رفتن به بالا
  • Sunday - 12 July 2015 - 11:35
  • کد خبر : ۲۹۹۴۲
bogehbardsir (7)

لینک کوتاه:

آغاز مرمت بقعه پیر جارسوز بردسیر پس از سال‌ها انتظار

شهر بردسير يكي از شهرهاي زيباي استان كرمان است ،اين شهر زيبا كه به نسبت شهرهاي كويري ايران سبز و خوش آب و هواست، ديدني‌ها و جاذبه‌هاي فراواني دارد. يكي از آنها بقعه تاريخي و زيبايي است كه در بلوار امامزاده سیدمحمد (علیه السلام) شهر بردسير قرار گرفته، اين بقعه كه پير جار سوز نام دارد، از يادگارهاي قرن هشتم هجري است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، شهر بردسير يكي از شهرهاي زيباي استان كرمان است ،اين شهر زيبا كه به نسبت شهرهاي كويري ايران سبز و خوش آب و هواست، ديدني‌ها و جاذبه‌هاي فراواني دارد. يكي از آنها بقعه تاريخي و زيبايي است كه در بلوار امامزاده سیدمحمد (علیه السلام) شهر بردسير قرار گرفته، اين بقعه كه پير جار سوز نام دارد، از يادگارهاي قرن هشتم هجري است.

نقشه بقعه پير جارسوز از خارج به صورت چهار ضلعي و از داخل چليپايي است. اين نقشه چهارضلعي از طريق يك مصطبه هشت ضلعي در خارج و 4 فيلپوش، به هشت ضلعي تبديل شده و گنبدي آجري و 2پوسته روي آن اجرا شده است. وجود گچبري‌هاي داخل ساختمان در قسمت فيلپوش‌ها و طاق‌هاي تزئيني و تزئينات نقاشي و مزين به خط كوفي به بنا زيبايي خاصي بخشيده است.

نماي خارجي كلا از آجر بوده و فاقد تزئينات است و در هر ضلع بنا در ديوار و مصطبه گنبد دو نورگير كار گذاشته شده است كه امروزه آن را بسته اند كه اين موضوع خود باعث تاريك شدن فضاي داخلي بقعه و همچنين اختلال در تهويه هواي داخلي آن شده است. ورودي اصلي بنا از ضلع جنوبي بوده كه امروزه مسدود شده است.

در هر ضلع بنا از داخل (بجز بخش ورودي) يك فرورفتگي طاق دار ديده مي‌شود كه يكي از آنها محراب مانند بوده و كاملا با كاشي جديد پوشيده شده است. نماي داخلي از گچ پوشيده شده و از كف به ارتفاع 1/5 متري با كاشي‌هاي جديد به رنگ فيروزه‌اي و لاجوردي مرمت گرديده است. در اضلاع شمالي و شرقي روي ديواره‌هاي خارجي 5 قاب مستطيل شكل آجري از پائين تا شروع مصطبه اجرا شده است.

بناي پير جارسوز در 1345/1/1 به شماره 491 در فهرست بناهاي تاريخي ايران به ثبت رسيده است.

طبق برخي روايات، اين بنا داراي قدمتي نزديك 700 سال است كه البته مندرجات موجود در پرونده اين بنا در سازمان ميراث فرهنگي نيز بر اين احتمال صحه مي‌گذارد . البته در برخي متون تاريخي آمده است كه از اين بنا در گذشته به عنوان آتشكده استفاده مي‌شده و پس از اسلام، جمعي از عرفا اين مكان را براي عبادت برمي‌گزينند و پس از وفات در همين محل به خاك سپرده مي‌شوند. در محوطه داخلي اين بقعه، تعدادي قبر به چشم مي‌خورد كه مي‌تواند با اين فرضيه در ارتباط باشد.

قبل از مرمت ، محیط اطراف این بنا  بسیار نامناسب بود و   اطراف بنا کامل  از بين رفته بود  و هيچ وجه تشابهي هم با بناي آجري نداشت . مصالح اين بنا نيز  در حال ریزش بود  اما این روزها شاهد این هستیم مسئولین شهرستان به فکر این بنای تاریخی افتاده و در حال مرمت و زیبا سازی اطراف بنا هستند .

در طرح مرمتي مقبره پير جارسوز بردسير فعاليت هاي محوطه سازي و آجر فرش اطراف مقبره ، مرمت بخشي از نما و كف سازي داخل مقبره در حال انجام است.

bogehbardsir (1) bogehbardsir (2) bogehbardsir (3) bogehbardsir (4) bogehbardsir (5) bogehbardsir (6) bogehbardsir (7) bogehbardsir (8)

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه