رفتن به بالا
  • Tuesday - 19 May 2015 - 10:20
  • کد خبر : ۲۸۹۱۹

لینک کوتاه:

دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در شهرستان بردسیر+تصاویر

هدف اقتصاد مقاومتی آن است که بر فشارها و ضربه‌های اقتصادی از سوی نیروهای متخاصم که سد راه پیشرفت جامعه است، غلبه کند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، با ظهور انقلاب اسلامی، شکل جدیدی ازحکومت در دنیا پدیدار شد که بنای سازگاری با قطب قدرت استکبار را نداشته و به مبارزه با استکبار پرداخت.

ظهور چنین حکومتی آن هم درمنطقه خاورمیانه که از لحاظ اقتصادی و ژئوپلیتیکی دارای اهمیت بسیار زیاد است، باعث شد که نظام استکبار جهانی با تمام قوا به مبارزه با انقلاب برخیزد.

با پایان یافتن جنگ و عدم پیروزی استکبار در زمینه های نظامی، تهاجمات به عرصه های دیگرکشیده شد، یکی از این عرصه ها که خصوصاً در سال های اخیر با تهاجمات گسترده همراه بوده است، عرصه اقتصادی است.

بنابراین خود انقلاب اسلامی مکلف به نوآوری و نظریه پردازی و الگو سازی در عرصه های جدید اقتصادی است. هر کشوری که علم استکبار ستیزی را برپاکند، نیازمند چنین الگوهایی است. یکی ازاین مفاهیم اقتصاد مقاومتی است.

bardsir-dashtkar2

اقتصاد مقاومتی یعنی تشخیص حوزه های فشار یا درشرایط کنونی تحریم و متعاقبا تلاش برای کنترل و بی اثر کردن و در شرایط آرمانی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت ، که قطعا باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی و مدبرانه پیش شرط و الزام چنین موضوعی است.

یا به عبارتی ساده تر اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تاکید روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است.

و صد البته منظور از اقتصاد مقاومتی واقعی، یک اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست نه یک اقتصاد منفعل و بسته چنانکه مقاومت برای دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر حرکت و پیشرفت تعریف می‌شود.

 

bardsir-dashtkar8

باید تکلیفمان را با خودمان روشن کنیم.این که میخواهیم ولایت دوست و ولایت پذیر باشیم یا میخواهیم فقط چهره ولایی ها را داشته باشیم، واقعا برخی از ما حرفمان با عملمان  زمین تا آسمان متفاوت است.در مورد هر موضوعی بحث می شود جبهه میگیریم  و میگوییم حضرت آقا اینچنین فرموده اند، مقام معظم رهبری آن چنان فرموده اند، اما وقتی پایمان به مرحله عمل میرسد صحبت های حضرت آقا را فراموش می کنیم و یاد ضرب المثل ها می افتیم…

ضرب المثل هایی شبیه، “خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو ” و یا ” با یک گل بهار نمی آید… ”

در چند سال اخیر و با شدت یافتن تحریم های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، واژه ی جدید «اقتصاد مقاومتی» به ادبیات اقتصادی کشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفته است.

bardsir-dashtkar9

این واژه اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال ۱۳۸۹ مطرح گردید. در همین دیدار، رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی» را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل «فشار اقتصادی دشمنان» و «آمادگی کشور برایی جهش» را معرفی نمودند.

شهرستان بردسیر شهرستانی در جنوب غربی مرکز استان کرمان با فاصله ۶۰ کیلومترنزدیکترین شهرستان به مرکز استان می باشد که این موضوع هم یکی از مزایای شهرستان و هم باعث محدودیت ها و معایبی برای شهرستان بردسیر شده است.

در مجموع شهرستان بردسیر بالغ بر ۷۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۳هزار نفر در نقاط شهری و مابقی در نقاط روستایی و عشایری شهرستان ساکن هستند و ما ۷۰ شورای روستایی داریم.

 

بردسیر هم به لحاظ گردشگری دارای قابلیت های ویژه ای است و هم در بخش صنعت و معدن، کشاورزی و دامپروری از استعدادهای قابل توجهی برخوردار است که از قدیم الایام این شهرستان در زمینه ی دامپروری و کشاورزی یکی از قطب های استان کرمان به حساب می آید و توانسته با تکیه بر روحیه بسیجی و استفاده از تسهیلات زود بازده در تحقق اقتصاد مقاومتی و مشارکت اقتصادی با دولت مردان در از میان بردن تورم و افزایش تولید و کارآفرینی در کشور سهیم باشد.

در زمینه ی تولید محصولات دامی،  بالغ بر ۲ میلیون راس دام سبک و سنگین در شهرستان وجود دارد و در زمینه ی تولید محصولات کشاورزی هم شهرستان بردسیر در اغلب محصولات تولیدی حائز رتبه های برتر در استان است چنانکه در تولیدوتامین علوفه مقام استانی داریم و بردسیر به لحاظ تولید گردو رتبه ی دوم استان را داراست که کیفیت گردوی منطقه ی خوش آب و هوای بیدخوان حائز اهمیت است.

bardsir3

گل محمدی یکی از محصولات منحصربه فرد شهرستان بردسیر است که ۲هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع شهرستان بردسیر را به خود اختصاص داده است و سالانه بالغ بر ۵ هزار تن گل محمدی در تولید می شود.

 

گل محمدی لاله زار بردسیر به دلیل قرار داشتن در اتفاع ۲هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا دارای مرغوبیت ویژه ای است که اسانس و گلاب این محصول برند ملی و بین المللی یافته است و گل محمدی و غنچه ی آن ، گلاب و اسانس این محصول به شهرستانها و استانهای دیگر از جمله فارس و کاشان فرستاده می شودو اسانس گل محمدی لاله زار بردسیر به برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان و انگلستان  با نام این منطقه صادر می شود.

 

شاید بتوان با اشاره به ویزیت رایگان بیماران در ایام مختلف سال و اعزام تیمهای پزشکی به مناطق محروم،  آموزش کمکهای اولیه، برگزاری کارگاه های اشتغالزایی، جمع آوری کمکهای مردمت جهت بازسازی غزه، احداث پروژه های محرومیت زدایی، بکارگیری جوانان در تعمیرات و بازسازی مدارس، نهالکاری به مناسبت هفته درختکاری، کمک به سازندگی و محرومیت زدایی با اعزام بسیجیان و جوانان به  اردوهای جهادی، بکارگیری دانش آموزان در عرصه های مرمت، بهسازی و زیباسازی مدارس، کمک به سازندگی و محرومیت زدایی و خدمت رسانی از طریق اعزام متخصصین عمران و کشاورزی به مناطق محروم، و برگزاری نشستها و کارگاهها و همایشهای اقتصاد مقاومتی و اجرای برنامه همگام با کشاورز در روستاهای شهرستان را مهمترین عملکردهای بسیج سازندگی شهرستان بردسیر از جمله فعالیت های شاخص بسیج سازندگی شهرستان بردسیر در سال ۹۳ بر شمرد.

bardsir-egtesad (4)

همچنین در طی سال گذشته نیز صدها میلیون تومان تسهیلات بانکی به متقاضیان فعالیت در عرصه های پرورش ماهیان سردآبی  و گرمابی، تولید محصولات گلخانه ای، تولید زنبور عسل، صنایع تبدیلی کوچک، کارگاه های صنایع  دستی همچون قالیبافی، معرق کاری  و… ، پرورش قارچ خوراکی، تولید کود ورمی کمپوست،کشت زعفران، و دیگر عرصه های اشتغال زایی جهت پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی در طول سال ۹۳ توسط بسیج سازندگی واگذار شده است.

تأکید مقام معظم رهبری  بر ضرورت تداوم تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، مبین سه وظیفه برای دولت، دست اندرکاران تولید و مردم می باشد، سه حلقه ای که نحوه تعامل آنها بر روی هم، تاثیر مستقیم دارد و نتیجه نهایی آن، به این تعامل وابسته است. یعنی هرچه قدر که مردم را تشویق به خرید کالای داخلی کنیم ولی کیفیت تولید کالای داخلی پایین باشد، عملاً رغبتی از سمت مردم به خرید کالای تولید داخلی نخواهد بود.

اگر تولید کننده هم برای تولید کالای باکیفیت همت کند ولی دولت و سیستم بانکی کشور، خدمات پولی و مالی ارائه ندهند و یا قوانین اقتصادی، فضای کسب و کار را سخت کند و یا مردم نسبت به کالای داخلی بی رغبت باشند، باز هم نتیجه منفی خواهد بود. لذا باید تمامی ارتباطات این سه حلقه باهم اصلاح شده و در راستای افزایش تولید ملی بهبود پیدا کند.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه