رفتن به بالا
  • Wednesday - 24 June 2015 - 11:11
  • کد خبر : ۲۹۶۱۲
55

لینک کوتاه:

پرخوری در سحر باعث پوسیدگی مینای دندان می شود

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: پرخوری در زمان سحر باعث اختلال در کار معده شده و محتویات اسیدی معده با آروغ زدن به مری و دهان باز می گردد که این عامل سبب تخریب مینای دندان‌ها به خصوص سطوح داخلی (زبانی) دندانه …

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از آرمان کرمان ، دکتر حمید رضا پور اسلامی طی گفتگویی با خبرنگار  مبنی بر اینکه عمده‌ترین مشکل مردم در رابطه با دهان و دندان‌ها، پوسیدگی دندان‌ها است، ابراز داشت:  این پوسیدگی تحت تأثیر رژیم غذایی و نوع مواد غذایی مصرفی است به این معنی افرادی که در طول سال رژیم غذایی سرشار از مواد شیرین و کربوهیدرات مصرف می‌کنند و کمتر مسواک می‌زنند دچار پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.

وی اظهار داشت: در ماه رمضان به دلیل کاهش وعده های غذایی و مصرف نکردن غذا در طول روز، ترشح بزاق کم و دهان خشک می شود، بنابراین اگر باقیمانده‌های غذایی به ویژه باقیمانده مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند برنج، نان، بیسکویت، کیک و زولبیا و بامیه بین دندان‌ها یا اطراف آنها باقی بماند، سبب پوسیدگی بیشتر دندان‌ها می شود.

در ماه رمضان روزانه یک بار دندان ها را مسواک کنید

این دندان پزشک در مورد اقدامات موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان گفت: در جهت حفظ سلامت دندان‌ها، باید پس از صرف سحری و قبل از اذان حداقل به مدت ۲ دقیقه  دندان  ها را با خمیردندان‌ حاوی فلوراید مسواک کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: پرخوری در زمان سحر باعث اختلال در کار معده شده و محتویات اسیدی معده با آروغ زدن به مری و دهان باز می گردد که این عامل سبب تخریب مینای دندان‌ها به خصوص سطوح داخلی (زبانی) دندانها می شود.

وی ادامه داد:  پس از مسواک نیز  به مدت یک دقیقه باید از نخ دندان استفاده کرد.

دکتر پوراسلامی گفت: همچنین در طول روز تا زمان افطار نیز حداقل  یک بار دندان ها با مسواک و بدون خمیردندان تمیز شوند که علاوه بر تمیزی دندانها باعث برطرف کردن و یا حداقل کاهش بوی نامطبوع دهان ناشی از عدم ترشح بزاق و خشک بودن دهان می‌شود.

 وی ادامه داد: می توانند حداقل در طول روز ۲ یا ۳ بار آب در درون دهان گردانده و بیرون ریخته شود که این کار سبب تمیزکردن نسبی دهان از باقیمانده مواد غذایی می‌شود.

 این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: طبق حکم مراجع، مسواک کردن دندان‌ها با خمیر دندان در حالت روزه اشکال ندارد، مشروط بر اینکه روزه دار از فرو دادن آب دهان پرهیز کند.

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه