رفتن به بالا
  • Thursday - 17 September 2015 - 11:46
  • کد خبر : ۳۱۴۳۹
ershsd

لینک کوتاه:

عمل به رهنمودهاي رهبر انقلاب شرايط بهتري براي جهان اسلام رقم خواهد زد

وزير سابق فرهنگ و ارشاد جمهوري اسلامي ايران تاكيد كرد: سنت حسنه ارسال پيام سالانه رهبر معظم انقلاب به حجاج بيت‌الله الحرام و ضيوف الرحمن، آثار و بركات فراواني به همراه دارد.اگر درصدي از اين رهنمودها و مضامين والا كه ملهم از قرآن و عترت است، آويزه گوش و دستورالعمل زندگي ميهمانان كوي دوست قرار گيرد، شرايط بهتري براي جهان اسلام رقم خواهد خورد.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز ، دكتر سيدمحمد حسيني، وزير سابق فرهنگ و ارشاد جمهوري اسلامي و استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج به سئوالات مطرح شده درباره بيانات مهم مقام معظم رهبري در جمع كارگزاران حج و نيز راههاي تحقق منويات ايشان و موضوعات مهم ديگر مرتبط با موسم حج پاسخ داد كه متن كامل آن به اين شرح است:

ارزيابي جنابعالي از سخنان اخير مقام معظم رهبري در جمع كارگزاران حج كشورمان و تاكيد معظم له بر ضرورت توجه به ابعاد اجتماعي و فردي حج و انتقال تجربيات وحدت بخش ملت ايران در حج چيست؟

سنت حسنه ارسال پيام سالانه رهبر معظم انقلاب به حجاج بيت الله الحرام و ضيوف الرحمن، آثار و بركات فراواني به همراه دارد.اگر درصدي از اين رهنمودها و مضامين والا كه ملهم از قرآن و عترت است، آويزه گوش و دستورالعمل زندگي ميهمانان كوي دوست قرار گيرد، شرايط بهتري براي جهان اسلام رقم خواهد خورد.

در پيام پرنغز امسال به هر دو بعد فردي و اجتماعي حج اشارت و عنايت شده است يعني هيچكدام نبايد قرباني ديگر شود. در بعد فردي، مناسك و آداب حج نقش زائدالوصفي در تهذيب نفس، تزكيه و كسب تقوا به عنوان بهترين زاد و توشه دارد.«تزودوا فان خيرالزاد التقوي»

پاي نهادن در جاي پاي انبياي الهي همچون حضرت ابراهيم خليل عليه السلام جز با جهاد اكبر يعني مبارزه با نفس اماره ميسر نيست و فضاي معنوي و روحاني حج هم چنين اقتضايي دارد.

بعد اجتماعي حج نيز بسيار پرفروغ است و كمتر عبادتي از چنين جايگاه و موقعيتي برخوردار است كه جمعيت چند ميليوني را از اقصي نقاط جهان در زمان و مكان واحد در كنار هم قرار دهد، هر چند كه در انجام ديگر عبادات نيز سفارش اكيد بر حضور در جمع مسلمانان شده است، ولي كنگره سالانه حج،مهياترين و تاثيرگذارترين اين اجتماعات است.البته اگر از اين ظرفيت به طور مطلوب استفاده شود و عده اي متحجر، مقدس مآب، خشك مغز و سينه چاك اسلام آمريكايي مانع اين بهره برداري نشوند.
معرفت و صميميت مسلمانان نسبت به يكديگر و توجه و تاكيد بر وجوه اشتراك فراوان و طبيعي تلقي كردن برخي وجوه افتراق مي تواند پايان بخش سوء تفاهم ها و نزاعهاي بلاوجه و آغازي بر همدلي و همبستگي باشد.

همفكري در نجات جوامع اسلامي از وضع تاسف بار كنوني و پيشگيري از سلطه و دخالت بيگانگان در كشورهاي اسلامي و وحدت در مهمترين مسئله جهان اسلام يعني قدس و حمايت همه جانبه از مردم بي پناه و مظلوم فلسطين مي تواند از جمله ارمغانهاي شيرين حج باشد. خوشبختانه جمهوري اسلامي ايران از آغاز حركت بر وحدت و تقريب مذاهب اسلامي تاكيد ورزيده و اقدامات عملي در جهت همگرايي پيروان مذاهب اسلامي و پرهيز از تفرقه و اعتصام به حبل الله را سرلوحه برنامه هاي خود قرار داده است.ايام نوراني حج فرصتي استثنايي و بي بديل است كه مي تواند اين تجارب ارزشمند و دستاوردهاي ملموس را با طيب خاطر در اختيار انديشمندان و متفكران جهان اسلام قرار دهد.

حج فرصتي مغتنم براي آشنايي بيشتر امت اسلام با رسالت خطير و تاريخي خود

-مقام معظم رهبري فرمودند كه حج ضامن تداوم اسلام و مظهر وحدت و عظمت امت اسلامي است، ايشان تاكيد بر توجه همزمان به ابعاد اجتماعي و فردي اين فريضه بزرگ، انتقال تجربيات وحدت بخش ملت ايران در كنگره عظيم حج را موجب هبستگي و همدلي و اقتدار بيشتر امت اسلامي برشمردند، امت اسلام چگونه مي توانند از اين مسئله استفاده كنند و چه چالشهايي دراين زمينه وجود دارد؟

مردم مسلمان ايران در پرتو درس آموزي از آموزه هاي حيات بخش قرآني و هدايت حكيمانه حضرت امام خميني(قدس سره) و مقام معظم رهبري در طول چهار دهه گذشته هيچ گاه دشمن اصلي را كه شيطان بزرگ آمريكا و وليدنامشروعش، رژيم جعلي صهيونيستي است، با دشمنان فرعي و اذناب آن اشتباه نگرفته اند. ملت بصير و انقلابي ايران همواره اين آيات كريمه را نصب العين ساخته كه «وَلَن تَرضىٰ عَنكَ اليَهودُ وَلَا النَّصارىٰ حَتّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُم…» و نيز «لا يزالون يقاتلونكم حتي يردوكم عن دينكم» و مي دانند كه «لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُواْ الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُواْ » بر اين اساس، فرياد بيداري امام و امت همواره معطوف به جنايات ام الفساد قرن و غده سرطاني منطقه بوده است كه سيطره بر جهان اسلام، روياي هميشگي آنها بوده است و با تفرقه افكني كوشيده اند مسلمانان را خصم و مقابل يكديگر قرار دهند و خود ميراث بر اين تنازع و درگيريها شوند.

بر ملا كردن اهداف پليد استكبار و صهيونيسم و هشدار دادن درباره تبعات زيانبار و خطرات فراوان تفرقه و تضعيف مسلمانان و در نتيجه تقويت و استيلاي كفار، رسالت تاريخي انقلاب اسلامي بوده است.

بصيرت،دشمن شناسي و آينده نگري سبب شده كه از ابتدا، مسير حركت انقلاب درست پايه گذاري شود و در زمين طراحي شده دشمن، بازيگري نشود.

با وجود خباثت ها و رذالت هاي مزدوران آمريكا در منطقه، جمهوري اسلامي ايران هيچگاه آنان را دشمن اصلي قلمداد نكرده است بلكه به آنها به چشم اذناب و مجريان آگاه و يا نادان نظام سلطه نگريسته است.

اين فراست و ژرف نگري سبب شده است كه با وجود حوادث تلخ و ناگوار، هرگز راه گم نشود و هياهو و دست و پازدنها و خيمه شب بازيهاي دنباله روهاي غرب در جوامع اسلامي، هرگز آنان را در جايگاه دشمن اصلي قرار نداده است.

در كنار اين بينش و تحليل واقع بينانه نسبت به تحولات جهان اسلام و ترسيم صحيح صحنه پيكار، متاسفانه برخي گروههاي اسلامي مثل اخوان المسلمين با وجود سوابق فعاليت چندين دهه، به محض رسيدن به قدرت در تشخيص دوست و دشمن به بيراهه رفتند و با اتخاذ مواضع و اقدامات ناشيانه به كشمكش و جنگهاي داخلي در جهان اسلام دامن زدند. در آغاز راه كه هنوز وضع متزلزلي داشتند فرياد “هل من مبارز” آنها بلند شد و قدرت و توان خود را عليه دولت قانوني سوريه و در مسير همپيمانان آمريكا در منطقه به كار گرفتند و به جاي همراهي با جمهوري اسلامي ايران براي تحكيم وحدت بين مسلمانان، به سراغ مرتجعيني رفتند كه زمينه سقوط آنها را فراهم كردند.

در كوتاه ترين زمان ممكن، نتيجه اين اشتباه راهبردي گريبانگير آنها شد. كساني را كه تكيه گاه و حامي خود مي پنداشتند و به ظاهر رفيق قافله بودند، شريك دزد شدند و از پشت به آنها خنجر زدند.سر نوشت تلخي كه مايه عبرت جهان اسلام است.«فَاعتَبِروا يا اولي الابصار»

ثبات قدم جمهوري اسلامي ايران در طول 37 سال گذشته در حمايت از مردم مظلوم فلسطين و جبهه مقاومت و همبستگي جهان اسلام، صفحه روشن و زريني فراروي مسلمانان است كه به جاي اعتماد و تكيه كردن به مزدوران بيگانه در منطقه و يا جنبشها و گروههاي فاقد بصيرت، راه رهايي و رستگاري را در همدلي و همراهي با ملت انقلابي ايران و نظام اسلامي جستجو كنند و حج را فرصتي مغتنم براي آشنايي بيشتر با رسالت خطير و تاريخي خود در ارتقاي جايگاه امت اسلامي بدانند.

حج فرصتي براي پايه گذاري تمدن نوين اسلامي

-نقش حج در احياي تمدن اسلامي را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

شناخت حج واقعي كه همان حج ابراهيمي و محمدي است و پي بردن به اسرار و حقايق بيشمار آن در ابعادي فردي و اجتماعي و اداي اين فريضه بزرگ بر اساس اين معرفت، مي تواند جامعه حدود سه ميليوني زائر را به مثابه ماكتي از كل جهان اسلام قرار دهد كه نوع تعامل و رفتارشان بر مبناي اوامر الهي است و همگان در يك مسير و جهت تنها گوش به فرمان و لبيك گوي نداي حق تعالي هستند و خود را براي جهادي بزرگ و سرنوشت ساز به منظور رهايي از يوغ سيطره بيگانگان و رفع موانع پيشرفت و پايه گذاري تمدن نوين اسلامي آماده مي كنند.

آري اگر مسلمانان در موسم حج مصمم شوند كه يكپارچه و منسجم، مصداق آيه«كَأَنَّهُم بُنيانٌ مَرصوصٌ» شوند و به جاي پذيرش ولايت طاغوت و يهود و نصاري كه نهي صريح و نص قرآني دارد، ولايت خدا و رسول و اولي الامر و به تبع آن، ولايت عالمان رباني و فقهاي صمداني را پذيرا شوند بدون شك اين عزم و اراده و اقدام مطابق آن، مصداق«ان تَنصروا الله» است كه «يَنصُركم و يُثَبت اقدامَكم» را به ارمغان خواهد آورد و آنگاه كه نصرت الهي شامل حال امت اسلامي شود و حقيقت مسلماني بر مردم دنيا جلوه گر شود، انسانهاي نوميد و سرخورده از ايسم ها و مكتب هاي كاذب، فوج فوج به سوي آيين جامع و جاودانه اسلام گرايش پيدا خواهند كرد و يكبار ديگر تحقق سوره نصر را در گستره كل جهان شاهد خواهيم بود.«اذا جاء نصرالله و الفتح و رايت الناس يدخلون في دين الله افواجا»

بايد تهديدها در فضاي مجازي را به فرصت تبديل كنيم

-نظر شما درباره حج و نقش شبكه هاي اجتماعي در اين زمينه چيست؟

ابزارهاي نوين ارتباطي از جمله فضاي مجازي و به ويژه شبكه هاي اجتماعي هر چند كه تا كنون در مواردي عليه باورها، ارزشها، اخلاق و مقدسات اسلامي به كار گرفته شده است، اما اگر مسلمانان انقلابي و بيدار به درستي و احسن وجه از اين امكان استفاده كنند، بدون ترديد مي توان اين تهديد را به فرصتي تاريخي براي ارتباط با مسلمانان و آزادگان جهان و روشنگري در سطح وسيع تبديل كرد.

موسم حج بهترين فرصت و ظرفيت براي شناختن و يافتن مسلمانان متعهد از سراسر جهان است تا در اين فضاي ملكوتي، حلقه هاي اخوان الصفا شكل گيرد و ميهمانان خدا، ديدار در حج را نه اولين و آخرين ملاقات بلكه آغاز يك ارتباط مداوم قرار دهند و آزاد از سلطه خبري و تحليلي امپراطوري رسانه اي استكبار در جريان آخرين تحولات جهان قرار گيرند و با همفكري و همياري بتوانند در دفاع از مسلمانان مظلوم و محكوم كردن ظالمان و مبارزه همه جانبه با بيدادگران، مقدمات رهايي از انحطاط و نيل به اعتلاي جهان اسلام را فراهم كنند. به اميد آن روز و تحقق وعده تخلف ناپذير الهي«اليس الصبح بقريب»

حج فصل جديدي در زندگي و تولدي دوباره، فرصت را از دست ندهيم

در صورت تمايل، خاطرات و تجربه نخستين سفر حج خود و توصيه هايي كه براي حجاج در اين زمينه براي بهره مندي بيشتر و بهتر از حضور در سرزمين مقدس وحي مفيد باشد، بيان بفرماييد.

اولين بار سال 1365 هجري شمسي توفيق زيارت خانه خدا نصيبم شد.سفر اول هميشه خاطره انگيز و به يادماندني و شيرين است. با وجود گرماي شديد هوا و مشكلات و سختي هايي كه در آن زمان وجود داشت طعم دلپذير آن دوران هنوز در كامم هست و همواره به دوستان و آشناياني كه عازم كوي دوست و كعبه مقصود هستند يادآوري مي كنم كه قدردان ايام و ليالي و حتي لحظات و آنات اين سفر روحاني باشند و اين فرصت خداداد را مغتنم شمارند كه «الفرصه تمر مرالسحاب»(فرصت ها مثل ابر گذرا هستند)

پايان مراسم حج را كه آميخته با توبه، انابه، زاري و راز و نياز به درگاه الهي است، فصل جديدي در زندگي و تولدي تازه براي خود بدانند كه روزگار باقيمانده از عمر را به “موحدزيستن” اختصاص دهند انشاءالله.

گفتگو: رضا مهري

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه