رفتن به بالا
  • Wednesday - 2 September 2015 - 19:11
  • کد خبر : ۳۱۰۹۰
folad

لینک کوتاه:

پروژه 27 ساله بردسير در يک قدمي احيا

استان كرمان با وجود محروميت، به دليل دارا بودن منابع غني معدني و زيرزميني يكي از استان‌هاي صنعتي كشور است كه صنايع مختلف و كارخانه‌هاي مهمي در آن فعاليت مي كنند. يكي از صنايع مهم اين استان فولاد است که در شهرهاي اطراف زيرمجموعه تاسيس كرده است.

به گزارش هزار نیوز ؛

استان كرمان با وجود محروميت، به دليل دارا بودن منابع غني معدني و زيرزميني يكي از استان‌هاي صنعتي كشور است كه صنايع مختلف و كارخانه‌هاي مهمي در آن فعاليت مي كنند. يكي از صنايع مهم اين استان فولاد است که در شهرهاي اطراف زيرمجموعه تاسيس كرده است. مجتمع جهان فولاد بردسير در سال 68 گلنگ زني شد و انتظار مي رفت مانند ساير كارخانه هاي وابسته به اين مجتمع، پس از مدتي كارش را آغاز كند. موضوع افتتاح اين پروژه ملي به درازا كشيده شد و هر كدام از مسئولان استاني و دولتي پس از انتصاب، چراغ خاموش از كنار آن گذشتند و هيچ توضيح قانع كننده اي در اين خصوص ندادند. حالا پس از گذشت 26 سال قرار بر اين است كه اين مجتمع بزرگ فولاد در سال آينده افتتاح شود و كليد بخورد.

به گزارش هزارنیوز ، مجتمع فولاد بردسير براي آغاز به كار و افتتاح ، با مشكلات متعددي روبرو بود که سبب تاخير چند ساله دراجراي آن شد. در دهه اول و دوم اين پروژه كاملا مسكوت بود و بنا به دلايل مديريتي حرفي از آن به ميان نيامد. پس از فعاليت خوب و گستره صنايع فولاد استان، نگاه ها به سمت اين پروژه كشيده در حالي كه پيشرفت آنچناني در كار نبود و برخي از مسئولان در اين مورد صحبت هايي انجام دادند. درطول اين چند سال مشخص شد كه اين پروژه به دليل مشكلات مالي متوقف شده و پس از تامين منابع مالي، مشكلات ديگري گريبانگير اين طرح است.

در دي ماه 90 شهباز حسن‌پور نماينده سيرجان با ابراز رضايت از روند پيشرفت پروژه، علت اصلي انتقال اين كارخانه از سيرجان به بردسير را مشكلات تامين آب اعلام كرد. مسئله اي كه دراين چند سال دغدغه مسئولان استان نبود و پس از احداث و شروع به كار، متوجه اين مسئله مهم شدند. البته مسئول پروژه در همان زمان اين مشكل را بيان كرده بود. بردسير به دليل تامين اب دوشهر رفسنجان و كرمان براي تامين صنايع خود به مشكل برخورد و مسئولان تنها راه حل آن را خريد آب از بخش خصوصي و حفر چاه آب دانستند. از نظر حسن پور با توجه به تولید فولاد در شهرستان سیرجان خريد آب، كاري اقتصادی و مقرون به صرفه بود.

folad

ساخت پروژه با مشاركت خارجي‌ها

پروژه فولاد بردسیر در سال 90 تنها 32 درصد اجرایی شده بود و طبق گفته مدیر پروژه فولاد بردسیر پروژه یک میلیون تنی فولاد بردسیر در یک فاز تعریف شده و در نهایت تا مهر ماه سال آینده به مرحله بهره برداری می‌رسد.

مهدی راست قلم زمان آغاز این پروژه را مهر سال گذشته اعلام کرد و گفت: براساس قرارداد این پروژه با سرمایه اولیه 80 میلیون یورو کلنگ زنی شده است و باید ظرف 30 ماه به انجام برسد.

در اين شرايط براي تسريع در روند ساخت مجتمع فولاد بردسير مسئولان استان كرمان تصميم گرفتند سرمايه گذاران خارجي‌ را وارد گود كنند. در سال 93 نماينده بردسير از ساخت پروژه نورد بردسیر با مشارکت سرمایه گذاران ایتالیایی و هندی خبر داد.

شهباز حسن پور گفت: این کارخانه پس از بهره برداری، ظرفیت تولید 500 هزار تن میلگرد در سال را دارد، عملیات اجرایی این پروژه از مهرماه آغاز خواهد شد که مدت اجرا آن 18 ماه است و تا پایان سال 94 راه اندازی خواهد شد.

بر اساس اين قرارداد، مجتمع فولاد بردسير سال 95 افتتاح مي‌شد درحاليكه در مهرماه 92 مديرعامل شركت جهان فولاد سيرجان، اعلام كرده بود: کارخانه يک ميليون تني فولاد سيرجان با فن‌آوري شرکت تنوا ايتاليا تا سال 94 احداث مي‌شود.

در سال 93مسئولان پیشرفت کارخانه فولاد بردسیر را 60درصد عنوان كردند كه با نصب اولین و مهمترین قطعه 120 تنی از کوره قوس الکتریکی در پروژه فولادسازی بردسیر از سوی شرکت تام ایران خودرو، اين میزان پیشرفت حاصل شد.

افتتاح با سفر رئيس جمهور

پروژه جهان فولاد بردسیر پس از 27 سال تکمیل می شود و بر اساس گفته مدیرعامل مجتمع جهان فولاد سیرجان اين پروژه، تا پایان سالجاری آماده بهره برداری می شود.

علی عباسلو افزود: 18 پروژه در این 27 سال برای مجتمع تعریف شده بود که به دلایل مختلف اجرایی نشد اما در حال حاضر 75درصد ماشین آلات برای افتتاح فاز اول این مجتمع تا پایان سال 94 در کارگاه آماده نصب هستند و از ابتدای سال 95 تولید را با ظرفیت 600 هزار تن آغاز می کنیم.

وي ادامه داد: 200 میلیارد تومان برای راه اندازی مجتمع جهان فولاد بردسیر سرمایه گذاری شده و برای راه اندازی کل این مجتمع 600 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است.

استاندار کرمان هم در اين مورد گفت: این پروژه سال 68 کار خود را براساس ساخت ماشین آلات معدنی آغاز کرد که به دلایل مختلف اقتصادی و مشکلات خارجی اجرایی نشد.

رزم حسيني افزود: استانداران سابق سعی کردند پروژه جدیدی را تعریف کنند اما عملیاتی نشد و با تلاش‌هاي اخير بالاخره در پروژه جهان فولاد بردسیر به اتمام نزديك شده است.

در آخرين صحبت ها نماینده بردسیر در مجلس اعلام كرد: پروژه فولاد بردسیر به شکل رسمی در سفر هيات دولت به استان کرمان و با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

حسن‌پور با بيان اينکه در این سفر پروژه‌های مختلفی افتتاح خواهد شد که از آن جمله آنها پروژه فولاد بردسیر است افزود: در حال حاضر مرحله آزمایشی تولید در پروژه فولاد بردسیر آغاز شده و تا پایان امسال آماده بهره‌برداری می‌شود.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه