رفتن به بالا
  • Tuesday - 7 July 2015 - 17:25
  • کد خبر : ۲۹۸۴۸
galakdari

لینک کوتاه:

انتقاد نویسنده بردسیری از بی توجهی مسئولان

نویسنده و محقق شهرستان بردسیر عدم حمایت معنوی و مادی مسئولان بویژه نهادهای فرهنگی را عامل اساسی و مهم در حاشیه نشینی این قشر و بی رونقی حوزه ادبی منطقه می دانند و از بی توجهی مسئولان در این زمینه انتقاد می کند.

به گزارش هزار نیوز ؛

 

به گزارش هزار نیوز  ،حمایت از اهل قلم به لحاظ معنوی و مادی اصلی اساسی در رشد و پویایی نویسندگان و پژوهشگران و محققان بوده و حتی در این راستا دستورالعمل های حمایتی از سوی فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی قشر نویسنده و هنرمند تدوین شده است.

نویسنده و هنرمندان همواره در خط مقدم توسعه فرهنگی بویژه توسعه مولفه ها و شاخص های مربوط به کتاب و کتابخوانی و مطالعه در جامعه قرار دارند، اما با این وجود به دلیل عدم رشد مطلوب در زمینه مطالعه، کمتر محصولاتی از آنها به موفقیت های مادی دست می یابد.

به همین دلیل حمایت های معنوی و مادی از قشر نویسنده به مثابه الزامی برای نهادهای فرهنگی و مسئول می باشد، اما با وجود تاکید مسئولان استان و مبنی بر رشد اعتبارات فرهنگی هر سال شاهد کمترین حمایت ها از نویسندگان هستیم.

عدم حمایت مسئولان از قشر محققان و نویسندگان در حالی همه گیر و متداول شده که همین مسئولان می دانند که نویسندگان با پشت سرگذاشتن چه مشکلات و خون و دل خوردنی در زمینه صدور شابک تا مجوز و سختی ها و مصائب انتشار، کتاب هایشان را با هزینه شخصی چاپ می کنند.

دکتر حمید قلندری بردسیری، پژوهش‌گر و نویسنده بردسیری در گفتگو با هزار نیوز ضمن انتقاد از مسئولان و نهادهای فرهنگی خواستار حمایت جدی از نویسندگان و اهل قلم بردسیر شد.

دکتر قلندری ادامه داد :  بنده به عنوان نویسنده ای که نزدیک به 50 کتاب به چاپ رساندم هیچ درآمدی تا کنون نداشتم و  نزدیک به 80 میلیون نیز مقروض هستم .

وی دلیل مقروض دانستن خود را عدم حمایت مالی دانست افزود: ارگانهای مسئول هیچگونه حمایت مالی نمی کنند و می گویند خود مولف باید کتاب را به چاپ برساند.

این پژوهشگر نمونه، گفت:  مولف کتاب برای چاپ کتابش یا باید خود سرمایه داشته و کتاب را به چاپ برساند و درامد اندکی بدست آورد یا اینکه ناشر روی کتاب سرمایه گذاری کند که در این صورت هیچ سودی نصب نویسنده نمی شود .

وی با اشاره به اینکه از مسئولین امر نیز درخواست کرده که تعدادی از کتابهای وی را بخرند و در کتابخانه ها پخش کنند ولی حمایتی نشده است افزود: من برای درامد کتاب نمی نویسم چون نوشتن مثل خون در رگهای من جریان دارد .

قلندری با اشاره به اینکه لازم است از نویسنده های که کتابهای موثر و مفید دارند حمایت کنند ادامه داد: کتاب “جنگ نرم ” بنده نوشتم کتابی که درسطح بین المللی حائز اهمیت است و لی در استان کرمان به آن اهمیت نمی دهند و هیچ حمایتی نمی کنند .

این پژوهشگر نمونه با اشاره به اینکه معمولا نویسنده ها در یک فشاری زندگی می کنند تا زنده هستند گفت:  من 25 سال است که نویسنده هستم و اولین کتاب من سال 70 به چاپ رسید و تمام همت و تلاش من برای شهرستان بوده است .

وی از  آثار در دست تالیف خود گفت ،  افزود : در حال حاضر روی مجموعه 25 جلدی به نام “آثار مشاهیر بردسیر ” کار می کنم  که این کار حداقل نزدیک 50 میلیون هزینه دارد و کتاب های از “بردسیر تا سیستان “و”از  بردسیر تا هرمز”  نیز کارهایی هستند که در آینده به بردسیر هدیه می کنم .

وی گفت : بردسیر دارای قدمت 12 هزار ساله است و من به عنوان اولین کسی هستم که درحال  اثبات آن هستم .

قلندری در پایان گفت : جوانان با استعداد خیلی خوب در شهرستان بردسیر زیاد داریم و اگر انجمن اهل قلم در شهرستان داشته باشیم و مرتب جلسات را برگزار کنند در آینده شاهد شکوفا شدن استعداد جوانان این شهرستان در نویسندگی هستیم .

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه