رفتن به بالا
  • Wednesday - 3 June 2015 - 08:28
  • کد خبر : ۲۹۱۹۷
id47925683_13940312000325_PhotoA.jpg

لینک کوتاه:

خبرنگاری یعنی غصه نان و غم بیمه بخوری / بیمه خبرنگاران بر سر دوراهی تدبیر

وزارت ارشاد به بهانه پالایش و راستی‌آزمایی خبرنگاران بیمه همه خبرنگاران را ناگهانی قطع کرده که بسیاری از فعالان عرصه خبر، از این حرکت وزارتخانه گلایه‎مندند و زندگی آنها تحت‎الشعاع این موضوع قرار گرفته است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از  خبرگزاری فارس ، جامعه خبرنگاران در حالی سال جدید را آغاز کردند که زمزمه لغو بیمه خبرنگاران بحث داغ محافل خبری بود، اما به‌نظر می‎رسید باز هم شایعه بر واقعیت چیره شده چرا که در طی این چند سال بارها شنیده بودند که وزارت ارشاد به تامین اجتماعی بدهکار است و شاید دیگر هیچ خبرنگاری بیمه نشود.

image

اما در 31 فروردین‌ماه امسال این شایعه به واقعیت پیوست و خبرنگاران مازندرانی در کمال ناباوری شاهد لغو بیمه خود شدند و در پی تصمیمات و سیاست‎گذاری‎های وزارت ارشاد، بیمه تعدادی از خبرنگاران، نویسندگان و هنرمندان از ابتدای سال حذف شد.

وقتی تعدادی از همکاران فعال در ساری به شعبه یک تأمین اجتماعی مراجعه کردند، مسئولان تأمین اجتماعی‌ پاسخ دادند که باید از طریق اداره‌کل فرهنگ و ارشاد مشکل بیمه خود را پیگیر شوید و فقط تا 15 خردادماه فرصت دارید بیمه را دوباره ادامه دهید.

در نهایت و پس از پیگیری و انجام یک‌سری بروکراسی اداری، مسئول صندوق بیمه هنرمندان استان در توضیح این مشکل خبر داد، با عضویت مجدد در صندوق هنر، بیمه شما دوباره وصل می‌شود.

به گفته مهدی کردان یک‌سال پیش به فعالان رسانه‌ها اعلام شده بود که به عضویت دوباره صندوق هنر درآیند تا بیمه آنها قطع نشود و این در حالی است که تمامی خبرنگارانی که بیمه آنها لغو شده از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کردند.

چند روز بعد از نام‌نویسی در صندوق هنر، صندوق هنر اطلاعیه‌ای را در سایت خود منتشر کرده که متن اطلاعیه‌ بدین شرح است؛ به اطلاع فعالان رسانه می‌رساند بنا بر سیاست معاونت محترم مطبوعاتی مبنی بر بیمه از طریق رسانه‌ها، عضویت خبرنگاران در صندوق اعتباری هنر به منزله استمرار بیمه تامین اجتماعی نیست، با عضویت در صندوق اعتباری هنر، عزیزان می‌توانند از سایر خدمات این صندوق بهره‌مند شوند.

* توپ بیمه در زمین مدیران مسئول رسانه‌ها

پس از لغو بیمه خبرنگاران، خبری از سوی معاونت مطبوعاتی مطرح شد که در سیاست جدید این وزارتخانه، از این پس مدیران مسئول نشریات موظف هستند خبرنگاران خود را بیمه کنند و وزارت ارشاد نیز یارانه بیمه را به آنها پرداخت می‌کند.

تاکنون نیز نه یارانه‌ای واریز شده و نه هیچ مدیر مسئولی اعلام آمادگی برای بیمه خبرنگاران خود کرده است.

گاهی مشاهده شده که مدیران مسئول خبرنگاران خود را بیمه نمی‌کنند، البته برخی از آنها اقوام درجه یک مانند همسر، فرزند، خواهر و برادر خود را نیز بیمه کردند.

خبرنگاران با داشتن مشغله‌های زیاد فکر و زندگی که تاکنون غم نان داشتند، باید از این به بعد غم لغو بیمه و مشکلاتی که پیش‌رو دارند را داشته باشند.

عرصه پراسترس و خشن خبر، علاوه بر اینکه لطافت زنانه را از همکاران خانم گرفته است، آنها را نیز با مشکلات جسمانی مواجه کرده، هرچند که بیماری‎های ستون فقرات و مفاصل در بین همکاران آقا و خانم شیوع پیدا کرده است.

همکارانی هستند که دو دهه از عمر خود را در رسانه گذرانده‎اند و دلخوش از اینکه هرچند عرصه خبر برای آنها نان و آب نداشته اما در بازنشستگی بیمه به کمک آنها می‎آید.

با گذشت نزدیک به دو ماه از لغو بیمه خبرنگاران تا حالا هیچ مسئولی به خود اجازه نداده که فکر کند با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه و بالا بودن هزینه‌های پزشکی، اگر خبرنگار و یا هر یک از اعضای خانواده او بیمار شوند، باید چه کنند؟!

چند روز پیش به نقل از معاون مطبوعاتی در خبرها مشاهده شد که بیمه خبرنگاری قطع نشده که هیچ حتی آنها را بیمه تکمیلی هم می‌کنند! اما هنوز بیمه خبرنگاران رفع تعلیق نشده است.

دغدغه همیشگی فعالان رسانه‌ای استان مشکل بیمه آنها است و هر بار که مسئولی از وزارتخانه به مازندران سفر می‌کرد، یکی از سئوالات ثابت خبرنگاران موضوع بیمه بود، اما اکنون خبرنگاران مازندرانی در کمال ناباوری شاهد لغو بیمه خود هستند.

این که مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی می‌گوید که بیمه هیچ خبرنگاری قطع نشده و با توجه به سیاست‌های معاونت مطبوعاتی، هیچ فعال رسانه‌ای بدون بیمه نمی‌ماند، برای خبرنگاران مازندرانی پذیرفته نیست، مگر آن‌که تفکیکی بین خبرنگاران پایتخت و شهرستانی قائل شوند وگرنه آنچه که مشخص است، لغو بیمه خبرنگاران از ابتدای اردیبهشت‌ماه بود.

به گفته حسین محرابی، مشکل بیمه خبرنگاران حل شده است، به این صورت که بخشی از بیمه خبرنگاران برعهده مدیران مسئول و صاحبان امتیاز نشریات و خبرگزاری‌ها قرار گرفته است، بخشی دیگر از خبرنگاران می‌توانند با مراجعه به سایت سمان ثبت‌نام و کارت حرفه‌ای خبرنگاری و روزنامه‌نگاری را دریافت کنند که از آن طریق وزارت ارشاد بیمه آنها را پرداخت می‌کند.

به گزارش فارس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران درباره قطع بیمه خبرنگاران اظهار کرد: بیمه قطع‎شده خبرنگاران در حال پیگیری است و اقدامات لازم برای اجرای مجدد بیمه آنها انجام می‎شود.

احد جاودانی با اشاره به اینکه بخشی از بیمه خبرنگاران توسط صاحبان رسانه انجام می‌شود، افزود: صاحبان رسانه با بیمه خبرنگاران خود می‌توانند از یارانه ارشاد برخوردار شوند اما تاکنون استقبال چشم‌گیری در این زمینه انجام نشد.

وی ادامه داد: تعداد خبرنگاران استان 570 نفر اعلام شده اما تعداد گزارش تولیدی در هفته‌نامه‌ها و سایت‌ها به اندازه این تعداد خبرنگار نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با تأکید بر اینکه خبرنگاران باید از دانش و سواد رسانه‎ای لازم برخوردار باشند، تصریح کرد: نیاز به پالایش در حوزه رسانه داریم و نباید هرکسی قلم و دوربین به‎دست گرفت را خبرنگار معرفی کنیم، به طور حتم باید یک خبرنگار از آموزش‌های رسانه‌ای لازم برخوردار باشد.

این مسئول یادآور شد: تعداد انبوهی از غرب تا شرق مازندران خبرنگار هستند اما تعداد رسانه تأثیرگذار در سطح استان بسیار اندک است.

اعظم کردان که سابقه 10 ساله خبری در استان دارد، در گفت‌وگو با فارس بیان کرد: از سال 1386 بیمه شدم، اما متاسفانه امسال بیمه ما قطع شد.‎

وی افزود: مدیر مسئول رسانه‌ای که در آن مشغول به فعالیت هستم به من گفت مبلغ بیمه‎ات را باید هر ماه خودت پرداخت کنی و اگر یارانه بیمه به حساب ما پرداخت شد، مبلغ شما را پس می‌دهم.

این خبرنگار اضافه کرد: بقای حیات یک هفته‌نامه یا نشریه استانی به هیچ وجه تضمین‌شده نیست و حال این خبرنگار است که لحظه به لحظه باید استرس داشته باشد.

کردان خاطرنشان کرد: مدیران مسئول باز هم می‌توانند همچون گذشته، اقوام خود را بیمه کنند و حق خبرنگاران ضایع شود.

انتهای پیام/3141/الف40/ظ1004

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه