشت‌برانگیز است. دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل 48 ساعت پیش از آغاز آتش‌بس ظاهری ریاض از دست‌کم 182 حمله هوایی عربستان به یمن خبر داد. به گفته روپرت کولویل، سخنگوی این کمیساریا  حدود نیمی از قربانیان حملات هوایی عربستان در منطقه شیعه‌نشین صعده در شمال یمن بوده‌اند که مرکز ثقل حوثی‌ها و نخستین پایگاه جنبش انصارالله است. به گفته این نهاد سازمان ملل، هواپیماها و توپخانه‌های عربستان مناطق مسکونی و ساختمان‌های غیرنظامی یمن را هدف می‌گیرند و تاکنون دست‌کم 66 ساختمان دولتی یمن در این حملات تا حدی یا کاملا تخریب شده‌ است. در همین حال دبیرکل یونسکو صریحا عربستان‌سعودی را تخریبگر میرات فرهنگی یمن به‌عنوان مهد تاریخ بشر  می‌خواند. ایرینا بوکووا، دبیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) با ابراز نگرانی از حملات هوایی ائتلاف متجاوز عربی- غربی  به مناطق پرجمعیت یمن از جمله صنعا و صعده گفت: «این بمباران‌ها آسیب شدیدی به بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در پایتخت یمن وارد کرده و درعین حال شهر قدیمی صعده و نیز شهر قدیمی براقش که تاریخ آن به دوران پیش از اسلام بازمی‌گردد، آسیب‌های شدید دیده‌اند. حملات عربستان‌سعودی میراث فرهنگی بی‌نظیر یمن را که گنجینه هویت، تاریخ و حافظه انسانی و نشانه استثنایی از دستاوردهای تمدن اسلامی محسوب می‌شود تخریب کرده است».

منبع: وطن امروز

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه