رفتن به بالا
  • Tuesday - 25 August 2015 - 06:35
  • کد خبر : ۳۰۸۸۲
bbc

لینک کوتاه:

کلید چرخید ، بی بی سی آمد، سفارت انگلیس باز شد

با روی کار آمدن دولت روحانی، دو کشور گام‌های موثری را برای ارتقا روابط و بازگشایی سفارتخانه برداشتند. در مراسم بازگشایی سفارت انگلستان به روی خبرنگاران ایرانی و سایر خبرنگاران رسانه‌های خارجی مستقر در تهران بسته بود

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از آرمان کرمان ، سفارت بریتانیا در تهران آذرماه سال ۱۳۹۰ و در پی حمله همزمان جمعی از معترضان به محل سفارت در خیابان فردوسی و اقامتگاه سفیر و کارکنان سفارت در خیابان قلهک تهران تعطیل شد. این سفارت پس از آنچه اظهارات و اقدامات مداخله جویانه سفیر انگلیس در امور داخلی ایران خوانده شد مورد حمله قرار گرفت.

نمایندگان مجلس در آبان سال ۱۳۹۰ با رای بالا وزارت امور خارجه ایران را موظف کردند ظرف دو هفته روابط سیاسی با دولت بریتانیا را به سطح کاردار و روابط بازرگانی با این کشور را به حداقل ممکن برساند.

مصوبه به مرحله اجرا نرسیده بود که جمعی از معترضان اقدام به ورود به سفارت انگلیس در تهران کردند و پرچم بریتانیا را پایین کشیدند. پس از آن دولت انگلیس روابط خود با ایران را به صورت یک‌جانبه قطع، کادر دیپلماتیک خود را به‌طور کامل از ایران خارج کرد و به کارکنان سفارت ایران و دیپلمات‌های ایرانی مهلتی ۴۸ساعته برای ترک خاک انگلیس داد.

عذرخواهی رسمی وزارت خارجه جمهوری‌اسلامی ایران هم خللی بر عزم «لندن» در قطع رابطه با «تهران» ایجاد نکرد. دوازدهم آذر دیپلمات‌های ایرانی که از انگلیس اخراج شده بودند، به ایران وارد شدند و روابط رسمی ایران و انگلیس برای چهارمین بار طی ۶۰ سال گذشته قطع شود.

بالاخره کلید روحانی چرخید

با روی کار آمدن دولت روحانی، دو کشور گام‌های موثری را برای ارتقا روابط و بازگشایی سفارتخانه برداشتند. در همین راستا در نخستین دیدار وزرای خارجه ایران و انگلیس در دولت روحانی که شهریور ماه سال ۱۳۹۲ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد دو طرف توافق کردند تا زمینه بازگشایی سفارتخانه‌ها را فراهم کنند.

آجی شارما سفیرانگلیس در ایران و محمدحسین حبیب الله زاده در انگلستان

پس از چندین دور گفت‌وگوی مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه ایران و سایمون گس، سفیر سابق انگلیس در تهران و معاون فعلی وزیر خارجه انگلیس، در ‌‌نهایت دو طرف توافق کردند که کاردار غیرمقیم (ترددی) معرفی کنند. در حال حاضر آجی شارما کاردار غیرمقیم انگلستان در ایران و محمدحسن حبیب الله‌زاده کاردار غیرمقیم ایران در انگلستان است. با این حال معرفی کاردار‌ها هم منجر به باز شدن قفل سفارت خانه‌های دو کشور و ارایه خدمات کنسولی نشد.

از آذر ماه سال جاری اما با کنار رفتن موانع سیاسی و نمایش اراده دو کشور برای ارتقا روابط، مانع جدیدی برای بازگشایی سفارتخانه‌ها ظهور و بروز پیدا کرد که وزرای خارجه دو کشور آن را مسائل فنی خواند.

با این حال پس از حل مشکلات سیاسی و فنی، قرار است در ابتدای فعالیت سفارت انگلیس، گروه کوچکی از دیپلمات ها به ریاست «آجی شارما» هندی تبار که تا کنون کاردار غیر مقیم انگلیس بود، در تهران مستقر شوند و به گفته هاموند، پس از چند ماه سفیر، جایگزین وی خواهد شد.

وزیر امور خارجه انگلیس: من معتقدم که ما پتانسیل این را داریم که بسیار فراتر از این برویم

وزیر امور خارجه انگلیس در بدو ورد به تهران گفت: «چهار سال پس از حمله به سفارت بریتانیا، من امروز آن را بازگشایی خواهم کرد. ایرانیان نیز همزمان سفارت خود را در لندن بازگشایی خواهند کرد. روابط ما پس از انتخابات سال ۲۰۱۱ بهبود یافته است. انتخاب رئیس جمهور روحانی و توافق هسته ای ماه گذشته نقاط عطف مهمی بود. من معتقدم که ما پتانسیل این را داریم که بسیار فراتر از این رویم.»

وی افزود: «بازگشایی سفارتخانه های ما یک گام مهم در جهت بهبود مناسبات دوجانبه است. در گام اول، ما می خواهیم اطمینان یابیم که توافق هسته ای یک موفقیت است که به تقویت تجارت و سرمایه گذاری ها پس از لغو تحریم ها منجر می شود. بریتانیا و ایران نیز باید آماده باشند تا به بحث در مورد چالش هایی از جمله تروریسم، ثبات منطقه ای، گسترش تحرکات داعش در سوریه و عراق، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مهاجرت بپردازند.»

وی ادامه داد: «این حرکت به این معنا نیست که ما در مورد همه چیز اتفاق نظر داریم. اما این درست است که بریتانیا و ایران باید در کشورهای یکدیگر حضور داشته باشند. نقش سفارتخانه ها ایجاد زمینه همکاری ها و کاهش اختلافات است.»

ظریف: قرار بود ایران روابطش را با دنیا به استثنای برخی ها عادی سازی کند

محمد جواد ظریف وزیر خارجه روز گذشته در نشست مذاکرات هسته‌ای و علوم سیاسی ایران در دانشگاهه علامه طباطبایی در جمع خبرنگاران در خصوص بازگشایی سفارت انگلیس در تهران گفت: قرار براین بود که ایران روابطش را با دنیا به استثنای برخیها عادی سازی کند. وی با بیان اینکه ایران سفارت انگلیس در تهران را نبسته است گفت: آنها خودشان این اقدام را کردند.

ظریف افزود: همه دنیا به نقش سازنده ایران در منطقه و جهان پی برده اند و بازگشایی سفارت انگلیس در تهران و حضور کشورهای اروپایی در ایران نشان دهنده این وضعیت است.

ظریف تصریح کرد: ایران اختلاف نظر و تفاوت دیدگاه با برخی کشورهای اروپایی و برخی از دولتها دارد که این اختلاف نظرها در یک محیط تعاملی مبتنی بر چشم باز و دیدگاه مبتنی بر واقع نگری و واقع بینی مورد بحث و گفتگو است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پایان تصریح کرد؛ احساس میکنم با یک روش جدی و دقیق می‌توانیم کار را به پیش ببریم و این موضوع نشان دهنده این واقعیت است که ایران به عنوان یک بازیگر اساسی و منطقی در صحنه بین الملل حضور دارد.

*ما امیدواریم که کشور انگلیس با ورود دوباره به ایران قصد جاسوسی و یا دخالت در حوزه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشورمان نداشته باشد. که اگر چنین باشد باید برای آن بهای سنگینی بپردازیم و مدیون خون چند میلیون شهید خواهیم بود.

حواشی

* در مراسم بازگشایی سفارت انگلستان به روی خبرنگاران ایرانی و سایر خبرنگاران رسانه‌های خارجی مستقر در تهران بسته است و تنها گزارشگران شبکه دولتی بی‌بی‌سی اجازه پوشش خبری و تصویری این مراسم را دارند.

*حضور خبرنگاران مقابل سفارت بریتانیا در تهران همزمان با سفر هموند به تهران و بازگشایی این سفارت

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه