رفتن به بالا
  • Monday - 17 August 2015 - 08:50
  • کد خبر : ۲۳۳۰۰
azadeh

لینک کوتاه:

خاطرات سالهای اسارت 18 آزاده سرافراز شهرستان بردسیر +عکس

در میان آزادگان سرافراز ایران اسلامی ، شهرستان بردسیرنیز دارای آزادگان سرافرازی می باشد که سالها در زندان های رژیم بعث عراق بوده و با آغاز بازگشت پرستوهای عاشق به ایران اسلامی بازگشتند و سند افتخاری در تاریخ پرافتخار شهرستان حماسه پرور شهرستان بردسیر شدند.

به گزارش هزار نیوز ؛

 

به گزارش هزار نیوز ، در میان آزادگان سرافراز ایران اسلامی ، شهرستان بردسیرنیز دارای آزادگان سرافرازی می باشد که سالها در زندان های رژیم بعث عراق بوده و با آغاز بازگشت پرستوهای عاشق به ایران اسلامی بازگشتند و سند افتخاری در تاریخ پرافتخار شهرستان حماسه پرور شهرستان بردسیر شدند.

به مناسبت سالروز ورود آزداگان در ادامه گوشه ای از خاطرات شیرین و خواندنی دوران اسارت این 18 عزیز را بازگو می کنیم.

azsadeh

آزاده علي بهزادي گودري

آزاده علي بهزادي گودري فرزند خان ميرزا در سال 1347 در شرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي سومار به اسارت نيروي هاي عراقي در آمد و سرانجام پس از تحمل 26 و 15 اسارت ، با افتخار عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ، 40 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

ابراز برادري از نوع بعثي اش

هنگامي که در جبهه سومار به محاصره عراقي ها در آمده و هيچ راه فراري نداشتيم ، سر بازان و افسران عراقي به ما مي گفتند :«شما برادران ما هستيد ،ما به شما کاري نداريم و فقط مي خواهيم شما را اسير کنيم ».

23

آزاده بازعلي بيگ مرادي

آزاده بازعلي بيگ مرادي فرزند گرگعلي در سال 1340 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در جريان جنگ تحميلي در سال 1367 به اسارت نيروي هاي عراقي درآمد و سرانجام پس از تحمل 26 ماه اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت ، او همچنين به علت صدمات ناشي از جنک ، 25 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

فرار نا موفق

در آخرين نبرد قبل از اسارت ، بنده به اتفاق شش نفر از بچه هاي همرزمم بعد مدتي گرسنگي و تشنگي ، در کوه ها و بيابانهاي سومار به يک آبادي رسيديم .در آن آبادي به اتفاق يک از بچه ها دو عدد مرغ زنده گرفتيم و از آنجايي که نيروهاي بعثي در تعقيب ما بودند و امکان روشن کردن آتش نداشتيم به ناچار گوشت ها را خام خورديم و شب را به سر برديم صبح زود با شش نفر از نيروي هاي بعثي در تعقيب ما بودند و امکان روشن کردن آتش نداشتيم به ناچار گوشت ها را خام خورديم و شب را به سر برديم ، صبح زود با شش نفر از نيروهاي بعثي که ما را ديده بودند ، درگير شديم و اجبارا آنها را کشتيم اما در نهايت به اسارت نيرويهايي که با تانک در تعقيب ما بودند ، درآمديم .

27

آزاده سيد مجيد حسيني

ازاده سيد مجيد حسني فرزند سيد حسين در سال 1343 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي دهلران به اسارت نيرو هاي عراقي در آمد و سر انجام پس از تحمل 27  ماه اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ، 25 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

استفاده تبليغاتي از آب

روزي يک از عراقي ها شلنگ آب را از پنجره به داخل اتاق فرستاد و به ما گفت : از آب جمع شده در کف اتاق که پر خون بود ، بخوريم فرمانده آنها هم يک سطل آب خنک و چند ليوان داخل اتاق آورد و گفت :«هيچ کس حق ندارد از اين آب بخورد ».بچه ها همه تشنه در اتاق نشسته بودند که يکي از فرماندهان درجه بالا براي سخنراني به اردوگاه آمد،‌اوآخر صحبت هايش گفت :«اگر چيزي احتياج داريد بگوييد »بچه ها همه گفتند :«آب مي خواهيم »او با تعجب گفت :«از اين سطل آب چرا نمي خوريد ؟»بچه ها گفتند :«آن آقا گفته از اين آب نخوريم »فرمانده با عصبانيت گفت : چرا؟تا زماني که او آنجا بود به ما رسيدگي مي کردند امام همين که رفت ما را زياد شکنجه کردند و گفتند :«هر وقت کسي گفت چيزي احتياج داريد ،‌فقط بگوييد شکرا سيدي»

26

آزاده محمد رضا حيدر آبادي

آزاده محمد رضا حيدر آبادي فرزند علي در سال 1347 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي شلمچه به اسارت نيروهاي عراقي در آمد و سرانجام پس از تحمل 26 ماه اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت 25 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

اولين نماز اسارت

عراقي ها بعد از اسارت ما در يک بيابان گرم و خشک جمع کردند،هنگام اذان بود و ما از آن ترس داشتيم که عراقي ها مانع از برپايي نمازمان شوند؛با ترس تيمم کرديم و مشغول اقامه نماز شديم اما عراقي ها به اذن خداوند قادر ، مانع نماز خواندن ما نشدند و اين گونه بود که ما در سخت ترين شرايط هم نمازمان را ترک نکرديم .

30

آزاده عباس خداياري

آزاده عباس خداياري فرزند فرزند قاسم در سال 1346 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود.

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي دهلران به اسارت نيروهاي عراقي در آمد و سرانجام پس از تحميل 27 ماه اسارت ، با افتخار به عزيزمان بازگشت .او همچنين به علت صرمات ناشي از جنگ ، 35 درصد جانبازي دارد .

خاطره

با التماس

در جبهه يکي از برادران که خيلي هم جوان بود ، گلوله توپ 106 ميليمتري را برداشت و راه افتاد :«چطوري به اينجا آمدي ؟»گفت :«با التماس»

گفتم :«چطوري گلوله توپ را بلند مي کني و مي آوري ؟»گفت :«با التماس»

گفتم :«مي دوني آدم چه جوري شهيد مي شود ؟»گفت :«با التماس»و رفت

چند قدم برگشت و گفت:«اگر شهيد شدم شما امام را تنها نگذاريد»

وقتي آخرين تکه هاي بدنش را در پلاستيک ريختم ، فهميدم که چه قدر براي شهادت التماس کرده بود .او اگر چه سنش کم بود ولي افکار بزرگي داشت.

29

آزاده محمد علي خسروي

آزاده محمد علي خسروي فرزند ماشاالله در سال 1346 در شهرستان بردسير ديده يه جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عمليلتي دهلران به اسارت نيروي هاي عراقي در آمد و سرانجام پس از تحمل 18 ماه اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ،35 درصد جانبازي دارد .

خاطره

سرباز عماني

در عمليات نصر 3 با چند تن از دوستانم ، تعدادي سرباز عراقي را به اسارت در آورديم و ازيکي از آنها پرسيديم :«بچه کجا هستي؟و چرا به جنگ با ايران آمده اي ؟او گفت :«بنده اهل عمان هستم ، با خانواده ام به عراق براي زيارت کربلا آمده بوديم اما نيروهاي عراقي خانواده ام ار از من جدا کرده و سپس تفنگ به دست من داده و گفتند که به جنگ کفار بروم ، امام من وقتي که اسم حضرت محمد و علي را از شما شنيدم ،فهميدم که چقدر اشتباه کردم و حالا تصميم گرفته ام که به جا شما با عراقي ها بجنگم »خلاصه با کمک آن سرباز عماني توانستيم حدود صد و بيست نفر سرباز عراقي را به اسارت خود در آوريم و علاوه بر اين مقدار زيادي امکانات جنگي نيز به دست آوريم .

28

آزاده غلامرضا خواجوئي

آزاده غلامرضا خواجوئي فرزند عوض در سال 1345 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي گيلان غرب به اسارت نيروهاي عراقي درآمد و سرانجام پس از تحمل 25 ماه و 24 روز اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت 25 درصد درجه جانبازي دارند .

خاطره

خبر رحلت امام

بيست روز از رحلت جان سوز امام گذشته بود که به وسيله يک روزنامه انگليسي که هر بيست روز يک بار به دست ما مي رسيد ، از اين واقعه تلخ با خبر شديم . عراقي ها از سوگواري براي حضرت امام جلوگيري مي کردند و خودشان نيز خوشحالي مي کردند ؛ البته بچه ها مخفيانه اقدام به برگزاري مراسم سوگواري کردند . ضمنا از جزئيات اين واقعه تلخ تا بعد از بازگشت به ايران ، هيچ گونه خبري به دست ما نرسيد .

33

آزاده عليجان رضائيان

آزاده عليجان رضائيان فررزند رضا در سال 1342 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي قصر شيرين به اسارت نيروهاي عراقي در آمد و سر انجام پس از تحمل 26 ماه اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ، 25 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

اوج گرسنگي

درابتداي دوران اسارت عراقي ها ، به مدت پنج روز ما را بدون آب ، عذا و حتي ممانعت از دستشويي رفتن ، در داخل يک آسايشگاه نگه داشتند . بعد از اين همه آزار و اذيت يک روز يک سيني برنج آوردند؛بچه ها از فرط گرسنگي به سيني برنج حمله کردند و سربازان عراقي با کابل و شلنگ شروع به کتک زدند بچه ها نمودند،آنچنان که چشم يکي بچه ها در اثر ضربات ترکيد و سپس غذا را روي زمين ريختند و رفتند . اما ما از فرط گرسنگي غذا را از روي زمين بر مي داشتيم و مي خورديم .

34

آزاده سعيد رنجبر

آزاده سعيد رنجبر فرزند حسين در سال 1346 در شهرستان بردسير چشم به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه عملياتي خوزستان بع اسارت نيروهاي عراقي درآمد و سرانجام پس از تحمل 25 ماه و 20 روز اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ،25 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

دادن شوک الکتريکي به فرماندهان سپاه

در بين اسراء چند نفر از فرماندهان سپاه ازجمله درويش بدوئي، سيد صادق موسوي و حسين معروفي بودند که مورد آزار و اذيت شديد عراقي ها قرار مي گرفتند .يک بار عراقي هاي از خدا بي خبر به بهانه اي پوچ ،چند نفر از اين برادران را با برق تلفن قورباغه اي فلج کردند . آنها بعد از اين تنبيه بيرحمانه به مدت سه روز نمي توانستند از جايشان حرکت کنند .

35

آزاده اکبر زاهدي

آزاده اکبر زاهدي فرزند عوض در سال 1346 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود . وي در جريان تحميلي در سال 1367 به اسارت نيروهاي عراقي در آمد و سر انجام پس از تحمل 25 ماه و 22 روز اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت .او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ، 35 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

طبيب داري به سبک بعثي ها

در زمان اسارت  يک روز هنگامي که در زندان بودم ، افسر عراقي آمد و چند نفر از ما را انتخاب کرد تا به آشپزخانه برويم و ديگ هايي را که مربوط به غذا بود بياوريم . اما من از آنجا که حالم خيلي بد بود ، نتوانستم از جايم بلند شوم و به همين علت مرا شديدا کتک زد و از آنجا بيرون انداخت ؛بچه ها با ديدن اين صحنه ي دلخراش اعتراض کردند و گفتند :«اين اسير مريض است و نمي تواند کار کند » ان افسر بيرحم بچه ها را نيز بخاطر آن اعتراض کتک زد و دوباره تنبيه مرا از سر گرفت و مجبورم کرد با همان حال به همراه ديگر بچه ها ، ديگ ها را  بياوريم ؛ بنده بعد از رساندن ديگ ها از شدت ضعف و شکنجه بيهوش شدم.

آزاده علي زاهدي

آزاده علي زاهدي فرزند جبار در سال 1346 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي خوزستان به اسارت نيروهاي عراقي درآمد و سر انجام پس از تحمل 27 ماه اسارت ، با افتخار به عزيزمان بازگشت.او همچنين به علت صرمات ناشي از جنگ و اسارت ، 25 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

بزرگترين مرد عالم در گذشت

بدترين خاطره من از دوران اسارت در سال 1368 اتفاق افتاد ؛ چهاردهم خرداد 1368 با دوستان داخل قفس نشسته بوديم و مثل هميشه منتظر يک روزنامخ بوديم که ببينيم در داخل و خارج ايران چه مي گذرد ولي اي کاش آن روز خبري از روز نامه نبود و ما شاهد خبر تلخ رحلت امام (ره) نبوديم اما نگبان عراقي يک روز نامه آورد ، من خودم روزنامه را گرفتم ناگهان ديدم با خط درشت نوشته بود “مات رجل کبير العالم”«بزرگترين مرد عالم در گذشت »

31

آزاده خيرالله سيستاني بدوئي

آزاده خيرالله سيستاني بدوئي فرزند امرالله در سال 1345 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه عملياتي خرمشهر به اسارت نيروهاي عراقي درآمد و سرانجام پس از تحمل 26 ماه اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ، 25 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

رقصاندن صدام

عراقي ها در يکي از روزهاي سال براي صدام جشن مي گرفتند ؛ آنها در دوران اسارت سعي داشتند اسراي ايراني را هم بع بر پا داشتن جشن براي صدام مجبور کنند و بچه ها نمي پذيرفتند .يک روز يک گروهبان بد طينت عراقي به اردوگاه آمد تا مار ا به برپايي جشن براي صدام مجبور کند ؛ ايشان چند عکس از صدام حسين آورده بود تا ما از آنها براي برپايي جشن براي صدام مجبور کند ؛ ايشان چند عکس از صدام حسن آورده بود تا ما آنها براي برپايي جشن استفاده کنيم و ما هم با گوني هاي برنجي که در آبگوشت انداخته بوديم عکس هاي صدام حسين را تزيين کرده بوديم و به دنبال جايي مي گشتيم  تا آنها را آويزان کينم ؛ خلاصه هنگام غروب به دستور يکي از برادران ترک آنها را به پنکه سقفي اويزان کرديم و بعد از اين اتفاق آن برادر ترک مي گفت :«ببين هيچ کسي نتوانست مثل ما صدام را برقصاند».

32

آزاده علي شهسواري

آزاده علي شهسواري فرزند صابر علي در سال 1350 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي شلمچه به اسارت نيروهاي عراقي در آمد و سر انجام پس از تحمل 2 سال و 50 روز اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ،35 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

گز خوردن بعد از شهادتين

بهد از اسارت ما را سوار بر خودرو ايفا کرده و به طرف بصره حرکت کردند ، در مسير بصره خودرو از حرکت ايستاد و ما را پياده کردند ، در همين حال متوجه لودري که از روبرو مي آمد شديم ، به فرمانده گفتم : «حتما قصد کشتار دسته جمعي ما را دارند » و با هم شهادتين خود را گفتيم و آماده شهادت شديم امام بعد از مدتي فهميديم که آنها براي تماشا ما آمده اند . در آن لحظات حس عجيبي داشتم علاوه بر اين خيلي هم گرسنه بودم که ناگهان متوجه چيز نرمي زير       پايم شدم ، باورم نمي شد يک گز پر از مغز بود که بدون معطلي آن را نصف کرده و با فرمانده خورديم .

گرچه يکي بود و ناچيز ، امام حسابي مزه داد .

40

آزاده حسین طاهري فر

آزاده حسین طاهري فر فرزند خدا مراد در سال 1344 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي حلبچه به اسارت نيروهاي عراقي درآمد و سر انجام پس از تحمل 2  سال 6 ماه و 20 روز اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت 25 درصد درجه جانبازي دارند .

خاطره

شهادتين سرباز عراقي

در عمليات والفجر 10، هنگامي که به دشمن حمله کرديم بنده آرپيچي زن بودم ؛در آن عمليات عراقي هاي زيادي کشته شدند . بعد از رها ککردن آرپيچي ، بنده صدايي شنيدم و بعد از توجه دقيق به اطراف ، سرباز عراقي را ديدم که در آخرين لحظات جان کندن مشغول خواندن شهادتين مي باشد ؛من ازديدن آن صحنه بسيار نارحت شدم و با دلي غرق اندوه ، با خود گفتم :«اي کاش ما مجبور نبوديم بجنگيم و من آن عراقي را در آن حالت نمي ديدم.»

azadeh

آزاده حسن گنجعلي پور

آزاده حسن گنجعلي پور فرزند الله يار در سال 1339 در شهرستان بردسير ديده به جهان گشود .

وي در سال 1361 در منطقه ي خرمشهر به اسارت نيرو هاي عراقي در آمد و سر انجام پس از تحمل 97 و 3 روز اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ، 50 درصد درجه جانبازي دارد .

خاطره

اجراي دستورات به قيمت شکنجه روزه داران

يک شب در دوران اسارت ،يکي از بچه ها به نگهبان عراقي گفت : « مگر شما روزه نمي گيريد ،‌نماز نمي خوانيد ،پس چرا اسيران روزه دار ، را کتک مي زنيد ؟در هرآسايشگاهي ممکن است يک يا دو نفر مقصر باشند ولي شما همه را مورد شکنجه قرار مي دهيد ، شما از روزه گرفتن و نماز خواند چه بهره اي مي بريد ؟سرباز عراقي در پاسخ گفت :«ما فقط تابع مقررات فرماندهي و موظف به اجراي دستورات مي باشيم .»

41

آزاده اصغر مسجدي

آزاده اصغر مسجدي فرزند محمد جعفر در سال 1346 در شهرستان بردسير چشم به جهان گشود .

وي در سال 1367 در منطقه ي عملياتي دهلران به اسارت نيروهاي عرآقي در آمد و سرانجام پس از تحمل 25 ماه و 16 روز اسارت ، با افتخار به ميهن عزيزمان بازگشت . او همچنين به علت صدمات ناشي از جنگ و اسارت ، 25 درصد درجه جانبازي دارند .

خاطره

دستگيري منافق

در تابستان 1366 به همراه همرزمان ارتشي شب هنگام در حال نگهباني بوديم که ناگهان يکي از بچه ها فرياد زد و خبر داد که کسي را در حال نزديک شدن به خط ديده است .همرا با شنيدن اين خبر ، با هوشياري کامل شروع بع تجسس کرديم ؛من به همراه يکي از برادران با هدف کسب خبر از اتفاقي که افتاده بود، به طرف خظ دشمن حرکت کرديم که ناگهان متوجه شديم شخصي به طرف ما مي آيد لباس ارتش ايران را بر تن دارد ؛ مي خواستيم او را گمان اينکه از نيروهاي ايراني است صدا بزنيم ، امام چون به طرف دشمن به وسيله نور علامت هايي مي داد ، متوجه تصميم شديم و او را دستگير و به فرماندهي تحويل داديم . بعدا فهميديم که آن شخص ستون پنجم دشمن و از اعضاي مجاهدين خلق مي باشد .

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه