رفتن به بالا
  • Tuesday - 8 September 2015 - 08:29
  • کد خبر : ۳۱۲۳۵
momen

لینک کوتاه:

شورا عالی فناوری اطلاعات و کمیسیون تنظیم مقررات به‌سادگی بودجه‌های کشور را می‌بلعند/بیش از ۴۰۰ برابر بودجه عمومی کشور در سال گذشته، گوشی‌های اسمارت وارد کشور شده است

معاون سابق مرکز رسانه‌های دیجیتال : کمیسیون تنظیم مقررات دولت که ۳ عضو آن را رییس‌جمهور انتخاب می‌کند و هر سه نفر اصلاح‌طلبان مشهور هستند به‌سادگی تمام شورای‌عالی فضای‌مجازی را از دور تصمیم‌گیری خارج می‌کند

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، روح الله مومن‌نسب، معاون سابق مرکز رسانه‌های دیجیتال در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی بوتیا در رابطه با مأموریت‌ها و وظایف شورای‌عالی فضای‌مجازی، ابلاغ‌شده توسط رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: شورای‌عالی فضای‌مجازی نقطه کانونی مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه است.

اقدامات شورای‌عالی فضای‌مجازی باید هوشمندانه و مقتدرانه باشد

وی افزود: شورای‌عالی فضای‌مجازی را باید به‌عنوان مرکز متمرکزی در ارتباط با همه ابعاد فضای‌مجازی حساب کنیم هم‌چنین اقدامات شورا باید هوشمندانه و مقتدرانه و متناسب با تحولاتی که خیلی سریع در فضای‌مجازی اتفاق می‌افتد باشد.

جوانان پرانرژی ایرانی، ابزار ثروتمند شدن شرکت‌های نرم‌افزاری و شبکه‌های خارجی شده‌اند

این کارشناس فضای‌مجازی بابیان اینکه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های عظیم در سطح کشور وجود دارد که به‌صورت صحیح از این سرمایه‌های انسانی استفاده نمی‌شود، گفت: از جوانان نخبه تا زیرساخت‌هایی که در حوزه ترافیک و تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار و غیره در کشور وجود دارد، ظرفیت کشور هستند و باید تبدیل به فرصت شوند که برخی فرصت‌ها تبدیل به تهدید شده‌اند یعنی نیروی انسانی ما ابزار ثروتمند شدن نرم‌افزارها و شبکه‌های خارجی شده است که این پتانسیل مولد باید به داخل برگردانده شود.

چهل دستور امام خامنه‌ای به شورای قبل، باید ملاک کار در این دوره هم باشد

مومن‌نسب با اشاره به آسیب‌های فضای‌مجازی تصریح کرد: باید مصوبات و چهل دستور امام خامنه‌ای به شورای قبل فراموش نشود و ملاک کار در این دوره باشد که متأسفانه بعد از گذشت ۳ سال و نیم از ۴۰ دستور امام خامنه‌ای حتی یک دستور هم اجرا نشده است.

انحلال شوراهای و مراکز موازی به‌عنوان موانع پیشرفت در فضای‌مجازی، مسئله بسیار مهمی است

وی بابیان اینکه دستورات رهبر معظم انقلاب نکات بسیار مهمی در خود دارد، گفت: اولین دستور امام، مبنی بر این است که شوراهای عالی مصوب درگذشته که موازی با شورای‌عالی فضای‌مجازی هستند، همه این‌ها باید منحل شوند، این شوراها عبارت‌اند از: شورای‌عالی انفورماتیک، شورای‌عالی افتا، شورای‌عالی اطلاع‌رسانی، شورای‌عالی فناوری اطلاعات و کمیسیون یا شورای تنظیم مقررات و چند شورای دیگر که در دولت تشکیل می‌شوند و تقریباً همه اعضاء و مأموریت‌های آن‌ها با شورای‌عالی فضای‌مجازی مشترک است.

وی ادامه داد: شوراها بزرگ‌ترین مانع در مسیر پیشرفت کشور در حوزه فناوری اطلاعات هستند و برای سیاست‌گذاری واحد لازم است همه وظایف این شوراها سریعاً به شورای‌عالی فضای‌مجازی منتقل شود و این مسئله مهم باید به‌وسیله مردم و رسانه‌ها پیگیری شود تا کلاً منحل شوند نه اینکه اسم شورا از بین برود ولی اصل آن باقی بماند که انحلال فوری این شوراهای مزاحم، مسئله بسیار مهمی است.

دولت‌ها صلاحیت سیاست‌گذاری کلان ندارند

معاون سابق مرکز رسانه‌های دیجیتال کشور با تأکید برم ساله تحکیم جایگاه فرا قوه‌ای شوراها ابراز داشت: دولت‌ها دائم در حال تغییر هستند گاهی در خود دولت‌ها معاونین و وزرا عوض می‌شوند و خود دولت هم هر چهار سال یک‌بار احتمال تغییر دارد و تصمیمات این فرد یا دولت ممکن است توسط نفر بعدی به‌طور کل نقض شود، ازاین‌رو دولت‌ها صلاحیت سیاست‌گذاری کلان ندارند.

منافع ملی عمده‌ترین هدف تشکیل نهادهای فرا قوه‌ای است

وی گفت: نهادهای فرا قوه‌ای تشکیل می‌شود تا باسیاست‌های دولت و رییس دولت، سیاست‌های کشور تغییر پیدا نکند یعنی بر اساس منافع ملی باشد تا جناحی، به همین جهت شورای‌عالی فضای‌مجازی از تمام نهادها و قوای کشور تشکیل شده است.

شورا در ۳ سال و نیم گذشته تنها ۳ مصوبه ثبت‌شده و اجرانشده دارد!

مومن‌نسب با تأکید بر سخن رهبری مبنی بر حفظ جایگاه فرا قوه‌ای شورا افزود: نباید این‌طور باشد که اگر دولت نخواست، جلسات شورا را برگزار نکند و نتیجه این شود که در سال گذشته شورای‌عالی فضای‌مجازی سه جلسه برگزار کند و در ۳ سال و نیم گذشته ۳ مصوبه ثبت‌شده داشته باشد که این ۳ مصوبه هم متأسفانه هیچ‌کدام اجرا نشوند.

شورا عالی فناوری اطلاعات و کمیسیون تنظیم مقررات به‌سادگی بودجه‌های کشور را می‌بلعند

این کارشناس فضای‌مجازی با اشاره به عدم تثبیت جایگاه فرا قوه‌ای شورا اذعان کرد: کمیسیون تنظیم مقررات دولت که ۳ عضو آن را رییس‌جمهور انتخاب می‌کند و هر سه نفر اصلاح‌طلبان مشهور هستند، به‌سادگی تمام شورای‌عالی فضای‌مجازی را از دور تصمیم‌گیری خارج می‌کند یا شورای‌عالی فناوری اطلاعات که رهبر معظم انقلاب حکم انحلال آن را دادند به‌سادگی بودجه‌های کشور را می‌بلعد و نهایتاً شورای‌عالی فضای‌مجازی با آن عظمت زیرمجموعه شورای کوچک چند وزارت خانه‌ای می‌شود و هزینه‌های شورای‌عالی فضای‌مجازی از محل بودجه‌های شورای‌عالی فناوری اطلاعات تأمین می‌شود! این یعنی تا وقتی دبیر شورای‌عالی فضای‌مجازی و رییس مرکز ملی فضای‌مجازی کشور حقوق خود را از وزارت ارتباطات به‌عنوان یک عضو شورا می‌گیرد، انتظار عملکرد مستقل و مؤثر از شورای‌عالی فضای‌مجازی نباید داشته باشیم.

مرکز ملی شورای فضای‌مجازی بازو و چشم شورای‌عالی فضای‌مجازی است

وی اعلام کرد: تفاوت شورای‌عالی فضای‌مجازی با دیگر شوراهای عالی مانند شورای‌عالی امنیت ملی و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در این است که در شورای‌عالی فضای‌مجازی یک بازویی پیش‌بینی‌شده است تا مصوبات آن را اجرا کند و مرکز ملی فضای‌مجازی که به دستور رهبری تأسیس شده است، هم بازو و هم چشم شورای‌عالی فضای‌مجازی است.

هماهنگی و هم‌افزایی بین وزارت خانه‌ها و نهادها یکی از خلأهای دوره قبل بود

عضو کمیته بین‌الملل شورای‌عالی فضای‌مجازی اظهار داشت: یکی از خلأهای دوره قبل این بود که وزارت خانه‌ها هرکدام کار خودشان را می‌کردند و شورای‌عالی فضای‌مجازی کشور نتوانست وزارت خانه‌ها را با هم هماهنگ کند، لذا امام تأکید بر هماهنگی و هم‌افزایی بین وزارت خانه‌ها و نهادهای مختلف را دارند که باید توسط مرکز صورت بگیرد.

وی ادامه داد: آنچه باید در شورای‌عالی فضای‌مجازی صورت بگیرد این است که مصوبات کمیسیون‌ها نباید نقش مصوبات شورای اصلی را بازی کند چون در حال حاضر شورای‌عالی برگزار نمی‌شود و کمیسیون‌ها تشکیل جلسه می‌دهند و چیزی را مصوب می‌کنند که ممکن است به اسم شورا آن را منتشر و تبدیل به قانون کنند و نهایتاً چون قانون‌گذاری از فرآیند درست خودش انجام نشده و استحکام کافی ندارد، باعث اجرا نشدن و وهن آن مصوبه می‌شود.

ایران باید به قطب سایبری در جهان تبدیل شود

مومن‌نسب با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه سایبری ورود جدی پیدا نکرده است، خاطرنشان کرد: برای این کار باید تولید ترافیک در کشور انجام دهیم و شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی کنیم و تولید سخت‌افزار گوشی در کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد: استانداردهای حوزه فضای‌مجازی را  باید جدی پیگیری کنیم و از استاندارد امواج و رصد کیفیت استفاده کنیم و متأسفانه در حال حاضر گوشی‌ها و رایانه‌هایی که وارد کشور می‌شوند هیچ‌کدام رصد آزمایشگاهی نمی‌شوند و همه این امور باید پیگیری شود تا ایران را به قطب سایبری در جهان تبدیل کند.

نبودن خلاقیت در مدیریت فضای‌مجازی کشور کاملاً احساس می‌شود

وی افزود: یکی از بزرگ‌ترین خلأهای موجود در فضای‌مجازی، خلاقیت است درحالی‌که به گفته نویسنده رویترز «در جهان جنگ جهانی خلاقیت در جریان است» و هر کشوری خلاق‌تر است می‌تواند سایر کشورها را تحت تأثیر مستقیم خودش قرار دهد و هدایت کند.

این کارشناس فضای‌مجازی تأکید کرد: ما باید در کشور چیزی شبیه آیکان داشته باشیم که به آن N.I.R میگویند. باید بتوانیم زیرساخت‌های خودمان را محکم کنیم و ائتلافی از دولت‌ها و ملت‌های دنیا تشکیل دهیم و سازمان جهانی اینترنت را مستقل از آمریکا بنا کنیم.

از فناوری متناسب با باورها و نیازهای خودمان، محصول تولید کنیم

وی با اشاره بر اینکه باید فن‌آوری را بیاموزیم و از آن محصول تولید کنیم، گفت: توسعه فناوری‌ها به مفهوم این است که فناوری اطلاعات را باید بیاموزیم و دانشجو تربیت کنیم که از این علم، محصولات متناسب با باورها و نیازهای خودمان را تولید کنند. مثلاً شبکه‌اجتماعی ایجاد شود که نظام خانواده را تقویت کند و یا گوشی‌هایی تولید کنند که دانش آموزان در کسب دانش یاری کند و به مادر و پدر خانواده در مدیریت و اداره بهتر خانواده کمک کند.

بیش از ۴۰۰ برابر بودجه عمومی کشور در سال گذشته، گوشی‌های اسمارت وارد کشور شده است

مومن‌نسب ادامه داد: ما نباید صرفاً مصرف‌کننده محصولات غرب باشیم درحالی‌که در سال گذشته ۸ تریلیون تومان (هشت هزار هزار میلیارد تومان) گوشی اندرویدی وارد کشور شده است که این رقم بیش از ۴۰۰ برابر بودجه عمومی کشور است که با این رقم چه‌کارهایی می‌شد در کشور انجام شود که انجام نشد و البته حتماً امسال میزان آن افزایش هم پیدا خواهد کرد.

تولید هر ۶۰ گوشی هوشمند در کشور می‌تواند فرصت شغلی بسیار خوبی را ایجاد کند

وی ابراز داشت: ما می‌توانیم با این فناوری‌ها اشتغال در کشور ایجاد کنیم درحالی‌که این بودجه ۸ هزار تریلیون تومانی تبدیل به ارز شده و از کشور خارج‌شده است ما می‌توانستیم جلوی خروج ارز را بگیریم و تورم را کاهش دهیم، به‌شرط اینکه علمش را بیاموزیم و اشتغال را افزایش دهیم.

اینترنت ایران باید سالم، ارزان، سریع و امن شود

وی بیان کرد: شبکه ملی اطلاعات جز اولویت‌های سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه است که مورد تأکید امام خامنه‌ای بود و هر چه سریع‌تر باید اجرا شود و این شبکه باید اینترنت ایران را مجهز به پنج ویژگی کند: اینترنت باشد نه اینترانت و اینترنت محیطش سالم باشد هم‌چنین سریع، ارزان و امن باشد که این ویژگی‌ها می‌تواند در حوزه فن‌آوری اطلاعات باعث پیشرفت کشور شود.

وی عنوان کرد: شبکه ملی اطلاعات مسئله بی‌هویتی در فضای‌مجازی را حل می‌کند و بزه و بزهکاری را کم می‌کند و امنیت شغلی ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث پیشرفت کشور شود.

باید امنیت همه‌جانبه ایجاد کنیم

مومن‌نسب افزود: امنیت فقط امنیت اطلاعات نیست که این بخشی از امنیت است امنیت اخلاقی، فرهنگی، فکری و انواع امنیت اجتماعی نمونه‌های دیگر امنیت هستند که امام با دقت فرموده‌اند: «اهتمام ویژه به سالم‌سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای‌مجازی کشور و نیز حفظ حریم‌خصوصی آحاد جامعه و مقابله مؤثر بانفوذ و دست‌اندازی بیگانگان در این عرصه» مردم باید بتوانند اعتماد کنند و بچه‌های خود را وارد فضای اینترنت کنند.

داشتن اینترنت سالم و امن حق همه مردم ایران است.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب حریم‌خصوصی خانواده‌ها را مدنظر قرار داده‌اند چون در شبکه‌های‌اجتماعی اعم از واتس‌اپ، وایبر، اینستاگرام و … حریم‌خصوصی خانواده‌ها و عموم مردم نشانه گرفته می‌شود و به‌محض ورود به یکی از این شبکه‌ها تمام اطلاعات شخص افراد از کشور خارج می‌شود.

سکولاریسم، لذت‌گرایی، فردگرایی و سودگرایی اثرات مخرب شبکه‌های‌اجتماعی دشمن هستند

مومن‌نسب با تأکید بر مقابله بانفوذ و دست‌اندازی بیگانگان در فضای‌مجازی اظهار داشت: عموماً شبکه‌های آمریکای و صهیونیستی توانسته‌اند سبک زندگی آمریکایی و صهیونیستی را به ما تحمیل کنند یعنی کاربران مسلمان ایرانی با این سبک زندگی می‌کنند به‌طوری‌که وقتی وارد این شبکه‌ها می‌شویم، ۴ ویژگی مشترک با شهروندان غربی پیدا می‌کنیم: سکولار می‌شویم و بد و خوب را با هم می‌پذیریم و تذکر و تشکر فراموش می‌شود و دوم اینکه فردگرا می‌شویم و می‌بینیم در خانواده و جمع هر شخص سرگرم گوشی خودش است.

رواج طلاق در اثر لذت‌گرایی و راحت‌طلبی شبکه‌های‌اجتماعی است

وی ادامه داد: اثر دیگر شبکه‌های‌اجتماعی این است که لذت‌گرا می‌شویم و هر چیزی که برایمان لذت داشته باشد به سمتش می‌رویم و نهایتاً شاهد برچیده شدن مسائلی مثل جهاد، شهادت و حتی اشتغال هستیم هم‌چنین شاهد رایج شدن طلاق هستیم چون بسیاری از جوانان راحت‌طلب و لذت‌گرا شده‌اند و سودگرایی اثر دیگر این شبکه‌ها است که این اثرات از شاخصه‌های فرهنگ غرب است.

در حوزه فضای‌مجازی به علت نداشتن پیوست‌فرهنگی آسیب جدی می‌بینیم

معاون سابق مرکز دیجیتال کشور تأکید کرد: بند هفتم در فرمایشات رهبری پیوست‌فرهنگی را مدنظر قرار می‌دهد که هرچه وارد کشور می‌شود باید برایش پیوست نگاری شود به این شکل که وقتی چیزی وارد کشور می‌شود فرهنگ ما را دچار آسیب جدی نکند مثلاً: نرم‌افزارهایی متناسب بافرهنگ ما درزمینهٔ استفاده از گوشی‌ها تولیدشده باشد و بعد اجازه ورود این گوشی‌ها را بدهند.

تجارت الکترونیک تمام اقتصاد کشوها را تحت تأثیر قرار داده است

وی با اشاره بر اینکه تجارت الکترونیک تمام اقتصاد کشوهای مختلف را تحت تأثیر جدی قرار داده است، افزود: اگر ما در حوزه تجارت الکترونیک زیرساخت‌های لازم را داشته باشیم می‌توانیم به‌سرعت کاری انجام دهیم که ازنظر اقتصادی آسیب کمتری ببینیم و اقتصادمان قابل تحریم نباشد و مفاسد در حوزه اقتصاد را به‌سرعت کشف کنیم، همچنین بتوانیم این سرمایه‌های عظیمی که از کشور خارج می‌شود را در کشور نگه‌داریم.

شبکه لاین درآمد انبوهی را به سمت کره‌جنوبی سرازیر کرده است

وی تصریح کرد: باید کاری کنیم که کشورهای دیگر از فناوری‌های ما استفاده کنند به‌طور مثال: کشور کره‌جنوبی ازلحاظ فناوری اطلاعات بسیار پیشرفته محسوب می‌شود یکی از کارهایی که این کشور انجام داده این است که شبکه‌اجتماعی به نام لاین راه‌اندازی کرده که جمعیت کره‌جنوبی ۵۰ میلیون نفر است ولی اعضای لاین ۴۰۰ میلیون نفرند! یعنی نه‌تنها مردم خودش را مصون کرده بلکه باعث پیشرفت کشورش شده و از طرفی توانسته‌اند صادرات فرهنگ و ترافیک به کشورهای دیگر داشته باشند و ما مبهوت می‌بینیم مردممان با نرم‌افزار کره‌ای فعالیت می‌کنند و درآمد انبوهی به سمت کره سرازیر می‌شود.

در حوزه فضای‌مجازی امنیت شغلی وجود ندارد

این کارشناس فضای‌مجازی ادامه داد: در حوزه فضای‌مجازی متأسفانه یک شرکت وام سنگین می‌گیرد سرمایه‌گذاری می‌کند و یک نرم‌افزار و بازی خیلی خوبی تولید می‌کند ولی بعد از مدتی متأسفانه مالکیت معنوی‌اش نقض می‌شود و ورشکسته می‌شود یعنی ما امنیت فضای کسب‌وکار نداریم به‌طوری‌که مدتی قبل کمیسیون غیرقانونی و منحل شده تنظیم مقررات مجوز ۷۵۰ شرکت حوزه آی اس پی را تمدید نکرد و منحل شدند و این یعنی در حوزه فضای‌مجازی امنیت شغلی وجود ندارد.

محتوایی که در حوزه فضای‌مجازی به گردش درمی‌آید، منطبق بافرهنگ ما نیست

وی بابیان اینکه محتوایی که در حوزه فضای‌مجازی به گردش درمی‌آید منطبق بافرهنگ ما نیست، اذعان داشت: متأسفانه دستگاه‌های سیاست‌گذاری ما توان اعمال حاکمیت در محتوای فناوری اطلاعات را ندارند و شاهدیم با هر کلمه‌ای که در گوگل جستجو می‌کنیم تعداد زیادی محتوای غیراخلاقی به نمایش درمی‌آید و این به خاطر این است که فضای‌مجازی تحت کنترل آمریکایی‌ها ، در ایران سیاست پذیر نیست و ما زیرساخت‌های لازم را ایجاد نکرده‌ایم و امام به آن مستقیم اشاره می‌کنند که مسئله محتوا باید از طریق مردم و مشارکت‌های مردمی و ظرفیت‌های بخش خصوصی در کشور حل شود تا مردم بتوانند با سرعت‌بالا فیلم مناسب تماشا کنند نه اینکه با سرعت‌بالا فیلم‌های غیراخلاقی دانلود کنند.

وابستگی‌های وزارت ارتباطات در حوزه فروش اینترنت خیلی از مشکلات اینترنت ایران را لاینحل کرده است

وی گفت: ۸۹ درصد درآمد وزارت ارتباطات از طریق واردات و فروش اینترنت است درحالی‌که این پول می‌تواند گردش پیدا کند و ایجاد اشتغال کند. متأسفانه اینترنت یک محصول وارداتی است و می‌شود با تغییر دادن  وزارت ارتباطات و درآوردن دست دولت از جیب ملت، این محصول وارداتی را به صادراتی تبدیل کنیم و بجای واردکننده ترافیک، صادرکننده ترافیک شویم.

نظام واحد در حوزه فضای‌مجازی نداریم

مومن‌نسب با تأکید بر اینکه یک نظام واحد در حوزه فضای‌مجازی نداریم خاطرنشان کرد: از نظر نظامی، امنیتی، حقوقی و قضایی هر نهادی کاری که خودش تصمیم می‌گیرد انجام می‌دهد و این باعث می‌شود بعضی از سیاست‌ها باهم مغایرت داشته باشند و بعضی از نهادها با هم تضاد پیدا کنند و مردم دچار سردرگمی شوند! مثلاً: وقتی یک شبکه‌اجتماعی داخلی تولید می‌شود مدیران آن نمی‌دانند از کجا باید مجوز بگیرند، چون یک نظام واحد وجود ندارد و مشکلات جدی پیش می‌آید.

اگر مردم از حقوق خود باخبر شوند قطعاً نهضت مطالبه راه می‌افتد

این کارشناس فضای‌مجازی با ابراز امیدواری گفت: دستورات معظم‌له باید یک علامت و چراغ راه باشد نه اینکه به‌صورت مقطعی پیگری و بعد رها شود بلکه به‌صورت دائمی باید مدنظر باشد تا کشور از پیشرفت باز نماند و مردم طعم استفاده از یک محیط مجازی سالم، سریع، امن، ارزان و باکیفیت را بچشند و از طرف دیگر این مطالبه گری باید به شکل مردمی پیش رود زیرا اگر مردم از حقوق خود باخبر شوند قطعاً نهضت مطالبه راه می‌افتد.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه