رفتن به بالا
  • Friday - 28 August 2015 - 14:44
  • کد خبر : ۳۰۹۵۹

لینک کوتاه:

جای خالی S300 در ماکس ٢٠١٥

روس‌ها در نمایشگاه ماکس ٢٠١٥ از نمایش مدل‌های اصلی سامانه موشکی S300 صرف نظر کرده‌اند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از فارس، نمایشگاه هوافضای ماکس هر دو سال یکبار جهت ارائه محصولات مهم هوایی و فضایی در این کشور برگزار می شود که یکی از این حوزه ها، بخش تسلیحات موشکی و راداری است اما امسال یکی از این سامانه ها که البته از اهمیت ویژه ای هم برای کشورمان برخوردار است یعنی سامانه موشکی S300 در این نمایشگاه حضور نداشته و شرکت آلماز آنتی ترجیح داده است از سامانه های دیگر خود نظیر سامانه Anti 2500 استفاده کند.

اگر چه ماکت‌های سامانه های S300 و S400 به همراه بروشورهای آن در غرفه این شرکت قرار گرفته اما خبری از نمایش مدل اصلی این سامانه ها نیست.

سامانه موشکی S300، یک سامانه موشکی سطح‌ به ‌هوای دوربرد و خود کششی با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌هاست و در واقع نوع تکمیلی سامانه پدافندی ارتفاع بالای S200 به شمار می‌رود.

این سامانه اواخر دهه 1970 توسط شرکت همکاری‌های صنعتی آلماز برای نیروی دفاع هوایی شوروی ساخته شد و مدل‌های مختلف این موشک در سازمان ناتو با نام‌های سام 10، سام 12 و سام 20 شناخته می‌شوند.

این موشک در ابتدا برای رهگیری هواپیماها و موشک‌های کروز ساخته شده و بعدها توانایی رهگیری موشک‌های بالیستیک نیز به آن افزوده شد.

موشک سطح به هوای S300 در سال 1979 برای دفاع از ساختمانهای حساس و مهم شوروی ساخته شد. این سیستم پدافندی سپس با تکمیل و توسعه بیشتر برای دفاع در برابر موشک‌های بالستیک بکار می‌رود.

قرارداد تحویل این سامانه بُرد بلند پدافند هوایی در اواخر سال 2007 میلادی با ایران امضا و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم موشکی به ارزش حدود 800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما دیمیتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه در سپتامبر سال 2010 میلادی با صدور فرمانی تحت عنوان «تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد»، تحویل سیستم های S300، تسلیحات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع و در پی آن، مسکو قرارداد تحویل سیستم های S300 را در سپتامبر همان سال لغو کرد.

ایران نیز در واکنش به این اقدام از روسیه در دادگاه داوری بین‌‌المللی به سوئیس شکایت کرد.

در فروردین سال جاری البته با دستور ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه مبنی بر لغو ممنوعیت واگذاری سامانه موشکی S300 به ایران، به نظر می‌رسد پرونده یکی از پرسروصداترین توافقنامه‌های میان دو کشور در حال بسته شدن است.

آلماز آنتی در این نمایشگاه علاوه بر سامانه Anti2500، برخی مدلهای اصلی دیگر سامانه های موشکی و راداری خود را نیز به نمایش گذاشته است.

*برخی سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در نمایشگاه ماکس 2015*

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس 2015

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس 2015

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس 2015

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس 2015

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس 2015

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس 2015

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه