رفتن به بالا
  • Monday - 29 June 2015 - 12:47
  • کد خبر : ۲۹۷۰۷
motad

لینک کوتاه:

تصاویر / نوجوان معتادی که آرزو هایش رویایی می شود دست نیافتنی

کودکان کار قانون زندگی شان طوری است که آرزو هایشان رویایی می شود دست نیافتنی؛ هیاهو و اشتیاق کودکی شان چه زود پژمرده و به خزان تبدیل می شود.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، از کودکِ چهار،پنج ساله تا نوجوان 16،17ساله  به دلیل جبر روزگار و شرایط نابسامان زمانه که خود در به وجود آمدن آن نقشی نداشته برای گذران زندگی شان بایستی از صبح تا شب در خیابان ها سرگردان باشد.

در عصر و زمانه ای که بیشتر خانواده ها ترجیح می دهند یک فرزند داشته باشند تا بتواند از همه لحاظ امکانات لازم را برایش فراهم سازند تا در آینده به جایی برسند و برای خودشان کسی شوند؛ شاهد حضور تعداد بیشمار کودکار کار در خیابان ها هستیم.

اعتیاد کودکان خیابانی یکی از همین آسیب هاست مسأله ای که متاسفانه اکثر کودکان خیابانی و کودکان کار با آن مواجه اند چرا که خیلی ها از همین مساله سوء استفاده کرده و سودهای کلانی به جیب نامبارکشان می رود برای همین هم هست که روی اعتیادآن ها سرمایه گذاری کرده ومعتادشان می کنند؛چراکه کودکان معتاد خیابانی بهترین واسطه فروش مواد برای آن ها هستند.

 

گاهی وقت ها در شهر بردسیر به این افراد تکدی گر و معتادی مواجه می شویم ، این بار نوجوانی معتاد را دیدیم و چون  اینبار سوژه ما مواد مخدر بود و هم جذاب و هم دارای هیجان.کنجکاو بودم به سرغ این نوجوان رفتیم ، نوجوانی  از خیایانی  به خیابان  دیگر در شهر بردسیر می رود در گرمای ظهر تابستان و روزهای سرد و ابری زمستان. سایه مثل یک گوژپشت است. صدای نفس خسته اش توجه ات را به آن  منحرف می کند. پسرک گونی بزرگش را روی زمین می گذارد؛ آه… بلندی می کشد و کمرش را می مالد. به کف دستهایش نگاهی می اندازد، سیاه و زخمی اند. کثیفی صورتش به هیچ وجه نمی تواند رنگ پریدگی چهره و ضعف چشمانش را مخفی کند. حلقه کبود دور چشمانش صورتش را تیره تر جلوه می دهد.

motad
لباس نازک و آستین کوتاهش که به هیچ وجه پوشش مناسبی برای محفوظ داشتن پسرک از بادهای سرد پاییزی به شمار نمی آید منجر به لرزش بدنش و قرمزی انگشتانش شده است. گونی را پشتش می اندازد و نگاه می کند .

motad (2)
می داند چه می خواهد. در یک چشم به هم زدن آنچه را که به دنبالش آمده از زباله ها برمی دارد و در گونی اش می اندازد. چهره اش بر اثر دولاشدن داخل پیاده رو قرمز  شده و رگ پیشانیش متورم شده است. به اطرافش توجهی ندارد. انگار دنیای او دنیای دیگری است. سنش در حدود 15 -14 ساله می زند نفس عمیقی می کشد، گوشه گونی را مچاله می کند و آن را باتمام زور روی کولش می اندازد.پسرک می رود و سایه اش محو می شود. دنیای او دنیای دیگری است.

motad (3)

به رغم تلاش مسوولان در مبارزه با اين پديده و با وجود صرف ميلياردها بودجه ملي و از دست دادن جان هزاران نفر از ماموران در رويارويي با قاچاقچيان، دسترسي به مواد مخدر در کشورمان براي مصرف کنندگان به راحتي امکان پذير است و

از جمله پيامد هاي وابستگي به مواد مخدر عبارتند از افزايش فقر، بيکاري، سرقت، آدم ربايي، تجاوز جنسي، قتل، ورشکستگي اقتصادي، بي خانماني، تکدي گري، ابتلا به بيماري هاي جسماني – رواني و ده ها آسيب اجتماعي ديگر.

با توجه به اينکه اکثر افراد بي خانمان که عمدتاً از طريق تکدي گري و روزگار مي گذرانند، از طريق کمک هاي مردمي هزينه مواد مخدر را تامين مي کنند همچنين تداوم مصرف مواد به بي خانماني و گرايش آنها به تامين هزينه هاي خود از طريق تکدي گري منتهي شدهلذا ضرورت عدم حمايت از افراد متکدي که عمدتاً معتاد به مواد مخدر هستند از طرف شهروندان گامي مهم در کاهش اين پديده زشت و افزايش سلامت اجتماعي خواهد بود.

این تصاویر دلیل بر رد زحمات نیروهای مخلص امنیتی شهر نیست ولی باید به خود اییم که  که مشکل کار ما در کار ریشه ای کردن است و با کارهای ابتدایی و پیش پا افتاده هیچ کاری صورت نمیگیرد و باید بیش از بیش به مقوله فرهنگ مخصوصا فرهنگ عمومی در جهت داشتن جامعه ای سالم و به دور از بیماری بها دهیم.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه