رفتن به بالا
  • Sunday - 24 May 2015 - 11:20
  • کد خبر : ۲۹۰۲۱

لینک کوتاه:

ویژگی های یک همسر ایده آل در اسلام

انتخاب بجا و شایسته قبل از هر چیز نیاز به یک سری معیارهای اصولی و منطقی دارد. با سیری در میان جوانان آماده ازدواج می توان ملاک ­های آنان را باز شناخت. به گزارش هزار نیوز  به نقل از ساجده، ویژگی­ های یک همسر ایده آل چیست؟ آیا شما ایده ­آل خویش را یافته­ اید؟ آیا […]

به گزارش هزار نیوز ؛

انتخاب بجا و شایسته قبل از هر چیز نیاز به یک سری معیارهای اصولی و منطقی دارد. با سیری در میان جوانان آماده ازدواج می توان ملاک ­های آنان را باز شناخت.

به گزارش هزار نیوز  به نقل از ساجده، ویژگی­ های یک همسر ایده آل چیست؟ آیا شما ایده ­آل خویش را یافته­ اید؟ آیا اصلاً درک صحیحی از ایده­ آل خویش دارید؟

افزایش آمار طلاق(چه حقوقی چه عاطفی) و اختلافات خانوادگی گواه این مدعاست بسیاری از جوانان معیارهای مناسب ازدواج را نمی ­شناسند و یا به آن عمل نمی ­کنند. انتخاب بجا و شایسته قبل از هر چیز نیاز به یک سری معیارهای اصولی و منطقی دارد. با سیری در میان جوانان آماده ازدواج می توان ملاک ­های آنان را باز شناخت. در میان بسیاری از جوانان خصوصاً آن­ها که از تعلیم و تربیت مناسب برخوردار نبوده­ اند و یا تحت تأثیر آموزه­ های برخی رسانه ­های خاص قرار دارند متأسفانه به الگوهای غلطی برمی­ خوریم؛ آنچه یک جوان به عنوان معیار انتخاب شریک زندگی­ش پیش چشم می ­آورد چنین شاخصه ­هایی است: زیبایی، دارایی و ثروت، تیپ و پرستیژ به اصطلاح امروزی، سطح تحصیلات(بدون اهمیت به سطح دانش) و بعد از این­ ها به تفاهم رسیدن بر سر رنگ، غذا، نوع پوشش، اتومبیل و… .

هر چند بعد از گذشت کمتر از یک ماه هردو زوج درمی ­یابند که کاملاً دچار اشتباه شده­ اند اما این پشیمانی دیگر سودی نخواهد داشت. جای بسی تأمل دارد که خوشبختانه ما وارث دین و آیینی هستیم که برترین الگوها و معیارها را برای رسیدن به سعادت و نیکبختی معرفی می­ کند اما باز هم در مسیر اشتباه قدم می­ گذاریم.

بیایید به برخی از اساسی­ ترین این معیارها نگاهی بیندازیم؛

* ایمان: باورهای صحیح مهم­ترین ویژگی همسر مناسب است، باورهای دینی از جمله ارزش­هایی است که سایر ویژگی­های انسان در پرتو آن شکل می­ گیرد و در واقع آنچه که به زندگی انسان معنا و جهت می ­دهد اعتقاد و باور دینی است، از این رو در قرآن و متون دینی ایمان و دین­مداری یکی از اساسی­ترین معیارهای ازدواج محسوب شده است.

* اخلاق نیک: اساس زندگی زناشویی، تفاهم و همکاری است که این امور فقط در پرتو حسن اخلاق فراهم می­ شود. امام علی(ع) می‏فرماید: «بِحُسْنِ الاخْلاقِ یَطیبُ الْعَیْشُ» با خوش اخلاقی، زندگی نیکو و مطلوب می‏ شود.

*  هم­ کفو بودن: کفویت در ازدواج هم همیشه مورد تاکید پیامبر اکرم(ص) و ائمه بوده است. در فرهنگ و ادبیات ایرانی ما نیز معروف است که کبوتر با کبوتر، باز با باز. هم­کفو بودن در سر و شکل نیست بلکه بیشتر بحث عقاید و فرهنگ را در برمی­ گیرد.

* اصل و نسب خانوادگی: ممکن است استثنائاتی هم وجود داشته باشد اما آنچه جنبه عمومی دارد این است که خانه و خانواده اولین و بنیادی­ترین محل تعلیم و تربیت فرزندان است بنابراین یک خانواده خوب و آگاه(نه صرفاً ثروتمند و دارا)معمولاً فرزندان شایسته ای را پرورش خواهد داد.

پیامبر (صلی الله علیه و آله) در این رابطه می فرمایند: «برای نطفه ­های خود، بهترین را گزینش کنید»

* تقوا: فرد با تقوا خود را از گناهان، ربا، ریا، خیانت، حرام­خواری باز می دارد و در مقابل به خانواده و گرم و متبرک داشتن آن اهتمام می ­ورزد.

بسیاری موارد دیگر هم می­ توان به این فهرست اضافه کرد اما این 5مورد اساس هر انتخاب و هر زندگی است که نباید از کنارشان به سادگی عبور کرد برای رسیدن به حاشیه­ هایی که در ابتدای بحث مطرح شد. اگر کسی واقعاً به دنبال سعادت و زندگی شیرین است حتماً می­بایست این موارد را از جدی­ترین و مهم­ترین ملاک­ های خویش قرار دهد.

ثمین وحدانی

انتهای پیام/ر

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه