رفتن به بالا
  • Saturday - 5 September 2015 - 12:12
  • کد خبر : ۳۱۱۵۷

لینک کوتاه:

تدابیر رهبری در خصوص لغو تحریم ها عملیاتی شود/ نگذاریم با خنده از برجام سوء استفاده کنند

بهشتی پور با اشاره به اینکه مجلس باید در خصوص موضوع مهم و تاریخی هسته ای کشور نظرات کارشناسی خود را ارائه دهد گفت:به صرف روی خوش و زبان خوب دشمن نمی توان به آن اعتماد کرد،باید سازو کارها به قدری محکم باشد تا دشمن به هیچ وجه نتواند از آن سوء استفاده کند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، حسن بهشتی پور کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب،با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در جمع نمایندگان مجلس خبرگان گفت: توافق هسته ای ایران و ۵+۱ در خصوص مذاکرات هسته ای یک تعهد تاریخی است که طی سال های آینده باید اجرایی شود.


بهشتی پور با بیان اینکه رفتن برجام به مجلس یک موضوع مهم و اساسی است که باید اجرا شود اظهار کرد: برای پشتیبانی این موضوع لازم است که مجلس نظر خودش را در خصوص تایید و یا رد برجام ارائه کند.
وی با اشاره به اینکه موضوع هسته ای یک مسئله مهم و تاریخی کشور است ادامه داد: لازم است نمایندگان مردم در مجلس در خصوص این موضوع مهم نظرات خودشان را اظهار کنند.
کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: البته شورای عالی امنیت ملی به عنوان یک مرکز تخصصی نیز این موضوع را بررسی کرده و نظر خواهد داد.
بهشتی پور با اشاره به اینکه برای چنین موضوع مهمی مسئولیت جمعی و مشترک مشخص می کنند افزود: بسیار مهم است که مجلس شورای اسلامی حتما نظرش را در خصوص متن برجام ارائه کند.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه متن برجام به قطعنامه تبدیل شده در این مرحله بررسی و ارائه نظر دشوار تر شده است.
بهشتی پور بیان کرد: بیانات رهبر معظم انقلاب فصل الخطاب است که این موضوعات باید مورد توجه دولت و تیم مذاکره کننده قرار گیرد.
وی به بخش دیگر سخنان رهبرمعظم انقلاب در خصوص اینکه تحریم ها باید لغو شود نه تعلیق اشاره کرد و افزود: البته بر اساس متن برجام تحریم هایی که مربوط به اتحادیه اروپا و شورای عالی امنیت است لغو خواهد شد.
بهشتی پور با اشاره به اینکه بخشی از تحریم ها مربوط به خود امریکا است ادامه داد: البته امریکا گفته است که این تحریم ها را لغو نمی کنم بلکه آنها را متوقف می کنم.
کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر ادعای آمریکا اظهار کرد:بحث مهم و مورد اعتراض این است که اگر آمریکا تحریم ها را به حالت تعلیق درآورده و لغو نکند، ساز و کار تحریم ها همچنان باقی خواهد ماند.
وی ادامه داد: اگر چنین اتفاقی بیفتد در این خصوص ایران هم باید فعالیتش را به حالت تعلیق در بیاورد.
بهشتی پور گفت: بهانه رئیس جمهور امریکا این است که این بخش از تحریم ها که کنگره تصویب کرده را نمی توانیم لغو کنیم و نیاز به مصوبه کنگره دارد.
این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: البته از طرفی به دلیل اینکه اکثریت نمایندگان کنگره را جمهوری خواهان تشکیل می دهند اصولا نمی توانند این بخش از تحریم هایی که مربوط به کنگره است را لغو کنند.
وی ادامه داد: البته لغو بخشی از تحریم های امریکا در اختیار رئیس جمهور است که می تواند آنها را لغو کند که این موضوع در متن برجام پیش بینی نشده است.
بهشتی پور با بیان اینکه برجام در قطنامه وارد شده است بیان کرد: تیم مذاکره کننده ایرانی باید راهکاری را پیدا کند تا بتواند این تدبیر مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) را در خصوص لغو تحریم ها عملیاتی کند.
وی با اشاره به اینکه دشمن هرگز قابل اعتماد نبوده و این به عنوان یک اصل کلی مطرح است گفت: این موضوع تنها مربوط به امریکا نمی شود همه دشمنان را شامل می شود که باید مورد توجه تیم مذاکره کنند و تصمیم گیران باشد.
کارشناس مسائل سیاسی با تاکید براینکه به صرف روی خوش و زبان خوب دشمن نمی توان به آن اعتماد کرد یادآور شد: باید سازو کارها به قدری محکم باشد تا دشمن به هیچ وجه نتواند از آن سوء استفاده کند.
وی با بیان اینکه معمولا در توافقات بین المللی یکسری امور کلی وجود دارد که از آنها برداشت های متفاوتی می شود افزود: باید متن برجام را به گونه ای بررسی کنیم که امکان برداشت های متفاوت از آن به وجود نیاید.
بهشتی پور خاطرنشان کرد: هرگز نباید فریب لبخند و وعده های دشمن را خورد بلکه باید با دشمن جدی و محکم مذاکره کرد تا بتوانیم  آرمان ها را حفظ کنیم.

 

انتهای پیام/ف

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه