رفتن به بالا
  • Sunday - 17 May 2015 - 07:33
  • کد خبر : ۲۸۸۴۳
id1751641_13930212000402_PhotoA.jpg

لینک کوتاه:

غرب به دنبال ایجاد رژیم متفاوت بازرسی درباره ایران است/بازرسی‌ از مراکز نظامی، ما را به صورت منطقی مردد به اصل بازرسی‌ها می‌کند

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه کارشناس مسائل بین‌الملل درباره بازرسی از مراکز نظامی ایران گفت: هم‌اکنون در مورد جمهوری اسلامی ایران رژیمی متفاوت از نظارت و بازرسی در حال شکل‌گیری زیر نظر قدرت‌های بین‌المللی است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از فارس حشمت الله با بیان اینکه رژیم بازرسی و نظارت شکل‌گرفته از سوی غرب درباره ایران خاص است افزود: اگر توافق نهایی به امضا برسد رژیمی جدا از مقررات‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران شکل خواهد گرفت که این اقدام اسما تحت نام پادمان نظارتی و همچنین پروتکل الحاقی 2+93 است.

فلاحت پیشه اظهار داشت: هرچند که بنیان این رژیم حقوقی و به نام عضویت ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پذیرش داوطلبانه پروتکل الحاقی شکل گرفته ولی واقعیت این است که به میزانی که طرفین مذاکره‌کننده قدرت اعمال نظرات خود را داشته باشند به همان میزان نیز می‌توانند در آینده مسیر خود مسیر راحت‌تر و دشوارتری را انتخاب کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: پروتکل الحاقی 2+93 به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده و تنها در صورتی که مجلس اجازه دهد ایران اجرای داوطلبانه آن را خواهد پذیرفت ولی هم‌اکنون مشاهده می‌کنید که در اجرای پروتکل الحاقی بین کشورهای امضا کننده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اختلاف‌نظرهای جدی وجود دارد.

image

وی درباره این مضووع گفت: ایالات متحده آمریکا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چالش‌های جدی در مورد نحوه اجرا و نحوه دسترسی به تاسیسات نظامی‌اش دارد.

فلاحت‌پیشه تصریح کرد: پروتکل الحاقی نمی‌تواند به صرف وجود ابهام یا شائبه درباره تاسیسات و مناطق نظامی بازرسی از آنها را انجام دهد در صورتی که اصل موضوع بازرسی درباره مرتبط بودن تاسیسات نظامی به برنامه هسته‌ای آن کشور باید ثابت شود. 

این کارشناس مسائل بین‌المللی اظهار داشت: نوع بازرسی‌هایی که جمهوری اسلامی ایران در طول 13 سال گذشته پذیرفته عملا مشخص‌کننده آن است که چه بخشی از برنامه نظامی ایران هسته‌ای بوده و چه بخشی از آن را حتی نمی‌توان اسم هسته‌ای بر رویش گذاشت و احتمال بازرسی از آنها را داشت.

فلاحت‌پیشه اظهار داشت: در زمان دولت اصلاحات به مسئولیت حسن روحانی به عنوان رئیس تیم مذاکراتی ایران با تروئیکای اروپایی در 13 سال گذشته به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی اجرا شده بود.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل بازرسی‌های گسترده در آن زمان دلیلی وجود ندارد که بازرسی‌های مازاد بر آن علیه کشورمان اعمال شود زیرا تمام اماکن مدنظر مورد بازرسی قرار گرفته است در حالی که طرح بازرسی‌های جدید از مراکز نظامی ما را به صورت منطقی مردد به اصل بازرسی‌ها می‌کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: دشمنان جمهوری اسلامی ایران سعی کردند از امکانات حقوق بین‌الملل مانند بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سواستفاده کرده تا زیرساخت‌های دفاعی کشورمان را دچار مشکل و خلا کنند لذا تردید در مورد بازرسی‌ها به صورت جدی مطرح است.

فلاحت‌پیشه گفت: جمهوری اسلامی ایران در تنها شاخصی که به عنوان قدرت اول منطقه به آن می‌توانند افتخار کنند شاخص دفاعی است که در این شاخص بسیاری از کشورها حتی به سطح دفاعی و مهندسی زیرساخت‌های آن نیز نرسیده‌اند.

وی افزود: پیشرفت‌های برخی از کشورهای منطقه وابسته به تجهیزات خارجی و موافقت‌نامه‌های امنیتی با قدرت‌های خارجی است ولی جمهوری اسلامی ایران به صورت خود اتکا توانسته به لحاظ دفاعی قدرت اول منطقه را به دست بیاورد لذا باید نسبت به بازرسی‌های احتمالی تردید جدی داشت.

فلاحت‌پیشه اظهار داشت: اعضای 1+5 به ویژه آمریکا و کشورهای پشت صحنه مذاکرات مانند ارتجاع عرب منطقه و لابی صهیونیست‌ها با خوش‌بینی تصور می‌کنند که با امضای توافق احتمالی می‌توانند از مراکز نظامی ایران بازرسی کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان افزود: خطوط قرمز غیر قابل مذاکره ایران در مذاکرات هسته‌ای در مورد تاسیسات نظامی‌اش همچنان محکم و پابرجاست.

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه