رفتن به بالا
  • Sunday - 20 September 2015 - 12:36
  • کد خبر : ۳۱۴۷۸
images

لینک کوتاه:

حضور سرمایه گذاران چینی در بردسیر / دل بستن به سرمایه گذاری خارجی سرابی بیش نیست

دل بستن به ورود سرمايه خارجي براي برون‌رفت از چالش اقتصاد سرابی بیش نیست براي حل مشکلات اقتصادي و سربلندي در جامعه جهاني بايد به خودباوري برسيم و بر نيروهاي بومي تکيه کنيم و اگر از توان صنعت گران و استعداد های داخلی استفاده کنیم می‌توانیم در عرصه جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، قبل از آنکه موانع سرمایه گذاری حل شود و پیش از آنکه نقدینگی داخلی و پول های ایرانی خودمان میل به سرمایه گذاری مولد پیدا کند، دل بستن به سرمایه گذاری خارجی در ایران سرابی بیش نیست.

در روز های گذشته سرمایه گذاران چندین شرکت چینی جهت بررسی شرایط سرمایه گذاری در بردسیر  از نقاط مختلفی این شهرستان بازدید نمودند اما  دل بستن به ورود سرمايه خارجي براي برون‌رفت از چالش اقتصاد سربی بیشنیست براي حل مشکلات اقتصادي و سربلندي در جامعه جهاني بايد به خودباوري برسيم و بر نيروهاي بومي تکيه کنيم و اگر از توان صنعت گران و استعداد های داخلی استفاده کنیم می‌توانیم در عرصه جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

اگر خارجي‌ها وارد اقتصاد ما بشوند، وارد اقتصاد مصرفي خواهیم شد، نه اقتصاد توليدي و  اقتصاد عاريتي نه تنها ما را از چالش اقتصادي رها نمي‌کند، بلکه اجتماع را به سمت مصرف‌گرايي سوق مي‌دهد.

اگر زمینه های اقتصادی مطلوب نباشد می بایست برای آمدن سرمایه، کاسه گدایی دست بگیریم و منابع زیرزمینی مثل نفت و گاز را ارزان عرضه بداریم تا نهایت کشورهای خارجی دو سه میلیارد دلار سرمایه گذاری کنند که آن هم برای ایجاد هتل و گسترش بازار مصرفی و یا زمینه را برای خرید نفت خام و یا سایر معادن زیر زمینی کشورمان فراهم کنند که این اصلا ً با اقتصاد مولد ناسازگار است و هیچ عایدی ای برای کشور ندارد و کل آن سرمایه گذاری ها معادل 1درصد ظرفیت اقتصاد ماست و چون این سرمایه خارجی ریشه در اقتصاد ما ندارد با یک حرکت اقتصاد کشور را رها می کنند.

برخی فکر می کنند با ورود غربي‌ها به کشور مشکلات اقتصادي کشور حل‌شده و ما داراي فناوري خواهيم شد کشورهاي پيشرفته هرگز فناوري نوين خود در اختيار ما نخواهند گذاشت، بلکه فناوري که تاريخ مصرف آن گذشته را به چندين برابر قيمت به ما واگذار مي‌کنند.

 مسئولین سرمایه گذاران را به “سرمایه گذاری مولد ” در شهرستان تشویق کنند

یکی از اصول اقتصاد مقاومتی مساله سرمایه گذاری آن هم در عرصه های تولید است که به عنوان سرمایه گذاری مولد می گویند.

سرمایه گذاری غیرمولد نوعی سرمایه گذاری است که از انجام آن چیزی خلق نمی شود و ارزشی بوجود نمی آید. خرید کالاهای فیزیکی و مصرفی مانند طلا و خانه و نگه داشتن آنها به امید سود و فروختن آنها حتی به چندین برابر قیمت که برای صاحبان آنها بسیار مطلوب است از دید اقتصاد اقدامی غیرمولد و بیهوده است و نه تنها ارزشی خلق نمی شود بلکه حتی از ارزش موجود هم کم می‌شود.
اما سرمایه گذاری مولد، سرمایه گذاری است که ضمن کسب سود برای سرمایه گذار ارزشی هم خلق می شود. سرمایه سالم و مولد در یک کشور اساس و مبنای حرکت چرخ تولید در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و خدمات و ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری و فقر (که تبعات خاص خود را دارند) به شمار می رود.

 

با توجه به نقش و  اهمیت بسیار بالای سرمایه گذاری های مولد در توسعه و پیشرفت اقتصادی هر کشور لزوم اتخاذ سیاست ها و راهکارهایی جهت ترغیب و افزایش علاقه سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بخش های مولد توسط دولت ها بر کسی پوشیده نیست. با توجه به اینکه دولت به عنوان یک ناظر و سیاستگذار کلان نقش پر رنگی در بازار سرمایه دارد لذا با اتخاذ سیاست های مناسب می تواند زمینه را برای گرایش بیشتر سرمایه گذاران به سمت بخش های مولد و همچنین هدایت پس اندازهای خصوصی به این سمت، فراهم سازد. اولین چالش عمده ای که هر دولتی در مسیر جلب سرمایه گذاری با آن مواجه است، ایجاد یک محیط باثبات و پایدار مالی است که نرخ تورم پایین در طول سالیان متمادی در ایجاد این ثبات نقش مهم و تعیین کننده ای ایفا می کند.

عوامل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی متعددی باعث گرایش سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در یک بخش خاص و در نتیجه بالا رفتن جذابیت سرمایه گذاری در آن بخش می شود. ریسک پایین، بازدهی بالای سرمایه گذاری و پایین بودن هزینه های مالی سرمایه گذاری از جمله عوامل مهم و تعیین کننده در تصمیم گیری سرمایه گذار برای انتخاب محل مورد نظر برای سرمایه گذاری است. سرمایه گذاران به دنبال مکانی امن تر و در عین حال با سودهی بالا و بازدهی بیشتر برای سرمایه گذاری هستند.

بي‌همان‌گونه كه جنگ تحميلي با تمام آلام و پيامدهاي منفي خود، عاملي جهت تغييرات اساسي در توسعه و توانمندسازي سيستم دفاعي كشور شد، جنگ اقتصادي نيز بايد با تكيه بر دانش و تخصص فرزندان ايران اسلامي عاملي در جهت ايجاد تغييرات اساسي و بنيادي در راستاي قطع وابستگي به درآمدهاي نفتي و توجه ويژه به ساير صنايع راهبردي كشور همچون صنعت فولاد و شكل‌گيري اقتصادي متكي بر توان داخلي و مقاوم در برابر هرگونه آسيب دروني يا بيروني شود كه اين مهم با خواست و اراده دلسوزان كشور قابل دستيابي و حصول است.

 

 

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه