رفتن به بالا
  • Tuesday - 8 September 2015 - 08:35
  • کد خبر : ۳۱۲۳۹
dam

لینک کوتاه:

مایه‌کوبی بیش از 65 هزار راس دام سبک علیه بروسلوزدر شهرستان رابر

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رابر گفت: بیش از 65 هزار رأس گوسفند و بز علیه بیماری بروسلوز در شهرستان رابر مایه‌کوبی شدند.

به گزارش هزار نیوز ؛

فاطمه موحدی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار هزار نیوز در رابر از مایه‌کوبی 65 هزار و 738 رأس دام علیه بیماری بروسلوز توسط بخش دولتی وخصوصی این شهرستان طی 5ماهه اول سال 94 خبر داد و افزود این طرح تا پایان شهریور ماه سال جاری ادامه دارد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رابر بیان کرد: باکتری بروسلا که ایجاد کننده بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌سازد و این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام‌های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار دارد.

موحدی تصریح کرد: اساسی‌ترین راه‌ مبارزه با بیماری بروسلوز، آموزش و ترویج دامداران در ارتباط با چگونگی برخورد با دام‌های سقط شده، جنین‌های سقط شده، مراقبت‌های بهداشتی موقع زایمان و عدم مصرف شیر خام و رعایت مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای و واکسیناسیون است.

رئیس شبکه دامپزشکی رابر از مردم خواست به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک و پنهان که یکی از مهم ترین بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می شود علاوه بر همکاری با اکیپ‌های عملیاتی دامپزشکی برای واکسیناسیون از ورود دام قاچاق و غیرمجاز به دامداری‌ها جلوگیری و فقط شیر و محصولات لبنی پاستوریزه مصرف کنند.

موحدی با تاکید بر رعایت قوانین و مقررات و ضوابط  سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اجرای صحیح سیستم قرنطینه‌ای و بهداشتی در واحدهای دامداری صنعتی ادامه داد: به منظور جلوگیری از بروز و شیوع انواع بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان باید برخی از نکات بهداشتی دامپزشکی را رعایت کنیم.رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رابر اظهار داشت: برای حمل و نقل دام از یک شهر به شهر دیگر باید با مراجعه به دامپزشکی نسبت به اخذ گواهی حمل بهداشتی دام اقدام شود.

وی گفت: دام‌ها باید با خودروهای ویژه حمل دام زنده که دارای کد پروانه بهره‌برداری از دامپزشکی هستند، حمل شوند

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه