رفتن به بالا
  • Monday - 14 September 2015 - 10:10
  • کد خبر : ۳۱۳۷۵
roz

لینک کوتاه:

حمله رسانه‌های زنجیره‌ای به سخنان مستدل و مستند جلیلی/ کاخ سفید مسؤول نقض برجام است/ بازديداعضای کمیسیون برجام از تاسیسات اراک/ ایران وارد ائتلاف علیه داعش نمی‎شود/ روزه سكوت رئيس شورای رقابت

به گزارش هزار نیوز ، روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند. ** کیهان حمله رسانه‌های زنجیره‌ای به سخنان مستدل و مستند جلیلی توضیحات مستدل و مستند سعید جلیلی درباره ضعف‌ها و ابهامات […]

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

** کیهان

حمله رسانه‌های زنجیره‌ای به سخنان مستدل و مستند جلیلی

توضیحات مستدل و مستند سعید جلیلی درباره ضعف‌ها و ابهامات مهم برجام، موجب حمله رسانه‌های زنجیره‌ای علیه اظهارات فنی و کارشناسی وی شد.

رجانیوز به دعوت نمایندگان مجلس، دکتر سعید جلیلی چندبار در جلسات کمیسیون ویژه برجام حاضر شده و با توجه به سوابق و تخصص خود درباره پرونده هسته‌ای، توضیحاتی را درباره تاریخچه مذاکرات و همچنین اشکالات فنی، حقوقی، امنیتی و سیاسی برجام به نمایندگان ملت ارائه کرده اما در این میان آنچه جالب توجه است برخورد چکشی و تخریب حداکثری وی از جانب کسانی است که از یک سو معتقدند توافق وین یک فتح‌الفتوح بی‌سابقه در عرصه دیپلماسی است و از سوی دیگر پاسخ هرگونه نقد کارشناسی و تخصصی دراین‌باره را با هوچی‌گری و تخریب می‌دهند.

به گزارش رجانیوز، دراین‌باره رصد صفحه اول نشریات اصلاح‌طلب و حامیان دولت تنها طی ده روز گذشته نشان می‌دهد، سعید جلیلی تاکنون 35 بار به روی صفحه اول آنها آمده و تیترها و گزارش‌های تخریبی، تنها پاسخی بوده که حامیان برجام به انتقادات کارشناسی و تخصصی جلیلی داده‌اند.

به بیان دیگر، در حالی که جلیلی با تمرکز بر متن توافق وین، ایرادات حقوقی، فنی و امنیتی آن را به طور مستند برای نمایندگان ملت تشریح کرده و در پاسخ به سوالات آنها، تاریخچه‌ای از مذاکرات هسته‌ای در دوران تصدی خویش بر پرونده هسته‌ای را نیز بیان کرده و برخلاف تیم مذاکره‌کننده فعلی هیچ نکته «محرمانه»‌ای را بین خود و نمایندگان باقی نگذاشته است، حجم عجیب و قابل توجه تخریب‌های علیه وی آن هم فقط در میان رسانه‌های مکتوب (نه مجازی و خبرگزاری‌ها) حامی دولت نشان می‌دهد دست حامیان برجام تا چه اندازه خالی است و بر این اساس یا تمام متخصصان و کارشناسان باید همسو با دولت یازدهم، چشم بر ایرادات ویرانگر برجام ببندند و از آن حمایت کنند و یا باید موجی از حملات سازماندهی شده دراین‌باره را نسبت به خود پذیرا باشند.

این جریان رسانه‌ای در عین حال تلاش کرده موضوع مهم برجام که دارای تبعات امنیتی و اقتصادی منفی مهم برای کشور است. تبدیل به دعوایی جناحی سیاسی و دعوای تیم‌های مذاکره‌کننده قبلی  و فعلی کنند.

اوباما: ایران یکی از 3 رقیب آمریکا در زمینه سایبر است

باراک اوباما گفت: ایران یکی از رقبای اصلی آمریکا در زمینه کارکردهای سایبری است.

وی در برنامه‌ای تلویزیونی در جمع نظامیان در فورت مید آمریکا گفت: هدف اصلی از طراحی اینترنت در وهله نخست این نبود که سه تا پنج میلیارد نفر با اینترنت معاملات تجاری و دیگر اقدامات صورت دهند. این شبکه نخست قرار بود که یک شبکه دانشگاهی برای به شراکت گذاشتن مقاله‌ها و فرمول‌ها شود و بنابراین معماری و ساختار اینترنت دفاع مؤثر و پایدار را به شدت دشوار می‌کند.

وی افزود: ما همچنان بهترین کشور جهان از نظر درک کارکردهای سایبری هستیم با این حال کشورهای دیگر نیز در حال رسیدن به ما هستند. روس‌ها خوب هستند، چینی‌ها در این زمینه خوب هستند، ایرانی‌ها در این زمینه خوب هستند و ما شاهد بازیگران غیردولتی و هکرهایی هستیم که بسیار در این زمینه عملکردی عالی دارند. برخلاف درگیری‌ها و تجاوزهای سنتی ما اغلب آدرس برگشت را نداریم. اگر فردی به سامانه شما ورود کرد و به عنوان مثال به دنبال تأسیسات حساس زیربنایی شما بود یا اینکه به سامانه‌های مالی نفوذ کرد، لزوماً نمی‌توانیم به طور مستقیم آن کشور یا آن بازیگر مشخص را ردگیری کنیم. این مسئله شرایط را به شدت پیچیده‌تر می‌کند.

بنابراین آنچه ما در وهله نخست بر آن تأکید داریم لزوم واکنش هماهنگ است و آنچه ما طی چند سال اخیر صورت داده‌ایم جمع کردن نهادهای نظامی، فرماندهی سایبری، آژانس امنیت ملی آمریکا، نهادهای اطلاعاتی و همکاری با بخش خصوصی با هدف تقویت تدابیر دفاعی است و در این زمینه به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم. با این حال این پیشرفت‌ها کافی نبوده است. بنابراین من انتظار دارم که اقدامات بیشتری از طریق وزارت دفاع صورت دهیم با این حال باید در این زمینه کار کنیم زیرا این یک سناریوی جنگ سنتی نیست ما باید با جمع دیگری از بازیگران همکاری و به طور مؤثرتری هماهنگی کنیم.

اوباما همچنین گفت: بخش عمده اطلاعات حساس و آسیب‌پذیر ما در ارتش نیست بلکه در بخش خصوصی و در سراسر اقتصاد ما و در تلفن‌های هوشمند ماست و بنابراین ما باید همزمان کل شبکه‌ها را تقویت کنیم و میلیونها بازیگر فردی، شرکت‌های کوچک، فروشندگان بزرگ، و افراد دیگر را درباره تدابیر بهداشت اولیه سایبری آموزش دهیم. ما باید در واکنش به این حملات سریع‌تر عمل کنیم و این مسئله‌ای است که ما در مراحل بسیار اولیه آن قرار داریم. یکی از راه حل‌هایی که باید به آن برسیم تدوین توافقنامه‌هایی دستکم میان بازیگران دولتی درباره هنجارهای قابل قبول و غیرقابل قبول است.

اثر معکوس توافق در بازار ارز دلار به مرز 3500 تومان رسید

بازار ارز در حال دستکاری شدن است و در همین فرآیند نرخ دلار 2 ماه پس از اعلام توافق هسته‌ای به یک قدمی 3500 تومان رسیده است.

روزنامه اعتماد با بیان اینکه دلار در یک قدمی 3500 تومان است، نوشت: دلار این هفته را با شوک صعودی 65 تومانی آغاز کرد و تا میانه‌های روز 3490 تومان را از آن خود کرد و رکوردی جدید در مرز 3500 تومان برای دلار آزاد در دولت یازدهم ثبت شد. این در حالی بود که به مرور زمان نرخ صعودی دلار کاهش پیدا کرد و روی 3450 تومان متوقف شد. کارشناسان بازار ارز بر این باورند که نرخ دلار در طول روز افزایش پیدا می‌کند و در ساعات پایانی بازار که دلالان و صرافان حساب‌های ارزی خود را می‌بندند، روی قیمتی پایین‌تر تثبیت می‌شود. تا زمان تنظیم این گزارش نرخ دلار بین 3440 تومان و 3450 تومان نوسان می‌کند و پیش‌بینی می‌شود که نرخ دلار فعلا در کانال 3440 تومان باقی بماند.
اعتماد می‌افزاید: این در حالی است که به عقیده فعالان بازار ارز عدم عرضه ارز از سوی بانک مرکزی، افزایش حجم خرید بسیار از سوی مردم، افزایش حجم خرید شرکت‌های تجاری، افزایش حجم واردات و افزایش حجم سفرهای خارجی علل اصلی رشد قیمت دلار و ارزهای خارجی مانند یورو و پوند است. از طرفی صرافان کاهش میزان عرضه ارز از سوی بانک مرکزی را رد می‌کنند و معتقدند روند صعودی ارز به دلیل رشد تقاضای خرید شکل گرفته است. اکثر صرافان بازار بر این باورند که افزایش حجم سفرهای خارجی مردم به ویژه سفر به عربستان عامل افزایش میزان تقاضا بوده که این عامل در نهایت نرخ ارز به ویژه دلار و یورو را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

برخلاف اعتماد، روزنامه شرق بخشی از نابسامانی بازار ارز را حاصل دستکاری می‌داند و می‌نویسد: دولتی‌ها تلویحا حضور «عموبانکی‌ها» ]اصطلاح شرق برای بانک و صرافی پارسیان[ را تأیید کردند. عموبانکی‌ها گویا بسیار صاحب نفوذند و البته مورد تأیید دولت، افرادی که در قالب فعال اقتصادی وارد بازار شده و نرخ سود دلار را تعیین می‌کنند. اما این روزها تنها به اعلام این خبر اکتفا کرده و دست از عرضه برداشته‌اند. به نظر می‌رسد این عمل چندان هم بدون فکر نیست. همین چند روز گذشته بود که فهرستی از دغدغه‌های معاون اول رئیس‌جمهور از سوی یکی از سایت‌های خبری منتشر و در آن شاه‌کلیدهای کلام اسحاق جهانگیری مطرح شد. در این فهرست به وجود حرف و حدیث در نرخ بازار ارز و گذر نکردن قیمت دلار از سه‌هزار و 400 تومان هم سخن به میان آمده بود. هر فعال اقتصادی می‌داند که در بازار آزاد ارز، دلار در چه احوالی است. دلاری که در آخرین تغییرات قیمتی حوالی سه هزار و 460 تومان می‌چرخد همان دلار آزادی است که دولت گویا از وجود آن بی‌خبر است. اما در این میان آخرین رقمی که از دلار دولتی از سوی عموبانکی‌ها اعلام شده همان رقم سه هزار و 385 تومان است که البته از سه‌هزار و 400 تومان عبور نکرده است!

شرق با بیان اینکه نرخ ارز در بازار دستکاری می‌شود، می‌نویسد:‌ حالا هم رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران از دستکاری نرخ ارز در بازار سخن می‌گوید و نسبت به تبعات این اقدام هشدار می‌دهد. مسعود خوانساری تاکید کرد قیمت ارز اکنون در بازار دستکاری می‌شود و این بازار نیست که قیمت ارز را تعیین می‌کند، در نتیجه میان ارز آزاد و مبادله‌ای فاصله‌ای بین 500 تا 600 تومان به وجود می‌آید و بنابراین با توجه به منابع محدود ارز مبادله‌ای، دولت باید این منابع محدود را میان متقاضیان این ارز ارزان توزیع کند و از اینجا، مسئله صدور مجوز برای واردات آغاز می‌شود.

یک معامله‌گر بازار طلا و ارز به شرق گفت: اگر کسی بتواند دلار بانکی بخرد و این روزها بفروشد، در هر بسته صدتایی عرضه شده، 7میلیون سود خواهد کرد و باید دید چه کسانی می‌توانند از این رانت بهره‌مند شوند، اما آنچه به گوش می‌رسد عرضه بسیار پایین از سوی عموبانکی‌ها در این روزهای انتهایی تابستان است.

یادآور می‌شود برخی تحلیل‌گران معتقدند گران‌کردن ارز بخشی از سیاست دولت برای افزایش‌های درآمدی خود است حال آن که این اقدام می‌تواند موجب کاهش ارزش پول ملی شود.

توافق هسته‌ای مانع ادامه سپر موشکی آمریکا علیه ایران نیست

مقامات آمریکایی می‌گویند طرح سپر موشکی در منطقه با وجود توافق هسته‌ای با ایران ادامه می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری‌های غربی، برخی مقام‌های نظامی فعلی و پیشین آمریکا تاکید کردند که توافق هسته‌ای با ایران به معنای توقف همکاری آمریکا و متحدان منطقه‌ای برای گسترش سپر دفاعی در منطقه نیست، آنها ایران را همچنان خطری برای امنیت آمریکا و منطقه می‌دانند.

این مقامات به رویترز گفتند که آمریکا همچنان سامانه موشکی ایران در منطقه را تهدیدآمیز می‌داند و به اجرای تدابیر امنیتی برای پیشگیری از اقدام‌های احتمالی ایران ادامه خواهد داد.

رابرت شر دستیار ویژه امور استراتژیک وزیر دفاع آمریکا به رویترز گفت: پنتاگون به تقویت طرح سامانه دفاعی موشکی در خاورمیانه با همکاری شرکای منطقه‌ای خود ادامه خواهد داد.

این مقام مسئول تاکید کرد: تردیدی نداریم که سامانه موشکی ایران همچنان تهدیدی برای امنیت و منافع آمریکا، اسرائیل و دیگر متحدان منطقه‌ای و اروپایی ما خواهد بود.

ژنرال کنت تودوروف معاون پیشین آژانس دفاع موشکی آمریکا نیز با تاکید بر لزوم ادامه برنامه‌های دفاعی آمریکا در خاورمیانه گفت: بدترین اشتباهی که در این مرحله می‌توانیم مرتکب شویم همین است که بگوییم خب توافق کردیم و می‌توانیم موضع دفاعی خود را کاهش دهیم. ضرورت تقویت دیوار دفاعی ما در خاورمیانه بیش از پیش احساس می‌شود.

در آخرین نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌ فارس با حضور باراک اوباما، سران شرکت‌کننده در این نشست بار دیگر بر لزوم تاسیس سپر موشکی در خاورمیانه تاکید کردند.

مایکل ترونولون رئیس پیشین مرکز فرماندهی هوایی و دفاعی آمریکا در خاورمیانه نیز با تاکید بر لزوم گسترش این همکاری گفت که مهم‌ترین مانع در پیشرفت این طرح، نبود همکاری منسجم میان کشورهای متحد آمریکا در منطقه با آمریکا است.

تایمز: اشتباه کردیم ایران از موضع ضد آمریکایی کوتاه نمی‌آید

ایران از موضع ضد آمریکایی کوتاه نمی‌آید. این موضوع با ملی‌گرایی ایرانی‌ها ارتباط دارد.

روزنامه تایمز در تحلیلی نوشت: در حالی که تصور می‌رفت پس از توافق هسته‌ای در روابط ایران و آمریکا گشایشی حاصل شود، اما ایران مشخص ساخته است که هیچ تمایلی برای این کار ندارد.

این روزنامه افزود: تنها یک هفته پس از آنکه یک کارمند شهرداری شعار «مرگ بر آمریکا» را با رنک حذف کرد، اکنون یک لوح ضدآمریکایی در آنجا نصب شده است. درحالی که پاک کردن شعار «مرگ بر آمریکا»، پس از توافق هسته‌ای به منزله تغییر رویه تهران در قبال آمریکا تعبیر شده بود، اما این خوش‌بینی بلافاصله از میان رفت. مراسمی که در هفته گذشته شامل نصب لوحی پانزده فوتی بر روی دیوار بیرونی سفارت آمریکا بود، حاکی از نهایت انزجار نسبت به آمریکا است.

این روزنامه نوشت: بر روی این لوح علاوه بر تصویر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، یک صد لقب به آمریکا نسبت داده شده است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: شیطان بزرگ، فرعون زمان و جنایتکار زمانه؛ همچنین پرچم انگلیس، اسرائیل و آمریکا در این مراسم لگدمال و سوزانده شد.

تایمز به نقل از «شاشانک جوشی»، یک محقق از موسسه خدمات سلطنتی انگلیس نوشت: ما باید اهمیت فرهنگ ملی‌گرایی که مورد نظر رژیم ایران است را به یاد داشته باشیم. این موجب استقلال‌طلبی است و با هویت ضد آمریکایی جمهوری اسلامی مرتبط است ایران کشوری است که لایه‌های انقلابی در حکومتش وجود دارد.

** وطن امروز

ابلاغ تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در مکه

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری از طرف رهبر حکیم انقلاب اسلامی در تماس تلفنی با حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسگر نماینده ولی‌فقیه و سرپرست زائران ایرانی، در جریان آخرین وضعیت آسیب‌دیدگان حادثه مکه قرار گرفت و درگذشت تعدادی از زائران ایرانی در این حادثه را تسلیت گفت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در این تماس تلفنی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری جویای حال زائران ایرانی و آخرین وضعیت مداوای آسیب‌دیدگان شد که حجت‌الاسلام قاضی عسگر با بیان گزارشی از حادثه و آمار جان‌باختگان و مجروحان آن، درباره مراحل درمانی آسیب‌دیدگان توضیح داد. رئیس دفتر مقام معظم رهبری همچنین از طرف رهبر انقلاب درگذشت تعدادی از هموطنان در این حادثه را تسلیت گفت و علوّ درجات آنان را از خداوند متعال مسألت کرد.

والدین شهید خلیلی رسماً اعلام گذشت کردند

اولیای‌دم شهید علی خلیلی طلبه آمر به معروف و ناهی از منکر، دیروز (یکشنبه) ۲۲ شهریورماه برای اعلام گذشت خود از حق قصاص قاتل فرزندشان در دادسرای امور جنایی تهران حضور یافتند. به گزارش تسنیم، علی خلیلی طلبه جوانی بود که 25 تیرماه سال 1390 در حین بازگشت از هیات، به‌واسطه امر به معروف و نهی از منکر توسط افراد شرور مورد ضرب و جرح شدید قرار گرفت و از ناحیه گردن و قسمت شاهرگ دچار جراحت شد. وی بعد از این حادثه به بیمارستانی در تهران منتقل شد و مورد مداوای پزشکان قرار گرفت و پس از انجام عمل جراحی از بیمارستان مرخص شد. ضارب شهید خلیلی 17 اسفندماه سال 90 در شعبه 1033 مجتمع قضایی شهید قدوسی محاکمه شد  اما در نهایت شهید خلیلی و پدر وی پس از صدور حکم برای متهم ردیف اول این پرونده و سایر متهمان، هشتم خردادماه سال 91 رضایت خود را اعلام کردند.شهید خلیلی پس از مرخص شدن از بیمارستان در منزل بستری شد، اما هر از گاهی به‌دلیل مشکلات ناشی از حادثه رخ‌داده به بیمارستان منتقل و بستری می‌شد تا اینکه سوم فروردین‌ماه 1393 در بیمارستان بعثت تهران دعوت حق را لبیک گفت و به شهادت رسید. با ابلاغ گزارش پزشکی قانونی به متهم، 30 شهریورماه سال گذشته دومین جلسه محاکمه ضارب شهید خلیلی برگزار شد و در نهایت دادگاه ضارب طلبه آمر به معروف و ناهی از منکر را به قصاص نفس محکوم کرد. در نهایت، محسن افتخاری سرپرست دادگاه‌های کیفری دهم خردادماه امسال اعلام کرد که شعبه 16 دیوانعالی کشور، حکم قصاص قاتل شهید خلیلی را تایید کرده است. با تایید حکم از سوی دیوانعالی کشور، حکم برای اجرا به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع شد اما اولیای‌دم شهید خلیلی ظهر دیروز برای اعلام رسمی گذشت خود از حق قصاص فرزندشان در دادسرای امور جنایی تهران حضور یافتند و در نهایت رسما رضایت خود را اعلام کردند.

کاخ سفید مسؤول نقض برجام است

وزیر امور خارجه گفت در صورت نقض برجام در آمریکا توسط کنگره، این دولت آمریکاست که به عنوان مسؤول نقض برجام شناخته خواهد شد. به گزارش مهر، محمدجواد ظریف دیروز در نشست خبری با مائورو وی‌یرا، همتای برزیلی خود با اشاره به تصمیمات مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا درباره موضوع توافق هسته‌ای، اظهار کرد: ما همواره گفته‌ایم که دولت آمریکا را مسؤول اجرای برجام می‌دانیم و هر گونه اقدام خلاف برجام توسط کنگره آمریکا باید توسط دولت این کشور متوقف شود؛ در غیر این صورت نقض برجام اتفاق افتاده است. ظریف تصریح کرد: من باید تاکید کنم این موضوعات هیچ تاثیری در مسؤولیت دولت آمریکا و رئیس‌جمهور این کشور و همچنین دولت‌های بعدی آمریکا ندارد، چرا که آنها موظف هستند برجام را اجرایی کنند و هر نقضی به هر بهانه‌ای، نقض برجام است و هیچ بهانه‌ای نمی‌تواند آن را توجیه کند.

** خراسان

مجوز ويژه کابينه براي خريد چند «مارشالر»

بر اساس مجوز روزهاي اخير هيئت دولت به عباس آخوندي، وزارت راه و شهرسازي مجاز شده است در راستاي حفظ و ارتقاي ضريب ايمني پروازها نسبت به خريد 84 دستگاه خودروي خدمات فرودگاهي و عملياتي شامل خودروهاي مارشالر (خودروهاي مجهز به تجهيزات موردنياز جهت بازديد سطوح پروازي و روشنايي باند) خودروهاي گشت و کنترل محوطه فرودگاهي پليس فرودگاه ها و خودروهاي مورد استفاده در سايت هاي کمک ناوبري اقدام کند که اين خودروها از ممنوعيت هاي ماده 25 ضوابط اجرايي قانون بودجه سال 1394 کل کشور مستثني هستند.

کمک فوري دولت براي جلوگيري از اتلاف آب

بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول ارشد اجرايي به تعدادي از اعضاي کابينه، مقرر شده به استناد اصل 138 قانون اساسي، مبلغ 140 ميليارد ريال در اسرع وقت به صورت تملک دارايي سرمايه اي از محل منابع ماده 10 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت براي تکميل ايستگاه پمپاژ و شبکه فرعي آبياري و زهکشي اراضي به منظور افزايش راندمان آبياري و جلوگيري از اتلاف منابع آبي در سطح 810 هکتار از اراضي کشاورزي در اختيار مسئولان مربوطه قرار بگيرد تا با رعايت قوانين و مقررات مربوط هزينه شود.

** قانون

روحانی به مازندران می‌رود

فارس    علی اصغر احمدی معاون هماهنگی و پیگیری معاونت اجرایی رئیس‌جمهور درباره سفر استانی آتی رئیس‌جمهور اظهارداشت: بیست و دومین سفر استانی رئیس‌جمهور و هیأت دولت به استان مازندران خواهد بود.وی افزود: معاونت اجرایی رئیس‌جمهور در حال انجام مقدمات کار برای انجام این سفر است.معاون هماهنگی و پیگیری معاونت اجرایی رئیس‌جمهور تصریح کرد: زمان دقیق این سفر مشخص نیست و در حال برنامه‌ریزی‌های مقدماتی انجام آن هستیم.گفتنی است جلسه توسعه و سرمایه گذاران استان مازندران در آستانه سفر رئیس‌جمهور به این استان برگزار می‌شود.

صالحی به وین رفت

ايسنا علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در رأس هیاتی برای شرکت در کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد وین شد.پنجاه و نهمین کنفرانس عمومی سالانه آژانس از امروز با حضور روسا و وزیران انرژی اتمی کشورهای عضو آژانس آغاز می‌شود. صالحی همچنین ضمن سخنرانی در این کنفرانس با مقامات و همتایان خود در کشورهای دیگر نیز دیدار می‌کند.در کنفرانس عمومی سالانه سال گذشته بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی به جای علی‌اکبر صالحی شرکت و سخنرانی کرد. این کنفرانس به‌طور معمول هر ساله در سپتامبر و بعد از نشست فصلی شورای حکام برگزار می‌شود.

قاليباف سخنران ویژه مراسم تشییع ۲ شهید گمنام

دفاع پرس شهردار تهران و فرمانده لشکر نصر خراسان در دوران دفاع مقدس در آیین تشییع پیکرهای مطهر ۲ شهید گمنام در بوستان زمزم منطقه ۱۷ تهران سخنرانی خواهد کرد. مراسم تشییع پیکرهای مطهر این ۲ شهید که یکی در عملیات کربلای ۴ و دیگری در عملیات خیبر به شهادت رسیده است، امروزساعت ۱۵ از میدان گلچین واقع در منطقه ۱۷ تهران که به دارالشهدا معروف است آغاز می‌شود. همچنین مراسم شب وداع با شهدا نیز امشب از ساعت ۲۰ در صحن امامزاده حسن (ع) واقع در یافت آباد جنب بازار مبل برگزار خواهد شد. شایان ذکر است «محمدباقر قالیباف» در دوران دفاع مقدس فرمانده لشکر نصر خراسان بود.

اميدواري پايداري ها به وحدت!

تسنيم دبیرکل جبهه پایداری با بیان اینکه مسیر وحدت در جبهه اصولگرایی به خوبی طی شده است، تاکید کرد: شرایط و روند وحدت در جبهه اصولگرایان بسیار امیدوار کننده است و ما تصور می‌کنیم این مسیر منتج به نتایج شایسته‌ای برای مردم شود.مرتضی آقاتهرانی با بیان اینکه اصولگرایان تصمیم‌ گرفته‌اند فعالیت خود را ذیل هدایت فقها دنبال کنند، تاکید کرد: ما برای آنکه از اصول اخلاقی و شرعی دور نشویم و فعالیت سیاسی خود را ذیل قواعد اخلاقی و شرعی دنبال کنیم تصمیم گرفته‌ایم ذیل بزرگان دینی خود به وحدت برسیم تا خدای‌ناکرده هواهای نفسانی ما را به اشتباه نیندازد.

بازديداعضای کمیسیون برجام از تاسیسات اراک

ايلنا عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: اعضای این کمیسیون امروز از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید می‌کنند.محمد اسماعیل کوثری با بیان اینکه در روز دوشنبه نیز اعضای کمیسیون برجام از رآکتور آب سنگین اراک بازدید خواهند کرد، در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود این کمیسیون از یوکیوآمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای حضور در تهران و شرکت درجلسه این کمیسیون دعوت به عمل آورده است، خاطرنشان کرد: من در همه جلسات کمیسیون برجام حضور داشتم و چنین بحثی اصلا مطرح نشده است.کوثری همچنین از حضور کار‌شناسان امنیتی، ‌نظامی و حقوقی در جلسات آینده کمیسیون ویژه بررسی برجام خبر داد.

تبريك روحانی براي فرا رسیدن سالگرد استقلال تاجیکستان

ايرنا رئیس جمهور در پیامی فرا رسیدن سالگرد استقلال جمهوری تاجیکستان را به امامعلی رحمان رئیس جمهور، دولت و ملت این کشور تبریک گفت.روحاني در اين  پيام گفته است: فرا رسیدن سالگرد استقلال جمهوری تاجیکستان را به جنابعالی، دولت و ملت کشورتان صمیمانه تبریک می گویم.امیدوارم با عنایت به پیوندهای دیرینه تاریخی و فرهنگی دو ملت و اراده و خواست مشترک مقام های بلندپایه دو کشور، گسترش روابط حسنه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان را در همه ابعاد بیش از گذشته شاهد باشیم.

ایران وارد ائتلاف علیه داعش نمی‎شود

باشگاه خبرنگاران مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران گفت: اگر غرب دست از حمایت گروه‌های تروریستی بردارد ملت‌های منطقه امنیت و ثبات را به منطقه بازمی‌گردانند. سردار یدا… جوانی با تاکید براینکه ملت‌های منطقه زخم‌خورده گروه‌های تروریستی زاییده غرب و آمریکا هستند، تصریح کرد: آنچه واضح است غرب در مسئله مبارزه با تروریسم به هیچ وجه صادق نیست و حتی عامل اصلی ایجاد بحران تروریست‌ها و جنایات آنان است و لذا ملت ایران و ملت‌های منطقه، هیچ‎گاه نشست‌های دوستان سوریه را فراموش نمی‌کنند که در آن از گروه‌های تروریستی حمایت شد.مشاور عالی ولی فقیه در سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: تا زمانی که صداقت آمریکا و غرب در مسئله مبارزه با تروریسم ثابت نشود، ورود به این گونه ائتلاف‌ها بی‌پایه و اساس و بی‌معنی است.

** آرمان

دو ساختمان دهياري در يك روستاي نوشهر

شنیده شد که دستور توقف ساخت بنای یک دهیاری در روستایی در نوشهر داده شده اما احداث این ساختمان همچنان به پیش مي رود. تابناك نوشت؛ ماجراي اختلافات برخي مسئولان در نقاط مختلف همیشه سوژه جالبي براي رسانه ها و مردم بوده، اما اغلب موجب فرسایش نیروهاي آماده به كار جامعه مي شود. در تازه ترین این اختلافات، در یك روستا در شهرستان نوشهر دو دهیاري تاسیس شد. اختلافات در مالكیت اراضي بین دو روستاي وازیوار و فراشكلا علیا در نوشهر ظاهرا موجب شده كه روستاي فراشكلا براي اثبات مالكیت بر اراضي فوق یك دهیاري دیگر در روستاي وازیوار تاسیس كند. این اراضي در قسمت جنوبي روستاي وازیوار وجود دارد اما فراشكلایي ها معتقد به مالیكت بر آن هستند و همین مساله آنها را به فکرساخت یك ساختمان دهیاري در این قسمت انداخته است، به طوري كه در یك روستا دو ساختمان دهیاري، یكي در شرق رودخانه و دیگري در غرب رودخانه وجود داشته باشند. با این روند دو دهیاري در یك روستا وجود خواهد داشت كه با روند اقتصادي جامعه كاري عجیب به نظر مي رسد. حال نكته جالب اینكه، دستور توقف ساخت این بنا داده شده اما این ساختمان همچنان به پیش مي رود. در این میان، اینكه اراضي فوق در طرح هادي كدام روستا قرار گرفته است نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

پرواز پولدارهاي آلماني در آسمان ايران مسافر آلماني

شنیده شد که نخستین هواپیماي فول چارتر گردشگري با  گردشگر آلماني كه از زمره اقشار 34یكشنبه به ایران وارد شد. انتخاب نوشت؛  مرفه این كشور به شمار مي آیند، قرار بود دیروز با هواپیمایي كه به شركت پرتغالي تعلق دارد به ایران سفر كنند. عباس پیرمرادیان كه به همراه White Airways علي سیما  راهنماي این گروه است، درباره این رخداد كه آن را در تاریخ گردشگري  مرد مسافران این هواپیماي فول 17 زن و 17 ایران بي سابقه مي داند، به ایسنا گفت:  در ایران سفر مي كنند. VIPچارتر گردشگري هستند كه براي چهار روز به صورت وي افزود: مبدا پرواز هواپیماي فول چارتر گردشگران آلماني، سمرقند ازبكستان بوده و نخستین توقفش در ایران، شهر مشهد است. مسافران این هواپیما در مدت زمان حضور خود در مشهد، حرم امام رضا(ع) را مي بینند و سپس با همان هواپیما راهي اصفهان مي شوند.

برگزاري دادگاه زنجاني در موعد مقرر

شنیده شد که رئیس كل دادگستري استان تهران گفت: دادگاه بابك زنجاني در موعد  مهر است برگزار مي شود و رئیس دادگاه این متهم تاكنون نظر جدیدي 11مقرر كه درباره تغییر زمان برگزاري نخستین جلسه دادگاه اعلام نكرده است. خبرگزاري صدا وسیما نوشت؛ غلامحسین اسماعیلي در پاسخ به سوالي مبني بر اینكه آیا با درخواست وكیل بابك زنجاني مبني بر استمهال در برگزاري جلسه دادگاه موافقت شده است یا نه، افزود: كیفرخواست این متهم طولاني و ممكن است در ضمن یكي دو سه روزي كه قرائت مي شود، وكلاي متهم هم بتوانند پرونده را دقیق مطالعه كنند و زمینه ادامه رسیدگي فراهم شود. وي گفت: تغییر در زمان برگزاري نخستین جلسه دادگاه به نظر شخص رئیس دادگاه بستگي دارد كه تاكنون نظر جدیدي ابراز نشده است. نخستین مهر به 11جلسه رسیدگي به اتهامات بابك زنجاني موسوم به متهم نفتي قرار است ریاست قاضي صلواتي در دادگاه انقلاب تهران برگزار شود.

يوسف اباذري سانسور شد!

شنیده شد که برنامه جیوگي با حرف هاي یوسف اباذري و پخش ناقص سخنان شهید آویني، در نخستین قسمت خود به دفاع ناعادلانه از آنچه اباذري ابتذال فرهنگي خوانده بود، پرداخت. خبرآنلاین نوشت؛ شبكه دو سیما نخستین قسمت از برنامه «جیوگي» را پخش كرد. طبق خبري كه از سوي مسئولان این برنامه ارسال شد، قرار بود مساله پدیده پاشایي و «تفاوت فرهنگ عامه با فرهنگ روشنفكري» بررسي شود. ضمن اینكه گفته شده بود، بخش هایي از صحبت هاي یوسف اباذري نیز پخش خواهد شد. اما جالب اینجاست كه محوریت این برنامه تنها سخنان ناقصي از یوسف اباذري بود. یوسف اباذري در سخنراني خود مرتضي پاشایي را خواننده مبتذل خوانده بود و صداوسیما تمام این بخش ها را كرد. درواقع این برنامه با تكه تكه كردن سخنراني این  او كه مي گوید این مردم ابله اند یا ِ استاد دانشگاه و پخش كردن بخش هایي از سخنان این اتفاق مسخره است، او را محكوم كرد. این درحالي است كه یوسف اباذري طي آن سخنراني هشداري جدي به مردم داده بود.

صدورحكم قلع و قمع  34 مدرسه در پایتخت

شنیده شد که مدیركل آموزش و پرورش شهر تهران اعلام كرد: تعداد  مالك قرارداد 1۸ در شهر تهران حكم قلع و قمع را دارند و تاكنون موفق شده ایم تا با تنظیم كنیم. مهر نوشت؛ اسفندیار چهاربند درباره وضعیت مدارس قلع و قمع در آستانه بازگشایي سال جدید تحصیلي بیان كرد: با توجه به تعامل با مالكان در طول دو سال گذشته هیچ حكم قلع و قمعي عملیاتي نشده است. وي افزود: تلاش كرده ایم با مالكان توافق كنیم تا در یك برنامه میان مدت این مدارس خریداري شود و با تعدادي از این مدارس قراردادهاي خرید نیز آماده است و با بقیه مالكان در حال  مدرسه 34مذاكره هستیم. مدیركل آموزش و پرورش شهر تهران تصریح كرد: تعداد  مالك قرارداد 1۸ در شهر تهران حكم قلع و قمع را دارند و تاكنون موفق شده ایم با خرید تنظیم كنیم.

نرخ بيكاري تحصيلكردگان

شنیده شد که در صورتي كه رشد اقتصاد سالانه یك درصد باشد در سال  درصد خواهد رسید. این نرخ با رشد اقتصادي 4۸نرخ بیكاري تحصیلكردگان عالي به  درصد براي كشور 5دو، سه، چهار و پنج درصد نیز محاسبه شده و اگر رشد اقتصادي  1390 تا 13۸5 درصد مي رسد. در دوره 36 به دست آید، نرخ بیكاري تحصیلكردگان به خالص اشتغال تحصیلكردگان عالي به ازاي هر یك درصد رشد اقتصادي، بطور  هزار نفر بوده است، بنابراین با استفاده از این رقم و همچنین 34/۸۸متوسط برابر با  و نرخ هاي رشد اقتصادي یك تا پنج درصدي طي سال هاي 1392آمار اشتغال سال  در پنج سناریو پیش بیني شده است. در صورتي كه رشد اقتصادي 1400 تا 1394 به 1394 درصد در سال 27/7سالانه یك درصد باشد نرخ بیكاري تحصیلكردگان از 4/2 با 1400  درصد در سال 4۸/9 میلیون نفر بیكار خواهد رسید.

روزه سكوت رئيس شوراي رقابت

شنیده شد که رئیس شوراي رقابت این روزها روزه سكوت گرفته و به سوالات خودرویي پاسخ نمي دهد. باشگاه خبرنگاران نوشت؛ رضا شیوا با اشاره به اتمام حكم اعضاي شورا گفت: من تا اعضاي جدیدي مشخص نشوند ترجیحا حرفي نمي زنم. وي ادامه داد: چند وقتي مي شود مدت حكم اعضاي شوراي رقابت تمام شده و من دیگر نه در برنامه اي حاضر مي شوم و نه حرفي درباره خودرو و قیمت گذاري آن مي زنم. گفتني است شیوا چند وقتي بود كه در برنامه هاي مختلف تلویزیوني و رادیویي و همچنین در روزنامه ها و خبرگزاري ها حاضر مي شد و از قیمت و كیفیت خودروهاي تولید داخل گله مي كرد.

** شرق

تسلیت مقام معظم رهبری در پی درگذشت تعدادی از زائران در مکه
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی در تماس تلفنی با حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی، در جریان آخرین وضعیت آسیب‌دیدگان حادثه مکه قرار گرفت و درگذشت تعدادی از زائران ایرانی در این حادثه را تسلیت گفت. در این تماس تلفنی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری جویای حال زائران ایرانی و آخرین وضعیت مداوای آسیب‌دیدگان شد که حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر با بیان گزارشی از حادثه و آمار جان‌باختگان و مجروحان آن، در خصوص مراحل درمانی آسیب‌دیدگان توضیح داد. رئیس دفتر مقام معظم رهبری همچنین از طرف رهبر انقلاب درگذشت تعدادی از هم‌وطنان در این حادثه را تسلیت گفت و علوّ درجات آنان را از خداوند متعال مسئلت کرد.

مصباح‌یزدی: می‌گویند چون ما شکنجه شدیم حکومت، حق ماست
انتخاب: آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی، با بیان اینکه متأسفانه هنوز پس از ٣٦ سال از پیروزی انقلاب این مسئله که کار پلیس افزون بر تأمین امنیت، حفظ ارزش‌های اسلامی است جا نیفتاده و برخی مسؤولان سطح بالای کشور هنوز به این مسئله، باور و ایمان ندارند، گفت: این افراد می‌گویند «کار پلیس حفظ امنیت است، به پلیس چه ربطی دارد که کسی در جامعه با چه لباسی حضور پیدا می‌کند، دزدی که نکرده فقط دلش می‌خواهد آزاد باشد و اگر پلیس به‌عنوان مثال در مسئله پوشش دخالت کند امری زور است» این سخن به این دلیل است که اصل نگرش این افراد نسبت به اسلام، نظام و انقلاب اسلامی با آنچه مورد نظر بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و مردمی که در این راه کشته و شهید دادند بود تفاوت دارد. او گفت: این دسته معتقد هستند «اسلام و دین مردم وسیله‌ای بود تا شاه را ساقط کنیم، حالا خودمان جای شاه هستیم؛ مدتی خانواده پهلوی حکومت کردند و چون ما زندان رفتیم، زحمت کشیدیم و شکنجه شدیم حکومت، حق ماست» دولتی هم که این افراد، تشکیل می‌دهند همانند دولت‌های دیگری است که وجود دارد.


** ایران

پیروزی ایران  در شکایت نفتی علیه اسرائیل

دستگاه قضایی سوئیس، اسرائیل را به پرداخت وجه نقد به ایران درخصوص شکایت نفتی تهران از «تل‌آویو» محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری «صدا و سیما» به نقل از روزنامه الحیات چاپ لندن، در پی شکایت نفتی ایران از اسرائیل در دو دهه گذشته، دستگاه قضایی سوئیس طی هفته‌های گذشته حکمی صادر کرد که به موجب آن شرکت ایرانی- اسرائیلی «ترانس-اوشیانک» باید مبلغ یک میلیارد و 100 میلیون دلار به علاوه هفت میلیون دلار به عنوان جبران هزینه‌های دادرسی به ایران پرداخت کند.  اسرائیل این حکم را رد کرده است و بهانه‌اش این است که براساس قانون، تجارت با دشمن ممنوع است.  به نوشته «الحیات» این مسأله به دادگاه تجدید نظر ارجاع خواهد شد. این در حالی است که براساس عرف لحاظ شده در مسائل داوری، اسرائیل باید در برابر تصمیمات کمیته داوری تسلیم شود و زمانی هم که اسرائیل با داوری درخصوص این پرونده موافقت کرد، پذیرفت تسلیم کمیته داوری باشد. در این دعوای حقوقی ایران خواهان دریافت غرامت از اسرائیل به دلیل پرداخت نشدن سهمش از درآمدهای مربوط به انتقال نفت ایران به اروپا از طریق خط لوله ایلات-اشکلون در اسرائیل است. این پروژه سال 1968 (47-1346 خورشیدی) توسط یک شرکت ایرانی – اسراییلی برای ساخت خط لوله نفتی از بندر ایلات در جنوب اسرائیل به اشکلون در ساحل مدیترانه کلید خورد.

دادستان کل کشور: فیلترینگ «تلگرام» در دست بررسی است

دادستان کل کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر فیلترینگ «تلگرام» تصریح کرد: «شورای عالی فضای مجازی با حکم رهبری آغاز به کار کرده که قرار است در اولین جلسه خود درخصوص فیلترینگ «تلگرام» و تهدیدات فضای مجازی بررسی و پیگیری‌های لازم را به عمل آورد.» به گزارش انتخاب، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی این خبر را در حاشیه دومین نشست مبارزه با مواد مخدر استان‌های جنوب و جنوب شرق کشور اعلام کرد. از سوی دیگر، رئیس مرکز ملی فضای مجازی خبر داد: «هم‌اکنون ۱۳ میلیون نفر براساس اعلام وزارت ارتباطات عضو تلگرام هستند.» محمدحسن انتظاری  که شنبه شب در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» سخن می‌گفت، ادامه داد: «شبکه‌های داخلی بومی‌ می‌توانند این تعداد کاربر را جذب کرده و از لحاظ اقتصادی و فرهنگی به نفع کشور خواهد بود.»

احساس نگرانی احمدی‌نژاد از «کاغذ پاره»؟!

پس از حضور رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در کمیسیون «برجام» مجلس، یک سایت ارگان حامیان احمدی‌نژاد، به سخنان فریدون عباسی واکنش نشان داد. عباسی گفته بود: «زمانی که نتیجه انتخابات سال 92 اعلام شد، آقای احمدی‌نژاد به من گفت تمام زنجیره‌های غیرفعال سانتریفیوژ را با تمام توان به کار بیندازید، بگذارید دست روحانی برای مذاکره پر باشد. به آقای جلیلی گفتم، آقای جلیلی گفت چند ماه تا روی کار آمدن دولت جدید باقی مانده و با آقای روحانی هماهنگ کنید!» سایت «دولت بهار» در واکنش به این سخنان از عباسی نوشت: «معلوم نبود که فریدون عباسی به چه دلیل در مورد دستور احمدی‌نژاد که به گفته خود وی برای رئیس سازمان انرژی اتمی که منصوب رئیس جمهوری نیز هست، لازم‌الاجرا بود، از نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری کسب تکلیف می‌کند.» این سایت افزوده است: «نباید از یاد برود که دکتر احمدی‌نژاد در آخرین گفت‌و‌گوی تلویزیونی خود با مردم به این نکته اشاره کرد که چند ماه قبل از اینکه تحریم‌های سنگین علیه ملت به اجرا گذاشته شود، ما احساس خطر کردیم و به تیم مذاکره کننده گفتیم که باید شیوه مذاکره را تغییر داد. اما تیم مذاکره کننده نپذیرفتند. وی همچنین تأکید کرد که مدت‌هاست دخالتی در پرونده هسته‌ای ندارد.» به این ترتیب؛ به نظر ‌می‌رسد رئیس دولت سابق و تیم مذاکره پیشین که هر دو در تسریع و تعمیق تحریم‌ها علیه ایران نقش اصلی داشتند، اکنون  مستقیم و غیرمستقیم، انگشت اشاره اتهام در ناکامی لغو تحریم‌ها را به سوی یکدیگر نشانه رفته‌اند. همچنین تلاش برای برائت احمدی‌نژاد از پیامدهای سنگین تحریم در حالی است که رئیس دولت سابق، قطعنامه‌های تحریم را «کاغذ پاره» توصیف و در واکنش به مصوبه‌های تحریمی سازمان ملل گفته بود: «آنقدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه‌دان‌تان پاره شود.»

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه