رفتن به بالا
  • Sunday - 9 August 2015 - 10:18
  • کد خبر : ۳۰۵۵۷
berenj

لینک کوتاه:

برنج هسته ای دستاورد جدید دانشمندان ایرانی

تحقیقات دانشمندان جوان ایرانی برای تولید برنج هسته ای به نتیجه رسید.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، سرپرست پژوهشکده هسته ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ایران در حاشیه بازدید جمعی از محققان و پژوهشگران این مرکز علمی از موسسه تحقیقات برنج کشور در رشت گفت: تلاش۷ ساله دانشمندان پژوهشکده هسته ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ایران و موسسه تحقیقات برنج کشور نتیجه داد و برنج هسته ای آماده کشت انبوه است.

ابراهیم مقیسه با بیان اینکه هنوز برای این رقم جدید نامی انتخاب نشده است، گفت : محققان ایرانی بذربرنج هسته ایی را با روش پرتوتابی با اشعه گاما تولید کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وی با بیان اینکه در حال حاضر برنج هسته ایی به صورت آزمایشی در ۳ استان گیلان، مازندران و فارس کشت شده است، افزود: قرار است این رقم جدید برنج از سال ۹۶ کشت انبوه شود.

سرپرست پژوهشکده هسته ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ایران تصریح کرد: مقاومت در برابر خشکسالی، آب شور و باد و باران، خوش عطری، زودرسی و قد کوتاه نسبت به رقم های بومی هاشمی و طارم را از ویژگی های رقم برنج هسته ای است.

مقیسه تولید شلتوک برنج هسته ای درهر هکتار را حدود ۶ تن اعلام کرد و افزود: این مقدار برای رقم های بومی نظیر هاشمی ۳٫۵ تن است.

منبع:جام جم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه