رفتن به بالا
  • Sunday - 2 August 2015 - 10:36
  • کد خبر : ۱۷۱۲۴
bardsir_emamzadeh9

لینک کوتاه:

نقش امامزادگان در گردشگری شهرستان بردسیر/تصاویر

یکی از مهم‌ترین انگیزه‌هایی که از دیرباز انسان‌ها را به سفر ترغیب می‌کرده، مذهب است و در این مقاله به بررسی برخی امامزادگان می پردازیم.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، در فرهنگ اسلامی هدف اصلی از خلقت، رشد و ارتقای معنوی است؛ از این رو یکی از راه های تقویت معنویت و ایجاد ارتباط با معبود، زیارت است. انسان وقتی به معنای عمیق زیارت نامه ها توجه کند و با عشق و علاقه به زیارت بپردازد، احساس می کند از طریق مکانی که مشغول زیارت است، به معبود خود نزدیک تر شده است. در تفسیر مفاتیح الجنان در باب امامزادگان آمده است که امامزادگان قبورشان محلّ فیوضات و برکات،و موضع نزول رحمت و عنایات‏ الهیّه است و موجب تسلّى دلهاى پژمردگان تا روز قیامت خواهد بود،و از بسیارى از ایشان کرامات‏ و خوارق عادات مشاهده شده است.

ضرورت و اهمیت زیارت امامزادگان

یکی از مهم‌ترین انگیزه‌هایی که از دیرباز انسان‌ها را به سفر ترغیب می‌کرده، مذهب است. انگیزه‌های مذهبی چون بازدید از اماکن مقدس، زیارت بقعه‌های متبرکه، به جای‌آوردن مناسک مذهبی یا حتی اداکردن نذورات، همواره جریان‌های گردشگری عظیمی را در بسیاری از کشورها بویژه ایران شکل داده است. در شهرستان بردسیر  نیز با داشتن آب و هوایی متبوع  و همچنین امامزادگانی در نقاط روستایی امکان گسترش توریسم مذهبی فراهم آمده است . این پژوهش به معرفی چند امامزاده در مناطق روستایی است .

 

امامزاده سید محمد: این زیارتگاه در داخل شهر بردسیر قرار دارد و در مناسبت های مختلف مذهبی با حضور وسیع و گسترده اهل یقین، حال و هوای خاصی به خود می گیرد. نسبت آن بزرگوار با هشت واسطه به امام دوم شیعیان می رسد.

امامزاده عبدالله: این امامزاده در گلزار از توابع بردسیر قرار گرفته در بافت اصلی شهر به جز بنای این امامزاده که حال و هوای خاصی به آن بخشیده، برج های قدیمی قابل رؤیت هستند که عده ای آن ها را به عصر سلجوقی نسبت می دهند.

مقبره شیخ محمد کاکو: این مقبره که در قریه لقمان از توابع قریت العرب یا گلزار قرار گرفته آرمگاه پیری روشن ضمیر و عارف وارسته ای که در جمع خدا جویان این دیار، از نام و نشان خاصی برخوردار است. همه قبیله او عارفان و عالمان دین بودند، زیرا پدرش شیخ علی بابا و برادرانش شیخ محمود ضیاءالدین و بابا عیسی نیز از نامداران عرصه عرفان و مقبره آن ها به خصوص شیخ علی بابا در سکنج زیارتگاه اهل دل است.

مقبره شیخ محمد کاکو در روستای کوچکی قرار دارد. در جوار مقبره اصلی یک طاق 4*3 شامل یک چهار طاقی و گنبد کوتاه به ارتفاع قریب 5*3 متر واقع شده، زیر گنبد ضریح چوبی دیده می شود.

 

علاوه بر این، قدمگاه پیر جبار در حاشیه شهر با گنبدی سبز رنگ دیده می شود.

امامزاده سید شمس الدین لاله زار: این بنا شامل یک اتاق و گنبدی ساده است.

زیارتگاه خواجه بدر الدین: مؤلف جغرافیای کرمان (374)از شخصی به نام خواجه بدرالدین یاد می کند که مشهور به علمدار و آستانه او در نگار است. بنای این مقبره از مصالح آجر با پایه هندسی چند اشکوبه ساخته شده و گنبد بزرگی بر روی بنای اصلی احداث گردیده است. او یکی از سربازان مسلمان است که در این منطقه به شهادت رسید. علاوه بر این امام زاده دیگری در کوه پنج وجود دارد که به امام زاده عباس مشهور است.

 

تصاویری از امام زاده های شهرستان بردسیر 

 

bardsir_emamzadeh6 bardsir_emamzadeh7 bardsir_emamzadeh8 bardsir_emamzadeh9 bardsir_emamzadeh10 bardsir_emamzadeh11 bardsir_emamzadeh12 bardsir_emamzadeh13 bardsir_emamzadeh14 bardsir_emamzadeh15 bardsir_emamzadeh16 bardsir_emamzadeh17 bardsir_emamzadeh18 bardsir_emamzadeh19 bardsir_emamzadeh20 bardsir_emamzadeh21 bardsir_emamzadeh22 bardsir_emamzadeh23 bardsir_emamzadeh1 bardsir_emamzadeh2 bardsir_emamzadeh3 bardsir_emamzadeh4

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه