رفتن به بالا
  • Monday - 7 September 2015 - 09:39
  • کد خبر : ۳۱۲۱۶
665

لینک کوتاه:

تغییر سبد فرهنگی خانواده ایرانی و لزوم مقابله مؤثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگی

مقام معظم رهبری در حکم انتصاب اعضای جدید ” شورای عالی فضای مجازی” که طی روز های گذشته صورت گرفت، ضمن تعین وظایف و مأموریتهای شورای عالی فضای مجازی، دستور صریح خود در خصوص مقابله مؤثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگی  با این شوراء را نیز ابلاغ کردند.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، ترویج هنجارها، ‌ارزش‌ها و سبک زندگی اسلامی ایرانی و ممانعت از رخنه‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه و مقابله مؤثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگی و نیز ارتقای فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی جامعه یکی از 10 وظایفی بود که امام خامنه‌ای خطاب به اعضاء شورای عالی فضای مجازی ابلاغ کرده اند اما  در این سال‌ها چه آمده است و فاجعه بی توجهی به فرمان امام آنقدر شرمگین است که نمی‌توان در چهارمین سال تاسیس این شورا ادعا کرد که این وظیفه  اجرایی شده است.

665

امروزه خانواده ایرانی در سبد فرهنگی خود مواجه با شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی، رسانه‌های مدرن و … است که هر کدام به نوبه خود بخشی از فرآیند تأثیرگذاری در خانواده را هدف گرفته‌اند. بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای که به طور تخصصی تمام تمرکز خود را بر مقوله خانواده نهاده است و پیام مشترک برنامه‌های این شبکه‌ها عبارتند از: “ترویج خانواده‌های بی‌سامان ولجام گسیخته در مقابل ساختار خانواده، عادی سازی خیانت همسران به یکدیگر، عادی جلوه‌دادن روابط جنسی دختر و پسر پیش از ازدواج، ترویج فرهنگ هم‌باشی به جای ازدواج و عادی جلوه‌دادن سقط جنین برای دختران”

سبد فرهنگی خانواده ایرانی دچار تغییرات فراوانی شده است که همگی به نوعی مروج سبک زندگی مدرن است که خاستگاه این نوع سبک زندگی تمدن غربی است و ترویج این شیوه از زندگی، لاجرم تمام مؤلفه‌های معرفتی تمدن غرب را شایع می‌سازد و موجب می‌گردد بی‌سامانی در فرهنگ مسائل جنسی در کشور افزایش یابد.

778

صرف نظر از آمار و ارقام بالا و روز افزونی که در مسایلی مانند بالا رفتن سن ازدواج ، طلاق، فرار از منزل، فحشا و سایر مسایل خانوادگی وجود دارد، سرد شدن ارتباطات عاطفی و نارضایتی ها از زندگی خانوادگی است که باعث ناکامی ها و شکست های بزرگی در زندگی جوانان شده است. اینها نشان از مشکلات عمیقی در سطح خانواده دارد که به نوعی باید ریشه یابی و درمان شوند. یکی از زمینه های اصلی در بروز مشکلات خانوادگی و اصولاً نارضایتی از زندگی مشترک، فضای مجازی است که تحت تأثیر تولیدات رسانه ای بوجود آمده و باعث آن گردیده تا سطح توقع و ارضاء از زندگی های مشترک را به خصوص در میان نسل جوان بالا ببرد.

در شبکه‌های به اصطلاح اجتماعی آمریکایی از جمله فیسبوک، بی‌حجابی و بی‌حیایی و بی‌عفتی و «شهوترانی» از طریق ترویج مدلینگ، مدسازی و تبلیغ پوشش های غیر اسلامی، استفاده ابزاری از جنس زن، ترویج و تسهیل رابطه‌های نامشروع از طریق ابزارهای ارتباطی مبتنی بر تلفن همراه مثل وایبر، اینستاگرام، وی چت، واتس اپ و… ترویج موسیقی های محرک جنسی در قالب های مختلف انجام می‌شود که این‌ها و بسیاری نمونه‌های دیگر، نمایانگر «فساد باطنی و درونی» «تمدن غرب» است.

گوگل و فیسبوک با ترویج و تاکید بر هفته‌ای به نام هفته زبان مادری و شیطنت در ایجاد اختلافات مذهبی و «برجسته کردن خصوصیات قومی و دمیدن در آتش قوم‌گرایی، کارهای خطرناکی را دنبال می کند» که این رفتار شیطانی آن‌ها «بازی با آتش است» و باید به «این مسئله مهم» نیز توجه شود.

996

 

اما آنچه بیشتر دل انسان را به درد می‌آورد این است که «متأسفانه خیلى از مسئولین فرهنگى ما» که البته اعضاء شورای عای فضای مجازی و مخاطب شرح وظایف یاد شده نیز هستند، «با مسائل فرهنگى، در میدان مرتبط نیستند»، از خواندن «کتاب» و مطالعه «غالباً برکنارند» و این بی‌اطلاعی آن‌ها باعث می‌شود مدام آب در آسیاب دشمن بریزند و در پاره‌ای مواقع از پایگاه‌های جنگ نرم دشمنان ملت ایران از جمله شرکت صهیونیستی فیسبوک، دفاع کنند و بی آنکه جایگاه خطیر خود را بشناسند و از بایسته های این فضا اطلاع داشته باشند.

نقش وکیل و نماینده منطقه ای یک شرکت صهیونیستی را، ان شاءالله، بی مزد و مواجب به عهده بگیرند و البته آن دیگر «مسئول» که وظیفه «کاهش مراجعه کاربران ایرانی به اینترنت جهانی» را برعهده دارد، وعده افزایش صدبرابری پهنای باند اینترنت بین الملل را می‌دهد و از یک شرکت هتاک دفاع می‌کند!

اگر  فیس بوک خوب نیست و از خانواده ی نانجیب دشمن است ، چرا مسئولین رده بالای دولتی از آن استفاده می کنند آن هم نه برای کارهای شخصی که برای کارهای مملکتی؟

9978

فیس‌بوک به سبب قابلیت‌های محیطی و ساختاری، عرصه ترویج مؤلفه‌های متعدد و متکثر جنگ نرم علیه نظام سیاسی و جامعه ایران است و در این محیط، انواع انگاره‌ها و تصویری‌های مخالف با فضای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی ایران منتشر می‌شود.

فیس‌بوک فارسی نقش مهمی در حیطه سیاسی جنگ نرم دارد و انگاره‌های زیادی را در تقابل‌سازی نگرش‌ها و باورهای اعضا نسبت به انقلاب جمهوری اسلامی منتشر می‌کند. فیس‌بوک محیطی سرشار از انگاره‌های معارض انقلاب و جمهوری اسلامی است و به ترتیب سه انگاره از پیش از همه علیه جمهوری اسلامی ترویج می‌کند:

1-    حمله به ساختار سیاسی نظام

2-    دعوت به نافرمانی مدنی و رفتارهای ساختارشکن علیه نظام

3-    توهین به اسلام و تخریب ارزش‌های اسلامی

ماهیت آمریکایی رسانه‌های تحت شبکه جهانی اینترنت به خصوص حمایت علنی و مستقیم دولت آمریکا از این رسانه‌ها، جای هیچ شک و شبهه‌ای باقی نمی‌گذارد که این رسانه‌ها در خدمت اهداف امپریالیستی صهیونیستی دولت آمریکا هستند.

پيامدهاي فضاي مجازي

در حال حاضر، فضاي مجازي و بزرگراه هاي اطلاعاتي، در ابعاد عمومی و سیستمی، فردی و اجتماعی در دسترس همگان است و به رغم آن، از دید برخی، اين باور كه دسترسي بيشتر و سريع تر به اطلاعات، به اشكال مختلقي مي تواند به حل  مشكلات كمك كند، باوري نادرست است.خلق فضاي تکنولوژي نوين سبب شده تا انسان‌ها روز به روز از يکديگر فاصله بگيرند و خود را همنشين ابزار مجازي سازند. کاهش ارتباطات کلامي و وابستگي به ابزار نوين تکنولوژيکي و در رأس آن فضاي مجازي اينترنت، چيزي جز جدايي عاطفي و ارتباطي انسان‌ها و تجربه زندگي با همراهان مجازي را در پي نخواهد داشت.

در طي چند دهه گذشته، بشر خود را مشغول يافتن راه‌هايي جديد براي برقراري ارتباط با ديگران کرده است. تلفن‌هاي همراه، کامپيوترهاي شخصي، پيامک، پست الکترونيکي و اينترنت سبب شده حد اقل تا بيست و پنج درصد جمعيت بشر در ارتباطي سريع با يکديگر باشند. در اين دوره زماني، نظام عصبي گونه بشر، به نحوي با نمادهاي الکترونيکي درگير شده است و به نحوي اين ارتباط الکترونيکي جايگزين گفتار کلامي شده است. بر پايه مطالعه «بنياد کايزر»، کودکان آمريکايي در حال حاضر روزانه شش و نيم ساعت به تماشاي تلويزيون، اينترنت و بازي‌هاي ويدئويي و ديگر رسانه‌هاي الکترونيکي مشغولند. بر پايه مطالعات موجود، اکثر کودکان، اين زمان را در تنهايي سپري مي‌کنند. به عنوان نمونه، کودکان هفت تا يازده سال، زمان تماشاي تلويزيون را تنها سپري مي‌کنند و اين رقم در مورد کودکان دو تا هفت سال، بيش از هشتاد و يک درصد است. همین وضعیت کم و بیش به دیگر کشورها نیز سرایت نموده و کشور ما هم از این امر مثتثنی نیست.

اما پیامدهای فضای مجازی را از بعد دیگری نیز می توان بررسی نمود و آن بعد فرصت و تهدید برای انقلاب اسلامی ومردم خداجوی ایران اسلامی است. در اهمیت این موضوع و توجه به پیامدهای آن، فرمان تشکیل شورای عالی فضای مجازی و به دنبال آن ایجاد مركزی بنام مركز ملّی فضای مجازی كشور از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی قابل ذکر است. در بخشی از حکم صادره اینگونه قید و تاکید شده است: “گسترش فزاينده‌ فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی بويژه شبكه‌ی جهانی اينترنت و آثار چشمگير آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، و لزوم سرمايه‌گذاری وسيع و هدفمند در جهت بهره‌گيری حداكثری از فرصت‌های ناشی از آن در جهت پيشرفت همه جانبه كشور و ارائه خدمات گسترده و مفيد به اقشار گوناگون مردم و همچنين ضرورت برنامه‌ريزی و هماهنگی مستمر به منظور صيانت از آسيب‌های ناشی از آن اقتضا می كند كه نقطه‌ی كانونی متمركزی برای سياستگذاری، تصميم‌گيری و هماهنگی در فضای مجازی كشور بوجود آيد. به اين مناسبت شورای عالی فضای مجازی كشور با اختيارات كافی به رياستِ رئيس جمهور تشكيل می گردد و لازم است به كليه‌ی مصوبات آن ترتيب آثار قانونی داده شود.

 

شبکه‌های مجازی شبکه خانوادگی را کمرنگ می‌کند

با سبک جدیدی از تعامل در خانواده‌ها مواجه هستیم پیش از این نگران بودیم که همه اعضای خانواده دور تلویزیون جمع می‌شوند و همه توجه خود را به آن معطوف کنند؛ اما اکنون شبکه‌های مجازی باعث شده است که افراد دور هم جمع نشوند و هر کس در اتاق خود با دوستانش در شبکه‌های اجتماعی تعامل داشته باشد که این کار موجب می‌شود شبکه ارتباطی خود را بسیار گسترده، اما شبکه خانوادگی خود را کمرنگ کند.

لازم است مهارت‌های زندگی را به افراد بیشتر آموزش دهیم و خانواده تفریحات دسته جمعی را ترتیب دهد و والدین باید بدانند که کاهش حضور فرزند در جمع خانواده باعث کمرنگ شدن فضای تعاملی می‌شوند؛ اما درحال حاضر فضای مجازی بیشترین حوزه ارتباطات افراد را تشکیل می‌دهد.

 

 

ما امروز، جوان انقلابی بسیار داریم، در سرتاسر کشور داریم، از همه‌ی قشرها داریم، در دانشگاه‌ها بسیار داریم، جوانی که هم متدین است، هم انقلابی است؛ به اعتقاد من این جوان از جوان انقلابی اولِ انقلاب شأنش بالاتر است. چرا؟ چون آن‌روز اولاً آن انقلابِ با آن عظمت و پرهیجان اتفاق افتاده بود؛ ثانیاً آن‌روز اینترنت نبود، ماهواره نبود، این همه تبلیغات گوناگون نبود، این جوان در معرض این همه آسیب نبود، جوان امروز در معرض این همه آسیبها است؛ اینترنت جلوی او است، این همه تلاش دارد میشود برای اینکه این جوان را منحرف کنند،» اما «این جوان، متدین باقی میمانَد؛ نمازخوان است، به نماز اهمیت میدهد، نمازِ شب میخواند، نافله میخواند، در مراسم مهم دینی شرکت میکند، پای انقلاب می‌ایستد، شعارهای از دل برآمده میدهد؛ اینها چیزهای مهمی است. نسل امروزِ انقلاب، به نظر ما یکی از افتخارات بزرگ است. این یک واقعیت است، باید این را دید.»

10 وظیفه و مأموریت شورای عالی فضای مجازی  با توجه به مقضیات زمان اقدامی حکیمانه و در شان انقلاب اسلامی بود ضمن اینکه عمل درست مسئولین به مفاد آن موجب کاهش تهدیدات دشمن شده و فرصت ویژه ای را برای فرزندان این مرز وبوم بوجود آورده تا در جهت نشر و گسترش انقلاب اسلامی اقداماتی در خور انجام دهند. همچنین می تواند موجب رشد و بالندگی علمی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز بگردد. شرط تحقق اهداف پیش بینی شده برای آن، ورود خالصانه و جهادگونه به این مقوله است که در پیچ و خم نظام اداری و بورکراسی دست و پاگیر رها نشود و یا به بر پایی همایش و نمایش ختم نشود.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه