رفتن به بالا
  • Monday - 14 September 2015 - 10:04
  • کد خبر : ۳۱۳۷۴
sag

لینک کوتاه:

واکسیناسیون 501 قلاده سگ در رابر انجام شده است

رئیس شبکه دامپزشکی رابر گفت: در بحث واکسیناسیون سگ‌های گله و سگ‌های صاحب‌دار، واکسیناسیون 501 قلاده سگ توسط بخش دولتی و خصوصی در رابر انجام شده است .

به گزارش هزار نیوز ؛

دکتر فاطمه موحدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار هزار نیوز در رابر اظهار کرد: بیماری‌ هاری یکی از مهمترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان و یک بیماری ویروسی حاد و کشنده است که سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می‌کند و میزان کشندگی بیماری بسیار بالاست به طوری که پس از ظهور علائم بیماری درمان امکانپذیر نیست و مرگ حتمی است.
وی ادامه داد: تمام حیوانات خون‌گرم پستاندار چه وحشی و چه اهلی به این ویروس حساس هستند و اصلی‌ترین راه سرایت بیماری به انسان از طریق گاز گرفتگی توسط حیوان هار است.
رئیس شبکه دامپزشکی رابر همچنین افزود: بیماری در حیوان به 2 نوع خاموش و خشمگین ظاهر می‌شود که در فرم خاموش حیوان فلج شده و گوشه‌گیر می‌شود در فرم خشمگین حیوان عصبی شده و به سایر حیوانات حمله می‌کند.
موحدی متذکر شد: حیوان هار علائمی از قبیل ترشح شدید بزاق، عدم توانایی در بلع، حمله و گاز گرفتن اجسام زوزه و ناله کشیدن و در نهایت فلجی و مرگ را به دنبال دارد.
وی خاطرنشان کرد: ویروس عامل بیماری بسیار حساس بوده و در طبیعت دوام ندارد و طی چند ساعت در بزاق خارج از دهان از بین می‌رود و در برابر مواد شیمیایی فوق‌العاده حساس بوده و در برابر نور و اشعه‌های آن نابود می‌شود.
وی افزود: تنها راه پیشگیری انجام واکسیناسیون هاری است و در مواقع گاز گرفتگی توسط حیوان باید بلافاصله محل زخم را با آب و صابون به مدت 20 دقیقه عمیقا شست‌وشو داد و از باند پیچی و بستن زخم خودداری کرد چراکه ویروس هاری به هوا و نور حساس است و بلافاصله باید به مراکز بهداشتی و درمانی به منظور انجام واکسیناسیون هاری مراجعه کرد.
موحدی عنوان کرد: شبکه دامپزشکی شهرستان رابر از ابتدای سال‌جاری در راستای افزایش آگاهی عمومی اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی با موضوع آشنایی با بیماری‌های مشترک از جمله بیماری هاری کرده و این کلاس‌ها در محل شبکه دامپزشکی برگزار شده است و بروشور و اطلاعیه‌هایی در زمینه بیماری‌های مشترک در اختیار آنان قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: در بحث واکسیناسیون سگ‌های گله و سگ‌های صاحب‌دار واکسیناسیون 501 قلاده سگ توسط بخش دولتی و خصوصی انجام شده است و در زمان اجرای طرح علاوه بر واکسیناسیون و ارائه کارت یک عدد قلاده هم به صورت رایگان به حیوان واکسینه شده نصب شده است.
ایشان خاطرنشان کرد: دامداران در راستای کنترل بیماری از تماس سگ‌های نگهبان با سگ‌های ولگرد با حصارکشی مناسب خانه و دامداری جلوگیری به عمل آورند و با استفاده از داروهای ضدانگل نسبت به مبارزه با بیماری‌های انگلی داخلی و خارجی اقدام کنند و در صورت برخورد با موارد مشکوک مراتب را سریعا به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند و یا با شماره 42454920 تماس حاصل نمایند.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه