رفتن به بالا
  • Tuesday - 16 June 2015 - 08:24
  • کد خبر : ۲۹۴۲۳
ramezan

لینک کوتاه:

چرا گرسنگی می کشیم؟

رمضان شیرین است اما درک آن دل آماده می خواهد تا معنی گرسنگی ها و سختی ها و تشنگی ها و کم طاقتی هایش را بفهمد که اگر دل آماده باشد و اگر دل بفهمد و اگر عقل درک کند غرق در شور و اشتیاق و انتظار می شود که برای عاشق تحمل هر سختی می ارزد اگر پای وصال یار در میان باشد.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از آناج، چه زیباست حس رسیدن ثانیه های ذکر تسنیم و دعا و اجابت، چه گواراست انتظار ساعت های عطش و عشق…

به شکرانه کدام لحظه از زیبایی های ماهت ای خدا سر به سجده بسائیم؟ به تلاوت کدام آیه خوشبختی روی بیاوریم و تو را بخوانیم که اینگونه غرق در بختِ خوشیم به نگاه مهربانت.

لباسی که تو به سپیدی اش تنمان را پوشاندی روح و جانمان را صفا داد و این ماییم که در استقبال رمضان میهمان آیینه و چشم و اشکیم.

رمضان با همه ی شور و شوق و صفایش در راه است. خوش به سعادت همه دل هایی که رمضان را می فهمند و شامگاه و سحرگاه هایش را هم سفره خدا می شوند.!

رمضان در راه است ای خدا و به اشتیاق اینکه حق تنهایی هایم را با خوبی هایت تمام خواهی کرد، چشم به راهم … آری تو خدایی را در حق ما تمام کردی. می دانم اگر لایق باشیم تو خود ما را در آغوش خواهی کشید و ما را برای درک شیرینی اش محیا خواهی کرد …

آری رمضان شیرین است اما درک آن دل آماده می خواهد تا معنی گرسنگی ها و سختی ها و تشنگی ها و کم طاقتی هایش را بفهمد که اگر دل آماده باشد و اگر دل بفهمد و اگر عقل درک کند غرق در شور و اشتیاق و انتظار می شود که برای عاشق تحمل هر سختی می ارزد اگر پای وصال یار در میان باشد.

رمضان گرسنگی هایش هم خوب است و گواه آن نوشته های آقامیرزا جواد ملکی تبریزی در کتاب المراقبات است که در ادامه ذکر می شود؛

گرسنگی چه فوایدی دارد؟

گرسنگی برای مومن فوایدی در تکمیل نفس و معرفت پروردگار دارد که از شمارش بیرون و در فضایل آن اخبار بزرگی را نقل کرده اند که اشاره به آنها از حکمت و علتش پرده بر می دارد:

از پیامبر اکرم (ص) مروی است که فرمود :« جان های خوی را به گرسنگی و تشنگی به مجاهده وا دارید زیرا پاداش در این کار مانند پاداش مجاهد در راه خدا است و هیچ عملی در نزد خداوند محبوب تر از گرسنگی و تشنگی نیست.»

و نیز فرمودند در روز قیامت مقام مسلمانی در نزد خداوند بیشتر است که گرسنگی او طولانی تر و در باره ی خداوند سبحانه زیادتر تفکر کرده باشد.»

و نیز به اسامه فرمودند :« اگر بتوانی وقتی فرشته ی مرگ می آید شکمت گرسنه و جگرت تشنه باشد این کار را بکن زیرا با این کار شرافت مقامات بهشت را درک می کنی و با ورود روح، فرشتگان خرسند می شوند و خداوند جبار بر تو درود می فرستد.»

دلهای خود را گرسنه و بدن های خود را برهنه نگه دارید شاید دل های شما خداوند عزوجل را ببیند.

در حدیث معراج است که خداوند فرمود :« ای احمد آیا می دانی فایده روزه چیست؟ عرض کردم خیر!

فرمود میراث روزه، کم خوراکی و سکوت است. سپس فرمود: سکوت سبب حکمت می شود و حکمت سبب معرفت و معرفت سبب یقین است و چون بنده به مرتبه یقین برسد باکی ندارد که چگونه بر او می گذرد! سختی یا آسانی برای او فرقی نمی کند و این مقام صاحبان رضا است و هرکه به رضای من عمل کند سه خصلت همراه حال او خواهد بود: 1.شکری که آلوده به نادانی نباشد. 2.ذکری که فراموشی در آن راه نیابد. 3.دوستی واقعی که محبت مخلوق  تو را بر محبت من ترجیح می دهد.

و فرمود: چون مرا دوست داشت من هم او را دوست خواهم داشت، بندگانم را دوستدار او خواهم کرد و چشم و دل او را به جلال و عظمت خود گشوده خواهم ساخت و از او علمی که به بندگان می دهم را مخفی نخواهم ساخت و در تاریکی های شب و روشنایی روز با او راز و نیاز خواهم داشت تا این که گفتار او با بندگان منقطع گردد و از مجالست با آنها دور گردد و سخن خودم و کلام فرشتگانم را به گوش او می رسانم و اسرار خودم را که از خلق خودم پنهان داشته ام بر او فاش می سازم.

تا آن جا که فرمود: عقل او را غرق در معرفت خود خواهم ساخت و خود در عقل او جا خواهم گرفت سپس مرگ و سکرات مرگ و هاس و ترس مرگ ا بر او آسان خواهم ساخت تا آن که به بهشت برود و چون عزرائیل بر او فرود آید به او بگوید: آفرین بر تو و خوشا به حال تو! باز خوشا به حال تو که خداوند به دیدارت مشتاق است.

در فواید دیگر گرسنگی آمده است که صفای دل است، زیرا سیری بخار را در مغز زیاد می کند و شبه مستی، عارض او می شود و دل به سبب آن از فکر کردن و سرعت انتقال، احساس سنگینی می یابد و باعث کوری قلب می گردد و به خلاف آن، گرسنگی سبب صفای قلب و رقت آن می شود و دل را برای تفکر دائمی آماده و انسان را با معرفت می سازد و برای آن نوری محسوس ظاهر می گردد و از پیامبر خدا (ص) روایت شده است: «هرکه شکم را خالی نگه دارد فکر او عظمت می یابد»

و از جمله فواید دیگر روزه زبونی و خاکساری و آرامش و دفع شادی زیاد می باشد که آن خود سرچشمه ی سرکشی است و چون نفس خوار شود در برابر پروردگارش آرام و خاشع گردد.

شکستن شدت شهوت فایده ی دیگری است که برای روزه داری ذکر کرده اند. شهوت گناهان کبیره به همراه می آورد زیرا منشا بیشتر گناهان کبیره پر حرفی و شهوت است و شکستن این شهوت سبب نجات از مهلکا است.

دیگر اینکه گرسنگی سبب دوام بیداری آدم است که آن بذر هر خیر و کمک برای شب زنده داری است که باعث رسیدن به مقام محمود و همسایگی پیامبر خدا است.

از فواید روزه تمکن برای بذل مال و اطعام مساکین و صله ارحام و انواع نیکی و زیارت بیت الله و زیارت اماکن متبرکه و عبادات مالی دیگر است.

این ها بخشی از فوایدی است که عقول بشر به آن احاطه پیدا نمی کند به ویژه فایده نخستین، زیرا فکر در اعمال به منزله ی نتیجه و غیر فکر به منزله ی مقدمات است.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه