رفتن به بالا
  • Sunday - 5 July 2015 - 12:09
  • کد خبر : ۲۹۷۹۷
ab2

لینک کوتاه:

اصلاح الگوي مصرف ،چگونه؟ /بحران کم‌آبی و خیابان های سیراب بردسیر

یکی از معضلات قرن بیست و یکم که آینده زندگی بشر در این کره خاکی را به شدت مورد تهدید قرار می‌دهد، معضل کمبود آب است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، در حالی که در  روزهای گرم سال هستیم که کمبود آب به عنوان یکی از مهمترین مشکلات مردم در این روزها باعث نارضایتی شده و احتمالا در روزها و ماه‌های آینده شاهد افزایش این مشکلات نیز باید باشیم.

یکی از معضلات قرن بیست و یکم که آینده زندگی بشر در این کره خاکی را به شدت مورد تهدید قرار می‌دهد، معضل کمبود آب است.

بخشی از مدیریت صحیح مصرف مربوط به مردم می‌شود که باید با صرفه‌جویی و کاهش مصرف آب، سهم خود را در این زمینه ادا کنند و بخشی نیز مربوط به مسئولان می‌شود که باید در مدیریت منابع آبی عملکردی مناسب داشته باشند.

برای آبیاری بخشی از فضای سبز شهرهای بردسیر از آب شرب استفاده می‌شود که این موضوع مشکلات بحران آب را در شهرستان جدی‌تر می‌کند و باید مراقبت بیشتری از این موضوع شود.

مدتی است که در رسانه ها از کم ابی ، خشک سالی و اصلاح الگوی مصرف صحبت می شود ولی مشاهده می شود این اصلاح الگوی مصرف بعضی مواقع رعایت  نمی شود،به عنوان مثال در آبیاری درختان معابر از روش مناسبی استفاده نمی شود.

در اکثر شهرها که درگیر کم آبی هستند برای آبیاری درختان از روش های نوین و قطره ای استفاده می کنند ولی متاسفانه مشاهده میشود در شهرستان بردسیر به روش غرق آبی درختان معابر را آبیاری می کنند و حجم بسیار زیادی از آب  بیهوده به خورد زمین رفته وهدر می رود و گاهی هم راه آب ها مسدود شده و آب به سطح معابر جاری میشود.ا

آیا  در این بحران آب نباید مسئولین بیشتر به فکر منابع ابی باشند؟زندگی در استانی که دچار خشکسالی است و در برخی نقاط استان عمق چاه های آب به نیم کیلومتر میرسد،نباید روش نوینی برای اصلاح الگوی مصرف اب پیدا کرد؟

شهرداری بردسیر  در راستای اصلاح الگوی مصرف، جهت آبیاری خیلی از مناطق درخت کاری شده فضای سبز شهر، می تواند سیستم آبیاری قطره ای را اجراء  کند .

آبیاری قطره ای یکی از روش های نوین آبیاری تحت فشار است که درآن آب به میزان مورد نیاز مصرف ، در نزدیکترین منطقه اطراف ریشه در اختیار گیاه قرار داده می شود . با این روش آب به مقدار مشخص وکنترل شده به ریشه گیاه رسیده و موجب می گردد تا مصرف  آب به حداقل ممکن برسد .

از شهرداری که بارها تلاش خود را برای ابادانی این شهر انجام داده  در اصلاح روش ابیاری فضای سبز معابر و درختان و میادین،نیز از روش نوینی استفاده کنند که در هدر رفت اب صرفه جویی شود.

ab5 ab4 ab3 ab2 ab1

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه