رفتن به بالا
  • Saturday - 20 June 2015 - 18:23
  • کد خبر : ۲۹۵۲۶
ramezan

لینک کوتاه:

آشنایی با آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در بردسیر

با توجه به نزدیکی بردسیر به کرمان، آداب و رسوم یگانه ای بین کرمان و بردسیر وجود دارد. مردم بردسیر و روستا های آن، مراسم مذهبی و اعیاد و وفیات را محترم می شمارند و با برگزاری مجالس جشن یا عزا، ارادت خود را به آستانه ی ائمه ی اطهار و مقدسین مذهبی تقدیم می دارند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، با توجه به نزدیکی بردسیر به کرمان، آداب و رسوم یگانه ای بین کرمان و بردسیر وجود دارد. مردم بردسیر و روستا های آن، مراسم مذهبی و اعیاد و وفیات را محترم می شمارند و با برگزاری مجالس جشن یا عزا، ارادت خود را به آستانه ی ائمه ی اطهار و مقدسین مذهبی تقدیم می دارند.

چند روز مانده به آغاز ماه مبارك رمضان، در نواحى مختلف شهرسان مقدمات استقبال از اين ماه مبارك به نحوه ‏هاى مختلفى و با غبار روبی مساجد شروع می شود.  يكى دو روز مانده به ماه مبارك، از روحانى دعوت می‏شود كه به آبادى آنها برود.

دعوت از روحانى و اعزام مبلغ يكى از مهمترين مقدمات اين ماه مبارك است. مردم آبادى اگر شخصى را بشناسند از او دعوت میكنند كه به آبادى آنها برود. در غير اين صورت از سازمان تبليغات اسلامى شهرستان خود، تقاضاى روحانى می نمايند.

در اين ماه تمامى مساجد و حسينيه‏ ها فعال می باشند و معمولاً بعدازظهرها در اين مساجد و حسينيه‏ ها مراسم قرائت قرآن برگزار می شود. معمولاً اغلب مستمعين را افراد مسن و كهنسال تشكيل میدهند و تعداد اندكى از جوانان در اين مراسم شركت می‏كنند.

در شهرستان بردسیر ، همراه با بزرگترها، كوچولوها نيز روزه می ‏گيرند. آنها سحرها بلند می ‏شوند و همراه با بزرگترها سحرى می‏خورند و درست موقع اذان ظهر نيز غذايى میخورند و ديگر تا غروب و اذان مغرب لب به چيزى نمی زنند. به اين نوع روزه بچه ‏ها كله گنجشكى می ‏گويند.

یکی از سنت های دیرینه الله رمضانی است، مراسم الله رمضانی هنوز هم کما بیش در بردسیر وجود دارد، مراسمی که در شب های ماه رمضان و به وسیله تعدادی از بچه های محل برگزار می شود به این ترتیب که درب خانه هارا می زنند و با خواندن ابیاتی از قبیل:

این در خونه که رو ور روزه                                           صاحب خونه مخمل دوزه

ما از اون بالای بالای اومدیم،                                         ما از اون صندوق اعلا اومدیم

با تکرار هر بیت از این سروده ها بقیه همراهان می گویند:صل علی محمد صلوات بر محمد، طلب کمک مالی می کنند.

در سنت الله رمضانی، در هر گروه یک سرگروه و یک انبار دار وجود دارد که سرگروه شعر می خواند و صندوق دار هدایای صاحب خانه را دریافت می کند و در پایان نیز این هدایا بین مستمندان هر محله تقسیم می شود.

در ليالى مبارك قدر يكى دو ساعت بعد از اذان مغرب مردم در مساجد جمع می شوند و به مناجات پروردگار می ‏پردازند. در اين شبها معمولاً سوره يس را قرائت می نمايند. همچنين دعاى جوشن كبير و صغير و در بعضى جاها دعاى ابوحمزه ثمالى را قرائت می ‏كنند.

علاوه بر نمازهاى مخصوص اين شبها، به اقامه نمازهاى قضا نيز می ‏پردازند و در پايان نيز با سرگرفتن قرآن و استغفار به درگاه الهى و زيارت ابا عبدالله عليه‏السلام، مراسم را به اتمام رسانده و به منازل براى صرف سحرى برمی ‏گردند.

علاوه بر اين، در شبهاى نوزدهم و بيست و يكم اين ماه به عزادارى در سوگ مولاى متقيان علی ‏بن ابی ‏طالب عليه‏السلام می ‏پردازند.

در پايان ماه رمضان و فرا رسيدن عيد فطر مردم به استقبال اين عيد سعيد می روند.

مراسم عيد فطر در بردسیر به طرز باشكوهى برگزار می شود. پرداخت فطريه به تعداد اعضاء خانواده امرى واجب است. مردم به ويژه در روستاها در ساعت هشت صبح جهت برگزارى نماز عيد فطر در مساجد جمع می شوند و مراسم نماز عيد فطر و مراسم دعا و نيايش را بجا می آورند.

در مورد خوراكی در ماه رمضان بايد يادآور شويم كه غذاى مردم در اين ماه تفاوت زيادى با ساير ماههاى سال ندارد. اما در  بردسير قبل از رمضان غذاهايى را آماده می ‏كنند. در بردسير ، چند روز قبل از ماه رمضان گوسفندى را كه چند ماه پروار كرده‏ اند می كشند و گوشت آن را در ديگ می پزند و در پوست همان گوسفند كه خوب تميز كرده و به شكل هميان درآورده ‏اند و در محلى كه به آن سختو می گويند، می ريزند. سختو را در جاى خنكى می ‏گذارند و در ماه رمضان سحر و افطار از اين گوشت به عنوان قاتق استفاده می كنند.

در بردسير همچنين همه روزه در ماه رمضان آشى به نام آش روزه می پزند. براى پختن اين آش، ابتدا مكانى را مثل مسجد يا حسينيه يا خانه‏ اى در نظر می ‏گيرند. تعدادى ديگ و كاسه از خانه‏ ها به امانت گرفته و چند نفر زن و مرد را براى پختن آش و تقسيم آن بين اهالى دعوت می كنند.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه