رفتن به بالا
  • Wednesday - 27 May 2015 - 08:10
  • کد خبر : ۲۹۰۸۱
id46738137_n00418203-b.jpg

لینک کوتاه:

هشدارهایی در مورد قلیان

استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان، عاملی در انتقال بیماری­‌های واگیردار همچون سل و هپاتیت است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از افکارنیوز، برخلاف تصور بعضی افراد، دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست بلکه حاوی مواد سرطان­زا و سمی بیشماری است که باعث سرطان­های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری های قلبی عروقی و دیگر بیماری­‌ها و سرطان­‌ها می‌شود.
خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان و سایر مواد دخانی مصرف می کنند پنج برابر افرادی است که مصرف کننده این مواد نیستند.

هشدارهایی در مورد مصرف قلیان

دود حاصل از مصرف قلیان، ترکیبی از مواد دخانی و دود ناشی از مواد سوختی است که خطری جدی برای اطرافیان محسوب می­شود. مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند، همچون مصرف کنندگان سیگار، مبتلا به انواع سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی، تنفسی می شوند.

۱۲ درصد بیماری های قلبی و عروقی، ۶۶ درصد برونشیت و سرطان ریه و ۳۸ درصد بیماریه ای حاد تنفسی در جهان به مصرف سیگار و قلیان اختصاص دارد.

image

زنانی که در طول دوران بارداری، مصرف کننده قلیان هستند یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار می گیرند، وزن نوزادشان در هنگام تولد کمتر از حد طبیعی و خطر ابتلا به بیماری های ریوی در این نوزادان بیشتر است.

چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب­‌ها، زردی و فساد دندان­‌ها، از دیگر عوارض مصرف قلیان است.

استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان، عاملی در انتقال بیماری­‌های واگیردار همچون سل و هپاتیت است.

به طور معمول طعم شیرین و طعم مطبوع توتون­‌های معسل قلیان باعث می­‌شود برخی مردم به ویژه جوانان و نوجوانان بدون توجه به اثرات سوء آن، به اشتباه به مصرف قلیان روی آورند. آب مقدار بسیار کمی از نیکوتین موجود در توتون را جذب می­کند. مصرف کننده قلیان با توجه به حجم دود دریافتی، به اندازه کافی نیکوتین دریافت و به آن اعتیاد پیدا می­‌کند.

تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان اغلب از بی­‌کیفیت‌ترین و نامرغوب‌ترین انواع موجود و از خطرناک­ترین آنهاست. از طرفی اسانس‌ها و مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای میوه‌ای و … حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه