رفتن به بالا
  • Saturday - 12 September 2015 - 20:19
  • کد خبر : ۳۱۳۵۱

لینک کوتاه:

روایت جدید از اشتغال۷۰۰هزار بیکار

در حالی خانه‌داری و درس‌خواندن هم شغل حساب می‌شود که آمارهای مختلفی از بازارکار به گوش می‌رسد. نوبخت شاغلان بهار سال ۹۳ تا امسال را ۷۰۰ هزار نفر می‌داند ولی وزیر کار می‌گوید مستندات ۴۰۰ هزار شغل موجود است. به گزارش هزار نیوز به نقل ازشبکه اطلاع رسانی راه دانا، اولین موضوعی که دولت تدبیر […]

به گزارش هزار نیوز ؛

در حالی خانه‌داری و درس‌خواندن هم شغل حساب می‌شود که آمارهای مختلفی از بازارکار به گوش می‌رسد. نوبخت شاغلان بهار سال ۹۳ تا امسال را ۷۰۰ هزار نفر می‌داند ولی وزیر کار می‌گوید مستندات ۴۰۰ هزار شغل موجود است.

به گزارش هزار نیوز به نقل ازشبکه اطلاع رسانی راه دانا، اولین موضوعی که دولت تدبیر و امید در بدو فعالیت خود به آن ورود کرد، آمارهای اشتغال‌زایی میلیونی در دولت سابق بود. رئیس جمهور و برخی مقامات ارشد و مشاوران وی در تابستان سال ۹۲ اعلام کردند اشتغال زایی در دوره ۸۴ تا ۹۲ نه تنها میلیونی نبوده، بلکه سالیانه در حد ایجاد ۱۴ هزار شغل بود.

آنها سپس گفتند دیگر قرار نیست آمارهای مختلفی از بازار کار داده شود، اختلافات آماری به حداقل می رسد و دیگر بازار کار شاهد ارائه آمارهای عجیب و غریب از اشتغال زایی و بیکاری نخواهد بود اما حالا در دو سالگی دولت تدبیر و امید چند آمار مختلف از عملکرد اشتغالی دولت از سوی مقامات ارشد دولتی مطرح می شود و این سئوال را به ذهن متبادر می کند که آیا امکان ارائه یک آمار از اشتغال و بیکاری وجود ندارد؟

در سال ۹۳ چقدر شغل ایجاد شد؟

جدیدترین بحث مطرح شده در این خصوص به اظهارات روز گذشته محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت بازمی گردد که وی تعداد شاغلان جدید کشور در فاصله بهار ۹۳ تا بهار ۹۴ را ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرد. پیش از این نیز وی چنین آماری را داده بود که البته از سوی وزیر کار و یا مرکز آمار ایران تایید هم نشد.

اما پیش از آن وزیر کار درباره آمار اشتغال‌زایی در سال گذشته با بیان اینکه در سال ۹۳ به میزان ۶۰۰ هزار شغل ایجاد شده بود، گفت: البته ۲۰۰ هزار مورد شغل موجود نیز نابود شد که خالص ۴۰۰ هزار شغل مانده با نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۹۳ همخوانی دارد.

به گزارش مهر، اما روز گذشته رئیس سازمان مدیریت و سخنگوی دولت روایت دیگری از آمارهای اشتغالی ارائه کرد و گفت: در آمار فصل بهار مرکز آمار آمده که در بهار ۹۴ نسبت به بهار ۹۳ حدود ۸۰۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند، یعنی جمعیت فعال اضافه شده که از این ۸۰۰ هزار نفر حدود ۷۰۰ هزار شغل پیدا کردند و حدود ۱۱۳ هزار نفر هم شغل پیدا نکردند؛ یعنی ۱۱۳ هزار نفر به جمعیت بیکار کشور اضافه شدند.

حال مشخص نیست آمار دقیق اشتغال کدام است. آیا این امار افزایش یافته و یا کاهش داشته است.

انتهای پیام/ط

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه