رفتن به بالا
  • Sunday - 23 August 2015 - 13:30
  • کد خبر : ۳۰۸۵۱
shahid

لینک کوتاه:

آخرين نامه شهید گرکانی اولین پزشک شهید کشور

مادر جان این نامه اگر به دست شما برسد آخرین نامه من است . زیرا من بنا ست که فردا عازم غرب کشور شوم همراه با سه چهار نفر از دوستان و امید وارم که در راه خدا و براى پیش برد دین خدا کشته شوم و مرگ من باعث پیشرفت اسلام گردد.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزارنیوز ، دوم خرداد 1332درشهرستان بردسیر متولد شد پدرش علی ومادرش سلطنت نام داشت تا پایان مقطع پزشکی عمومی تحصیل کرد سال 1357ازدواج نمود پزشک ارتش بود ، دکتر حسین گرکانی نژاد مشیزی به عنوان اولین پزشک شهید جمهوری اسلامی ایران یاد می شود، که در بیست ویکم شهریور 1358به شهادت رسید وخون پاکش از شهر سردشت راه آسمان را پیش گرفت و مزار وی در گلزار شهدای زادگاهش شهر بردسیر واقع است .

اوایل دهه ی پنجاه ، سرآغاز فصل جدیدی از زندگی او بود ، چرا که قبولی در رشته ی پزشکی دانشگاه شیراز ، حضور او در محافل فعال انقلابی وجمع مبارزین را به دنبال داشت واو رفته رفته به عنوان یکی از عناصر فعال مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی در استان فارس وحتی استانهای اطراف شناخته شد ودر سالهای مبارزه ، حسین هم پای سایر جوانان مسلمان ایرانی از پای ننشست وخود را وقف خدمت به اسلام وانقلاب کرد.
از شهید دکتر حسین گرکانی نژاد مشیزی به عنوان اولین پزشک شهید جمهوری اسلامی ایران یاد می شود که در بیست ویکم شهریور 1358 به شهادت رسید وخون پاکش از شهر سردشت راه آسمان را پیش گرفت .
حسین ،  چه در مدرسه وچه بیرون از آن ، با همه سلام و علیک داشت و از همان كودكي فردي بسيار مودب و اجتماعي بود در این میان، احترام و جواب سلام گرم بزرگترها و ریش سفید ها به او، نشان میداد بين آنها ارتباط بسیار تنگاتنگی  وجود داشت .
shahid
قبل از انقلاب، بسیاری از پدر و مادرها بضاعت آن را نداشتند که از عهده ی مخارج سنگین خانواده ی پر جمعیت شان بر آیند، خانواده حسن یکی از این خانواده ها بود که هرچند پدرش یک مغازه کوچک داشت ، اما دخل و خرجش کفاف زندگیشان را نمیداد و همین موضوع حسین را مجبور كرده بود تا وقتی در دبیرستان تحصیل می کند، حداقل در تعطیلات تابستان برود کار کند، تا شاید گوشه ای از سنگینی بار زندگی را از روی دوش پدرش بردارد.
حسین مدتي به كار ساختماني مشغول شد اواز همه کارگرها کم سن سال تر بود و نمی توانست کار های سخت و سنگین را انجام بدهم. اما نمي گفت من نميتوانم ، از آن جمع  تنها کسی که نماز می خواند حسین بود. ظهرها وقتی کار برای مدتی تعطیل می شد تا کارگرها استراحت کنند و ناهار بخورند اول  وضو می گرفت و یک گوشه می ایستاد و نماز می خواند بعد هم ناهار می خورد ، شبها هم که کار تعطیل می شد حسین تنها کسی بود که قبل از غذا خوردن نماز می خواند.
بردسیر ، محل زندگی او شهر کوچکی است ،  وقتی کوچکترین اتفاقی در شهر می افتاد دهان به دهان بین اهالی می چرخید وخیلی زود ، همه از آن مطلع می شدند.
یکی از این اتفاقات ، قبول شدن حسين در دانشگاه بود که آن روزها کم تر کسی در شهری به آن کوچکی در دانشگاه های بزرگ واسم وآوازه دار کشور قبول میشد  .
گاهی وقت ها کسانی که در دانشگاه قبول می شدند، با غرور در شهر راه می رفتند و به دیگران فخر می فروختند که مثلا ما در فلان رشته ی دانشگاهی ودردانشگاه فلان شهردرس می خوانیم ،‌ اما وقتی حسین در رشته ی پزشکی دانشگاه شیراز قبول شد ، تا مدت ها کسی از موضوع خبر نداشت خیلی ها وقتی که می شنیدند ، تعجب می کردند وحتی بعضی ها که شاید توقع داشتند حسین هم مثل دیگران باشد ورفتارش با قبولی در دانشگاه عوض شود ، می پرسیدند: پس اگر توی دانشگاه قبول شده ، چرا این قدر عادی همه جا میاد و میره وبا همه مثل گذشته صمیمی ودوستانه برخورد می کند  .
فروتنی ، تواضع واخلاصی که حسین داشت ، باعث شده بود تا حرف هایش بیشترین تاثیر را در اطرافیانش داشته باشد وخیلی زود در همه جا نفوذ پیدا کند حسین هم از تاثیر کلام ونفوذش در بین مردم برای هدایت افکارشان در جهت اهداف انقلاب وامام استفاده می کرد ودر کوچکترین فرصتی که بدست می آورد ، مبنای انقلاب را برایشان بیان می کرد.
آخرین نامه  شهید:

خدمت مادر بزرگوارم و خواهران و برادران عزيزم پس از عرض سلام اميد وارم كه حالتان خوب با شد و زندگى را در پناه امام زمان به خوبى و خوشى بگذرانيد و بتوانيد هم خودتان اسلامى زندگى كنيد و هم سايرين را مسلمان بار بياوريد .مادر جان اين نامه اگر به دست شما برسد آخرين نامه من است . زيرا من بنا ست كه فردا عازم غرب كشور شوم همراه با سه چهار نفر از دوستان و اميد وارم كه در راه خدا و براى پيش برد دين خدا كشته شوم و مرگ من باعث پيشرفت اسلام گردد. فقط يك خواهش از شما دارم و ان اينكه در فقدان من در تا سر حد امكان از گريه و زارى و ساير ناراحتيها خود دارى كنيد و خدا را شكر گوييد كه من در چنين راهى كشته شدم و ارزو كنيد كه مرگ من فى سبييل ال.. بوده باشد . كارى كنيد كه اين روحيه شهادت و ايثار را در سايرين زنده كنيد و خودتان را راضى و خوشحال از چنين امرى نشان دهيد و واقعا هم بايد چنين باشد . خوب مادر جان و خواهران و برادران عزيزم از شما مى خواهم كه راه خدا را برويد و براى من دعا كنيد من هم از خداوند تكامل روز افزون يكا يك شما را خواستارم

وصيت نامه شهيد به همسرش 

با اهدا سلام از خداوند متعال آرزوى سعادت و تو فيق روز افزون همراه با سلامتى دارم و اميد وارم هر لحظه ات نسبت به لحظه قبل متكامل تر با شد .فاطمه جان اين نامه اگر به دستت برسد احتمالااخرين نامه من است .امشب كه اين نامه را مى نويسم بنا ست فردا عازم كرمانشاه يا سنندج شوم و هيچ اميدى به زنده ماندن نيست البته من هميشه آرزويم از خداوند اين بود كه به مرگ طبيعى از دنيا نروم و در رخت خواب جا و مكان مردن من نباشد اميد وارم كه مرگ من باعث پيشرفت اسلام گردد و به قول امام خمينى من كه به اسلام خدمتى نكردم اميدوارم كه مرگ من خدمتى كند .

حالا وقتى ايشان چنين حرفى مى زنند ديگر تكليف من كه معلوم است .من تنها آرزويم اين است كه مرگ من در راه خدا و براى پيشبرد اسلام باشد و اميدوارم كه از روى شوق و اشتياق به استقبال چنين مرگى بروم و واقعا شهيد فى سبيل ال .. شوم .در خاتمه نامه ازت مى خوا هم كه به ان ارزو و خواهش من توجه كنى و فقط از خداوند طلب مغفرت براى من و ارزوى پيشرفت اسلام بكنى و من هم از خداوند تكاملت را رو به سوى خودش خواستارم .

خاطرات شهيد گركاني نژاد به نقل ازدكتر احمد شجاعي
در صف طولانی وشلوغ ثبت نام دانشگاه ایستاده بودم جوانی جلویم ایستاده بود که وقتی انتظارمان طولانی شد ، با او سر صحبت را باز کردم.
خیلی زود با حسین گركاني نژاد دوست شدم از آن جا که هر دو از خانواده های مذهبی بودیم و از لحاظ اعتقادی به هم مي خورديم در یکی از اتاق های خوابگاه مستقر شدیم وارتباط مان روزبه روز بیشتر شد ماه ها از دوستی من وحسین میگذشت و ما تمام وقتمان را صرف درس خواندن می کردیم ، تا این که حسین به دلیل این که برادرش برای ادامه ی تحصیل به شیراز آمده بود ، خواست از خوابگاه برود  ، من هم به همین دلیل ، یعنی حضور برادرم در شیراز برای ادامه ی تحصیل ، خوابگاه را ترک کردم هر دونفرمان در یک خانه ی قدیمی دو اتاق اجاره کردیم چند روز بعد ، جوان دانشجویی در یکی دیگر از اتاق ها ساکن شد که او هم برادرش را برای درس خواندن به شیراز آورده بود.
جدایمون از خوابگاه ورفتنمون به خانه ، سرآغاز ورودمان به مبارزات انقلابی شد از یک طرف ارتباطمان با دانشجوهای انقلابی ومذهبی بیشتر شد ، واز طرف دیگر در جلسات سیاسی ومذهبی شرکت می کردیم. کارمان شده بود که بفهمیم جلسه های مذهبی وسیاسی کجاست و سخنرانش چه کسی است ، تا سریع خودمان را به آن جا برسانیم خیلی زود فعالیتهای سیاسی ومذهبی خودمان هم شکل گرفت وتشکیلاتی را درست کردیم که شاخه های مختلفی داشت ،ازجمله سیاسی، مذهبی ، تبلیغاتی و..
چون حسین خط زیبایی داشت ، در شاخه های تبلیغات مشغول به فعالیت شد ، از آن روز ، کارمان شد تهیه وتولید اعلامیه ها ونامه های امام خمینی (ره)   .
بعد از فوت پدر ، حسین برای خواهر وبرادرهایش حکم پدر پیدا کرد ، با آنها صحبت میکرد وبرایشان هر آنچه را که نیاز داشت ، تهیه میکرد ،  دراین میان  یک لحظه هم از فقرا غافل نمیشد تمام سعی اش را می کرد تا اگر فقیری را می شناسد ،به او کمک کند.حتی حواسش به همسایه ها ودور و بری هایش بود ، تا چنانچه نیازی داشته باشند ،آن را برطرف کند.
همیشه کمک کردن به دیگران را به ما توصیه می کرد کارکنان شرکت نفت که برای نشان دادن مخالفتشان با رژیم پهلوی اعتصاب کردند واعتصابشان طولانی شد ، بدیهی بود که بعضی هایشان توانایی تامین هزینه های زندگیشان را نداشته باشند ، چرا که مدتها حقوق نگرفته بودند وحتی بعضی هایشان اخراج شده بودند.
حسین وچند نفر از دوستانش مقداری از حقوق وپس اندازشان را برای آنها در نظر گرفته بودند وبه آنها کمک می کردند ، می گفت: زن وبچه اینها مدت هاست که به خرج زندگی شون محتاج اند وحالا که خودشون رو از کار برکنار کردند ، باید بهشون کمک کنیم.
مدت ها پس انداز کرده بود ویک ماشين خریده بود تا با آن بهتر بتواند به مبارزه علیه رژیم پهلوی بپردازد ، یک بار که از شیراز به بردسیر آمده بود ، متوجه شدم ماشین ندارد پرسیدم : حسین ، ماشینت رو چه کار كردي !!؟
خندید و گفت :اون ماشین را وقف امام کردم ، خودم که کار زیادی برای انقلاب ازم ساخته نیست ، اون ماشین رو وقف امام ومبارزه کردم تا حداقل کار کوچکی به وسیله ی اون انجام بشه …
يادمه تو اوج انقلاب بوديم يه روز حسين یک ماشین تحریر ودستگاه کپی تهیه کرده بود تا بتوانند اطلاعیه های امام و اخبار مبارزات را تکثیر وپخش کند.
مشكل اينجا بود كه هیچ کدام از بچه های گروه ، تایپ کردن وکار با ماشین تحریر را بلد نبودند برای همین آن قدر با ماشین تحریر ور رفتند وکار کردند ، تا یاد گرفتند کار تایپ را به خوبی وبا سرعت انجام دهند.
با تلاش اعضای گروه ، نشریه ای به نام (( پیام نهضت )) چاپ میشد که تا قبل از پیروزی انقلاب ، بیش از چهل شماره از آن منتشر شد ونقش زیادی در روشنگری افکار مردم نسبت به جنایات رژیم ستم شاهنشاهي و روشن کردن ابعاد نهضت امام خمینی (ره) داشت .
پیام نهضت ، علاوه بر شیراز واستان فارس ، در استان های هم جوار وشهرهای کرمانشاه وایلام هم پخش میشد. بعضی از مطالب آن را هم حسین با خط زیبای خودش می نوشت: از جمله اسم “پیام نهضت”
خودش را به شدت درگیر فعالیت ها ومبارزات انقلابی کرده بود وهمیشه آرزو می کرد در این مبارزات شهید شود، خیلی وقت ها می گفت : پس چرا من شهید نمي شوم ؟!
انقلاب که پیروز شد، از این که شهید نشده بود در راه انقلاب ، خیلی ناراحت بود ومیگفت: متاسفانه از فیض شهادت محروم شد.
مبارزه با طاغوت ونظام فاسد شاهنشاهی از یک طرف  وپاک ماندن وآلوده نشدن به آن همه فساد وفحشا که حکومت پهلوی تمام سعی آن را برای گسترش آن میکرد، از طرف دیگر نیاز به افرادی داشت که از لحاظ بنیه ی دینی ومعنوی ، در رتبه ی بالایی قرار داشته باشند تا هم در دام گسترده ی نظام پهلوی غرق نشوند وهم بتوانند به مبارزه وفعالیت های انقلابی بپردازند  .
حسین بارها این مطلب  را گفته بود وتمام تلاش خودش را به کار می بست تا با انجام واجبات وترک محرمات، بر مشکلات سر راه مبارزه ، غلبه کند.
بارها ، نیمه های شب که بر هر دلیلی بیدار می شدم ، او را می دیدم که با تضرع به درگاه خدا دعا می کند و در نمازشب از خدا کمک می خواهد تا در آن اوضاع پاک وسالم بماند وبتواند به بهترین وجه با رژیم شاه مبارزه کند.
چاپ وتکثیر اطلاعیه ها کار سخت وپر خطری بود .سخت تر و خطرناک تر از آن ، جابه جایی وپخش آنها بود، ما چهار نفر بودیم که می بایست کارها ی مربوط به چاپ ونشر اعلامیه ها وهمین طور چاپ وتوزیع نشریه ی پیام نهضت را انجام بدهیم .
یک روز به پیشنهاد حسین ، تعداد زیادی نشریه را در دو ساک ورزشی بزرگ ریختم و راه افتادیم تا آن ها را به جای دیگری منتقل کنیم، هیچ کس حتی تصویرش را هم نمی کرد که این دو ساک بزرگ ، حاوی نشریه ای باشد که حکم دارنده آن هم در این حجم ، اعدام است  .
بین راه ، خیلی خون سرد وعادی کنار مامورها می ایستادیم وخستگی مان را رفع می کردیم .وقتی در جواب آنها که می پرسیدند توی ساک ها چیست ؟ می گفتیم : اعلامیه   !!
هم آن ها خنده شان می گرفت ، هم خودمان می زدیم زیر خنده  .
علاقه اش به امام حد ومرز نداشت ، آنقدر امام را دوست داشت که بعضی وقت ها علنی آن را به زبان   می آورد وعلاقه اش به ایشان را به همه میگفت ، حتی فردی به نام حسینی که رئیس شهربانی بود، بارها حسین را تهدید کرده بود که اگر دست از کارهایش برندارد، اورا بازداشت وشکنجه می کنند ، اما حسین زیر بار نمی رفت ومیگفت : فرداست که امام بیان ایران وشاه در به در بشه اون موقع است که تو خودت محکوم ومجازات بشی  .  بارها شنیدیم که می گفت:اگر امام بگویند من بمیرم ، می میرم  .
بعد هم با خودش حساب می کرد که از سی وشش میلیون جمعیت ایران ، اگر هر کدام یک دقیقه از عمرشان را به امام بدهند ، سایه ی امام تا فلان سال روی سرما می ماند .
خاطرات شهيد گركاني نژاد به نقل ازخواهربزرگ شهيد
حسين برايمان هم پدر بود ، هم برادر، تمام تلاشش را ميكرد تا ما سختي نكشيم و فشار زندگي مادر را اذيت نكند براي همين هم بود كه از وقتي كه پدر فوت كرد ، مقداري از حقوقش را برايمان ميفرستاد .
حسین که آن زمان در شیراز درس می خواند ، در کنار درس ، با کار کردن حقوق مختصری دریافت می کرد که کمی از آن را برای مخارج زندگی ودرس خواندنش بر می داشت وبقیه را برای ما می فرستاد تا کم بودی احساس نکنیم، حتی زمانی که من برای درس خواندن به شیراز رفتم وسه سال آن جا بودم ، تمام هزینه ی تحصیلم را می پرداخت ، تا هم به من کمک کرده باشد وهم به خانواده فشار مالی نیاید.
اواخر دوره دانشجوييش بود كه با هم از كار و آينده صحبت مي كرديم ازش پرسيدم : حسين ، وقتي مدرك تحصليت را گرفتي و به سلامتي دكتر شدي ، ميخواهي چطور پزشكي باشي ؟
ميخواهي مطبت چطور جايي باشد …؟ گفت : ميخوام وقتي طبابتم را شروع كردم ، پنج شنبه هر هفته مريضا رو به صورت رايگان معاينه و معالجه كنم و ثواب اين كار را به روح مرحوم پدر تقديم كنم  .
صحبت هاي خواهر كوچكتر شهيد حسين گركاني نژاد
 سن وسالم کمتر از حسین بود ، اما رابطه مان با هم خیلی دوستانه بود ، آن قدر که حسین هر وقت می خواست کاری برایش انجام بدهم ، حتی اگر آن کار بسیار سخت بود و یا به قولی حسین به زور می خواست آن را به من تحمیل کند ، با کمال میل می پذیرفتم.
در مقابل ، او هم هوایم را داشت وبرخی کارهای سختی را که من نمی توانستم انجام بدهم ، برایم انجام میداد . حتي خیلی وقت ها برای عروسک ها یم لباس می دوخت وگهواره درست می کرد.
یک بار، وقتی با حسین به شیراز رفته بودیم ، ماشین از جاده خارج شد و واژگون شد.
به جز زخمهای سطحی ، برا ی کسی اتفاقی نیفتاد، اما من که از آن حادثه ترسیده بودم ، همیشه نگران حسین بودم وهمین که کمی دیرتر از وقت معمول به خانه می آمد، صحنه های تصادف وخارج شدن ماشین از جاده و… پیش رویم مجسم میشد .
حسین که می آمد میرفتم جلویش ودر حالی که سعی می کردم ناراحتی ام را مخفی کنم ، می گفتم: حسین ، چرا دیر کردی؟ تا بیایی، دل مون هزار راه رفت وخیلی نگران شدیم .
می خندید ومی گفت : باور کن نیت قلبی من اینه که شهید بشم ومطمئن ام خدا من رو با تصادف وامثال اون از دنیا نمی بره ، شما هم مطمئن باشید من شهید می شم ، نه این که به مرگ طبیعی از دنیا ميرم  .
خاطرات شهيد گركاني نژاد به نقل از برادر ناصر گركاني نژاد
روز 22 بهمن 1357 مردم به كلانتري ها و شهر باني ها حمله كردند در اين ميان ، اعضاي شاخه نظامي مبارزين مردمي در خط مقدم درگير بودند تا اگر لازم شد ، وارد عمل شوند .
ازيك طرف فشار مردم براي تسخير شهرباني زياد و زيادتر ميشد تا اينكه سرانجام حلقه ي محاصره تنگ تر شد و آخرين نيروهاي شهرباني يا فرار كردند يا تسليم شدند .
كم كم همه ي بچه ها آمدند ، اما از حسين خبري نبود . كسي نمي دانست او كجاست و چه ميكند نگراني مان از اين بود كه برايش اتفاق بدي افتاده باشد دنبال راه چاره اي براي پيدا كردنش بوديم كه از راه رسيد .
يك دستگاه تايپ بزرگ دستش بود و داشت ميخنديد ، پرسيدم اين رو از كجا آوردي؟ همان طور كه به آن اشاره ميكرد گفت ملت كه ريختند توي شهرباني و همه جا شلوغ شد هر كسي يه چيزي بر ميداشت من هم كه ديدم اگر دست روي دست بذارم شايد چيزي گيرم نياد اين دستگاه تايپ رو برداشتم و گفتم يه روزي به دردم ميخوره ، مدتي بعد از پيروي انقلاب مردم سلاح هايي كه در اختيار داشتند به كميته انقلاب دادند و حسين هم آن دستگاه تايپ رو به بيت المال بازگرداند  .
خاطرات شهيد گركاني نژاد به نقل از دوست شهيد برادر انصاري 
يكي از دوستانش از كردستان برايش نامه نوشته بود و اوضاع مردم را در آن جا شرح داده بود از اوضاع بد اقتصادي ، بيماري و سختي هاي زندگي مردم گفته بود ، از اين كه در آنجا به كمك او به عنوان يك پزشك احتياج است …
وقتي نامه به دستش رسيد تمام تلاشش را كرد تا با همكاري چند نفر از دوستانش به كردستان برود و به محرومين و بيماران كمك كند اما به دلايلي دوستانش نتوانستند با او بروند و به محرومين و بيماران كمك كنند .  چند ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی وبه دنبال تحرکات عناصر ضد انقلاب در غرب کشور ، سرآسیمه به آن جا شتافت وکار کمک رسانی به مجروحین ومردم ستم دیده ی کردستان را به عهده گرفت.
حسين با پيگيري زياد توانست يك دستگاه آمبولانس از دانشگاه گرفته بود تا با آن به كردستان برود سپس با يك دنيا شوق و بي قراري به من نامه اي مي دهد و مي گويد اين نامه را در صورتي كه برنگشتم به خانواده ام برسانيد سپس غسل شهادت ميگيرد و به طرف كردستان حركت مي كند اينها همه در حالي است كه هيچ كدام از اعضاي خانواده از رفتنش به كردستان خبر نداشتند .
2 روز بعد ساعت 10صبح بود كه تلفن زنگ خورد گوشي را كه  برداشتم حسين بود كه از كردستان تماس گرفته بود بعد از احوال پرسي گفت : منطقه اي كه ما در آن هستيم در محاصره نيروهاي ضد انقلابه و اونا ما رو محاصره كردند و اوضاع خيلي خطرناكه ، دعا كن پيروز شويم ، سپس احوال همه دوستان و خانواده اش  را ازم  پرسيد ، ازم پرسيد آيت الله طالقاني هم از دنيا رفت ؟ با ناراحتي حرفش را تاييد كردم و نتوانستم طاقت بيارم و زدم زير گريه …
موقع خداحاظي حسين به من گفت خدا كنه اگر قرار شد از دنيا بروم مرگم در تخت خواب و به صورت طبيعي نباشد و اين آخرين باري بود كه من صداي حسين را مي شنيدم  …
سرانجام پس از 6 روز حضور در كردستان ، وقتي باچند نفر در جنگل هاي انبوهي كه در اطراف جاده سردشت وجود داشت به سمت آنها تيراندازي شد و حسين با تك گلوله اي كه از راه دور به قلبش اصابت كرد به شهادت رسيد .
یاد بود از دکتر شهید حسین گرگانی نژاد ،اولین پزشک کشور در حسینیه ثارالله شهرستان بردسیر با نوای دلنشین حاج مهدی منصوری 

کتاب این شهید معظم چاپ شده به نام آخرین نامه ی من تالیف  احمد ایزدی می باشد زمان شهادت وی 1358 می باشد و اولین نوبت چاپ درسال 1389 است

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه