رفتن به بالا
  • Wednesday - 17 June 2015 - 12:44
  • کد خبر : ۲۹۴۷۲
gel

لینک کوتاه:

گِل‌آلود بودن و قطعی مکرر آب مردم لاله زار بردسیر را کلافه کرده است

آب یکی از مهم ترین و بنیادی‌ترین عامل حیات موجودات زنده است ،از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ،  جمعی از مردم لاله زار  در خصوص کدر شدن آب شرب این شهر  اظهار داشتند: آب آشامیدنی مردم لاله زار برای چند وقت گل آلوده بوده و سلامت مردم این شهر با آلوده شدن حیاتی ترین نیاز بشر یعنی آب در خطر افتاده بود .

یکی از این شهروندان می‌گوید:  آب شهر گل‌آلود و غیربهداشتی و ناسالم شده بود به طوری که دیگر قابل استفاده برای مصارف خانگی به‌ویژه آشامیدن برای مدتی نبود اما این مشکل بعد از چند روز برطرف شد اما ما با هم اکنون با قطعی های مکرر مواجه هستیم .

وی می افزاید:شهر لاله زار در فصل گردشگری و برداشت گل محمدی با کمبودآب مواجه است و خیلی  از مناطق این شهر با قطعی مواجه می شوند.

به علت بارش برف سنگین زمستانی در بالادست ومناطق کوهستانی لاله زار و فرارسیدن فصل بهار و گرم شدن تدریجی هوا، برف‌ها ذوب شده موجب گل‌آلود شدن و کدورت آب رودخانه، چشمه‌ها و منابع زیرزمینی می شود.

در برخی از روستا های اطراف لاله زار  حتی بیش از یک هفته چشمه‌ها، مسیر و خط انتقال و مخزن ذخیره آب اهالی شهر  گل‌آلود می شود.

کارشناسان معتقدند در جریان انتقال آب از رودخانه‌ها، گل‌ و لای وارد حوضچه‌ها شده و مدتی در این حوضچه‌ها ته‌نشین می‌شوند، اما در زمان بارندگی با آب ترکیب شده و مشکلاتی را در فرایند تصفیه به‌وجود می‌آورد.

در زمان انتقال آب‌های سطحی به حوضچه اگر بارندگی صورت گیرد، مواد آلوده وارد حوضچه شده و در شرایط نگهداری آب اختلال ایجاد می‌کند و میزان ماندگاری آب را در حوضچه کاهش می‌دهد و گل‌ولای قبل از ته‌نشین شدن وارد لوله‌های آب می‌شود.

شهر لاله زار  به لحاظ برداشت گل در ایران رتبه دوم را دارد ولی در مسئله آب آشامیدنی در فصل تابستان دچار مشکل می شود.

قانون در باره بهداشت چه می گوید؟

بند 12 اصل 3 قانون اساسی نیز مرتبط با سلامت می­باشد که مقرر داشته «پی­ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه­های تغذیه مسکن، کار، بهداشت و تعمیم بیمه از وظایف دولتهاست.» در این اصل نیز دولت مکلف به تأمین حقوق همه جانبه افراد از جمله بهداشت به طور عادلانه برای افراد در برابر قانون و رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای زن و مرد شده است.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه