رفتن به بالا
  • Tuesday - 15 September 2015 - 13:27
  • کد خبر : ۳۱۴۱۲
Atash

لینک کوتاه:

نادر ترین جنگل کهور خاورمیانه غرق در آتش/تصاویر

بیش از ۳ هکتار از جنگل مهروئیه فاریاب(بزرگترین جنگل کهور خاورمیانه) واقع در جنوب استان کرمان، بر اثر بـی‌احتیـاطی و در آتش بی‌مسئولیتی گردشگران و عدم‌وجود امکانات کافی آتش‌نشانی در شهرستان فاریاب سوخت.

به گزارش هزار نیوز ؛

به گزارش هزار نیوز به نقل از “دقیانوس“: بهرام امیری فرماندار شهرستان فاریاب در این رابطه به خبرنگار ما گفت: پس از اطلاع یافتن از آتش سوزی در این جنگل خودروی آتش نشانی شهرستان به محل اعزام شد و با توجه به گستردگی آتش، خودروهای آتش نشانی شهرستان های عنبرآباد و کهنوج نیز برای کمک رسانی در محل حادثه حضور یافتند.
وی با اشاره به اینکه وزش باد کنترل این آتش را بسیار دشوار کرده بود،تصریح کرد: سخت گذر بودن منطقه نیز موجب کندی روند عملیات مهار آتش شده بود.

آتش سوزی

لازم بذکر است این جنگل به دلیل زیبایی منحصر بفردی که دارد سالانه تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می کند اما عدم توجه گردشگران به نکات ایمنی باعث شده است که این جنگل منحصر بفرد طی سال‌های اخیر بارها طعمه حریق شده و گونه های گیاهی و حیوانی جنگل مهروئیه فاریاب در معرض خطر قرار گیرد.

جنگل مهروئیه واقع در جنوب استان کرمان با ۵هزار و ۴۰۰هکتار وسعت از توابع شهرستان فاریاب بوده که در سال ۵۳ و پیش از انقلاب به ثبت یونسکو رسیده است.

پناهگاه حیات وحش مهروئیه یکی از قدیمی‌ترین مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست در جنوب استان کرمان به شمار می‌آید. این پناهگاه در محدوده شهر فاریاب و ۶۰ کیلومتری شمال کهنوج و ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان جیرفت واقع شده است. در سال ۱۳۵۰ خورشیدی این منطقه با مساحت ۷ هزار هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده مهروئیه اعلام شد و در سال ۱۳۵۴ خورشیدی با توجه به اهمیت منطقه به منظور حفاظت بیشتر، سطح حفاظتی آن به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت. در سال‌های اولیه انقلاب مردم محلی به تصرف بخشی از اراضی جنوبی پناهگاه پرداختند و بدین ترتیب قسمتی از پناهگاه به زمین‌های کشاورزی تبدیل شد و در نهایت مساحت آن به ۵۵۸۳۱ هکتار کاهش یافت. بخش عمده‌ای از این منطقه را دشت‌های آبرفتی با پستی و بلندی‌های کم تشکیل می‌دهد و کوه کلمراد یکی از ارتفاعات نزدیک به منطقه است که زیستگاه خرس سیاه آسیایی به شمار می‌آید.
این پناهگاه پوشیده از درختان کهور می‌باشد که در واقع آخرین بازمانده‌ از جنگل‌‌های جلگه‌ای کهور در جنوب شرقی ایران می‌باشد و به علت شرایط اقلیمی خاص خود، یکی از اکوسیستم‌های نادر طبیعی و حائز اهمیت محسوب می‌شود. علاوه بر کهور گیاهانی همچون کنار، اسکنبیل و قیچ نیز در این منطقه می‌رویند.

جانوران این منطقه عبارتند از دراج، هوبره، قمری، سبز قبای هندی، بلبل خرما، چکاوک، هدهد، شهدخوار، تیهو، دارکوب، باقرقره، هوبره، کبوتر جنگلی، پرستو، یاکریم، چاخ لق و انواع پرندگان شکاری.

در ادامه تصاویر این آتش سوزی را مشاهده می نمائید:

آتش سوزی مهروئیه (8) copyآتش سوزی مهروئیه (1) copyآتش سوزی مهروئیه (2) copyآتش سوزی مهروئیه (4) copyآتش سوزی مهروئیه (3) copyآتش سوزی مهروئیه (11) copyآتش سوزی مهروئیه (12) copyآتش سوزی مهروئیه (13) copyآتش سوزی مهروئیه (15) copyآتش سوزی مهروئیه (14) copyآتش سوزی مهروئیه (5) copy

تصاویری از زیبائی های جنگل مهروئیه:

جنگل مهروئیه (5) copyجنگل مهروئیه (6) copyجنگل مهروئیه (2) copyجنگل مهروئیه (1) copyجنگل مهروئیه (7) copyجنگل مهروئیه (8) copyجنگل مهروئیه (3) copy

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه