رفتن به بالا
  • Sunday - 5 July 2015 - 10:07
  • کد خبر : ۲۹۷۹۴
rahbari

لینک کوتاه:

دیدگاه‌های کارشناسانه رهبر معظم انقلاب از وزارت علوم

رهبر معظم انقلاب با نگاه دقیق و کارشناسانه از فضای دانشگاه های کشور به مباحث مهمی اشاره نمودند و نقدی جدی ارائه کردند که به تبیین مهمترین محورهای آن می پردازیم.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، شب گذشته دیدار رهبر انقلاب با اساتید دانشگاه های کشور برگزار شد. در این دیدار تعدادی از اساتید دانشگاه پیرامون لزوم شتاب دادن به توسعه صنعتی، تولید ثروت، تقویت بخش خصوصی،  ضرورت تدوین استراتژی صنعتی کشور، اصول و مبانی نظری اندیشه های امام و رهبری، تبیین پیشرفت های مهم کشور در صنعت هسته ای علوم انسانی، طرح تحول سلامت کشور، اقتصاد کشور و بخش کشاورزی، ضرورت بهره برداری از ظرفیت نخبگانی کشور و همچنین ضرورت توجه ویژه به عنصر فرهنگ در اقتصاد مقاومتی به بحث و بررسی پرداختند. در ادامه رهبر معظم انقلاب با نگاه دقیق و کارشناسانه از فضای دانشگاه های کشور به مباحث مهمی اشاره نمودند و نقدی جدی ارائه نمودند که محور آن تبیین می شود.

۱- سیاست‌بازی در محیط‌های علمی

رهبر معظم انقلاب اذعان نمودند که سیاست‌بازی سمّ محیط‌های علمی است وهدف تحریمها جلوگیری از رسیدن ملت ایران به جایگاه شایسته تمدنی است. رهبر معظم انقلاب با انتقاد شدید از حاشیه‌سازی و سیاست‌بازی در محیط‌های علمی، خاطرنشان کردند: محیط دانشگاه باید محیط فهم سیاسی، آگاهی و دانش سیاسی باشد اما سیاسی‌کاری و حاشیه‌پردازی به کار اصلی دانشگاه‌ها یعنی تلاش و پیشرفت علمی ضربه جدی می‌زند. رهبر انقلاب در نوعی آسیب شناسی از عوامل کاهنده شتاب پیشرفت علمی کشور، به انتقاد شدید از حاشیه سازی و سیاست بازی در محیطهای علمی پرداختند و خاطرنشان کردند: محیط دانشگاه باید محیط فهم سیاسی، آگاهی و دانش سیاسی باشد اما سیاسی کاری و حاشیه پردازی به کار اصلی دانشگاهها یعنی تلاش و پیشرفت علمی ضربه جدی می زند.

رهبر انقلاب سیاست بازی را سمِّ محیطهای علمی خواندند و با ابراز تأسف از اینکه در موضوع بورسیه ها به عده ای ظلم شد افزودند: سمّی که در این موضوع به دانشگاهها تزریق شد از بینش فکری مبتنی بر سیاست کاری نشأت می گرفت و متأسفانه، هم خلاف قانون، هم خلاف تدبیر و هم خلاف اخلاق بود. معظم له تأکید کردند که با پرهیز از حاشیه سازی در محیطهای علمی، شتاب علمی کشور، به هیچ دلیلی، نباید کاهش یابد.

۲- تأکید بر تعلیم و تربیت نسل پرتلاش جوان کشور

رهبر انقلاب نقش استادان را در تعلیم و تربیت نسلی پرتلاش، مؤمن و پیشرو، نقشی بی بدیل خواندند و نفوذ و تأثیرگذاری طبیعی استاد در قلب و روح دانشجو را فرصتی استثنایی برشمردند  که از این امکان بسیار بزرگ، برای تربیت جوانانی «متدین، برخوردار از غیرت ملی، پرانگیزه، انقلابی، سختکوش، با اخلاق، شجاع، دارای اعتماد به نفس و امیدوار به آینده بهره بگیرید و بازوان پرقدرتی را برای پیشرفت ایران عزیز تعلیم دهید و تربیت شود. معظم له در خصوص خصائص نسل جوان وانقلابی کشور اذعان داشتند که استغناء از بیگانگان، فهم درست موقعیت و مسیر کشور، و حساسیت و قاطعیت در مقابل خدشه دار شدن استقلال کشور از دیگر ویژگیهای لازم نسل جوان است که استادان باید با روش و منش خود، چنین نسلی را پرورش دهند. لذا از اساتید خواستند که همچون فرماندهان ۸ سال دفاع مقدس، با حضور عینی در این مبارزه حیاتی و عمیق، جوانان دانشجو یعنی افسران جنگ نرم را فرماندهی و هدایت کنید که این میدان نیز، یک «دفاع مقدس» است.

۳- قدرشناسی وزارت علوم از استادان مؤمن و انقلابی

رهبر معظم انقلاب با ابراز خرسندی از حضور ۷۰ هزار عضو هیأت علمی در دانشگاهها افزودند: بخش اعظم این اساتید، «مؤمن، متدین و معتقد به مبانی انقلاب» هستند که این مسئله بسیار مهم، باعث افتخار کشور است. حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به مسئولان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» گفتند: عناصری که از هجمه تبلیغات موذیانه و عمدتاً پنهان نمی هراسند و به ایفای وظایف مهم خود مشغولند، باید مورد توجه و تجلیل قرار گیرند.

۴- کاهش رشد شتاب علمی کشور

رهبر معظم انقلاب دستیابی ایران به رتبه ۱۶ علمی جهان را نتیجه تلاشهای بی وقفه ۱۰، ۱۵ سال اخیر در دانشگاهها و مراکز علمی خواندند و افزودند: شتاب علمی شوق برانگیزی که این افتخار را نصیب ایران کرد، امروز کم شده است و مسئولان باید همّت مضاعف کنند که حرکت پیشرفت علمی از دور نیفتد و متناسب با نیاز کشور شتاب گیرد.

ایشان به عنوان یکی از مصداقهای سیاست بازی در دانشگاهها، به حاشیه سازی درباره موضوع بورسیه ها اشاره کردند و آن را از غلط ترین کارهای چند سال اخیر دانستند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: تحقیقات دقیق نشان می دهد مسأله بورسیه ها، به آن شکلی که در روزنامه ها با آن بازی کردند نبود اما اگر هم بود باید از راههای قانونی امتیازاتی که عده ای بر خلاف قانون گرفته بودند لغو می شد نه اینکه سر و صدا و جنجال درست شود.

۵- تحول در علوم انسانی

حضرت آیت الله خامنه ای بخش دیگری از سخنانشان را به ضرورت تلاش جدی مسئولان برای تحول در علوم انسانی اختصاص دادند و فرمودند این تحول ضروری، هم نیاز به جوشش درونی در دانشگاهها و مراکزی همچون شورایعالی انقلاب فرهنگی و شورای تحول علوم انسانی دارد و هم نیاز به حمایت بیرونی دستگاههای مسئول.

رهبر معظم انقلاب پیرامون تحول در علوم انسانی اذعان نمودند که جوشش درونی به فضل الهی وجود دارد و لازم است دستگاههای مسئول، تلاشهای نظریِ انجام شده در زمینه تحول در علوم انسانی را عملیاتی کنند و مصوبات شورای تحول در علوم انسانی را محقق نمایند.
همچنین یکی دیگر از نکات در این خصوص که ایشان مطرح نمودند «سهم بودجه پژوهش از بودجه عمومی کشور» بود.

ایشان با اشاره به تأکیدات مکرر خود در سالهای گذشته در این خصوص و اظهار تأسف از محقق نشدن سهم مورد انتظار بودجه پژوهش، افزودند: در سند چشم انداز، سهم ۴ درصد از بودجه عمومی برای پژوهش در نظر گرفته شده که امکان تحقق این سهم در کوتاه مدت وجود ندارد اما باید سهم حدود ۲ درصدی پژوهش در بودجه عمومی محقق شود، ضمن اینکه این بودجه ها و منابع مالی بخش پژوهش نیز باید درست و بجا، صرف شود.

۶- ضرورت عملیاتی شدن نقشه جامع علمی کشور

یکی دیگر از نکات رهبر انقلاب، ضرورت «عملیاتی شدن نقشه جامع علمی کشور» بود که رهبر انقلاب خطاب به مسئولان آموزش عالی و اساتید دانشگاهها بیان کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأیید نقشه جامع علمی از سوی صاحبنظران، قدم اول در عملیاتی شدن این سند مهم را گفتمان سازی خواندند و اذعان نمودند: همانگونه که بحث «پیشرفت علمی کشور» بصورت یک گفتمان رایج درآمد و تبدیل به یک جریان عملی شد، درخصوص نقشه جامع علمی نیز لازم است اساتید و مدیران و دانشجویان دانشگاههای کشور از جزئیات این نقشه آگاه شوند و نقشه جامع علمی بصورت یک «گفتمان پذیرفته شده»، درآید.

۷- نقش اساتید در مقابله با طرحهای دشمنان

رهبر معظم انقلاب در خاتمه به نقش اساتید و دستگاههای مدیریت علمی کشور در مقابله با طرحهای دشمنان اذعان نمودند هدف دشمنان از تحریمها، مسئله هسته ای یا مسائلی نظیر حقوق بشر و تروریسم نیست، چرا که خود آنها مراکز اصلی پرورش تروریسم و ضد حقوق بشر هستند، بلکه هدف آنها جلوگیری از رسیدن ملت ایران به جایگاه شایسته تمدنی است که لازم است با شناخت دقیق جایگاه و موقعیت خود بر حرکت پر افتخار کشور ادامه دهیم که در این روند، نقش اساتید و مجموعه های علمی بسیار برجسته است.

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه