رفتن به بالا
  • Saturday - 27 June 2015 - 11:57
  • کد خبر : ۲۹۶۷۳

لینک کوتاه:

تلفیق دارو درمانی و رفتار درمانی بهترین روش ترک سیگار

یک پزشک عمومی گفت: برای ترک سیگار روش‌های مختلفی وجود دارد، اما بهترین روش این است که روش‌های پزشکی و رفتار درمانی به طور تلفیقی برای درمان آن استفاده شوند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از دانا ، دکتر ماندانا صادقی، کارشناس ترک اعتیاد در گفت‌وگو با خبرنگار سینا درباره اعتیاد به سیگار اظهار داشت: نیکوتین موجود در سیگار عامل به وجود آورنده اعتیاد به آن است، نیکوتین با تأثیر بر روی مکانیزم‌های مغزی احتیاج به مصرف بیشتر سیگار را برای فرد مبتلا افزایش می‌دهد.

این پزشک افزود: همچنین باید توجه داشته باشیم که مواد سمی درون سیگار به جسم و فیزیک مصرف کننده صدمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند، از این رو اهمیت و اولویت ترک سیگار بسیار بالا است.

تلفیق دارو درمانی و رفتار درمانی بهترین روش ترک سیگار این کارشناس ترک اعتیاد گفت: برای ترک سیگار روش‌های مختلفی وجود دارد، اما بهترین روش این است که روش‌های پزشکی و رفتار درمانی به طور تلفیقی برای درمان استفاده شوند.

کشیدن سیگار وابستگی جسمی و روانی به همراه دارد
صادقی درباره وابستگی‌های افراد معتاد به مصرف سیگار تصریح کرد: افرادی که عادت به استفاده از سیگار در آن‎‌ها قوت گرفته است به دو نوع وابستگی فیزیولوژیک و روانی به سیگار مبتلا شده‌اند.

وی در ادامه گفت: برای کنترل وابستگی جسمی به سیگار باید بتوانیم وسوسه‌های ذهنی که نیاز به استفاده از ماده نیکوتین را برای جسم ایجاد می‌کنند، کنترل کنیم که در این راه از دارو استفاده می‌شود.

صادقی با اشاره به علائم جسمی وابستگی بدن به نیکوتین بیان کرد: علائمی مانند خماری، مسمومیت، افسردگی یا عصبانیت به دلیل محرومیت از نیکوتین برای فرد به وجود می‌آید که با استفاده از آدامس، برچسب‌های نیکوتین یا نیکوتین استنشاقی این علائم را کنترل می‌کنیم.

رفتار درمانی، افکار مثبت را جایگزین افکار منفی می‌کند
این کارشناس ترک اعتیاد در توضیح رفتار درمانی نیز تصریح کرد: برای این‌‌که وابستگی روانی به نیکوتین را کم و در نهایت از بین ببریم از روان‌ درمانی‌های کوتاه مدت که حداقل زمان برای آن هشت هفته است، استفاده می‌کنیم.

وی افزود: در جلسات روان‌ درمانی، درمانگر افکار منفی بیمار را تصحیح می‌کند و افکار مثبت را جایگزین کرده و تقویت می‌کند.

حذف محرک‌های مصرف سیگار
صادقی در ادامه توضیح داد: در شروع جلسات رفتار درمانی با بیمار توافقات اخلاقی انجام می‌گیرد، تاریخ شروع درمان را مشخص می‌کنند و محرک‌های مصرف سیگار در بیمار شناسایی می‌شود.

این کارشناس ترک اعتیاد تأکید کرد: درمانگر بیمار را در دوری کردن از عوامل و موقعیت‌های تحریک کننده به مصرف سیگار یاری کرده و نقش حمایتی خود را ایفا می‌کند.

وی با اشاره به روزهای نخستین ترک گفت: این روزها برای بیمار سخت‌ترین بخش از درمان است، درمانگر در این روزها با حمایت‌ها و راهنمایی‌ لازم هوس مصرف سیگار را در بیمار خاموش می‌کند و انگیزه او را در ترک آن قدرت می‌بخشد.

صادقی توصیه کرد: در این دوران بیمار باید روابط خود را با دوستانی که سیگار مصرف می‌کنند محدود و کم کرده و با افراد غیرسیگاری ارتباط داشته باشد، این ارتباطات در ترک سیگار بسیار مؤثر واقع می‌شوند.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه