رفتن به بالا
  • Tuesday - 8 September 2015 - 11:05
  • کد خبر : ۳۱۲۴۴
roznameh

لینک کوتاه:

اختلاف مقامات اقتصادی دولت سرانجام به کجا می‌رسد؟/ معاون وزیر خارجه استدلال روحانی را رد می‌کند/ مجوز دولت به نوبخت براي خريد 31 ويتارا و 62 پژو/ آخرين وضعيت پرونده دو پليس خاطي سعودي/ موافقان و مخالفان برجام تسلیم قانون باشند

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که در ادامه به آنها اشاره می‌کند. ** کیهان از شیطان چه خبر؟ منتظریم تشریف بیاورند! مدیر یک روزنامه غربگرا ابراز امیدواری کرد سفارت آمریکا در ایران در میان مدت بازگشایی شود. سایت آریا […]

به گزارش هزار نیوز ؛

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

** کیهان

از شیطان چه خبر؟ منتظریم تشریف بیاورند!

مدیر یک روزنامه غربگرا ابراز امیدواری کرد سفارت آمریکا در ایران در میان مدت بازگشایی شود.

سایت آریا ضمن مصاحبه‌ای تریبون را به مدیر روزنامه شرق (مهدی رحمانیان) سپرد تا همزمان با هشدار مکرر رهبر معظم انقلاب مبنی بر تقلای استکبار برای گشایش دفتر حافظ منافع و… بگوید گشایش سفارت ایران و آمریکا دور از انتظار نیست(!)

رحمانیان درباره روابط ایران و آمریکا پس از توافق هسته‌ای گفت: در کوتاه مدت در مناسبات ایران و آمریکا اتفاق خاصی نخواهد افتاد. البته در دوره اوباما یک اتفاقاتی خواهد افتاد اما شاید اتفاق برجسته و مهمی نباشد مانند موضوع انگلیس که به گشایش سفارت در تهران کشیده شد به این گستردگی نباشد. اما قطعا فضایی ایجاد خواهد شد که با بهبود روابط در حوزه‌هایی  پیش برویم و نهایتا دور از ذهن نیست که سفارت کشورها باز شود چون کوبا پس از 50 سال سفارتها را باز کردند ما هم در نهایت در یک دوره میان مدت به یک تفاهمی خواهیم رسید.

گفتنی است روزنامه شرق از روزنامه‌هایی است که مشخصاً در طول 7-8 سال اخیر مشغول بزک کردن سیمای شیطان بزرگ و قبح‌زدایی از رابطه با آمریکا بوده است… این روزنامه زمانی به صراحت نوشت که اگر تقوای اتمی داشته باشیم آمریکا به ما اجازه می‌دهد مانند پاکستان حتی بمب اتمی هم داشته باشیم(!)

رحمانیان همچنین در مصاحبه با آریا خواستار معامله بر سر سوریه و یمن شده و می‌گوید: نمی‌توان عربستان را نادیده گرفت و من تصور می‌کنم در این بحث بتوانیم به نقطه مثبتی برسیم، چون خود عربستانی‌ها پی بردند که بدون حضور ایران نمی‌توانند مسائل منطقه را حل کنند. شنیده شده است که حتی عربستانی‌ها پیغام‌هایی دادند که ما در سوریه چگونه عمل کنیم و آنها در یمن چگونه عمل کنند که بتوان به یک نقطه مشترک رسید.

یادآور می‌شود سایت آریا توسط امیر محبیان از عناصر شبه اصولگرا که ارتباطات ارگانیک با برخی محافل اصلاح‌طلب و دولتی دارد، اداره می‌شود.

اختلاف مقامات اقتصادی دولت سرانجام به کجا می‌رسد؟

تشدید اختلاف‌نظر مقامات ارشد اقتصادی، سرانجام پای این ماجرا را به روزنامه‌های حامی دولت نیز کشاند.

روزنامه آرمان با بیان اینکه «دولتمردان بر سر مسائل حساس اقتصادی هم‌نظر نیستند» نوشت: اگر چه به نظر می‌رسد دولتمردان ارشد در موارد بسیاری هم‌عقیده و همراه هستند اما در میان دولتمردان ارشد اختلافاتی هم دیده می‌شود؛ تا جایی که پای روحانی و نوبخت به حل اختلافات گشوده شد. این اختلافات بر سر چه مسائلی است؟ به گزارش اقتصاد نیوز، شاید یکی از مهم‌ترین اختلاف‌های دیدگاه اخیر را بتوان اختلاف میان رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت بر سر ماجرای قیمت خودرو و ادبیات خاص آقای وزیر دید. آن‌طور که ایسنا به نقل از حسین فریدون دستیار ارشد رئیس‌جمهور منتشر کرده بود «دکتر روحانی درباره اظهارات اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تحریم‌کنندگان خرید خودروهای صفر کیلومتر داخلی به نعمت‌زاده تذکر داده و به وی گفته باید رفتار ما با منتقدان، محترمانه باشد.»

اختلاف دیگر، میان رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس صندوق توسعه ملی است. اختلافی که اظهارات تند هفته گذشته صفدر حسینی از آن پرده برداشت و این موضوع را رسانه‌ای کرد. صفدر حسینی ابتدا در نشست اتاق تهران و بعد از آن در گفت‌وگو با مهر انتقادات بی‌سابقه‌ای نسبت به عملکرد بانک مرکزی مطرح کرد و گفت: بانک مرکزی احساس می‌کند، پول صندوق توسعه ملی مشاع است و حق سرمایه‌گذاری دارد. این بانک عادت کرده که با پول درآمدهای نفتی کار کند. اما انتقادات حسینی به همین موارد محدود نشد و وی از رویه بانک مرکزی درباره منابع صندوق توسعه ملی گلایه کرد و گفت: «بانک مرکزی متاسفانه محرم خوبی برای پول‌های صندوق توسعه ملی در گذشته نبوده، منابع ما نزد بانک مرکزی است و باید پروژه‌هایی که این صندوق معرفی می‌کند، در اولویت پرداخت قرار گیرد نه اینکه بانک مرکزی برای بخش‌های دیگری که دلخواه خودش است، هزینه کند.» حسینی با اعلام استقلال‌خواهی از بانک مرکزی از نامه‌نگاری با رئیس‌جمهور و گزارش تخلفات بانک مرکزی هم خبر داد. اما روز بعد معاون ارزی بانک مرکزی در گفت‌وگو با ایرنا گفت: «واقعیت این است که از سخنان رئیس صندوق تعجب کردم. ما رابطه خیلی نزدیک و خوبی داریم و همیشه به راحتی امکان ارتباط و انعکاس نظرات و رفع ابهامات بین صندوق و واحد مربوطه در بانک مرکزی وجود دارد، بنابراین هرگونه سوال یا ایرادی را می‌توانند با مقامات ارشد بانک مطرح بفرمایند.» اما حسینی اعلام کرده که درباره تخلفات بانک مرکزی نامه‌ای به روحانی نوشته و موارد تخلف را گزارش داده است و باید منتظر ماند و دید این اختلاف چقدر است و چگونه حل خواهد شد.
آرمان ادامه می‌دهد: اما تنها صندوق توسعه ملی نیست که به دست‌اندازی بانک مرکزی بر منابع ارزی‌اش انتقاد دارد. خود بانک مرکزی هم در جایگاه شاکی قرار دارد و درباره تامین اعتبارات سایر بخش‌ها و وزارتخانه‌ها اختلاف‌نظراتی با دولتمردان دارد. ولی‌الله سیف در گفت‌وگویی که با شماره ویژه هفته‌نامه تجارت فردا داشته از اختلاف خود با محمدرضا نعمت‌زاده پرده برداشت. اختلافی که ریشه در فشار وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بر بانک مرکزی برای تامین مالی بنگاه‌ها دارد. بخش صنعت در انتظار منابعی برای خروج از رکود است و در این میان سیف در معرض فشار قرار دارد که چرا نقدینگی مورد نیاز را تامین نمی‌کند.

اما در سوی دیگر ماجرا، هم داستان مهار تورم با کمک سیاست‌های انقباضی است و هم کمبود نقدینگی بانک‌ها. همین عاملی است که اختلاف‌نظر در میان دو عضو ارشد کابینه بالا بگیرد. چون یکی نیازمند اعتبار است و دست دیگری در تامین آن بسته است. اما سیف تنها با نعمت‌زاده اختلاف دیدگاه ندارد. مواردی از اختلاف دیدگاه میان وزیر راه و شهرسازی و رئیس‌کل بانک مرکزی هم دیده می‌شود. اگرچه بانک مرکزی و وزارت راه دولت یازدهم برخلاف دولت قبل بر سر تامین اعتبارات مسکن مهر اختلافی نداشتند و آخوندی معتقد بود اعتبارات مسکن مهر از مکان دیگری باید تامین شود، اما این اختلاف دیدگاه درباره وام مسکن دیده می‌شود. طرح افزایش وام مسکن بعد از تایید آخوندی و معاون اول رئیس‌جمهور مدتی در انتظار تایید سیف ماند و در نهایت زمانی که سیف هم داستان افزایش وام را پذیرفت، آخوندی درخواست کرد تا حد ممکن علاوه بر بانک مسکن دیگر بانک‌ها هم درگیر تامین اعتبارات وام مسکن شوند و بارها بر این موضوع تاکید و پافشاری کرد. اما سیف در این مورد گویا نظر دیگری داشت.

صادرات برق هم محل اختلاف‌نظر وزیر نیرو و نفت شده است. در هفته دولت بيژن نامدار زنگنه و حمید چیت‌چیان در دو نشست خبری جداگانه دو واکنش متفاوت به صادرات برق از خود نشان دادند. در حالی بیژن نامدار زنگنه، وزارت نیرویی‌ها را به ارزان‌فروشی برق متهم می‌کند که حمید چیت‌چیان، صادرات برق را اقتصادی می‌داند. اما داستان این اختلاف دیدگاه تازه نیست و مدت‌هاست که میان این دو وزارتخانه در جریان است. چیت‌چیان در نشست خبری اخیر خود گفته است: «اصل صادرات برق نیاز به مذاکره با هیچ دستگاهی ندارد. اگر ایران که بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گاز جهان است، نتواند برق تولید و صادر کند پس صادرات برق در کجای جهان و برای کدام کشورها اقتصادی است؟» اما همان روز زنگنه در نشست خبری دیگری خطاب به وزارت نیرو خواست که مفت‌فروشی برق را متوقف کنند.

معاون وزیر خارجه استدلال روحانی را رد می‌کند

پس از 2 ماه انکار مقامات دولت و وزارت‌خارجه، معاون وزیر خارجه اذعان کرد توافق برجام الزام‌آور است.

اهمیت تازه‌ترین اظهارات عراقچی در این است که برخی مقامات از جمله رئیس‌جمهور و سخنگوی دولت و… تا قبل از فصل‌الخطاب رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم تصمیم‌گیری مجلس از سوی نمایندگان ملت، مدعی بودند برجام نباید در مجلس تصویب شود چون اصلا تعهدآور نیست بلکه مکانیزم اجرایی ان‌پی‌تی است که به صورت داوطلبانه اجرا می‌شود!

اما عباس عراقچی دیروز در جلسه کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس تصریح کرد: برجام، ضمیمه قطعنامه و بخشی از قطعنامه است. ارزش قطعنامه‌های شورای امنیت را دارد و به لحاظ حقوقی برابر است با قطعنامه‌های شورای امنیت و به لحاظ حقوق بین‌الملل برای کشورها و دولت‌ها الزام‌آور  می‌شود.

وی می‌افزاید: قطعنامه بخشی از برجام نیست. اگر برجام را نقض کنید، قطعنامه را نقض کرده‌اید. اگر قطعنامه نقض شود ساز و کاری برای بازگشت تحریم‌ها وجود ندارد.

اذعان معاون وزارت خارجه به الزام‌آوری برجام در حقیقت تأیید بر این واقعیت است که برجام به اعتبار تعهد‌آور بودن، مشمول اصول 77 و 125 قانون اساسی در زمینه الزام‌ بررسی و تصویب توافقات تعهدآور بین‌المللی در مجلس است؛ همچنان که اظهارات آقای روحانی مبنی بر داوطلبانه بودن اجرای برجام را هم زیر سوال می‌برد.

یادآور می‌شود حدفاصل سال‌های 82 تا 84 نیز برخی محدودیت‌ها و تعلیق‌ها به اسم اقدام داوطلبانه به اجرا درآمد و تعلیق 6 ماهه 2/5 سال به طول انجامید. زمانی هم که ایران به خاطر بدعهدی طرف غربی به تعلیق‌های داوطلبانه پایان داد، طرف غربی شروع به صدور قطعنامه علیه ایران کرد.

این نکته نیز گفتنی است که به اعتبار عدم توازن و همزمان نبودن تعهدات طرفین در برجام، و نیز برگشت‌ناپذیری تعهدات مقابل در مقابل برگشت‌پذیری وعده تعلیق یا توقف تحریم‌ها، لازم است ایرادهای جدی برجام برطرف شود و در غیر این صورت غیرقابل اجراست.

مسیر صعودی نرخ ارز برخلاف هیجان لوزان و وین

قیمت ارز این روزها بالاترین نرخ را در سال جاری تجربه می‌کند و از جمله دلار به بالای 3400 تومان صعود کرده است. این در حالی است که در بحبوحه بیانیه هسته‌ای لوزان و توافق وین ادعا می‌شد گشایش‌های اقتصادی در راه است و از جمله ارزش پول‌ ملی بیشتر خواهد شد. اکنون 5 ماه از بیانیه لوزان و حدود 2 ماه از توافق وین می‌گذرد.

روزنامه شرق دیروز در گزارشی نوشت: دلار هر روز رکورد جدیدتری را به نام خود ثبت می‌کند. این ارز عمده، خود را به سه هزار و 434 تومان رساند. این رکورد، بالاترین رکورد برای دلار در سال جاری محسوب می‌شود. مصطفی قدرتی، معامله‌گر ارز و سکه در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: دلار بعد از اینکه خود را به سه هزار و 434 تومان رساند. در اواخر بازار تا سه هزار و 428 تومان افت کرد. عوامل بانکی نیزهمچنان بر نرخی زیر سه هزار و 400 تومان اصرار دارند. دیروز نرخی که این گروه برای دلار اعلام کردند، سه هزار و 399 تومان بود. نکته‌ای که اغلب صرافان در بازار دیروز بر آن تاکید داشتند، کم بودن دلار نقدی در بازار بود؛ در حالی که متولی اصلی تزریق دلار به بازار بانک مرکزی است.

روزنامه اعتماد نیز در گزارش مشابهی خاطرنشان کرد: تقاضا و قیمت‌ها در 2 بازار سکه و ارز رشد کرده است. آخرین تحولات بازار طلا و ارز، از رشد 44 تومانی قیمت دلار و 500 تومانی قیمت سکه حکایت دارد. نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح امامی یکشنبه در بازار 921 هزار و 500 تومان، بهار آزادی 920 هزار تومان، نیم سکه 471 هزار تومان، ربع سکه 261 هزار تومان و سکه گرمی 171 هزار تومان اعلام شد.

به گفته فعالان، در سومین ماه تابستان تقاضا در  بازار ارز بالا رفته است، تقاضایی که بیشتر به دو شکل «آربیتراژی» و «فصلی» وجود دارد. با بالا رفتن خریداران ارز، معامله‌گران غیررسمی نیز کوشش کرده‌اند با ایجاد جو روانی و حرکات هیجانی، دامنه نوسانات دلار را بیشتر کنند.

** خراسان

گزارش يک مسئول از 80 هکتار ساخت و ساز غيرمجاز در شمال

 

بر اساس گزارش يک مقام مسئول در دولت به تعدادي از مسئولان اجرايي، اعلام شده است که علي رغم تلاش ها و تاکيدات صورت گرفته، در سالهاي گذشته فقط در اراضي حاشيه يکي از شهرهاي مهم شمال کشور، ساخت و سازهاي غيرمجاز در حجم وسيع و تراکم زياد صورت گرفته که سطح آن به 80 هکتار مي رسد. در اين گزارش همچنين اعلام شده است که برخي از اين ساخت و سازهاي غيرمجاز، تا 5 طبقه تراکم دارند که ضرورت اتخاذ تدابير شديد و برخوردهاي قانوني با اين تخلفات به شدت احساس مي شود.

مجوز دولت به نوبخت براي خريد 31 ويتارا و 62 پژو

 

بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول ارشد اجرايي به محمدباقر نوبخت، سازمان مديريت و برنامه ريزي مجاز شده است نسبت به خريد 31 دستگاه خودروي سواري سوزوکي گرندويتارا و 62 دستگاه خودروي سواري پژو پارس (ELX) از محل اعتبارات مصوب جهت واگذاري به زيرمجموعه هاي استاني اقدام کند. بر اساس اين ابلاغيه، سهميه هر يک از سازمان هاي مديريت و برنامه ريزي استان ها توسط سازمان مديريت کشور تعيين مي شود.

** جمهوری اسلامی

اعدام زن روزنامه نگار و پدرش توسط داعش

* یک روزنامه‌نگار زن به همراه پدرش در منطقه قیاره در جنوب موصل اعدام شد. این اعدام که در ادامه سلسله جنایات گروه تروریستی – تکفیری – بعثی داعشی در عراق صورت گرفته است، خشم جوامع مطبوعاتی و رسانه‌ای عراق را برانگیخت. رسانه‌های عراقی اعلام کردند: عناصر داعش در زمستان گذشته، خانم «اخلاص غانم الساعاتی» روزنامه‌نگار عراقی را همراه پدرش دستگیر کرده و به مخفی‌گاه خود در 290 کیلومتری شمال بغداد انتقال دادند. به گفته این منابع، خانم ساعاتی خبرنگار یک روزنامه محلی وابسته به شورای استانی استان نینوا و پدرش نیز از عوامل توزیع این روزنامه بود. این پدر و دختر، با شلیک گلوله‌های مستقیم و با فاصله کوتاه در دم جان باختند.

دستگیری سه دختر سوری به دست داعش

* رسانه‌ها خبر از دستگیری سه دختر سوری به دست داعش دادند. گروه تروریستی داعش، سه دختر را در خیابان «تل ابیض» شهر «رقه» به جرم بلند خندیدن! دستگیر کرد. شهر رقه پایگاه اصلی داعش در سوریه است و این گروه تروریستی مناطق تحت سیطره خود در سوریه را از این شهر اداره می‌کند.

محکومیت پنج سال زندان و 70 ضربه شلاق به خاطر حمایت از انصارالله

* دادگاه کیفری استان جده یک شهروند یمنی را به خاطر حمایت از جنبش انصارالله یمن به پنج سال زندان و 70 ضربه شلاق محکوم کرد.به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه سعودی الریاض نوشت اتهام این شهروند یمنی، فریاد حمایت از جنبش انصارالله در حرم مکی، پیگیری اخبار و گزارش‌های شبکه تلویزیونی المسیره وابسته به جنبش انصارالله و چندبار ورود غیرقانونی و اقامت در عربستان اعلام شده است. دادگاه، این شهروند یمنی را به تحمل پنج سال زندان از زمان بازداشت براساس مفاد مختلف قانون قضایی سعودی و 70 ضربه شلاق در یک مرحله و اخراج از عربستان بعد از پایان محکومیت، محکوم کرد. وی همچنین از ورود به عربستان در آینده منع شده است.

** قانون

وزیر کشور عزادار شد

ايلنا در پی درگذشت برادر وزیر کشور معاونان، مدیران و کارکنان وزارت کشور در پیامی این مصیبت را به وی تسلیت گفتند.در پیام تسلیت کارکنان وزارت کشور خطاب به عبدالرضا رحمانی فضلی آمده است: بی شک وصول به مقام رضا در درگاه حضرت احدیت فی‌الجمله از مسیر صبر و شکیبايی در برابر مصیبت‌ها حاصل می شود که ان‌شاء‌ا… پاداش جنابعالی و سایر بازماندگان آن فقید سعید در این ابتلا باشد.مرحوم عبدالرحیم رحمانی‌فضلی يكشنبه شب براثر سکته مغزی درگذشت.

هیات پارلمانی ایران به بلژیک می‎رود

تابناك تارنمای بلژیکی ست سور ست اعلام کرد هیات پارلمانی ایرانی متشکل از پنج نماینده مجلس شورای اسلامی در چارچوب اتحادیه بین المجالس از 6 تا 9 اکتبر (14 تا 17 مهر) به بلژیک سفر خواهد کرد.سناتور پل وان دن دریسش رئیس گروه بلژیکی اتحادیه بین‌المجالس، روزیکشنبه خبر داد این دیدار در پی تماس‌های مکرر با سفارت ایران برنامه ریزی شده است.گروه پارلمانی بلژیک و درک وان در مالن از اعضای پارلمانی که ریاست گروه دوستی ایران- بلژیک را برعهده دارد، با اشاره به مدت زمان طولانی که هیات ایرانی سفری رسمی به کشورشان نداشته، عنوان کردند طی 10 سال گذشته تماس های پراکنده با سیاستمداران ایرانی تنها در زمان سفر آنها به پارلمان اروپا محقق شده است. مالن همچنین ابراز امیدواری کرد در این سفر دو طرف ایرانی و بلژیکی در مورد توافق هسته ای که میان ایران و قدرت‌های گروه 1+5 شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه حاصل شد، تبادل نظر کنند.

ایران امن‌ترین آسمان غرب آسیا را دارد

باشگاه خبرنگاران فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) گفت: قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) وظایف خود را کامل انجام می‌دهد و به همین دلیل ایران امن‌ترین آسمان غرب آسیا را دارد.امیر سرتیپ «فرزاد اسماعیلی» درباره توانمندی و آمادگی قرارگاه برای مقابله با تهدیدات اظهار داشت:  پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) یگانی است که در نقاط «صعب المعیشتی» فعالیت می‌کند و ماموریت خود را با اقتدار انجام می‌دهد.فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) درباره فعالیت‌های معنوی و قرآنی  قرارگاه خاطرنشان کرد: از ابتدای تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) فعالیت‌های معنوی و انس با قرآن کریم مجدانه پیگیری شده و تمام پرسنل در جهت توسعه فعالیت‌های قرآنی گام برمی‌دارند.

آخرين وضعيت پرونده دو پليس خاطي سعودي

مهر رئيس سازمان حج و زيارت ضمن اعلام آخرين وضعيت پرونده دو پليس خاطي عربستان گفت: نتيجه راي نهايي دو پليس خاطي عربستان هنوز مشخص نشده و تعلل صورت گرفته در اين خصوص توجيهي ندارد.سعيد اوحدي در مورد دادگاه دو پليس خاطي عربستان افزود: تاکنون دو دادگاه براي رسيدگي به پرونده اين دو پليس خاطي تشکيل شده اما هنوز نتيجه نهايي اعلام نشده است.وي با اشاره به اينکه پيگيري موضوع دو پليس مجرم سعودي با وزارت امور خارجه است، گفت: اميدواريم با پيگيري اين وزارتخانه، به‌زودي شاهد محاکمه نهايي اين دو مجرم باشيم و راي براي آنها صادر شود.

بیانیه مشترک روسای جمهور ایران و قرقیزستان

ايسنا در بیانیه مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان که در پایان سفر «آلمازبک‌آتامبایف» به تهران منتشر شد، بر گسترش بیش از پیش همکاری‌های دو کشور در عرصه های مورد علاقه تاکید شده است. رئیس جمهور قرقیزستان به دعوت رسمی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی و با هدف تعمیق و تحکیم روابط دوستانه و برادرانه میان تهران و بیشکک ، سیزدهم شهریورماه سفر رسمی دو روزه خود را به تهران آغاز کرد.

موافقان و مخالفان برجام تسلیم قانون باشند

ایرنا عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: برجام هرگز به معنای نفرت زدایی از آمریکا نیست و رهبر معظم انقلاب بار‌ها بر این نکته تاکید داشته‌اند. احمدخاتمي ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در این مسئله فرمودند باید مراحل قانونی طی شود یعنی اینکه موافقان و مخالفان برجام باید تسلیم قانون باشند و اگر مراحل قانونی طی شد، همه باید در برابر قانون تسلیم باشند. امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مسئله دوم فوق مسئله برجام است، گفت: منظور از فوق برجام این است که هرگز مسئله برجام به معنای نفرت زدایی از آمریکا نیست، اینکه می‌گویم فوق برجام به دلیل آن است که از عید سعید فطر تا کنون بار‌ها و بار‌ها رهبر معظم انقلاب بر نفرت از آمریکا تاکید کرده‌اند. آیت ا… خاتمی افزود: با اینکه رهبر معظم انقلاب قبل از آن هم صد‌ها بار بر نفرت مردم ایران از آمریکا تاکید داشته‌اند اما در این مدت کمتر سخنرانی است که معظم له ارائه کرده باشند و در آن نفرت از آمریکا مطرح نباشد.

** آرمان

كمك راننده ايراني به پناهجويان

شنیده شد که يك راننده تاكسي در اتريش كه اصالتا ايراني است، به عنوان مترجم فارسي و دري و جهت كمك به پناهجويان افغان به ايستگاه قطار وين رفته است. «پارسينه» نوشت؛ يكي از خبرنگاران غربي در صفحه توئيتر خود با انتشار عكسي نوشت: اين ايراني با نصب كارتي روي سينه‌اش نوشته است «فارسي» تا افرادي كه نياز به مترجم دارند راحت‌تر بتوانند مشكل خود را با نيروهاي دولتي در ميان بگذارند.
نامه محرمانه علیه دودی‌های لیگ برتر فوتبال

شنیده شد که فصل‌آینده، از بازیکنان لیگ برتر فوتبال کشورمان تست خون و تست فالو آپ گرفته می‌شود. خبرآنلاین نوشت؛ هشدار به بازیکنان قلیانی، سیگاری، ترامادولی و… لیگ‌برتر. نامه‌ای محرمانه از سوی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال به دبیر‌کل این فدراسیون ارسال شده تا سریعاً سازوکاری را برای برخورد با متخلف‌ها در این زمینه تعیین کند. همین چند هفته پیش بود که خداداد عزیزی اعتراف کرد اکثر چهره‌های فوتبال قلیان می‌کشند. در این سال‌ها جسته و گریخته هم شایعات زیادی درباره نفوذ سیگار به فوتبال مطرح بوده و حتی بعضی از بازیکنان می‌گویند: «مگر بازیکنان خارجی برای آرامش سیگار نمی‌کشند؟ مشکلی وجود ندارد!»
ویزای عراق حذف نمی‌شود

شنیده شد که سفیر ایران در عراق گفت: کشور عراق تصمیمی برای حذف ویزا در موسم اربعین ندارد، البته ما تلاش خواهیم کرد تسهیلاتی برای ویزای زائران اربعین از عراق دریافت کنیم. فرارو نوشت؛ درحالی‌که پیش ثبت نام پیاده‌روی اربعین از روز گذشته 15 شهریورماه آغاز شده، مدیرعامل شرکت شمسا که ریاست کمیته اسکان، تغذیه و تدارکات ستاد اربعین در ایران را به عهده دارد به عراق رفت تا با حسن دانائی‌فر، سفیر ایران در عراق و همچنین رییس ستاد اربعین در عراق گفت‌وگو کند. ناصر خدرنژاد، رئیس کمیته اسکان، تغذیه و تدارکات ستاد مرکزی اربعین در ایران ضمن تشریح اقدامات صورت‌گرفته در ایران از حسن دانائی‌فر درخواست کرد تا ستاد عراق برای خدمات‌دهی به زائرین اربعین هماهنگی‌های لازم را با استانداری‌های شهرهای زیارتی عراق انجام دهد.
توصيه شفيعي‌جم به هوادارانش

شنیده شد که رضا شفيعي‌جم با انتشار تصويري از اعلام نيازها براي راي دادن به وي در خندوانه، از مردم و هوادارانش خواست كه اين كارها را متوقف كنند. «باشگاه خبرنگاران» نوشت، اين بازيگر طنز در صفحه اينستاگرامش نوشت: دوستان و هواداران عزيزم خواهشا از اين اعلام نيازها نكنيد. اين انرژي رو براي خيريه‌ها بگذاريد. اين فقط يك مسابقه بود. حق و ناحق، خوب و ضعيف… تمام شد. رسالت و عشق من كارمه، ممنون از لطفتون. بر اساس اين گزارش، برنامه خندوانه با اجراي رامبد جوان در حال برگزاري مسابقه‌اي براي انتخاب بهترين‌خنداننده با حضور بازيگران طنز است. در چارچوب اين مسابقه، رضا شفيعي‌جم با شقايق دهقان به رقابت پرداخت كه دهقان توانست تعداد آراي بيشتري را كسب كند.
مداحان به بهارستان نيايند

شنیده شد که عضو كميسيون امنيت ملي مجلس اعلام كرد كه ورود مداحان به انتخابات به جايگاه آنان آسيب وارد مي‌كند. نامه نيوز نوشت؛ حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا درباره اعلام آمادگي برخي از مداحان مبني بر ارائه ليست در انتخابات مجلس دهم گفت: كشور ما يك كشور آزاد است و همه گروه‌ها مي‌توانند به صورت آزاد در مسائل ورود پيدا كنند و به عنوان مجموعه‌اي مستقل مي‌توانند از كساني طرفداري كنند. عضو كميسيون امنيت ملي مجلس اظهار داشت: اينكه ما برخي گروه‌ها را به برخي حوزه‌ها بكشانيم آسيب به اين مجموعه‌ها مي‌رساند يعني مجموعه‌هايی كه بين مردم مجموعه‌هاي ارزشي و ولايي و مورد احترام بودند نبايد وارد اين مسائل كنيم. سبحاني‌نيا بيان كرد: اينكه بخواهيم در قالب گروهي اين‌چنيني مانند مداحان ليستي ارائه دهيم، خيلي موردپسند جامعه نيست و قطعا به جايگاه‌هاي اين مجموعه‌ها نيز آسيب مي‌رساند.
آخرين وضعيت پرونده دو پليس خاطي عربستان

شنیده شد که رئيس سازمان حج و زيارت ضمن اعلام آخرين وضعيت پرونده دو پليس خاطي عربستان گفت: نتيجه راي نهايي دو پليس خاطي عربستان هنوز مشخص نشده و تعلل صورت گرفته در اين خصوص توجيهي ندارد. مهر نوشت؛ سعيد اوحدي درباره دادگاه دو پليس خاطي عربستان افزود: تاكنون دو دادگاه براي رسيدگي به پرونده اين دو پليس خاطي تشكيل شده، اما هنوز نتيجه نهايي اعلام نشده است. وي با اشاره به اينكه پيگيري موضوع دو پليس مجرم سعودي با وزارت امور خارجه است، گفت: اميدواريم با پيگيري اين وزارتخانه، به زودي شاهد محاكمه نهايي اين دو مجرم باشيم و راي براي آنها صادر شود. وی با تاكيد بر اينكه تعلل صورت گرفته تا امروز توجيهي ندارد، افزود: شرط ازسرگيري عمره، اعلام راي نهايي اين دو پليس مجرم و صدور راي براي آنهاست.
پناهجويان ايراني به دنبال ترك كامبوج

شنیده شد که پناهندگان ايراني و غيرايراني كه براساس سياست و قرارداد كانبرا و كامبوج سه ماه قبل به اين كشور جنوب شرق آسيا منتقل شدند، قصد ترك كامبوج را دارند. ايرنا نوشت؛ چهار پناهجو از جمله سه ايراني جزو نخستين گروه پناهجويان استراليا بودند كه خرداد ماه امسال پس از رد درخواست پناهندگي‌شان به كامبوج منتقل شدند و يكي از اين افراد پس از گذشت سه ماه خواستار بازگشت به كشور خود شد. تارنماي «سيدني مورنينگ هرالد» روز دوشنبه اعلام كرد يكي از چهار پناهنده كه براساس معامله كانبرا – پنوم پن به ارزش 40 ميليون دلار استراليا وارد كشور فقير كانبوج در جنوب شرق آسيا شده است مي‌خواهد اين كشور را ترك كند. سه نفر ديگر شامل يك زوج ايراني و يك مرد ايراني نيز درباره زندگي خود در «پنوم پن» پايتخت كامبوج شكايتي مطرح كرده‌اند. مقامات كامبوج اعلام كردند مرد 24 ساله روهينگيايي و از مسلمانان ميانمار كه به‌دنبال آزار بوداييان تندرو اين كشور را ترك كرده بود، مي‌خواهد به ميهنش بازگردد.
چه كساني سرقت اموال دولتي را برنامه‌ريزي كردند؟

شنیده شد که رئيس سابق موزه هنرهاي معاصر گفت: ممكن است در جريان خارج كردن آثار هنري وزارت ارشاد و فروش آنها، يك تباني صورت گرفته باشد و افراد ديگري از بيرون، شخص خاطي را هدايت كرده باشند. انتخاب نوشت؛ حبيب‌ا… صادقي با اشاره به آنچه تحت عنوان «خيانت امين‌اموال در خارج كردن و فروش چند اثر از دفتر هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد» مطرح شده است، اظهار كرد: امين‌اموال به اين راحتي نمي‌تواند شي‌اي را از مجموعه خارج كند. البته من از ضوابط خروج آثار در اين سال‌ها اطلاع كاملي ندارم، اما ممكن است اين اتفاق بدون اطلاع مسئولان رخ داده باشد. او با بيان اينكه در هر دوره‌اي معمولا يك كار خبري نسبت به مديران مختلف راه مي‌افتد كه فكر مي‌كنم اين هم نمونه‌اي از آن كارها باشد، اعتقاد خود را اينگونه توضيح داد: به نظر من، علي مرادخاني (معاون هنري وزير ارشاد) و مجيد ملانوروزي (مديركل مركز هنرهاي تجسمي و رئيس موزه هنرهاي معاصر) آدم‌هاي سالمي هستند و نمي‌توان آنها را هم‌دست كسي دانست كه اين كار را كرده است. با اين حساب، بعيد مي‌دانم كه رئيس مركز هنرهاي تجسمي رسيد خروج آثار را امضا كرده باشد. به نظر من، افراد ديگري از بيرون، شخص خاطي را هدايت كرده‌اند.

** شرق

برگزاری مراسم گرامیداشت آیت‌الله طالقانی
شرق: به مناسبت سی‌وششمین سالگرد رحلت مجاهد ستوده، آیت‌الله طالقانی، مجلس بزرگداشتی روز ١٩ شهریور برگزار می‌شود. این مراسم پنجشنبه از ساعت ١٦:٣٠ در کانون توحید خواهد بود. کانون توحید واقع در میدان توحید، خیابان پرچم است.

پیام تسلیت رؤسای جمهوری و مجلس به رحمانی‌فضلی
ایسنا: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در پیامی به عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، درگذشت برادر او را تسلیت گفت و از درگاه خداوند متعال براي آن فقيد سعيد، رحمت و مغفرت واسعه الهي و براي بازماندگان صبر و اجر مسئلت کرد. علی لاریجانی، رئیس مجلس، نیز در پیامی درگذشت برادر وزیر کشور را به «رحمانی‌فضلی» تسلیت گفت. برادر «رحمانی‌فضلی» یکشنبه‌شب بر اثر سکته مغزی دار فانی را وداع گفت.

واردات ١٤ تن سنگ‌پا در دولت سابق
ایلنا: براساس اعلام سازمان توسعه تجارت ایران در دولت نهم و دهم، حجم برخی اقلام واردشده به کشور به میزان ٨٣٠ تن مدادتراش و تیغه، ٢٤٧ تن مدادپاکن، ٧٨٠ تن میخ، میخ سر پهن و پونز، ٧٨٠ کیلو رخت‌آویز چوبی، ٧١٣ تن سیر، ٣٨٨ تن عدس، ١٨٤ تن زردچوبه، ٤٨ تن نخودفرنگی، ١٦٠ تن قرقره و ماسوره، ١٦٠ کیلو خمیر بازی، یک تن انواع شمع، ١٤ تن سنگ‌پا، ١٦ تن واکس کفش، ١٠ تن زیپ و ٣٥ تن سوزن دوزندگی بوده است.

انبار لويي: هیچ‌گاه نخواهید دید که کسی از مؤتلفه اسلامی با هاشمی پیمان ببندد
فارس: محمدکاظم انبارلویی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه، گفت: شورای هماهنگی اصولگرایان تا ماه آینده مشخص می‌شود. انبارلویی درباره حمایت حزب مؤتلفه از هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه شما هیچ‌گاه نخواهید دید که کسی از مؤتلفه اسلامی با هاشمی پیمان ببندد، گفت: آقای هاشمی هیچ وقت بعد از دولت اصلاحات در جریان اصولگرایی نبود، از زمان تشکیل کارگزاران این آقا خودش را از اصولگرایی جدا کرد، البته نباید در مخالفت با هاشمی از رهبری جلو زد.


** ایران

سلطانی: اعدام هم نمی‌تواند پرونده زنجانی را ببندد

یک عضو کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس معتقد است، حتی گزینه اعدام هم نمی‌تواند پرونده بابک زنجانی را ببندد. امیرعباس سلطانی نماینده بروجرد در گفت‌و‌گو با «باشگاه خبرنگاران جوان»، با بیان اینکه «تا به حال قوه قضائیه پاسخ نامه نگاری مبنی بر تقاضای دیدار با زنجانی را نداده»، تأکید کرد: «تقاضای دیدار ما با بابک زنجانی از قوه قضائیه به هیچ‌وجه منتفی نخواهد شد.»

سلطانی با بیان اینکه «پیگیری پرونده بابک زنجانی از سوی نمایندگان تنها به شخص زنجانی ختم نمی‌شود»، تصریح کرد: «بابک زنجانی تنها ویترین بوده و ما به دنبال شناسایی کسانی هستیم که زنجانی را به هرحال ساخته و پرداخته کرده‌اند.» عضو کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: «حتی اعدام بابک زنجانی هم نمی‌تواند باعث بازگشت دارایی‌های مملکت شود، چرا که ما به دنبال دست‌های پشت پرده در پرورش بابک زنجانی هستیم و صرفاً با دست برداشتن از پرونده زنجانی موضوع مذکور را پایان یافته نمی‌بینیم.»

تشکر «اوباما» از «پاول» بابت حمایت از «برجام»


رئیس جمهوری امریکا در پیامی توئیتری از کالین پاول، وزیر خارجه ایالات متحده در دوران ریاست‌جمهوری «جورج بوش»، به علت حمایت از «برجام» تشکر کرد. به گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان»، در پیام توئیتری «باراک اوباما» آمده است: «کالین! از شما به دلیل حمایت از این طرح مهم برای کشور تشکر می‌کنم. شما با تجربه و تخصص خود از این طرح مهم حمایت کردید.»

مواضع ضدایرانی «اردوغان»


رئیس جمهوری ترکیه با ادعای اینکه «ایران و روسیه مسئول بروز بحران آوارگان در اروپا هستند»، گفت: «این کشورها هرگز به دنبال میانجیگری در اوضاع سوریه نیستند، آنها همواره از بشار اسد حمایت کرده‌اند. آنها هرگز به این موضوع که چگونه باید این رهبر ظالم را از قدرت ساقط کرد فکر نمی‌کنند.»

به گزارش خبرگزاری «صدا و سیما» به نقل از خبرگزاری «آناتولی»، «اردوغان» ادامه داد: «کارهایی است که ایران و روسیه باید انجام دهند. آنها کشورهای حامی سوریه هستند. من این موضوع را به طور علنی اعلام می‌کنم زیرا قبلاً در این خصوص با آنها (رهبران روسیه و ایران) صحبت کرده‌ام. چاره‌ای جز گفتن این مطلب ندارم زیرا ناراحت هستم. ایران و روسیه سلاح و پول در اختیار بشار اسد قرار می‌دهند و از رژیم سوریه حمایت می‌کنند. همه تلاش‌های آنها در جهت حذف مخالفان (سوری)‌ قرار دارد.» اردوغان همچنین ادعایی عجیب را مطرح کرد و گفت: داعش با رژیم سوریه منسجم عمل می‌کند و در حال حاضر بزرگترین حامی این گروه است و آنهایی که نهایت تلاش خود را برای بقای این رژیم به کار گرفته‌اند، مسئول بروز این فجایع هستند.

واردات 14 تن «سنگ پا» در دولت سابق

«ایلنا» در گزارشی ضمن اشاره به اینکه «در دولت احمدی‌نژاد مردم ایران روز به روز فقیر و فقیرتر شدند، دیگر کمتر ایرانی قادر به خرید تولیدات درجه یک و 2 بود به طوری که حتی اگر امروز در یک محل، اجناسی با قیمت پایین به فروش برسد عموم مردم مشتری آن کالا خواهند بود و این نتیجه هشت سال تلاش دولت مهرورزی است»، نوشت: «حجم برخی اقلام به میزان 830 تن مداد تراش و تیغه، 247 تن مداد پاک‌کن، 780 تن میخ، میخ سر پهن و پونز، 780 کیلو رخت آویز چوبی، 713 تن سیر، 388 تن عدس، 184 تن زردچوبه، 48 تن نخود فرنگی، 160 تن قرقره و ماسوره، 160 کیلو خمیر بازی، یک تن انواع شمع، 14 تن سنگ پا، 16 تن واکس کفش، 10 تن زیپ و 35 تن سوزن دوزندگی بوده است.»

منبع : مشرق

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه