رفتن به بالا
  • Thursday - 20 August 2015 - 19:07
  • کد خبر : ۳۰۷۷۹
download

لینک کوتاه:

پیام رهبری به غرب چه بود ؟

اکنون رهبر معظم انقلاب به عنوان سکاندار انقلاب اسلامی ایران و خط دهنده این انقلاب الهی چشم اندازی را اعلام نموده اند که همانا ایستادگی و مقاومت در برابر روح سلطه گری و زیاده خواهی غرب است و تا این روحیه در تفکر غرب جایگاه دارد ، مردم مسلمان و کشورهای اسلامی نیز نفی سلطه و حفظ هویت و اندیشه و باورهای خود را پاسداری خواهند نمود.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ،‌ حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح  روز دوشنبه 26 مردادماه در دیدار علما، صاحبنظران و میهمانان اجلاس مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و اجلاس اتحادیه رادیو تلویزیونهای اسلامی، مبارزه با نقشه های استکبار در منطقه را مصداق بارز جهاد فی سبیل الله خواندند و با اشاره به مقابله قاطع با «تلاش آمریکا برای سوءاستفاده از نتایج مذاکرات هسته ای و نفوذ اقتصادی سیاسی و فرهنگی در ایران»، افزودند: نقشه نظام سلطه در منطقه بر دو پایه ایجاد اختلاف و نفوذ استوار است که باید با نقشه های صحیح هجومی و دفاعی به مبارزه هوشیارانه و بی وقفه با آن پرداخت.

در همین راستا ، شاید بدون اغراق پیام رهبری به غرب و الخصوص آمریکا در رابطه با متن برجام  این باشد ، توافقی که هنوز نه در ایران و نه در آمریکا تکلیفش و رد و قبول شدنش معلوم نیست، وسیله ای برای نفوذ در ایران نسازند چرا که  ما قاطعانه این راه را بسته ایم و با همه توان بالای خود اجازه نفوذ اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی در ایران را به آمریکائیها نمی دهیم.

ازجمله مشخصه های سوء استفاده آمریکایی ها از توافق اولیه با ایران را می توانیم در دو مورد بیان کنم  . اول اینکه آمریکایی ها از این توافق به عنوان به زانو در آوردن ایران در برابر سلطه آمریکا یاد می کنند ، القای چنین تفکری به این معناست که با این توافق حتما ایران در برابر آمریکا تسلیم می شود و دنباله رو  سیاست ها و مواضع این کشور در جهان است .  قطعاً چنین تصوری بی اساس است . چرا که یکی از مهم ترین اختلافات  ایران و آمریکا در منطقه عدم به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی و دفاع از مردم مظلوم فلطسین از سوی ایران است و با توجه به اصل  دوم و سوم قانون اساسی به نفی هرگونه ستمگری، ستم‏ کشی، سلطه‏ گری، سلطه‏ پذیری تأکید شده است .

همچنین  در اصل 152 و سوم قانون اساسی به دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت های سلطه‏ گر و روابط صلح ‏آمیز با دولت های غیر محارب و نفی هر گونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه به شئون کشور گردد، اشاره شده است.

این در حالی است که آمریکا یکی از حامیان اصلی رژیم صهیونیستی است،  با توجه به موارد فوق قطعاً چنین برداشتی علاوه بر  نقض قانون اساسی افول بیداری اسلامی را به دنبال دارد . دوم اینکه آمریکایی ها اشاره به  انهدام توانمندی هسته ای ایران می کنند . این در حالی است که  ایران هرگز به دنبال ساخت سلاح هسته ای نبوده که حال آنها بخواهند آن را منهدم کنند . دلیل اصلی مخالفت غرب  با ایران هسته ای این است که نگران موجودیت رژیم صهیونیستی هستند و این تصور را دارند که روزی ایران به اسرائیل حمله کند . حال با مطرح کردن چنین مطالبی  قصد دارند از ناراحتی رژیم صهیونیستی در مورد توافق هسته ای  بکاهند چرا که نتانیاهو از توافق هسته ایران با شش قدرت جهانی به عنوان بزرگترین اشتباه تاریخ نام برد .

سخنان رهبری در مورد هشدار به آمریکایی ها  بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت و خبرگزاری رویترز با تیتر : ایران به مخالفت با سیاست های آمریکا ادامه می دهد ، در گزارشی نوشت: رهبر عالی ایران خاطرنشان کردند، ایران پس از امضای توافقنامه هسته ای با قدرت های بزرگ جهانی همچنان راه نفوذ آمریکا را خواهد بست و به مخالفت با سیاست های آمریکا در خاورمیانه ادامه خواهد داد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمزنیز با تیتر رهبر عالی ایران نفوذ آمریکا را در کشورش یک خیال پوچ خواند در گزارشی نوشت: رهبر عالی ایران روز دوشنبه با انتقاد شدید از آمریکا، گفت صحبت درباره این مساله که موج احساسات مثبت در رابطه با توافقنامه هسته ای موجب نفوذ آمریکا در ایران می شود، چیزی بیش از یک ‘خیال پوچ و توخالی’ نیست.وی تاکید کرد: ایران همچنان و مانند همیشه در رابطه با نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آمریکا هوشیار و گوش به زنگ است و جلوی تمام تلاشها برای نفوذ در ایران را خواهیم گرفت .

آنچه می خواهم بگویم این است ، اکنون رهبر معظم انقلاب به عنوان سکاندار انقلاب اسلامی ایران و خط دهنده این انقلاب الهی چشم اندازی را اعلام نموده اند که همانا ایستادگی و مقاومت در برابر روح سلطه گری و زیاده خواهی غرب است و تا این روحیه در تفکر غرب جایگاه دارد ، مردم مسلمان و کشورهای اسلامی نیز نفی سلطه و حفظ هویت و اندیشه و باورهای خود را پاسداری خواهند نمود.

به عبارت دیگر یک گام در حل منازعات ایران و آمریکا لزوما به معنای چشم فرو بستن به تمامی حوادث و وقایع گذشته نیست و غرب برای جبران پرونده گذشته خود باید قدمهای اساسی تری در قبال جمهوری اسلامی ایران بردارد.

در پایان سوالات و محورهای زیر را در خصوص بیانات رهبری از تحلیل گران و شخصیت های مختلف بنا به تخصص و جایگاه آن ها پرسیده می شود :

1ـ رهبر معظم انقلاب مبارزه با استکبار و نقشه های آنها  در منطقه را مصداق جهاد فی سبیل الله عنوان کردند؛ تحلیل خود را در این باره بیان فرمایید و مبانی قرآنی و دینی مبارزه با استکبار را تشریح کنید؟

 

2ـ رهبر انقلاب نسبت به سؤ استفاده آمریکایی ها از نتایج مذاکرات هسته ای و نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در کشور هشدار دادند و تاکید کردند که اجازه چنین نفوذی به آنان داده نخواهد شد؛ با توجه به این فرمایش بفرمایید که مشخصا عرصه های نفوذ آمریکایی ها در عرصه های فوق به چه شکل هایی می تواند ظهور و بروز کند و وظیفه مسؤولان در قبال این نقشه را بیان فرمایید؟

 

3ـ چرا دشمن توان سرکوب نهضت بیداری اسلامی را ندارد؟ وظیفه علما، نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام برای تقویت این جریان و روشنگری نسبت به توطئه دشمنان؟

 

4ـ رهبری تاکید کردند حوادثی که در عراق، سوریه، یمن و دیگر مناطق در جریان است جنگ مذهبی نیست بلکه یک جنگ سیاسی است؛ مؤیدات این سخن را بیان فرمایید؟

 

5ـ سیاست منطقه ای ایران روابط دوستانه با همسایگان و دولت های اسلامی است؛ با توجه به این سخن رهبر معظم انقلاب و استراتژی تغییر ناپذیر جمهوری اسلامی ایران چه توصیه های به حکام کشورهای اسلامی دارید تا در دام توطئه ایران هراسی استکبار نیفتند؟ دستگاه دیپلماسی چه وظیفه ای می تواند در این راستا ایفا کند؟ آیا به نظر شما در دولت یازدهم این مساله قدری تحت الشعاع موضوع هسته ای قرار نگرفته است؟

 

6ـ راه های مقابله با امپراطوری خطرناک و مافیای پیچیده رسانه های آمریکایی و صهیونیستی کدام است؟

7ـ رهبر معظم انقلاب درباره تلاش دشمنان برای ایجاد اختلاف در دنیای اسلام هشدار جدی دادند و تاکید کردند که توهین به مقدسات اهل سنت را محکوم می کنیم و با هر حرکتی که منجر به ایجاد اختلاف شود حتی از جانب گروه های شیعی مخالفیم. به نظر حضرتعالی چرا با وجود تاکید علمای اسلام بر همگرایی و تقریب مذاهب در مرحله عمل شاهد چنین اتفاقی نیستیم؟

8ـ نقش علمای شیعه و سنی در خنثی کردن توطئه ایجاد اختلاف از سوی دشمنان؟ مشخصا چه راهکار عملی را برای مقابله با اندیشه تکفیر پیشنهاد می کنید

یادداشت از آرزو زارع عسکری، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه