رفتن به بالا
 • Thursday - 10 September 2015 - 09:00
 • کد خبر : ۲۸۶۶۷
2

لینک کوتاه:

مزین شدن میدان 17 شهریور بردسیر با تندیس یک زن مسیحی/تصاویر

شهروندان بردسیری از صبح تا شب نمادهای شهری را که همه بر ذهن و دل مخاطب تاثیرگذار هستند می بینند، رنگ، حجم، چگونگی و عملکرد این نمادها هر کدام می تواند پیام‌های خاصی را به مردم منتقل کند

به گزارش هزار نیوز ؛

شهروندان بردسیری از صبح تا شب نمادهای شهری را که همه بر ذهن و دل مخاطب تاثیرگذار هستند می بینند، رنگ، حجم، چگونگی و عملکرد این نمادها هر کدام می تواند پیام‌های خاصی را به مردم منتقل کند پس در این برهه با توجه به مضامین انقلاب شکوهمند اسلامی ما و تاکیدهای مقام معظم رهبری باید این نمادها و مبلمان شهری طوری طراحی شوند که نمود تحقق بخشی از سبک زندگی اسلامی  جامعه به حساب آید اما این نماد ها در بردسیر به چه اندازه با نماد های موجود در میادین و اماکن عمومی همخوانی دارد ؟

هزار نیوز ، شهر و شهرنشینی ، امروزه از مهمترین موضوعات اجتماعی است که می تواند عناصر فرهنگی و کلیه فرایند های ناشی از تاثیر انسان و محیط پیرامون او را دستخوش تغییر و تحول قرار دهد. شهر مفهومی مدنی دارد و ساخت مدنیت و الگوهای توسعه شهری نیازمند رجوع به منابع دینی نظریه پردازی، الهام از گذشته و داشته و پیشینه ی تاریخی و متناسب سازی آن با نیازهای پیچیده و گوناگون انسان معاصر است.

عنوان ” شهر اسلامی ” برخاسته از یک ضرورت و نیاز استراتژیک است. ساختن شهرها ، نحوه اداره آن و تعامل انسان‌ها با یکدیگر در منظر اسلام یک مجموعه واحد، پویا، هماهنگ و معناداری است که غایت آن رشد و تعالی انسان و پیدایش زیستگاهی است بر اساس فطرت و در خدمت شکوفایی انسانها. شهر اسلامی به دنبال انتظام و تعادل بین مجموعه عناصر تشکیل دهنده جامعه شهری و ایجاد توازن و هماهنگی در عموم ساختارها، رفتارها و کنش ها و واکنشهای افراد و سامانه‌های شهری است تا در سایه تعالیم آسمانی، آرامش و آسایش توام با تسخیر طبیعت و شکوفاترین شهروندان را در زیستگاهی آباد و خدا محور تربیت کند.

در فضا سازی شهری همانگونه که هر انسانی می تواند خدا را و نشانه  او را در خیلی از اتفاقات روزمره خود ببیند که به طور مثال می توان به زیبایی وجود درخت در پارک، فوران آب که مایه حیات  است در وسط یک میدان می تواند انسان را به یاد خدا بیاندازد

مسلما هر شهروند موحدی که صبح از خانه بیرون می آید می تواند تا رسیدن به محل کار خود ده‌ها نشانه از زندگی اسلامی را ببیند مگر زندگی اسلامی غیر از یک بستر مناسب شهری توام با مشاهده رفتارهای دینی است که محور آن انسان و سعادت او است که سعی می شود در بستر شهر و بخش‌های مختلف مدیریت شهری قابل مشاهده است و کسانی که پیش نیاز رسیدن به سبک زندگی اسلامی را در خود ایجاد کرده اند با برداشت از فیزیک‌ و کالبد شهر و انسان‌های موجود  تحت لوای آموزه های دینی در آن دارد به سبک زندگی اسلامی برسد.

خیلی از نماد های موجود در میادین و اماکن عمومی شهرستان بردسیر طوری طراحی شده اند که  نمود تحقق بخشی از سبک زندگی اسلامی هستند اما در این میان وجود بعضی از نماد ها با اسامی میادین و پارک های شهر همخوانی ندارد.

بی تردید، قیام ۱۷شهریور را می توان به عنوان یکی از نقاط عطف مبارزات ملت مسلمان ایران علیه رژیم پهلوی دانست. ابعاد عظیم کشتار و سرکوب مردم بی گناه در این روز باعث شد تا انقلابیون و رهبران آن ها در حرکت خود مصمم تر گردند و در این بین رهبری مدبرانه حضرت امام خمینی(ره) نقشی به سزا داشت. حمایت های سران به اصطلاح دموکرات آمریکا از رژیم پهلوی در سرکوب مبارزین نیز باعث گردید تا ادعاهای به اصطلاح حقوق بشری و دموکراتیک آن ها در بین مردم رنگ ببازد و ماهیت اصلی آنان برای مردم ایران هرچه بیشتر نمایان گردد. در مجموع باید گفت قیام خونین ۱۷ شهریور عاملی موثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می رود ,ولی میدان 17 شهریور که به همین نام مزین شده با قرار دادن تندیس یک زن مسیحی از حقیقت این روز بزرگ فاصله گرفته است .

1

سرباز هخامنشی با نیزه  در پارک انقلاب

2

تندیس یک زن در میدان 17 شهریور

3

تندیس عقاب در پارک شهر

4

یک نمونه از نمادهای اسلامی در شهر ،المان نمادین مشک آب حضرت ابوالفضل­ العباس(ع)

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


2 دیدگاه برای “مزین شدن میدان 17 شهریور بردسیر با تندیس یک زن مسیحی/تصاویر”

 • اصغر says:

  ما اول ایرانی بودیم بعد مسلمان شدیم الانم ایرانی مسلمان میفهمی ایرانی

 • مهدی زارع پور says:

  سلام
  در تمامی سطوح امروزه مبحث سبک زندگی و شهرسازی ایرانی-اسلامی مورد توجه قرار گرفته است. از این رو اگرچه وجود آثار اسلامی در سطح شهر بسیار قابل تقدیر است و این نکته باید مورد توجه قرار داد، اما آیا فقط وجود نمادهای اسلامی می تواند معرف شهری ایرانی-اسلامی (یا کاملتر شیعی) باشد؟ به نظر می رسد وجود رفتار اسلامی مردم و نمادهای اسلامی هر دو با هم باعث پدید آوردن شهری اسلامی می شود و تنها وجود نمادهای ظاهری، به منزله ظاهری زیبا در باطنی تهی می باشد؛از طرفی باید به این نکته توجه داشت که وجود بعضی از نمادهای تاریخی در سطح دنیا معرف تمدن ایران است (مثل سرباز هخامنشی (تاریخ ایران قبل از اسلام:گریشمن؛ترجمه دکتر معین))، شاید بعضی نمادهای قبل از اسلام یا مجسمه های انواع حیوانات مورد قبول عامه باشند که باید به علایق مردم احترام گزاده شود.
  پیشنهاد می شود قبل از انتخاب نماد یا مجسمه یا هر نکته ای که پیرامون شهرسازی ایرانی و اسلامی است، یک نظرسنجی از مردم به عمل آید.

ارسال دیدگاه