رفتن به بالا
  • Sunday - 26 July 2015 - 11:18
  • کد خبر : ۳۰۲۱۰
bardsir5

لینک کوتاه:

نخاله های ساختمانی که چهره شهر بردسیر را خدشه دار می کند

باپیشرفت روزافزون و رشد جمعیت و توسعه جوامع بشری  نیاز جوامع به ساخت و ساز و توسعه اماکن افزایش می یابد که این امر باعث  تولید روز افزون  نخاله ساختمانی شهری خواهد شد و با عدم نظارت  و برنامه ریزی و ساماندهی مطلوب  دستگاههای ذی ربط در این راستا مشکلات  تخلیه  غیر قانونی  نخاله ساختمانی  در حاشیه جاده ها خودنمایی می کند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، مدیریت نخاله ساختمانی از جمله  ضروریات  مدیریت شهری است که نیازمند آگاهی از چگونگی  جمع آوری، دفع و بازیافت دارد و در حال حاضر عدم رعایت قانون ایستگاه های تخلیه پسماند، کمبود ایستگاه تخلیه،نبود مراکز بازیافت پسماند از عواملی هستند که باعث بروز معضل در حاشیه جاده ها شده اند.

گسترش شهرنشینی و رشد جمعیت باعث ساخت و سازها و در نتیجه تولید انبوهی از خاک و نخاله های ساختمانی در بخش های مختلف عمرانی از جمله ساختمان سازی، حفاری ها، گودبرداری ها و … شده و عمده ترین ترکیبات نخاله های ساختمانی شامل آجر، بتن، سنگ های ساختمانی، قطعات گچی، چوب، پلاستیک و فلزات است.

امروزه در برخی مناطق نخاله های ساختمانی در محیط زیست بدون بازیافت رها می شود که به دلیل عدم مدیریت  منسجم شهری  در جمع آوری آن  به صورت غیر قانونی در حاشیه شهر انباشته شده و باعث آلودگی محیط زیست، بدمنظر شدن چهره شهری  می شود.

طبق قانون مدیریت پسماند شهری افرادی که در مکان های ممنوعه نخاله تخلیه می کنند مجرمند اما قانون بازدارنده مدیریت شهری در مواردی آن طور که باید جدی گرفته نمی شود.

مضرات ناشی از رهاسازی خاک ونخاله در شهر علاوه بر آسیب رسیدن به سیمای شهر و ایجاد آلودگی بصری، باعث افزایش مشکلات تنفسی و رشد حشرات موذی است.

یکی از عللی که باعث شده نخاله های ساختمانی در حاشیه جاده رها شود دور بودن محل تخلیه می باشد که باید با این اصل توجه کرد که مهمترین  پارامتر در انتخاب  محل  دفن  نزدیک  بودن  به مرکز  شهر  است تا مورد پذیرش  مردم قرا بگیرد انتخاب  محل دفن  دور  از شهر  سبب افزایش تخلفات  و تخلیه  غیر قانونی  در حاشیه شهر  می شود که دراین راستا می توان با به کارگیری از امکانات مدیریت شهری تعداد ایستگاه ها را افزود و درفواصل کوتاه برای استفاده از شهروندان قرار داد.

در حال حاضر  نخاله  ساختمانی درکشور های پیشرفته  و صنعتی در چرخه  مجدد جهت مصارف ساختمانی مورد بازیافت قرار می گیرد و جلوگیری  از آلودگی محیط زیست، بازیافت  مصالح  قابل مصرف و هدایت  صحیح  مواد زائد  به محل های دفن اهداف عمده  تعیین  تکلیف  نخاله ساختمانی است.

عدم استفاده مجدد از نخاله های ساختمانی نه تنها دور ریختن منابع قابل بازیافت  است بلکه هدررفت سرمایه های ملی است  بازیافت نخاله ساختمانی نه تنها به حفظ منابع  طبیعی  و محیط زیست کمک می کند  بلکه  با به کارگیری روش علمی  توجیه اقتصادی نیز دارد.

اما در این موضوع نبایداز امر فرهنگ سازی غافل شویم رانندگان کامیون و کامیونت های حامل نخاله ساختمانی در ساعاتی از شب و به دور از چشم ماموران اقدام به تخلیه نخاله ساختمانی می کنند که این اقدامات ناشی از کوتاهی در امر فرهنگ سازی می باشد.

در شهرستان بردسير زمین هایی با وسعتی بسیار زیاد در قلب شهر وجود دارند که تاکنون بلاتکلیف مانده اند و نه زمین مسکونی و نه زمین کشاورزی محسوب می شوند و  نخاله های ساختمانی و زباله ها در این ناحیه ها بسیار زیاد شده اند  در حالی که در اطراف شهر شهرک سازی می شود.

شهرک وحدت با فاصله ای دور از شهر ساخته شده است و آب و هوای این محیط مشکلاتی نیز برای خانواده ها به وجود آورده است که شایع ترین آن ها گردوغبار می باشد علاوه براین عدم سهولت در دسترسی به امکانات شهری را هم نیز می توان از دیگر مشکلات به حساب آورد

همچنین زمین های خالی  موازی با خیابان شریعتی حد فاصل بین خیابان های شهید صانعی و بلوار امام زاده است که نمونه ای بارز از این مناطق است و اگر مسئولان توجه جدی به این امر نداشته باشند، ممکن است در آیندهای نه چندان دور مشکلی لاینحل در این مناطق به وجود آید.

گفتنی است راهکارهایی نظیر بازیافت برخی پسماندها و جلوگیری از انباشت آن در محیط زیست مساله ای مهم است که باید مسئولان به آن توجه جدی نشان دهند زیرا آتش زدن برخی نخاله ها و گاها زباله های غیر مجاز خسارات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد خواهد کرد که برای خاک و انسان مضر است. در این خصوص در کشورهای خارجی سالانه ابتکار خاصی را برای بازیافت زباله ها انجام می دهند و گاها دیده می شود با آگاهی دادن مردم، پیشقدم اصلی در کمک به زیبایی محیط زیست خود مردم هستند.

لازم به ذکر است در این رابطه مسئولان استانی و شهرستانی باید سعی خود را در خصوص آگاهی بخشی به مردم و انجام اقدامات موثر در حفظ محیط زیست به درستی انجام دهند.

bardsir1 bardsir2 bardsir3 bardsir4 bardsir5 bardsir6

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه