رفتن به بالا
  • Sunday - 16 August 2015 - 12:58
  • کد خبر : ۳۰۶۹۴
images

لینک کوتاه:

اعتیاد دختران به موبایل و چالشی به نام تخریب هویت دختران

دختران جامعه به فراخور وضعیت شغلی و کارکردهای خاص زنان خود بیش از دیگران در گوشی های موبایل به سر می برند، از این رو قطعاً تهدیدات بیشتری به سراغ آنها خواهد آمد و آسیب های جدی بر دختران وارد کرده است.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، در سالروز میلاد باسعادت حضرت معصومه(س) قرار داریم، بانوی نمونه ای که سرچشمه خوبی ها و کمالات بی حد است، از منسوبین سه امام معصوم(ع) می باشد و تکریم و احترام او گرامیداشت جایگاه بلند خاندان پیامبر(ص)، خصوصاً مقام امامان شیعه حضرت موسی بن جعفر(ع)، علی بن موسی(ع) و محمد بن علی امام جواد(ع) به حساب می آید.

دختر بزرگ و با عظمت امام موسى بن جعفر علیهما السلام آنچنان مقام و جایگاهی دارد که در عرصه علمی و مقام معنوی و قدسی به بالاترین درجات نایل شد لذا شایسته است به عنوان الگوی دختران شیعی معرفی گردد، زیرا در مقام والای ان حضرت همین بس که امام رضا علیه السّلام فرمود: هر کس او را با معرفت زیارت کند بهشت برین جایگاهش خواهد بود.

به راستی میلاد حضرت معصومه(س) و نامگذاری این روز به نام  روز دختر ، باید به عنوان فصل آغاز تعمّق در توانمندی های دختران در عرصه های محتلف معنوی، علمی … مورد توجه قرار گیرد، به ویژه آنکه در عصر و زمانۀ عجیبی به سر می بریم که  همه  در دنیای مجازی گرفتار شدیم و بالکل مقوله ای به نام مواجهه با دنیای واقعی و ضرورت حضور مطلوب در فضای واقعی میان انسانها به ورطۀ فراموشی سپرده شده است.

نظام رسانه ای در جهان بسیاری ازرسم و رسوم و سنت ها و عادات ملت ها را تغییر داده است، لذا در جامعۀ کنونی تک فرزندی خانواده ها و ضرورت سرگرم نمودن آنها، والدین را به سمت تهیۀ ابزارهایی از قبیل تلفن همراه، لپ تاپ، رایانۀ شخصی و اینترنت برای فرزندانشان سوق داده است تا او را در اتاق خود تنها رها نمایند، که در این صورت تنها جسم فرزند در نهادخانواده باقی می ماند ولی در عمل فرزندان به ویژه دختران با دنیایی مجازی اما عظیم و گسترده مواجه می شوند.

60 درصد از دختران مورد پژوهش از گوشی‌های همراه برای ورود به شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های مرتبط استفاده می‌کنند و 30 درصد آنها هنگام اتمام شارژ یا جا ماندن تلفن یا قطع آن به هر شکلی دچار استرس می‌شوند. در حالی که 80 درصد از پسران در کنار استفاده‌های نرم‌افزاری، از تلفن همراه برای مکالمه استفاده می‌کنند. با توجه به بافت فرهنگی کشور، مخصوصا شهرهای غیر از پایتخت و از آنجا که دختران سرگرمی‌های گسترده‌ای ندارند، دو برابر پسران به تلفن همراه وابستگی دارند.

تفاوت اعتیاد به اینترنت میان دختران و پسران
اولین نتیجه تحقیق نشان می دهد بین میزان اعتیاد به اینترنت دانشجویان دختر و پسر تفاوت وجود دارد. یافته ها نشان می دهد اعتیاد به اینترنت دانشجویان پسر، کمتر از دانشجویان دختر است. ۴۷ درصد پسران و ۵۲٫۴ درصد دختران اعتیاد دارند. از میان مکان هایی که آنها می توانند از اینترنت استفاده کنند خانه با ۵۷٫۱ درصد بیشترین فراوانی را دارد، پس از آن دانشگاه با ۲۷٫۵ درصد،کافی نت ۱۰٫۴ درصد و محل کار ۰٫۵ درصد را به خود اختصاص می دهد.
همچنین دانشجویانی که به اینترنت اعتیاد دارند ازADsl با ۴۸٫۸ درصد بیش از سایر انواع اینترنت استفاده می کنند. پس از آن  GPRS با ۲۱٫۶ درصد، Wimax با ۱۶٫۳ درصد و Dial up  با ۱۳٫۳ درصد قرار دارد.

اعتیاد به استفاده از اینترنت و تلفن همراه

فرد معتاد نمی‌تواند از گوشی تلفن همراه خود دور بماند و از هر ترفندی برای استفاده دائمی آن بهره می‌جوید. این نوع اعتیاد از علاقه و وابستگی فراتر می‌رود و به نوعی «جنون دسترس» بودن تبدیل می‌شود. اعتیاد به استفاده از اینترنت و تلفن همراه هم در دختران و هم پسران متداول است درحالی‌که استفاده از هر دو تکنولوژی روزبه‌روز افزایش میابد. نتایج نشان از آن دارد که شیوه اعتیاد به اینترنت و استفاده بیش از حد از تلفن همراه بسیار همه‌گیر شده است که البته بستگی به الگوهای فرهنگی در استفاده از اینترنت دارد.

پژوهشگران گروه روانشناسی عمومی و تکاملی و آموزش و پرورش تلاش‌های بسیاری در راستای رفع اعتیاد نوجوانان به گوشی موبایل و استفاده متداول آن انجام داده‌اند اما تا به حال آزمونی مبنی بر ارزیابی میزان اعتیاد نوجوان به اینترنت و اختلالات ناشی از آن در سطح جامعه به عمل نیامده است. این آزمون‌ها که پرسشنامه اینترنتی و پرسشنامه استفاده از گوشی تلفن همراه نامیده می‌شوند توسط گروه تحقیقاتی «یو‌ ای ‌بی ‌یو ار ال» تهیه‌شده و بین 1879 دانش‌آموز دختر در پخش شد. آزمون مزبور تأثیرات فردی مثبت و منفی گوشی موبایل و اینترنت و تاثیر آن‌ها را بر اختلالات رابط اجتماعی ناشی از آنها را بر روی دختران نشان می‌دهد.
در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد دختران بیشتر از پسران به استفاده از اینترنت و گوشی موبایل اعتیاد پیدا می‌کنند و به بهانه برقراری ارتباطات اجتماعی بیش از حد از آن استفاده می‌کنند. عمدتا نوجوانان بیش از جوانان دچار اعتیاد به اینترنت می‌شوند البته به نظر می‌رسد استفاده از این تکنولوژی‌ها با افزایش سن بسیار طبیعی و متعارف می‌شود و بیشتر جنبه تفریح و شادی را پیدا می‌کند.

به گفته متخصصان، تلفن همراه میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی قابل‌توجهی ایجاد می‌کند اما معمولاً شدت این امواج نمی‌تواند بر ضربان قلب یا عملکرد این عضو حیاتی تأثیر بگذارد مگر در افرادی که از دستگاه تنظیم ضربان قلب استفاده می‌کنند چون این امواج می‌توانند روی تنظیم مجدد این دستگاه تأثیر نامطلوب بگذارند و امکان برنامه‌ریزی دوباره آن را با مشکل مواجه سازند.

امروزه وضعیت استفاده از تلفن¬های همراه در مدارس از وجود چنین اعتیادی در میان قشر نوجوان و دانش¬آموز حکایت می‌کند. ورود گوشی به مدارس ممنوع است، اما بسیاری از دانش‌آموزان سر کلاس درس گوشی های خود را همراه دارند و حتی برای یکدیگر یا دوستان و آشنایان پیامک می‌فرستند.
پریشانی ذهنی ناشی از اعتیاد به تلفن همراه به گونه‌ای است که برای فرد استرس دائمی به ارمغان می‌آورد و استرس هم مادر دردها و بیماری‌هاست. استفاده دائمی از تلفن همراه و تبدیل این وسیله به ابزاری برای امور روزمره، الگوهای جدیدی در رفتارهای اجتماعی پدید می‌آورد که بخشی از آن‌ها بسیار نامطلوب است و در بلندمدت به آسیب‌های آشکار رفتاری منجر می‌شود. وابستگی برخی افراد به ویژه جوان ترها به تلفن همراه و هویت کاذب آن شرایطی را پدید می‌آورد که برای مثال در محیط‌های خانوادگی و دوستانه مشاهده می‌کنیم، عده‌ای به جای ارتباط کلامی از طریق بلوتوث یا پیامک به صحبت با یکدیگر می‌پردازند.

در چنین شرایطی که با ضعف گسترده درباره فرهنگ استفاده از تلفن همراه در کشور مواجهیم اعمال آموزش نحوه کاربرد صحیح، استفاده منطقی از تلفن همراه توسط رسانه‌ها یا آموزش و پرورش در صرفه‌جویی وقت جوانان و استفاده بهینه از عمر آنان بسیار موثر است. با توجه به ارزان بودن برخی از سیم‌کارت‌های اعتباری، پیش‌بینی می‌شود حداقل سن استفاده از تلفن همراه به هفت یا هشت سال رسیده است. حال آنکه نوجوانان و جوانان برای تهیه انواع گوشی‌های مدرن و گران‌قیمت با یکدیگر به رقابت‌های آزار‌دهنده می‌پردازند.

تجویر لذت ها ی حلال به جای خودنمایی های حرام

باید دانست باید بدانند در سنین جوانی خودنمایی جسمی و  جنسی و رفتاری  در میان دختران امری طبیعی محسوب می شود، لذا ضرورت خودآگاهی نسبت به این امر به نوبۀ خود می تواند از وقوع برخی آسیب ها در شبکه های اجتماعی جلوگیری نماید، متأسفانه نهادهای مسئول همچون آموزش و پرورش و خانواده ها غالباً با نفی و مذمّت این گونه رفتارهای  دختران در غالب نهی مطلق رفتارهای اینچنینی دختران عمل می کنند که وجود جهل و نادانی از رفتار شناسی دختران در نهایت موجبات برخوردهای نامناسب با آنها را رقم می زند که بدین ترتیب یک نوع وارفتگی و افسردگی را در فرد ایجاد می کند، و در دراز مدت شخص را دچار بیماری های رحی و جسمی می نماید، که متأسفانه در کشور این آسیب به شدت مشاهده می شود، لذا باید پذیرفت دختران طالب ایجاد جذابیت هستند و این رویکرد امری مقبول است، زیرا با فطرت و هویت جسمی و جنسی دختران مطابقت دارد، بنابراین خود نمایی و تلاش برای  زیبا نشان دادن از سوی دختران که از دوران نوجوانی آغاز می شود و در جوانی به اوج می رسد امری طبیعی و عادی است، لیکن باید معرفت استفاده صحیح از این خصیصه  در مدارس، مساجد، تشکل های دینی  و نهاد خانواده و حتی شبکه های اجتماعی سالم  به دختران داده شود تا جوانان با کنترل و مدیریت این رفتار حتی الأمکان سعی نمایند تا برخی لذت های حلال همچون آرایش و خودنمایی در درون نهاد خانواد ه و در میان برخی محارم همچون پدر و مادر و یا اقوام نزدیک هم جنس صورت پذیرد، لیکن در صورت احتمال ایجاد هرگونه مفسده حتی در بین محارم از انجام این اعمال خودداری گردد، تا به فراخور احوال و پس از ازدواج همل این لذت های حلال در متن زندگی مشترک با شوهر صورت پذیرد تا نیازهای عاطفی و دیگر نیازهای فرد در طول  زندگی مودت امیز با شوهر به صورت کاملاً شرعی و حلال مرتفع گردد.

اگر مولفۀ آموزش به جوانان و بهره گیری از آموزه های دینی  به همراه رفع نیازهای عاطفی دختران در دوران قبل از ازدواج در درون خانواده و مکان تحصیل صورت گیرد قطعاً آسیب های  منبعث از خودنمایی حرام به ویژه خودآرایی و خودنمایی های جنسی در شبکه های اجتماعی و نیز سطح جامعه به کمترین میزان خود خواهد رسیدکه توصیه در تسریع امر ازدواج برای دختران و پسران در سنین جوانی می تواند ما را در تحقق این مهم یاری رساند.

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه