رفتن به بالا
  • Saturday - 26 September 2015 - 10:56
  • کد خبر : ۳۱۶۲۵
garagi

لینک کوتاه:

رسیدگی به حادثه منا باید در دستورکار جدی سازمان کنفرانس اسلامی قرار گیرد/نگاه سعودی ها در مدیریت امور حج انحصارطلبانه و ضداسلامی است

خبرنگار ارشد صدا و سیما گفت: شرایط سازمان کنفرانس اسلامی باید نشست فوق العاده برگزار کرده و رسیدگی به امر را در دستورکار جدی خود قرار دهد، حج از مهم ترین اعتقادات جهان اسلام است که باید در اولویت اول وزیر امور خارجه و

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، مرتضی غرقی در گفتگو با “ناب نیوز” با ابراز تاسف از حادثه رخ داده در منا و کشته شدن تعداد زیادی از حجاج، دراین رابطه گفت: آنچه در سرزمین منا رخ داد بر اثر سوء مدیریت و بی تدبیری مقامات سعودی بوده است که باید در جهان اسلام مورد بررسی قرار گیرد.

نگاه سعودی ها در مدیریت امور حج انحصارطلبانه و ضداسلامی است/ مدیریت امور حج باید برعهده تمام کشورهای اسلامی باشد

خبرنگار ارشد صدا و سیما با بیان اینکه حج تنها مربوط به عربستان سعودی نیست بلکه متعلق به جهان اسلام است، تصریح کرد: تمام کشورهای اسلامی حق دارند در مدیریت مراسم و امور حج اظهارنظر کنند و دولت سعودی باید از دیدگاه آنها برای اداره حجاج استفاده کند اما متاسفانه نوع نگاه سعودی ها در این مسئله نه تنها انحصارطلبانه بلکه ضداسلامی است.

وی با اشاره به هتل های بزرگ و مجللی که در اطراف کعبه ساخته شده است، عنوان کرد: کعبه قبله اصلی مسلمانان و مرکز جهان اسلام است اما سعودی ها برای این مکان مقدس احترام قائل نیستند و این نکته مهمی است.

نگاه مغرورانه و جهالیت، محور اصلی ذهن سلفی هاست

غرقی اظهار کرد: با توجه به اینکه عربستان فکر و ذهن خود را معطوف به دخالت در کشورهای دیگر مانند یمن،سوریه و عراق کرده، طبیعی است که از اداره حج و حرمین شریفین بازمانده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا اذعان کرد: در گذشته نیز شاهد چنین اتفاقاتی در مکه بوده ایم که حوادث اخیر ازجمله کشته شدن حجاج در سقوط جرثقیل، نشان می دهد مقامات سعودی از گذشته درس نمی گیرند و همچنان نگاه مغرورانه و جاهلیت محور ذهن سلفی ها باقی مانده است.

حوادث اخیر مکه علاوه بر آسیب های جسمی و روحی، تبلیغات علیه جهان اسلام را به دنبال دارد

وی ابراز کرد: بروز این حوادث در دنیای غرب جنبه خوبی ندارد و به عنوان بی انضباطی و مسلمانان تلقی می شود در حالی که این حادثه در اثر بی تدبیری مجموعه سلفی ها در عربستان بوده و موجب بروز آسیب های جسمی، روحی به مسلمانان و تبلیغ علیه جهان اسلام شده است.

رسیدگی به حادثه منا باید در دستورکار جدی سازمان کنفرانس اسلامی قرار گیرد

غرقی تاکید کرد: در این شرایط سازمان کنفرانس اسلامی باید نشست فوق العاده برگزار کرده و رسیدگی به امر را در دستورکار جدی خود قرار دهد، حج از مهم ترین اعتقادات جهان اسلام است که باید در اولویت اول وزیر امور خارجه و دولت ایران قرار گیرد و با فراخوان وزرای کشورهای اسلامی، در این مورد تعیین تکلیف کنند.

خبرنگار ارشد صدا و سیما خاطرنشان کرد: به دلیل سوءمدیریت آل سعود این اتفاقات در آینده نیز رخ خواهد داد، بنابراین مشکلات مسلمانان در این خصوص باید بطور منطقی حل شود لذا مسئولین اداره حج باید بین کشورهای اسلامی تقسیم شود تا شاهد چنین مواردی نباشیم.

انتهای پیام/۶۴۶۸

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه