رفتن به بالا
  • Saturday - 23 May 2015 - 17:09
  • کد خبر : ۲۹۰۰۳

لینک کوتاه:

پشت میز نشین های امروزی از شهبازی ها اقتباس کنند

شهیدی دیگر از تبار قدوسیان، شهبازی که استمرار حرکت انبیاء را در ولایت فقیه می دید. اگر پشت میز نشین های امروزی از شهبازی ها اقتباس کنند دیگر این همه ظلم و فساد اقتصادی نخواهیم داشت. به گزارش هزار نیوز به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، به نقل از اصفهان بیدار، امثال شهبازی […]

به گزارش هزار نیوز ؛

شهیدی دیگر از تبار قدوسیان، شهبازی که استمرار حرکت انبیاء را در ولایت فقیه می دید. اگر پشت میز نشین های امروزی از شهبازی ها اقتباس کنند دیگر این همه ظلم و فساد اقتصادی نخواهیم داشت.

به گزارش هزار نیوز به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، به نقل از اصفهان بیدار، امثال شهبازی ها برای رضای خدا و اطاعت از امر ولی فقیه با دشمن جنگیدند و در راه گسترش اسلام از هیچ کوششی دریغ نکردند. کجایند آنهایی که به تکه نانی بسنده می کردند و نان دیگران را گرم نگه می داشتند. کجایند آنهایی که در هوای گرم لباس رزم می پوشیدند و با دشمن می جنگیدند تا برهنگی بر کشور غلبه نکند. شرم باد بر آنهایی که خون این شهدا را با رفتار و اعمالشان پایمال می کنند.

شهید محمود شهبازی دستجردی متولد ۱۳۳۷ اصفهان، جانشین فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله بود. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در اصفهان به اتمام رسانید و در سال ۱۳۵۶ برای ادامه تحصیل در مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت به تهران رفت. در دوران انقلاب ۱۳۵۷ ایران از فعالین مبارز بود و به توزیع اعلامیه‌های خمینی و شرکت در مبارزات خیابانی می‌پرداخت. در همین دوران از طریق محمد بروجردی با گدوه توحیدی صف آشنا شد. در جریان مراجعت روح الله خمینی به ایران به عضویت کمیته حفاظت برگزیده شد و مسوولیت حراست فیزیکی خمینی را در بهشت زهرا در روز دوازدهم بهمن ۵۷ به عهده گرفت.

پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ به عضویت سپاه درآمد و ضمن تحصیل در دانشگاه، در دفتر هماهنگی ستاد کل سپاه فعالیت کرد.

با شروع جنگ همراه محسن وزوایی، به جبهه چپ سر پل ذهاب رفت و تا اواخر بهمن ۵۹ هدایت اطلاعاتی امور آن جبهه را به عهده داشت. در اسفند سال ۱۳۵۹ به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همدان منصوب گردید و تا قبل از تشکیل تیپ ۲۷ با همین مسئولیت در نبردهای جبهه غرب همچون بازی دراز۲ و۳ و مطلع فجر حضور داشت. وی در دی ماه ۱۳۶۰ به همراه چند تن از پاسداران سپاه استان همدان به جنوب هجرت کرد و از بدو تشکیل تیپ ۲۷ محمد رسول الله در سمت قائم مقام فرماندهی تیپ منصوب شد. وی در سمت قائم مقام فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول الله در عملیات فتح‌المبین شرکت نمود و در همین سمت در عملیات بیت‌المقدس اندکی پیش از آزادسازی خرمشهر به شهادت رسید.

او در جنگ ایران و عراق نقش کلیدی داشت و با گذشت سی سال از مرگ وی همچنان برای وی همایش‌های بزرگداشت برگزار می‌ شود.

شهید احمد متوسلیان درباره وی می گوید:

برادرمان مهندس محمود شهبازی، دانشجوی سال چهارم دانشگاه علم وصنعت بود و رشته صنایع می خواند. در آن ایام ایشان مسوول سپاه همدان بود و فرماندهی جبهه قراویز در منطقه عملیاتی سر پل ذهاب را بر عهده داشت. می توانم به جرات بگویم که ایشان از اول جنگ در تمام نبردهایی که علیه ارتش عراق در جبهه غرب انجام می گرفت؛ شرکت داشت. به جای اینکه توی سپاه استان بنشیند و پشت میزهای آنچنانی خودش را گم کند چنان که متاسفانه بعضی ها خودشان را گم کردند،همیشه در جبهه بود و در حال جنگ.

روایتی از مهندس فرجیان همرزم شهید محمود شهبازی مسوول بسیج مهندسین:

از آبان ماه سال ۵۶ که دانشجوی دانشگاه علم و صنعت بودم با محمود شهبازی آشنا شدم. علت آشنایی هم دانشکده مشترک ما در دانشگاه بود. من متالوژی می خواندم و او مهندسی صنایع که این دو رشته مخصوصا در دروس پایه مشترک بود. در آن روزها که مبارزات سیاسی علیه رژیم شاه انسجام بیشتری داشت بسیار فعال بود و نقش موثری ایفا می کرد. آن زمان شهید شهبازی از نیروهای هماهنگ کننده تظاهرات دانشجویی در دانشگاه بود. همچنین در جلساتی که به صورت مخفیانه برای هدایت و سامان دهی تحصن ها تشکیل می شد جزو نیروهای شاخص بود. هنگامی که در جلسات صحبت می کرد نطقش از همه برتر بود و به نوعی مدیریت کارها را در اختیار می گرفت. با وجود شرایط نامساعد آن زمان و مسوولیت هایی که محمود داشت و در کنار مبارزاتی که انجام می داد لطمه ای به درس خواندنش وارد نشد و همچنان نمرات بالایی را در دانشگاه اخذ می کرد. پس از پیروزی انقلاب و دستور حضرت امام خمینی مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی، خرداد ۵۸ بود که محمود، دانشجویان دانشگاه ما را برای ساخت مدرسه و کمک به بهداشت مناطق محروم با یک وانت به روستاهای سمنان می برد. خون تازه ای در رگ های دانشگاه و دانشگاهیان دمیده شد و همزمان دانشجویان به امور مطالعاتی می پرداختند. کارگروه های مطالعاتی در دانشگاه تشکیل شد و محمود متولی گروه مطالعاتی شهید مطهری گردید. بسیاری از اعضای این گروه دانشجویان ممتاز دانشگاه علم و صنعت بودند که در جبهه حق علیه باطل شهید شدند.

در کنار فعالیت های مطالعاتی که بسیار در تعمیق افکار دینی و اسلامی اجتماعی دانشجویان تاثیر می گذاشت با توجه به جو سیاسی آن روز دانشگاه حلقه های بحث در بین دانشجویان صورت می گرفت. در چنین شرایطی بحث با منافقان، گروه های چپ توده ای، چریک فدایی خلق و اقلیت ها و اکثریت که بیشتر آنها وابسته به کشورهای بیگانه بودند از جمله فعالیت های محمود شهبازی در دانشگاه بود. محمود با لهجه غلیظ اصفهانی خود بسیار شیوا بحث می کرد و حقانیت مسیر امام(ره) و انقلابی که پس از ۱۴ قرن در ایران به وجود آمده بود را طرح و گروه ها را مجاب می کرد. به همین دلیل در دوران دانشجویی بیشتر دانشجویانی که تفکرات انحرافی داشتند شهید شهبازی را می شناختند و می دانستند اگر شهید شهبازی وارد حلقه بحث شود همه حاضران تابع استدلال های منطقی و دقیق او خواهند شد. استدلال او مبتنی بر مطالعاتش در حوزه های مختلف بود. از مباحث اسلامی گرفته تا مبانی فکری مارکیسم و کمونیسم.

از شما اجازه می خواهم تا در چند جمله کوتاه به رابطه قوی شهید شهبازی با روحانیت اشاره کنم. محمود اعتقاد داشت روحانیون صادق ترین قشری هستند که می توانند سکان هدایت جامعه را در دست بگیرند.

من در حدود یکسال و نیم قائم مقام ایشان در سپاه همدان بودم. پس از شهادن شهید رجایی و باهنر در سال ۶۰ قرار شد عملیاتی در ارتفاعات بازی دراز انجام شود. پس از شهادت شهید رجایی و باهنر که اسوه عدالت و شهامت بودند روحیه رزمندگان در جبهه حق علیه باطل افول کرده بود و از سویی دیگر دشمن مصمم بود که پس ار رییس جمهور و نخست وزیر ایران می تواند با عملیا نظامی ضربه مهلکی بر سپاه اسلام وارد کند. شرایط عمیلات برای ما سخت شده بود. در چنین اوضاعی حضور یک فرمانده و استفاده از قوت قلب خود برای نیروهایش حتما موثر بود. محمود این شرایط را به خوبی درک کرده بود و به همین دلیل با صحبت هایش توان روحی نیروها را به سطح قابل قبولی ارتقا داد. او به نیروهایش که باید نشان دهیم نظام اسلامی ما هنوز هم نیروهای تاثیر گذار دارد. رییس جمهور محبوب و نخست وزیر مکتبی مان را از دست داده ایم اما باید با روحیه چند برابر در مقابل استعمار بایستیم و مقابله کنیم. صحبت او باعث شد تا شرایط عملیات به نفع ما تغییر پیدا کند و نیروهای ما عملیات را با موفقیت کامل به پایان ببرند. پیروزی در این عملیات از بعد ملی و بین المللی تاثیرات بسزایی داشت.

حضور محمود شهبازی و کادر سازی او در سپاه همدان در تشکیل سپاه محمد رسول الله (ص) تهران نیز تاثیرگذار بوده است. به خاطر دارم جاوید الاثر حاج احمد متوسلیان عصر یک روز به سپاه همدان آمدند و در باب تشکیل تیپ حضرت رسول (ص) با شهید شهبازی جلسه ای را برگزار کردند. بنده هم در جلسه حضور داشتم. حاج احمد از محمود برای تشکیل تیپ دعوت کردند و می خواستند که سپاه همدان و شخص محمود را کمک کنند. محمود از کادری که در سپاه همدان ساخته بود به حاج احمد متوسلیان معرفی و آنها را برای ساختن تیپ محمد رسول الله(ص) مفید دانست. از آنجا به بعد تیپ با نیروها و کادری که حاج احمد و شهید شهبازی داشتند به وجود آمد و بر کسی که در اخبار و مطالعات جنگ حضور دارد تاثیر تیپ و لشگر محمد رسول الله پوشیده نیست.

انتهای پیام/گ

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه